MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

@TLW/SZA wybacz ale nie wyjaśniłeś związku z tematem, poza tym że Ty mnie pouczyłeś ;)
Zacytowałem poprzedni post, racja. Z rozpędu, nie powtórzy się.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Przemo »

Na infolinii nie znają dokladnej daty włączenia MUX-8 z RTCN Góra k. Śremu. Przypuszczalnie do konca roku, a być może nawet przed świętami. Trochę to dziwne, aby startować w środku zimy i wymuszać akrobacje na dachach.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Marek 3 »

To pewnie MUX-8 dostaniemy w prezencie pod choinkę. :)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: qwerty »

Tylko zastanawia mnie czeku UKE tyle czasu spało z uzgodnieniami między państwami. Częstotliwości były od dawna znane.

sp4feu
Posty: 20
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TCL L40E5503FS
Instalacja antenowa: OPTICUM AX-1000+ kanały 21-60; zysk 18dB; ,10 metrów nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: sp4feu »

qwerty pisze:Tylko zastanawia mnie czeku UKE tyle czasu spało z uzgodnieniami między państwami. Częstotliwości były od dawna znane.
Bo to są Krynice a nie Warszawka.

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: marcin6660 »

A czy wiadomo już coś o uruchomieniu emisji Mux-8 ze Skrzycznego ?

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: jaszek »

Od kilkunastu minut co chwilę milknie sygnał radiowy z Kisielic (akurat słucham Polskiego Radia 24), nie wygląda to na awarię. Minutę, dwie sygnał i kilkanaście sekund szum i tak cały czas. Czyżby prowadzili tam jeszcze jakieś prace ws. MUX-8?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Dziś zauważyłem, że Nowa TV mam nie tylko na satelicie, ale jest też w kablówce, pewnie wszystkie nowe kanały z grypy MUX-8 trafią także do wszystkich operatorów.
Nie wiem czy tylko ja odnoszę takie wrażenie, ale wydaje mi się, że naziemna dla nadawców to tylko taka trampolina albo inaczej pretekst dzięki któremu dostali koncesje na nowe kanały od KRRiT.
Oczywiście zgodnie z warunkami, nadawać w MUX-8 muszą, ale docelowo mierzą gdzie indziej i tam raczej upatrują źródła sukcesu.
Poniekąd to tłumaczy opieszałość TVP w temacie, wpisuje się tutaj także wypowiedź przedstawiciela TVP jeszcze na długo przed startem, że będzie to trudny multipleks ze względu na częstotliwość i inną polaryzację. No cóż inaczej to wygląda z punktu widzenia nadawcy, który swoje kanały już ma na satelicie i u operatorów kablowych a teraz będzie musiał wyłożyć dodatkową kasę bez gwarancji rentowności, bo pewnie procentowo znacznie mniej ludzi będzie odbierać niż obecne podstawowe trzy multipleksy.
Ciekaw jestem jak będzie wyglądała kampania informacyjna, ale przypuszczam, że nadawcy zaznaczą, że są obecni w naziemnej oraz u wszystkich operatorów, czyli dwie pieczenie przy jednym ogniu, bo nie sądzę aby robili osobne kampanie.
Tymczasem w moich okolicach (a obserwuję anteny na dachach) oprócz mojej nie widziałem jak dotąd u nikogo dodatkowej anteny VHF a odbiór bez niej nie jest możliwy w tak trudnych warunkach, wiem co piszę bo próbowałem, ani siatka ani kierunkowa UHF nie daje rady. Nasuwa się zatem pytanie, ile osób prócz pasjonatów jak my w podobnych trudnych warunkach zdecyduje się na dodatkową inwestycję w instalację, bo jak do tej pory w większości wiszą stare anteny najczęściej siatkowe bo i nie było potrzeby wymieniać po analogu, wystarczyło kupić tuner albo telewizor.

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Marek 3 »

Jeszcze dużo ludzi nie wie co to MUX-8 i że pojawiły się nowe programy. I nie wiedzą też że trzeba modyfikować instalację w niektórych przypadkach.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

...
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 22:22 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kuba.G »

Aktualizacja: 2016-11-24 miedzy innymi Białystok dostał pozwolenie ale jeszcze nie świeci :D
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... /index.htm

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: qwerty »


sp4feu
Posty: 20
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TCL L40E5503FS
Instalacja antenowa: OPTICUM AX-1000+ kanały 21-60; zysk 18dB; ,10 metrów nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: sp4feu »

Kuba.G pisze:Aktualizacja: 2016-11-24 miedzy innymi Białystok dostał pozwolenie ale jeszcze nie świeci :D
http://mapy.tvradio.cba.pl/Telewizja/MU ... /index.htm

Według infolinii emitela Krynice odpalą do końca roku 2016.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

...
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 22:22 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Ustawa o abonamencie, jakakolwiek by nie była nie spodoba się suwerenowi i choć abonament w obecnym kształcie powinien płacić prawie każdy prócz ustawowo zwolnionych to jednak płaci go znikomy procent gospodarstw. Dlatego jak widać rząd nie spieszy się z niepopularną decyzją.
Tak się zastanawiam, zważywszy na fakt, że nie wszyscy oglądają sport a znaczna część ludzi ma i tak dostęp do TVP Sport poprzez płatnych operatorów to nawiązując do słów p. Kurskiego który uzależnił obecność TVP Sport od nowelizacji ustawy i wpływów z abonamentu. To gdyby zrobić referendum (oczywiście czysto hipotetycznie) i zadać ludziom pytanie "Czy Pani, Pan chcielibyście TVP Sport HD w bezpłatnej ofercie naziemnej, w zamian za uszczelnienie wpływów z abonamentu"
Chyba nikt nie ma wątpliwości jaki byłby wynik, rządzący pewnie także zdają sobie sprawę, że punktów tym nie nabiją, ale z drugiej strony abonament to paląca sprawa nie tylko dla TVP czy PR, ale jest też pewne poczucie niesprawiedliwości społecznej u tych co płacą, tylko problem w tym, że płacący są w mniejszości.
Co i kiedy zrobią rządzący w tej sprawie ostatecznie nie wiadomo, wszystko wskazuje na to, że od nowego roku ustawa nie zacznie obowiązywać zatem dodatkowych pieniędzy nie będzie, czy w tej sytuacji można się spodziewać, że TVP Sport dołączy do naziemnej od lutego?, czarno to widzę.
Moim zdaniem mogliby wrzucić na razie jakieś inne kanały do MUX-8, zanim sprawa się rozstrzygnie, tylko co, wolna jest tylko TVP Polonia, bo na TVP Seriale i TVP HD pewnie jest podpisana umowa z operatorami, podobnie jak na TVP Sport. Ewentualnie mogliby podnieść TVP Kultura i TVP Historia do HD i zrobić reorganizacje z MUX-3. Dla mnie każde rozwiązanie byłoby dobre aby tylko nie było piszczących pasów łowickich.

Przy okazji takie info: TVP Sport ma zmieniony logotyp od jakiegoś czasu z okazji 10-cio lecia.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

...
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 22:22 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

antenawrocek
Posty: 3
Rejestracja: 19 listopada 2016, o 13:19
Odbiornik: samsung UE26EH4500
Instalacja antenowa: antena 2*Dipol 21-60/19+DAB 4/5
Nadajnik - obiekt nadawczy: g. Ślęza + g.Pradziad/Jasienik

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: antenawrocek »

wszyscy chcą aby MUX8 był pełen programów cztery stacje komercyjne + 3 stacje TVP chyba szybko się tak nie stanie.
TVP aby mogła wykorzystywać przyznane miejsca (3 sloty) przez KRRiTV musi podpisać stosowną umowę
z Emitelem wnieść opłatę za każdy slot (stacje komercyjne za prawo nadawania podpisały umowę z Emitelem a wartość umowy jest po 60 mln zł od każdego nadawcy na 10 lat)
Na chwile obecną TVP nie ma chyba takich pieniędzy. Emitel nie będzie czekał w nieskończoność a nadawcy komercyjni nie będą pokrywać kosztów z nie używania nieczynnych slotów.
Emitel nie wiem do kiedy może czekać na TVP i kiedy może wystąpić do KRRiTV na zmianę warunków przyznanej koncesji.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: K63 »

antenawrocek pisze:Emitel nie wiem do kiedy może czekać na TVP i kiedy może wystąpić do KRRiTV na zmianę warunków przyznanej koncesji
TVP nie wiąże żaden termin. Po prostu ustawodawca nie przewidział że jakiś nadawca będzie zwlekał z rozpoczęciem emisji w nieskończoność. Jedynie jeżeli Emitel straci cierpliwość, ma prawo zażądać od TVP uwolnienia zajmowanego pasma lub przedstawienia oferty.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

@ObywatelDVB-T
W dużej mierze się z Tobą zgadzam, prócz jednego.
MUXy DVB-T to jednak spory kawałek tortu, porównywalny do tortu jaki mają platformy satelitarne łącznie.
Nie traktowałbym tych MUX jako trampoliny do wejścia w kablówki, czy na platformy.
Gdyby tak było, to nie małe pieniądze wydane na MUXy szły by mówiąc kolokwialnie w błoto, co nie jest bez znaczenia dla nadawców.

Opieszałość TVP nastąpiła po zmianie kierownictwa. Wcześniej TVP była pionierem zmian. Nie dopatrywałbym się tutaj związku z uznawaniem DVB-T jako niskiej oceny źródła dotarcia do widza.
Nie chcę wchodzić głęboko w dywagacje, bo nie znam tematu, ale ze szczątkowych wypowiedzi wynika że obecnie kierownictwo nie wie za bardzo czego oczekuje. Zarządzanie taką rozbudowaną strukturą nie jest proste i na pewno nie każdy się do tego nadaje. Poprzedni decydenci uważali że inwestowanie w rozwój DVB-T jest miarą sukcesu, obecni głoszą że TVP ma za dużo kanałów. Każdy ocenia wg własnego rozeznania o co w tym chodzi.

Nie spodziewam się niczego nowego po kampanii. Na pewno wzrośnie świadomość odbiorców że są nowe kanały. Ale czy zrozumieją że są w zasięgu ich odbioru i do tego potrzebna jest nowa antena tego już nie wiem i nie jestem do tego przekonany. Bez wykupionego choćby 5 minutowego czasu antenowego emitowanego w parach największej oglądalności w dużych stacjach TV, w którym ktoś w prosty sposób wyłoży pewne podstawy mało kto zrozumie 30s spot, zwłaszcza jeśli będzie tam informacja typu już jesteśmy na MUX8, w kablówkach i na platformach satelitarnych.
Obecnie tej świadomości brak, poza pasjonatami, stąd wcale mnie nie dziwi brak modernizacji anten. Tak samo jest w mojej lokalizacji. Tylko Ci co mieli stare poczciwe instalacje anten kierunkowych na analogową Jedynkę, połączone zwrotnicą z anteną na pasmo UHF, odbierają MUX8, bo telewizory i dekodery same dodały te kanały do listy (być może jeszcze posiadacze tzw. siatkowych w dobrej lokalizacji). Odwrotna polaryzacja pozostała z analogu co prawda nie pozwala osiągnąć pełnej jakości, ale ta która jest umożliwia oglądanie MUX8, bez odwracania anteny do polaryzacji pionowej.

Poczekamy do grudnia i zobaczymy kampanię w jaki sposób będzie promować MUX8.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Krosnoludek »

Z TVP może się wyjaśni na początku grudnia gdy wszystkie komercyjne kanały ruszą i TVP oficjalnie ogłosi co i jak z MUX-8 oraz z MUX-3. Przy okazji TVP powinna zrobić porządek ze ścieżkami audio i pozostawić tylko DD+ a zaoszczędzone miejsce przeznaczyć na poprawę obrazu, widać po MUX-8 że niema problemu z DD+.
Prosimy Emitela o przekazanie tej sugestii do TVP.
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2016, o 12:41 przez Krosnoludek, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany