MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

ObywatelDVB-T pisze:Widać Zoom TV, Metro TV i Nowa TV szykują się do startu bo koncesje na nadawanie satelitarne też dostali a WP 1 jeszcze nie ma o TVP nie wspomnę.
WP| za to nie wyklucza uruchomienia emisji testowej. Wszak kontent już maja więc premiery na przemiennie z pętlami nie zaszkodzą.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Cyfrowy »

Najszybciej doczekamy się Zoom TV, który ma wystartować w październiku, wcześniej niż Nowa TV (28 października). Emisja testowa w przypadku WP1 to ciekawa koncepcja.

Czy jednak są przewidywane doświetlenia dla MUX-8? W harmonogramie wdrażania MUX-8 w ramach II etapu widzę TSR-y, które wprawdzie będą nadawały w innej polaryzacji niż RTCN-y i RTON-y, ale na tych samych kanałach, w sieci SFN. http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... wdrazania/

Dla MUX-8 nadawcy bodajże nie planowali doświetleń.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Na pewno nie będą to doświetlania współfinansowane przez nadawców, na razie nic nie wiadomo o tym żeby były podjęte takie decyzje.
Myślę że to doświetlenia wynikają z uzyskania wymaganego pokrycia % ustalonego w warunkach wydanych operatorowi MUX. Najwyraźniej główne obiekty nadawcze nie dadzą takiego pokrycia, stąd gdzieniegdzie będzie doświetlenie.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Tharazi »

Powinny być doświetlenia, ponieważ RTCN Płock / Rachocin ma te same parametry co TSR Włocławek pl Wolności, czyli kanał 12 i polaryzację pionową. Będąc ostatnio w centrum Włocławka widziałem jak na maszcie montowano trzy nowe sektory w polaryzacji V, więc raczej na pewno będzie to SFN.

Awatar użytkownika
akoss22
Posty: 99
Rejestracja: 18 września 2016, o 18:29
Miejscowość: Osiedle
Odbiornik: AMIKO Mini 4K Combo
Instalacja antenowa: Antena log 5-69 HV pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przusucha 53km Góra Kamieńsk 72 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: akoss22 »

W Tomaszowie Mazowieckim również by się przydało doświetlenie w kierunku Łodzi, bo w centrum Polski wielka biała plama. Zygry nie zapewnią stabilnego odbioru w tej części Polski. Sprawdziłem u kilku osób, sygnał tylko w trakcie tropo.

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Cyfrowy »

Moce uwzględnionych w harmonogramie TSR-ów - 0,2 kW sugerują, że faktycznie sygnał MUX-8 zostanie uzupełniony w formie zbliżonej do doświetleń. http://satkurier.pl/news/151986/ii-etap ... -2016.html

Drugi etap wdrażania MUX-8 będzie papierkiem lakmusowym, gdyż wówczas w praktyce okaże się, czy w trzecim etapie będą konieczne ewentualne doświetlenia. Pozostaje kwestia, czy przy obecnych mocach nadawania, oraz tych, na które pozwolenia wydał UKE, osiągnięcie 95% pokrycia sygnałem rzeczywiście będzie możliwe, bez doświetleń. Mam obiekcje, czy w niektórych miejscach Polski RTCN-y i RTON-y same zapewnią planowane pokrycie.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 »

Tharazi pisze:Powinny być doświetlenia, ponieważ RTCN Płock / Rachocin ma te same parametry co TSR Włocławek pl Wolności, czyli kanał 12 i polaryzację pionową. Będąc ostatnio w centrum Włocławka widziałem jak na maszcie montowano trzy nowe sektory w polaryzacji V, więc raczej na pewno będzie to SFN.
MUX-8 będzie miał bardzo dużo SFNów. Kolejnym przykładem będzie SFN Iława Kisielice i Bydgoszcz Trzeciewiec. Nadajniki sąsiadują ze sobą i będą pracowały na tym samym kanale i polaryzacji z relatywnie dużymi mocami.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Dzisiaj konferencja SAT KRAK, na której Emitel będzie miał swoją prezentację z planów wdrażania MUX8.
Może dowiemy się czegoś więcej.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nic nowego ponad to, co jest na www i forum się nie pojawi. Do czasu zakonczenia negocjacji żadnych rewelacyjnych "newsów" nie będzie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

Na pewno jedno co jest pewne to dalsza dysproporcja mocy nadajników wobec siebie (zarówno nadajników MUX8 wobec siebie jak i MUX8 w stosunku do reszty sieci DVB-T) i dalsze problemy z odbiorem takie jak mam z nadajnikiem na Chorągwicy. W moim przypadku moje pretensje są słuszne bo jak oczekiwać poprawnego odbioru który nie dość że ma polaryzacje V to jeszcze jest dobity za niskim położeniem nadajnika w stosunku do reszty multipleksów. Wróże katastrofę temu MUXowi.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: bogdanzieba »

Poland pisze:
dvbtowiec pisze:Co się dzieje? Instalacja antenowa do wymiany człowieku.
Nie kombinuj z jakimiś wewnętrznymi antenami (cokolwiek to jest :lol: ) tylko udaj się do sklepu kup i zrób porządną instalację, a nie spamuj że to Ci znika, tamto Ci się polepsza ;) Tak to jest jak się badziewie za oknem ma, zamiast profesjonalnej instalacji. Nie ma się czemu dziwić.
Z tą wewnętrzną częścią anteny mam na myśli ten kabel:
Obrazek
Obrazek
Ten kabel podłącza się z jednej strony do rozdzielacza a z drugiej do tunera.
@Poland poprawiłeś swoją instalację antenową?

Jeżeli nie to może od tego zacznij, bo będzie "klapa" ale u ciebie w jego odbiorze :lol:

Awatar użytkownika
Cyfrowy
Posty: 154
Rejestracja: 6 marca 2013, o 14:05
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kłodzko/Czarna Góra; Radków/Guzowata

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Cyfrowy »

Grupa Kino Polska zaakceptowała warunki umowy z EmiTelem dotyczące emisji Zoom TV http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/a ... 67382.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Dobra informacja. Czy dobrze pamiętam że ten kanał planował ruszyć jeszcze w tym miesiącu?
To by oznaczało że kolejni także niebawem podpiszą porozumienie i planowane przez nadawców stary emisji, czyli 2 kanały w październiku ruszą zgodnie z oczekiwaniami.

Awatar użytkownika
maciek_p
Posty: 136
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Kraków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków/Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: maciek_p »

O dzisiejszej prezentacji na Sat Krak można przeczytać:
http://telewizja-cyfrowa.com/2016/10/em ... a-satkrak/

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Poland »

dvbtowiec pisze:Dobra informacja. Czy dobrze pamiętam że ten kanał planował ruszyć jeszcze w tym miesiącu?
To by oznaczało że kolejni także niebawem podpiszą porozumienie i planowane przez nadawców stary emisji, czyli 2 kanały w październiku ruszą zgodnie z oczekiwaniami.
Tyle że Nowa TV z powodu zmian w lokalizacji na satelicie może mieć poślizg i ruszyć dopiero 3 listopada.

AmoresLatino
Posty: 15
Rejestracja: 2 sierpnia 2016, o 11:31
Odbiornik: LG ekran LCD
do odbioru DVB-T
Instalacja antenowa: Ant. pok
zakres VHF 6-12 UHF 21-69
umiejsc, na krześle
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Poznań

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AmoresLatino »

Ja z prezentacji Sat Kraka 2016 nie dowiedziałem się niczego nowego, może rozjaśniło mi to sytuację w zwiazku z polaryzacją V i H i mam nadzieję że ostatecznie w Wielkopolsce będzie polaryzacja H dzięki której być może będę mógł odbierać Mux 8 z anteny pokojowe posiadajacej zakresy VHf/UHF prawda Poland?

Poland a jak myślisz skoo grupa Kino Polska zakceptowwała warunki umowy z emitel odnośnie Zoom tv i na dodatek Zoom tv ma już profil na Facebooku na którym piszą że wkrótce podadzą datę startu i ramówkę to czy możlliwy byłby start 21 lub 22.10.2016r, bo na fejsie Zoom tv nie potwierdziło daty 25.10.2016r więc To i Owo podało fałszywe informacje.

A czy Zoom tv i Nowa tv będą też satelitarnei nadawać na Cyfriwym Piolsacie w HD od początku startu swoich kanałów bo podobno Nowa tv na Nc+ będzie na 146 pozycji. ?

Jakie filmy i seriale chcielibyście na Zoom tv? Bo ja jakieś dobre filmy i seriale historyczne, komediowe i dramatyczne.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

AmoresLatino pisze:Jakie filmy i seriale chcielibyście na Zoom tv? Bo ja jakieś dobre filmy i seriale historyczne, komediowe i dramatyczne.
To nie temat na ten wątek.
Poza tym nie wiem czy dyskusja w stylu:
"Jakie filmy i seriale chcielibyście na Zoom tv" = "Bo ja jakieś dobre filmy"
nie wyczerpuje tematu, bo chyba każdy chciałby oglądać dobre filmy :lol:

Co do obecności na platformach, sądzę że prędzej czy później się pojawią, ale to pytanie do operatorów platform, bo do tego są potrzebne kolejne umowy. W lepszej sytuacji są Ci, co mają niezależne tunery, bo mogą sami sobie wyszukać.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

AmoresLatino pisze:A czy Zoom tv i Nowa tv będą też satelitarnie nadawać na Cyfrowym Polsacie w HD od początku startu swoich kanałów bo podobno Nowa tv na Nc+ będzie na 146 pozycji. ?
Na satelicie pewnie będą nadawać, KRRiT przyznała niedawno także satelitarne koncesje, brak tylko jeszcze WP 1, ale czy w HD i czy FTA i u jakich operatorów to tego jeszcze nie wiadomo.
http://www.krrit.gov.pl/dla-nadawcow-i- ... 1,0,0.html

AmoresLatino
Posty: 15
Rejestracja: 2 sierpnia 2016, o 11:31
Odbiornik: LG ekran LCD
do odbioru DVB-T
Instalacja antenowa: Ant. pok
zakres VHF 6-12 UHF 21-69
umiejsc, na krześle
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Poznań

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AmoresLatino »

A czy prawdą jest to, że od połowy tego miesiąca miała ruszyć kampania informacyjna w mediach o Muxie 8 wraz z poradami jak odbierać Muxu 8 i w jaki sposób dostosować swoją antenę do odbioru Muxu 8.? A druga sprawa to taka kiedy nadawcy np. Nowa tv "obudzą się z jesiennego snu", a przecież podbno start 28.10.2016r a nadal nie ma ramówki na pierwszy tydzień nadawania, może podadzą po weekendzie a może ja się po prostu niepotrzebnei "napalam", a na media2pl przeczytałem że Nowa tv ma mieć własny rodzinny teleturniej wiedzowy. ;)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

@AmoresLatino
Proste pytanie Ci zadam, jaki my mamy wpływ na decyzję nadawców?
Tego typu polemika sprowadza się do wróżenia z fusów.
Proponuję cierpliwie czekać.

Zablokowany