MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
kuba_bed
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: kuba_bed » 26 października 2016, o 23:28

dvbtowiec pisze:Sądzę że poza grupą pasjonatów mało kto ma świadomość że ten MUX istnieje, zatem informacje na planszach niewiele dadzą na ten moment.
Akurat trochę czytam zaległości i idealnie to zdanie pasuje do sytuacji jaką dziś miałem. Przyszedł Pan, który miał naprawić u mnie instalację i powiedziałem, że chcę żeby też wziął pod uwagę MUX8 z Zygr (tak to się odmienia?). Na co odpowiedzią był uniesiony głos, że stamtąd nic nie nadaje od lat, kiedyś było chyba TVP1, a dziś wszystko dla Łodzi leci z EC4. Godzinę zajęło mi tłumaczenie i próba przekonania, że jest tak jak ja mówię, a nie jak on...

Awatar użytkownika
K63
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 » 26 października 2016, o 23:45

dvbtowiec pisze:Sądzę że poza grupą pasjonatów mało kto ma świadomość że ten MUX istnieje, zatem informacje na planszach niewiele dadzą na ten moment.
Może to trochę pomoże?
wirtuaknemedia.pl pisze:Czterej nadawcy komercyjni, którzy umieszczą nowo otwarte kanały na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej, będą wspólnie promować MUX-8 oraz zachęcać do ponownej konfiguracji dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej.
O wspólnych działaniach Agory, Grupy ZPR Media, Grupy Wirtualna Polska oraz spółki Cable Television Networks & Partners portal Wirtualnemedia.pl informował w sierpniu. Nadawcy porozumieli się co do formy i zakresu kampanii.
Kampania promująca MUX-8 wystartuje w listopadzie. Nadawcy będą informować o uruchomieniu multipleksu ósmego oraz zachęcać do wyszukiwania czterech nowych bezpłatnych kanałów. Działania będą prowadzone we wszystkich kanałach dotarcia - w telewizji, prasie, radiu i internet, a także w kinach. Nadawcy wykorzystają w tym celu własne media.
We wspólnej akcji nie weźmie za to udziału Telewizja Polska, która nadal nie zdecydowała, jakie kanały umieści na MUX-8. Do dyspozycji TVP są trzy sloty.
A potem TVP wskoczy na gotowe! ;)

Jacek Kurski coś niecoś o mux-8 ...
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=2140

dvbtowiec
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Post autor: dvbtowiec » 27 października 2016, o 09:43

Co do świadomości MUX8 w społeczeństwie, ten MUX ma kilka przeszkód:
1. Brak wspomnianej świadomości o jego istnieniu.
2. Buble sprzętowe w sprzedaży w ostatnich latach:
- na tym forum w innym wątku są osoby które sygnalizują problemy z dźwiękiem
- sam osobiście wczoraj doświadczyłem u jednej osoby brak pełnej głowicy na pasmo VHF (była od 12go kanału w górę), a więc MUX8 poza możliwościami nowego w sumie bo dwuletniego telewizora
3. Kampania reklamowa na kanałach należących do nadawców grupy na pewno świadomość zwiększy, ale pytanie:
- ile osób nie zrozumie o czym mowa
- ile osób zwróci uwagę na 30s spot (chyba że będą to kilkuminutowe poradniki, co byłoby najlepszym rozwiązaniem) w kanałach których oglądalność jest na poziomie 1%
4. Wiele osób jest zadowolonych z tego co już ma i gdy słyszy o tym że jest możliwość dodania czegoś kolejnego, zwłaszcza osoby starsze machają ręką z komentarzem, a ja i tak nic innego poza tymi podstawowymi kanałami nie oglądam.

Generalnie duże wyzwanie przed nadawcami.

Co do wywiadu, no cóż, to już kolejna koncepcja, zaczynam się gubić w tym. Skoro mamy końcówkę roku, a w TVP nadal wszystko w fazie planów, pomysłów, ewentualnych renegocjacji umów z operatorami, to prędko tutaj nic się nie wykluje.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Post autor: ObywatelDVB-T » 27 października 2016, o 10:10

Wizja nie ciekawa. Tak sobie myślę, że jeśli TVP nie umieści np. do wiosny przyszłego roku swoich kanałów na wolnych slotach, to może operator Emitel mógłby wystąpić z wnioskiem do KRRiT o rozpisanie nowego konkursu, tylko tu musiałyby brać udział podmioty z ofertą z już istniejącymi kanałami, bo jakbyśmy czekali na rozruch całkiem nowych kanałów to kolejny rok w plecy. Albo niech umieszczą TVP Sport HD a jeden slot niech oddadzą, bo jak mają zamiar zmniejszać liczbę swoich kanałów to w końcu nie będą mieli tam co umieścić. Ale nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Post autor: ObywatelDVB-T » 28 października 2016, o 09:12

Kamilx pisze:W ramach ciekawostki - nadajniki, które nadają z innymi mocami niż w pozwoleniach:

Obiekt nadawczy - moc wg Emitel / wg UKE
Białogard / Sławoborze - 12 kW ERP / 25 kW ERP
Jelenia Góra / Śnieżne Kotły - 7 kW ERP / 8 kW ERP
Kielce / Święty Krzyż - 8 kW ERP / 10 kW ERP
Lębork / Skórowo Nowe - 10,4 kW ERP / 7 kW ERP
Wałbrzych / Chełmiec - 0,1 kW ERP / 0,3 kW ERP
W nowej tabeli uruchomionych nadajników z dnia 27.10.2016 na wszystkich wymienionych wyżej nadajnikach są podane moce zgodne z pozwoleniami wydanymi przez UKE. Być może wkradł się błąd podczas publikacji pierwszej tabeli 25.10 albo rzeczywiście początkowo uruchomili z innymi mocami.
Są też dwa nowe uruchomione nadajniki Częstochowa/Wręczyca Wielka i TON Łomża/Szosa Zambrowska.
Łącznie 33 lokalizacje.
Obrazek

Przemo

Post autor: Przemo » 28 października 2016, o 10:06

dvbtowiec pisze:Co do świadomości MUX8 w społeczeństwie, ten MUX ma kilka przeszkód:
1. Brak wspomnianej świadomości o jego istnieniu.
2. Buble sprzętowe w sprzedaży w ostatnich latach:
- na tym forum w innym wątku są osoby które sygnalizują problemy z dźwiękiem
- sam osobiście wczoraj doświadczyłem u jednej osoby brak pełnej głowicy na pasmo VHF (była od 12go kanału w górę), a więc MUX8 poza możliwościami nowego w sumie bo dwuletniego telewizora
3. Kampania reklamowa na kanałach należących do nadawców grupy na pewno świadomość zwiększy, ale pytanie:
- ile osób nie zrozumie o czym mowa
- ile osób zwróci uwagę na 30s spot (chyba że będą to kilkuminutowe poradniki, co byłoby najlepszym rozwiązaniem) w kanałach których oglądalność jest na poziomie 1%
4. Wiele osób jest zadowolonych z tego co już ma i gdy słyszy o tym że jest możliwość dodania czegoś kolejnego, zwłaszcza osoby starsze machają ręką z komentarzem, a ja i tak nic innego poza tymi podstawowymi kanałami nie oglądam.

Generalnie duże wyzwanie przed nadawcami.

Co do wywiadu, no cóż, to już kolejna koncepcja, zaczynam się gubić w tym. Skoro mamy końcówkę roku, a w TVP nadal wszystko w fazie planów, pomysłów, ewentualnych renegocjacji umów z operatorami, to prędko tutaj nic się nie wykluje.
Często pomaga wybor innego kraju, aby telewizor widział pełny zakres vhf lub dodatkowo dvb-c.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Odbiornik: LG 26LK330
WIWA HD-90 NEW+MC-001
OPTICUM Dekoder STB(HD N2)
Instalacja antenowa: Odbiornik cd.:
OPTICUM BLUE XS65 COMBO
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krosno/Sucha Góra

Post autor: Krosnoludek » 28 października 2016, o 15:01

Nadawcy z MUX-8 podpisali w końcu umowy z Emitelem [NOWE]

Agora, Wirtualna Polska i Kino Polska TV podały, że już zawarły z operatorem umowy na nadawanie ich kanałów na MUX-8 naziemnej telewizji. Do 2025-26 roku każdy z nadawców zapłaci Emitelowi po ok. 62 mln zł.

Jak podała Agora, umowa pomiędzy Emitelem i jej spółką Green Content (nadawca Metra TV), została zawarta na czas określony od dnia 1 grudnia 2016 r. do 28 grudnia 2025 r.Łączna szacowana wartość umowy w przewidywanym okresie obowiązywania wynosi 62 mln zł – podano.

To oznacza, że tyle zapłaci Emitelowi każdy z nadawców, bo wszyscy wspólnie negocjowali z nim warunki nadawania Zoom TV, Metra TV, WP oraz Nova TV na MUX-8.

O zawarciu umowy z Emitelem poinformowało także Kino Polska TV – współwłaściciel Cable Television Networks & Partners i Zoom TV, która jako pierwsza już wystartowała ma MUX-8. - Okres obowiązywania koncesji przyznanej CTN&P upływa w dniu 28 grudnia 2025 r. Wartość umowy w okresie jej obowiązywania może przekroczyć 10 proc. kapitałów własnych spółki – podała spółka.

Wirtualna Polska Holding ma z kolei umowę z Emitelem zawartą do 13 stycznia 2026 r . - Łączna szacunkowa wartość umowy w przewidywanym okresie obowiązywania wyniesie 62,7 mln zł, w tym 4 mln zł tytułem zwrotu opłat publicznoprawnych za wykorzystanie częstotliwości. Średnioroczna wartość umowy to ok. 7 mln zł - podała grupa, która ruszy ze swoim kanałem WP 2 grudnia, tego samego dnia, kiedy wartuje Metro TV Agory.

Umowę z Emitelem podpisała też Grupa ZPR Media i wprowadzi na MUX-8 kanał Nova TV 9 listopada.
źródło: http://rpkom.pl/artykul/1294229.html

Awatar użytkownika
qwerty
Odbiornik: Samsung LE32B530
Signal HD-507
NOT LV5T Deluxe
NOT LV5T Qube
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Post autor: qwerty » 28 października 2016, o 18:20

Łomża nadaje, a stolica podlasia dalej milczy...

Kamilx
Odbiornik: Opticum HD T80plus
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w polaryzacji poziomej z zasilaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Post autor: Kamilx » 28 października 2016, o 18:26

Jeszcze trochę pomilczy... UKE czeka już tylko na odpowiedź od Rosji w sprawie koordynacji międzynarodowej. UKE będzie mogła już za kilka dni wydać pozwolenie, tylko ciekawe ile czasu będzie minie od zakończenia koordynacji do wydania pozwolenia.

Awatar użytkownika
qwerty
Signal HD-507
NOT LV5T Deluxe
NOT LV5T Qube

Post autor: qwerty » 28 października 2016, o 18:45

To UKE nie mogła skoordynować rok temu? Mogą nadawać z mniejszą mocą. Do Rosji jest daleko - prędzej z Białorusią.

Kamilx
Odbiornik: Opticum HD T80plus
Instalacja antenowa: Antena siatkowa w polaryzacji poziomej z zasilaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Post autor: Kamilx » 28 października 2016, o 19:00

Rok temu to UKE nie wiedziała jakie będą parametry nadajników. Dopiero, gdy Emitel złożył wniosek to te parametry na wniosku UKE zgłosiła do koordynacji.

Koordynacja dla RTCN Białystok / Krynice rozpoczęła się 17 sierpnia.

Awatar użytkownika
qwerty
Signal HD-507
NOT LV5T Deluxe
NOT LV5T Qube

Post autor: qwerty » 28 października 2016, o 19:25

Rezerwacja była od dłuższego czasu.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 28 października 2016, o 20:30

Przemyśl/Tatarska Góra czeka chyba na Ukrainę bo tam ze Lwowa na tym kanale(6) nadaje analog z tego co wiem...

Z tego co pamiętam to jest mała szansa, ale jest, na to, że analog w rejonie Lwowskim zostanie wyłączony jako pierwszy. Nie wiem czy nie było to właśnie jakoś przewidziane na koniec tego roku, ale musiałbym to sprawdzić.

Szkoda, że Ukraina tak kuleje pod tym względem z cyfryzacją bo blokuje tym samym Słowacje na docelowych mocach z GE06(ustaleń nawiasem mówiąc z przed 10 lat).

dvbtowiec
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Post autor: dvbtowiec » 28 października 2016, o 21:28

Przemo pisze:
Często pomaga wybor innego kraju, aby telewizor widział pełny zakres vhf lub dodatkowo dvb-c.
Dzięki wielkie za podpowiedź. Jakoś mi to umknęło.
Zapewne gdybym miał instrukcję od razu w rękach, zasugerowałaby mi takie rozwiązanie, ponieważ producent sam ładnie rozpisał w jakim regionie (kraju) jakiego rodzaju głowica jest aktywna.
Wystarczyło zmienić region na niemiecki.

Sąsiadka jest zadowolona ;)

mek
Odbiornik: Samsung D 6500
Instalacja antenowa: telmor digit kompakt bierna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Post autor: mek » 29 października 2016, o 10:31

Jak widac te nowe programy to nic fantastycznego filmy klasy B ,publiscyka rodem z tvn i tvn24 . Mnie interesuje raczej technika nadawania i odbior bo te 4 programy beda slabe.

pablo21_1984
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Post autor: pablo21_1984 » 29 października 2016, o 18:56

Panowie technicy z Emitela dlaczego taka kiepska jakość kanałów w MUX8 DVB-T? Audio EAC3 tylko 128 KB/s i to taki wyraźny dźwięk metaliczny gorszy jakością niż na filmikach wrzucanych na youtuba :-( Nie można by było tego poprawić na 160 KB/s przynajmniej? :-( Obraz na Zoom TV taki marny blade kolory i wygląda jakby go rekompresował chyba z 10 razy :-( Względem pozostałych MUX-ów jakość słaba kanałów SD :-(

ArcziKangus
Odbiornik: Philips 3000 series LCD TV
Instalacja antenowa: zwykła antena siatkowa + wzmacniacz wa-501-s3
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż / Sucha Góra / Giedlarowa

Post autor: ArcziKangus » 29 października 2016, o 19:28

Co do emisji MUX8 przy granicy z Ukrainą to nadajnik w Tatarskiej Górze musi czekać na to co zrobią Ukraińcy z wyłączeniem analogu z obwodu Lwowskiego (na newralgicznym kanale 6 nadaje stacja Inter) , tylko ciekawe jak w pół roku chcą wyłączyć całą Ukrainę w analogu pierwotnie miało być 1,5 rok (od około chyba wiosny 2015 do końca 2016 roku) choć poprzesuwali datę wyłączenia do 30 czerwca 2017 roku , myślę że przed końcem roku miejmy nadzieję ruszą z wyłączaniem bo ociągają się mocno ale wiele krajów sąsiednich czeka na OFF-a analogu , więc cierpliwie poczekamy

monter1981
Odbiornik: Samsung LE32C550/
Onleny H.265
Instalacja antenowa: antena DIPOL 16/21-69

Post autor: monter1981 » 29 października 2016, o 19:39

W nowej tabeli uruchomionych nadajników z dnia 27.10.2016 na wszystkich wymienionych wyżej nadajnikach są podane moce zgodne z pozwoleniami wydanymi przez UKE. Być może wkradł się błąd podczas publikacji pierwszej tabeli 25.10 albo rzeczywiście początkowo uruchomili z innymi mocami.
Są też dwa nowe uruchomione nadajniki Częstochowa/Wręczyca Wielka i TON Łomża/Szosa Zambrowska.
Łącznie 33 lokalizacje.
Tego dnia ruszyły też Ryki.

pablo21_1984
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/Raszyn

Post autor: pablo21_1984 » 29 października 2016, o 20:02

Po co 2 ścieżki przy np. Zoom TV i przez to jakość cierpi bo jest podstawowa 96 KB/s EAC3 i orginalna 112 KB/s też EAC3 :-( Zamiast tego dać jedną polską (lektor PL) 160 KB/s EAC3 :-(

Awatar użytkownika
Poland
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Post autor: Poland » 30 października 2016, o 09:23

Ja tymczasem mam inne pytanie do panów administratorów a mianowicie czy planujecie wydać mapkę emisji na stan obecny oraz drugą mapkę z emisjami które to pozostały jeszcze do uruchomienia w etapie grudniowym? Bardzo proszę o państwa odpowiedź w tej sprawie.

Odpowiedz