MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 797
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec » 17 sierpnia 2016, o 22:40

Poland pisze:Po części mam racj bo na przykład Telewizja Polska może śmiało uruchomić z powrotem TVP Polonię i TVP3 w wersji alternatywnej zaś Wirtualna Polska i udziałowcy telewizji Zoom TV mogą tymczasowo dać swoje programy na żywo oraz programy internetowe w pętli.
Ale te stacje nie chcą płacić za emisję w MUX którego poza pasjonatami na razie nikt nie ogląda, bo mało kto go ma. To są ogromne koszty.
Nadawcy czekają na to kiedy pojawi się szeroka kampania informująca o nowym MUX i kiedy jego zasięg znacznie się powiększy, czyli pod koniec roku.

Zapłać może z własnej kieszeni za emisję do grupy pasjonatów nadawcom, to zapewne coś Ci wyemitują, żeby zaspokoić Twoje oczekiwania :lol:

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP » 18 sierpnia 2016, o 07:28

tranzystor pisze: Również TVP miała sporo czasu na decyzje ale tego nie robią i narażają na straty operatora - to kolejna rzecz, która dla mnie po prostu jest nienormalna
Nie nadając sygnału nie mają kosztów, czyli oszczędzają. Najważniejszy jest zawsze interes nadawcy a widz jest na samym końcu, więc jeśli ktoś uważa, że jako widz jest oszukiwany niech pisze petycje do konkretnych nadawców.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 2644
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 » 18 sierpnia 2016, o 22:13

Nadawcy komercyjni wspólnie wypromują kanały na MUX-8
wirtualnemedia.pl pisze:Agora, Grupa ZPR Media, Grupa Wirtualna Polska oraz spółka Cable Television Networks & Partners będą wspólnie promować własne kanały na MUX-8 oraz zachęcać do ponownej konfiguracji dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Startujący właśnie multipleks ósmy posiada inną charakterystykę technologiczną niż uruchomione do tej pory multipleksy - MUX-8 nadaje w paśmie VHF, zaś inne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce są nadawane w paśmie UHF. Oznacza to, że aby odbierać cyfrowy sygnał z MUX-8 trzeba będzie wyregulować dekoder lub zmodernizować instalacje antenowe. Ponadto jego zasięg może być mniejszy od pozostałych.

W związku z tym komercyjni nadawcy kanałów, które trafią na multipleks ósmy (czyli Agora, Grupa ZPR Media, Grupa Wirtualna Polska oraz spółka Cable Television Networks & Partners) zamierzają przeprowadzić wspólną kampanię promocyjną MUX-8. Będą informować o wszystkich nowych stacjach oraz zachęcać do ponownej konfiguracji dekoderów.

- Prowadzimy rozmowy z pozostałymi komercyjnymi nadawcami na temat wspólnej kampanii. Jeszcze za wcześnie, aby informować o szczegółach. Ważne jest, aby mniej więcej w tym samym czasie kanały debiutowały na MUX-8, żeby skoordynować działania promocyjne - tłumaczy w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Bartosz Hojka, prezes Agory, która uruchamia na MUX-8 kanał Metro.

Oprócz Metra, na ósmym multipleksie nadawać będą trzy stacje komercyjne: interaktywna WP1, lokalno-samorządowa Zoom TV oraz Nowa TV z filmami familijnymi i serialami. Ponadto trzy miejsca na MUX-8 dostała Telewizja Polska, ale nie zdecydowała jeszcze co tam umieści.

Jak wyjaśnia nam prezes Bartosz Hojka, uruchomienie kampanii promującej jest uzależnione też od harmonogramu startów pozostałych stacji na MUX-8. Kanały Metro i Nowa TV trafią na MUX-8 w IV kwartale br.

- Bardzo istotne jest to, aby wszyscy nadawcy wspólnie przeprowadzili kampanię promującą MUX-8 i obecność na nim nowych kanałów cyfrowych. Szczególnie gdyby dla indywidualnych odbiorców dostęp do MUX-8 wiązał się z zakupem dodatkowej anteny lub koniecznością ponownej konfiguracji odbiornika
- zaznacza Bartosz Hojka.

Firma Emitel uruchomiła 1 sierpnia br. nadajniki MUX-8 w siedmiu lokalizacjach: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław. Na razie nadawany jest obraz kontrolny.

pepe'
Posty: 15
Rejestracja: 7 lutego 2012, o 09:01

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: pepe' » 24 sierpnia 2016, o 14:22

Telewizja Polska przechodzi do ataku. Nowy kanał sportowy i TVP Sport dla wszystkich

Sport, a zwłaszcza piłka nożna, to pasja obecnego prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. Doprowadził on go pokazania w TVP Euro 2016, a teraz planuje uruchomić drugi kanał sportowy - dowiedział się Business Insider Polska. Stacja TVP Sport trafi zaś do bezpłatnej telewizji.

Jacek Kurski postanowił wsłuchać się w apele widzów, którzy od dawna chcieli wprowadzenia do telewizji naziemnej nadającego od 10 lat kanału TVP Sport. Jest on dostępny od startu jedynie w kablówkach i na platformach cyfrowych, które płacą za jego emisję Telewizji Polskiej.

Stawki są tajemnica handlową, ale miesięczne opłaty za dystrybucję stacji tematycznych wahają się od kilkudziesięciu groszy do nawet kilku złotych od każdego abonenckiego „gniazdka”.

Już w kwietniu br. pojawiła się zapowiedź, że kanał TVP Sport pojawi się na multipleksie, dzięki czemu za darmo obejrzeć go będzie mógł każdy widz w Polsce. Teraz Jacek Kurski potwierdził, że stacja ta w wersji HD trafi na ósmy multipleks najprawdopodobniej w lutym 2017 roku.

Nie oznacza to jednak konieczności rozwiązywania umów z operatorami płatnej telewizji. - Pojawi się w nich nowy kanał pod nazwą TVP Sport Max lub TVP Sport Premium - zapowiada prezes TVP w rozmowie z Business Insider Polska. Tłumaczy, że Telewizja Polska uruchamia drugą stację ze sportem, bo ma coraz więcej praw do transmisji.

Wśród ostatnich nabytków TVP znalazły się m.in. turniej WTA z Agnieszką Radwańską. Nadawca ma też prawa do meczów towarzyskich polskiej drużyny w piłce nożnej, a od 2018 roku transmitować będzie eliminacje do kolejnych Mistrzostw Świata i Europy w piłce nożnej.
Mecze Legii Warszawa w Lidze Mistrzów w TVP1

Jacek Kurski ogłosił też wczoraj, że dzięki awansowi Legii Warszawa do Ligi Mistrzów, jej mecze w tych rozgrywkach będzie można oglądać od września br. w TVP1. Równolegle będzie je pokazywać Canal+, który ma prawa do wszystkich spotkań Ligi Mistrzów.

Po uruchomieniu TVP Sport HD w telewizji naziemnej publicznemu nadawcy zostanie jeszcze jedno miejsce na ósmym multipleksie. Cały czas nie wiadomo, jaki kanał je zajmie. Szef TVP:

Są różne pomysły. Może to być kanał TVP Seriale albo nowy kanał lifestylowy. Silna grupa domaga się TVP Dokument. Ja nie jestem zwolennikiem tego ostatniego rozwiązania, bo te tematy dobrze zagospodarowuje TVP Historia.

TVP Info w pełnej jakości HD od stycznia

Telewizja Polska już w lipcu br. usunęła z trzeciego multipleksu kanał TVP Polonia, by zrobić miejsce dla TVP Info w jakości HD. - Upgrade’owana wersja tej stacji pojawi się we wrześniu, a pełne HD w TVP Info będzie od stycznia - informuje Jacek Kurski.

Konkurencyjne kanały informacyjne TVN24 i Polsat News nadają w wysokiej rozdzielczości już od kilku lat.

http://businessinsider.com.pl/media/tvp ... ch/5sds5xw

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1820
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 24 sierpnia 2016, o 15:08

Pożyjemy, zobaczymy. Styczeń TVP Info HD, luty TVP Sport HD to podsyć odległe terminy a co do lutego pasy łowickie? Po drodze będzie jeszcze konkurs na prezesa TVP czyli wszystko jeszcze się może zdarzyć.
Pomysł wydaje się być ciekawy i kompromisowy, widać operatorzy satelitarni i kablowi postawili na swoim, bo od początku mówili, że nie będą płacić za kanał który będzie darmowy w naziemnej.
Pozostaje w takim razie inne pytanie, skoro na potrzeby płatnych operatorów powstanie nowy kanał o tak doniosłej nazwie TVP Sport Max lub TVP Sport Premium to co w takim razie będzie w ramówce TVP Sport, czyżby to miał być gorszy sort sportowego kanału TVP z powtórkami, tak jak to mają w zwyczaju robić na przykładzie innych kanałów?
Już taki byle jaki kanał prawie, że sportowy jest w naziemnej, w rankingach jest raz na ostatnim a raz na przedostatnim miejscu oglądalności w NTC, dlatego Polsat chce go zmienić na Super Polsat.

dvbtowiec
Posty: 797
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec » 24 sierpnia 2016, o 16:33

Niestety podzielam Twoje zdanie. Takie rozwiązanie sugeruje że na TVP Sport od lutego będą emitowane głównie powtórki, lub retransmisje, a tylko ważniejsze wydarzenia mogą lecieć równolegle z TVP1, lub TVP2, ewentualnie jakieś mało znaczące imprezy tylko na TVP Sport w naziemnej.
Bo skoro TVP ma w planach umieścić TVP Sport w MUX8 to z równoległych transmisji ważnych wydarzeń w TVP1 i TVP2 nie zrezygnuje, bo MUX3 ma lepsze pokrycie.
Czyli w praktyce ten kanał będzie przypominał PSN, albo jeszcze gorzej.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2158
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Odbiornik: LG 27MT93S
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (62,5km)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Puma » 24 sierpnia 2016, o 17:05

Nie wierze w te zapowiedzi.

1. Kurski jest jedną nogę zwolniony.
2. Termin jest odległy.
3. MUX 8 nigdy nie będzie atrakcyjny ze względu na częstotliwość/polaryzacje.

Jak chcą tam pomieścić TVP Kultura HD i TVP Sport HD.

Rozsądny
Posty: 124
Rejestracja: 1 sierpnia 2016, o 23:32

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Rozsądny » 24 sierpnia 2016, o 17:10

No to taka "świnka" podrzucona na do widzenia dla nowego prezesa TVP.
Kurski będzie zawsze mógł wtedy mówić coś w stylu:
"Pamiętacie jaki dobry byłem, jakie miałem wspaniałe plany! A co wam dał mój konkurent? Nic!" 8-)

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1820
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 24 sierpnia 2016, o 18:04

Z tych obiecanek wyraźnie widać, że to są przynajmniej dwa kroki do tyłu. W kwietniu p. Kurski obiecał, że pod koniec tego, albo na początku przyszłego roku TVP Sport wejdzie w skład MUX-3, który ma prawie 100% pokrycie i tylko ten kto nie chce nie będzie oglądał, teraz okazuje się, że jednak MUX-8.
Drugi krok to mówił także, że udostępnienie go w naziemnej bezpłatnej ofercie nie przeszkadza w tym aby jednocześnie brać opłaty od operatorów, dziś okazuje się, że płatni operatorzy będą mieli kanał premium.
Do lutego jeszcze pół roku to ile jeszcze takich kroków będzie?
A już najbardziej przeraża mnie właśnie ten odległy termin, czyżby w miejscu kanałów TVP w MUX-8 jeszcze przez pół roku były kolorowe paski? TVP zawsze była liderem w tych sprawach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 2644
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 » 24 sierpnia 2016, o 19:05

Puma pisze:Jak chcą tam pomieścić TVP Kultura HD i TVP Sport HD.
Niestety nie ma mowy o TVP Kultura HD, tylko - być może - o TVP Seriale, czyli w kółko "Ojciec Mateusz", "Ranczo" i "Rodzinka.pl" :x
ObywatelDVB-T pisze:przeraża mnie właśnie ten odległy termin, czyżby w miejscu kanałów TVP w MUX-8 jeszcze przez pół roku były kolorowe paski?
Kto wie czy inni nie pójdą w ślady TVP i nie wstrzymają się z rozpoczęciem emisji do początku przyszłego roku.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Cyfrowy » 25 sierpnia 2016, o 17:03

Mam nadzieję, że powtórkowy kanał TVP Seriale nie wejdzie w skład oferty DVB-T. Zgadzam się z prezesem Kurskim również w kwestii TVP Dokument, ponieważ jego rolę pełni już TVP Historia, który zamiast powtarzać „Dziennik telewizyjny”, mógłby emitować dokumenty. Cieszy fakt, że plany pojawienia się TVP Sport w NTC zostały podtrzymane. Oby tylko były audycje na żywo, zamiast powtórek meczów z lat 70. i 80., a oferta nie zostanie skondensowana na rzecz płatnego, koncepcyjnego TVP Sport Max lub TVP Sport Premium.

BTW.: Dlaczego TVP Sport HD pojawi się - według obecnych planów - dopiero w lutym 2017 roku? To kunktatorstwo z realizacją oferty programowej polskiego DVB-T jest irytujące. Multipleks jest gotowy do uruchomienia, a przez wiele miesięcy będzie figurowała plansza testowa. Zagranicą wszystko przebiega bardziej skwapliwie, zaś u nas długie oczekiwania, a obecna oferta naziemnej telewizji cyfrowej składa się głównie z kanałów powtórkowych.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 1891
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland » 25 sierpnia 2016, o 21:34

Rozsądny pisze:No to taka "świnka" podrzucona na do widzenia dla nowego prezesa TVP.
Kurski będzie zawsze mógł wtedy mówić coś w stylu:
"Pamiętacie jaki dobry byłem, jakie miałem wspaniałe plany! A co wam dał mój konkurent? Nic!" 8-)
To tak jak z TVP3 za Daszczyńskiego - tam z ostatecznej formy planu nie zostało nic.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1820
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 27 sierpnia 2016, o 09:50

Co prawda to tylko blog, opinia ale oparta na rozmowie z dziennikarką jednej ze stacji która ma zadebiutować w MUX-8. Artykuł pokazuje że nie jest kolorowo z darmowymi kanałami w naziemnej.
Niedawno miałem okazję rozmawiać z jedną ze znanych dziennikarek, która zjadła zęby w tradycyjnych telewizjach, ale poszła w internet. - Twój koncern wejdzie niedługo z nowym kanałem na ósmy multipleks. Będziesz tam miała program? - spytałem. - Powstanie dużo nowych kanałów, ale jeśli w ogóle zadebiutują, to mogą szybko zniknąć w rynku. Internet jest pewniejszy - usłyszałem w kontekście nowości naziemnej telewizji cyfrowej. Czy zatem WP1, Metro TV, Nowej TV i Zoom TV grozi zamknięcie? Ciekawa jest przyszłość stacji, które zadebiutują w ósmym multipleksie jesienią. Rynek reklamy telewizyjnej staje się coraz ciaśniejszy. Nowy multipleks będzie działał w oparciu o zakres VHF, co oznacza, że mogą być czasami potrzebne dodatkowe anteny, a realny zasięg nowych telewizji będzie słabszy niż tych z poprzednich multipleksów. Sytuacja finansowa niektórych zwycięzców konkursu na częstotliwości nie jest różowa. Sprzedaż należącej do Agory "Gazety Wyborczej" spada. Nie wiadomo jak długo spółka będzie w stanie inwestować w drogi program telewizyjny. Niewykluczone, że prędzej, czy później nowe kanały trafią pod skrzydła Polsatu albo Scripps Networks Interactive, który jest właścicielem TVN-u. Wielu nadawców typu Discovery od lat bezskutecznie startuje w konkursach na częstotliwości. Też mogą być zainteresowani przejęciem nierentownych stacji. Mamy bardzo dużo kanałów w DVB-T, często bardzo wątpliwej jakości, a wciąż w większości kraju brakuje treści lokalnych i nie ma zbyt dużego wyboru kanałów w wysokiej rozdzielczości. Niektórzy sugerują nawet, że czas na płatne kanały na multipleksach, a nie kolejne darmowe.
http://satkurier.pl/news/150949/bedziem ... w-fta.html

Jeśli na to nałożyć kłopoty finansowe TVP gdzie prezes przyznaje, że jest krucho z forsą, to nie wróży to dobrze w kontekście startu ósemki.
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/jacek-ku ... cho/xm2qpx

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 875
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 27 sierpnia 2016, o 10:05

Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 22:17 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1028
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91, wzmacniacz AWS-141ST
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: blockbuster » 27 sierpnia 2016, o 11:03

Która to już wersja przedstawiana przez TVP :?: :lol: Kolejne obiecanki przed zbliżającymi się wyborami na prezesa.

Najbardziej wymowny jest ten fragment:
- Jednak bez zagwarantowania większych wpływów abonamentowych, a nawet bez nowej ustawy medialnej trudno dziś sobie wyobrazić szybkie uruchomienie kanału. Bardzo liczymy, że taka sytuacja nastąpi do końca roku i wtedy chcielibyśmy, żeby kanał sportowy mógł trafić na MUX w przyszłym roku - podkreśla wiceprezes TVP

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 875
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 27 sierpnia 2016, o 11:09

...
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 22:17 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1820
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 27 sierpnia 2016, o 11:12

@blockbuster. Też mi się wydaje, że to taka kaczka dziennikarska, albo celowe działanie TVP.
Można skwitować krótko, że jest chaos informacyjny. Dopóki nie ma oficjalnego potwierdzenia to nic nie jest pewne, także to że p. Kurski zostanie na stołku prezesa.
Co chwila wychodzi jakaś sensacja, nawet jeśli ta okazałaby się prawdziwą to jakoś trudno mi sobie wyobrazić, że w sytuacji kiedy płatni operatorzy postawili na swoim, bo nie chcą płacić za kanał który ma być darmowy w naziemnej to teraz zgodzą się aby w TVP Sport w ich ofercie był gorszym sortem kanału sportowego TVP i to bez konsekwencji, albo że będzie inna nazwa a na obydwu będzie leciało to samo. Już zapowiedź tworzenia nowego kanału jest ustępstwem. Jedyna nadzieja będzie wtedy gdy abonament czy opłata audiowizualna zaspokoi w większości potrzeby TVP a na to szybko się nie zanosi.
Jeszcze jedna rzecz mi nie pasuje, skoro miałby to być dobry, poważny kanał sportowy to dlaczego do MUX-8 a nie MUX-3?
To może być celowa dezinformacja aby zbadać nastroje społeczne, na poprzednim pomyśle o tym że do operatorów trafi TVP Sport Max albo TVP Sport Premium internauci nie pozostawili suchej nitki wystarczy poczytać też inne fora i komentarze pod artykułami.

A ja mam pomysł, rozwiązanie dla TVP aby wyjść z twarzą. Obiecali TVP Info HD i TVP Sport, to niech stworzą kanał TVP Sport Info HD i sprawa załatwiona. :lol:

Chociaż TVP Sport to średniej jakości kanał sportowy, to jednak jego obecność w bezpłatnej ofercie naziemnej jest w interesie nas wszystkich, także tych którzy korzystają z płatnych ofert.
Im lepsza będzie oferta bezpłatna tym płatni operatorzy muszą dać więcej za miej, inaczej będą tracili abonentów.
Problem jednak w tym, że interes odbiorców nie jest tożsamy z interesem nadawców.

Osobiście stawiałbym, że dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie kanału TVP Sport - 2 a nie premium czy max aby nikogo nie drażnić, coś jak Eurosport 1 i Eurosport 2, oczywiście kwestia ramówki to już inna sprawa bo płatny czymś musi się różnić od darmowego.

Awatar użytkownika
gorki
Posty: 234
Rejestracja: 6 marca 2009, o 13:26
Odbiornik: Samsung 40cali
Instalacja antenowa: Antena własnej konstrukcji.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN CHORAGWICA

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: gorki » 27 sierpnia 2016, o 16:48

Będzie i tvp info hd od września czesciowo w hd.Nastepnie w calosci w hd od 2017roku. Tvp sport hd od lutego na muxie8 takie są plany ;) .

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Drekan » 28 sierpnia 2016, o 01:03

To teraz ktoś będący w zasięgu 8 multpleksu powinien zaproponować Kurskiemu, by zapełnił swoje trzy miejsca tymczasowymi kanałami jak np TVP Polonia. ;)
TVP jako jedyna ma dowolność w tym jakie kanały umieści w 8 multipleksie. Dlatego nie musi czekać do lutego ze startem TVP Sport HD i miejsca może obsadzić tymczasowymi kanałami, by zamienić je później na docelowe. :)

Co się tyczy tematu zbyt dużej liczby kanałów FTA, to znacznie mniejsze Czechy mają około 40 bezpłatnych stacji w NTC. Wszytko dzięki temu, że tam dano możliwość nadawania wszystkim chętnym nadawcom. Dwa multipleksy (MUX4 i regionalna sieć 7) zyskał alternatywny w stosunku do monopolisty operator techniczny i stworzył dwie sieci w oparciu o małej i średniej mocy nadajniki. Dzięki temu i elastyczności w pojemności jaką oferują nadawcom (do 10 stacji w multipleksie DVB-T przy kodowaniu MPEG2), mógł zaoferować ogólnokrajowe pokrycie za niższe ceny niż monopolista. Niektórzy narzekają na jakość, ale zyskują dzięki temu większy wybór kanałów. Obecnie brakuje już wolnych miejsc w ogólnokrajowych multipleksach, więc Czesi śpieszą się z przejściem na DVB-T2 HEVC i kombinują jak zmieścić jak najwięcej multipleksów w okrojonym zakresie telewizyjnym. 8-)

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Cyfrowy » 28 sierpnia 2016, o 08:34

gorki pisze:Będzie i tvp info hd od września czesciowo w hd.Nastepnie w calosci w hd od 2017roku. Tvp sport hd od lutego na muxie8 takie są plany ;) .
W artykułach zamieszczonych w sieci wspomniano o TVP Info w jakości HD. Z racji tego, że komentarz brzmi nieco enigmatycznie, mam pytanie. Czy określenie „częściowo w HD” dotyczy jakości 720p, która w 2017 roku zostanie ewentualnie podwyższona do 1080p? W tym artykule jest wzmianka, że TVP Info HD pojawi się w styczniu 2017, zatem start we wrześniu ewidentnie odpada, ergo TVP Info w SD pozostanie do wspomnianego stycznia 2017.
Drekan pisze:To teraz ktoś będący w zasięgu 8 multpleksu powinien zaproponować Kurskiemu, by zapełnił swoje trzy miejsca tymczasowymi kanałami jak np TVP Polonia. ;)
TVP jako jedyna ma dowolność w tym jakie kanały umieści w 8 multipleksie. Dlatego nie musi czekać do lutego ze startem TVP Sport HD i miejsca może obsadzić tymczasowymi kanałami, by zamienić je później na docelowe. :)
W MUX-8 dostali trzy miejsca, zatem dwa zajmie planowany TVP Sport HD. Ponieważ prezes Kurski stwierdził, że rolę planowanego TVP Dokument pełni już TVP Historia, trzecie miejsce we wspomnianym multipleksie być może zajmie kanał TVP Seriale, bowiem w MUX-3 już nie będzie miejsca dla kolejnego kanału, jeśli TVP Info zostanie podniesiony do jakości HD. W tym celu został notabene usunięty kanał TVP Polonia, jako że kanał HD zajmuje dwa miejsca w multipleksie.

Swoją drogą długo trwają prace nad udzieleniem koncesji TVP Sport na nadawanie w DVB-T. Z uruchomieniem TVP Rozrywka takie opóźnienia nie miały miejsca.
Drekan pisze:Co się tyczy tematu zbyt dużej liczby kanałów FTA, to znacznie mniejsze Czechy mają około 40 bezpłatnych stacji w NTC. Wszytko dzięki temu, że tam dano możliwość nadawania wszystkim chętnym nadawcom. Dwa multipleksy (MUX4 i regionalna sieć 7) zyskał alternatywny w stosunku do monopolisty operator techniczny i stworzył dwie sieci w oparciu o małej i średniej mocy nadajniki. Dzięki temu i elastyczności w pojemności jaką oferują nadawcom (do 10 stacji w multipleksie DVB-T przy kodowaniu MPEG2), mógł zaoferować ogólnokrajowe pokrycie za niższe ceny niż monopolista. Niektórzy narzekają na jakość, ale zyskują dzięki temu większy wybór kanałów. Obecnie brakuje już wolnych miejsc w ogólnokrajowych multipleksach, więc Czesi śpieszą się z przejściem na DVB-T2 HEVC i kombinują jak zmieścić jak najwięcej multipleksów w okrojonym zakresie telewizyjnym. 8-)
Na forum już prezentowano sugestie emisji multipleksów z kolejnymi kanałami z dwóch nadajników dla jednego obszaru, na wzór emisji MUX-3 z jednego nadajnika dla województwa, w którym znajduje się nadajnik oraz doświetlenia dla ościennego terytorium. Jeśli nadajnik emituje MUX-3 w dwóch wersjach - z dwoma osobnymi ośrodkami terytorialnymi TVP, dlaczego nie mógłby nadawać MUX-8 na tej samej zasadzie, z innymi kanałami. Ponadto funkcjonują stacje doświetlające, których wspomniane czeskie odpowiedniki - dokrywacze, zwiększają pokrycie multipleksów.

Czeskie kanały, mimo dużej ilości kanałów w multipleksie i tym samym jego mniejszej pojemności oraz ograniczeń związanych z kodowaniem MPEG-2, oferują znacznie lepszą jakość niż nasz kanał ATM Rozrywka.

Odpowiedz