MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 849
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 30 listopada 2016, o 12:41

MUX8 to inny MUX od pozostałych ogólnodostępnych i to dlatego TVP nie jest tu pionierem. Z punktu widzenia finansowego dla TVP, to na tą chwilę Publiczna TV zachowuje się dobrze. To moja opinia.

Zgadzam się z powyższym aby Emitel przekazał tą sugestię do TVP. Po co marnować miejsce na ścieżkę audio która to może "zrobić miejsce" dla jakości obrazu kanałów.

Pomocne w dotarciu do odbiorców MUX8 byłoby to gdyby z wszystkich nadajników sygnał szedł w polaryzacji H. Wtedy nawet przy obecnych instalacjach antenowych u ludzi, problem byłby mniejszy. U wielu gospodarstw wystarczyłoby przeskanowanie pasma bez ingerencji w "antenę".

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: AdamP » 30 listopada 2016, o 13:40

Polaryzacji nie można zmieniać z prostego powodu - moce, wytłumienia i polaryzacje podlegają odpowiednim przepisom i uzgodnieniom międzynarodowym. Jeśli raz coś uzgodniono, to nie można tego zmieniać wedle własnego kaprysu ;)

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1788
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 30 listopada 2016, o 14:27

DVB-T(2) INQUIRING pisze:MUX8 to inny MUX od pozostałych ogólnodostępnych i to dlatego TVP nie jest tu pionierem. Z punktu widzenia finansowego dla TVP, to na tą chwilę Publiczna TV zachowuje się dobrze. To moja opinia.
Po części się zgodzę z ekonomicznego punku widzenia TVP to może i dobrze jest przeciągać tak długo jak się da, zwłaszcza, że jak wiemy finansowo cieniutko przędą. Ale z naszego czyli odbiorców i operatora technicznego Emitela to już nie koniecznie, zważywszy, że infrastruktura już prawie gotowa i za chwilę wszyscy pozostali będą nadawać.
O ile to taka wyrafinowana strategia, żeby zaoszczędzić ile się da i jak długo się da to nie tak źle, gorzej jak panuje ogólny chaos w tym temacie i sami nie wiedzą co zrobią ostatecznie, a szczerze mówiąc to tak wygląda, mniejsza o to jakie ostatecznie kanały umieszczą w MUX-8, ale żeby nawet nie odnieść się do tego kiedy zagospodarują swoje sloty to już wygląda nie ciekawie.
Od nadawcy publicznego wymaga się więcej niż od innych, to w końcu nadawca publiczny, czyli dobro wspólne, prawnie może i w porządku ale jakieś wyjaśnienia nam się należą, nawet gdyby trzymali w tajemnicy jakie kanały umieszczą to już data nie powinna być tajemnicą.
Choć z drugiej strony to po co te tajemnice, przecież nie chodzi o to, aby nie zdradzać planów konkurencji, bo konkurencja już wyłożyła karty i ruszają ze swoimi kanałami.

dvbtowiec
Posty: 636
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec » 30 listopada 2016, o 14:39

No tak, ale TVP ma ogromne możliwości promocji. Mimo krytyki jaka na nią spływa, jest jednym z trzech dużych gracy na rynku, których kanały TVP1, TVP2 ogląda największa widownia, spośród wszystkich dostępnych na rynku.

Przy odpowiedniej kampanii reklamowej w serwisach informacyjnych, a nawet specjalnie stworzonych krótkich audycjach, których sponsorami mogliby by być także nadawcy komercyjni współuczestniczący w MUX8, można osiągnąć zamierzony efekt. Inaczej mówiąc świadomość odbiorców wzrosłaby nieporównywalnie więcej, niż krótkie spoty reklamowe samych nadawców komercyjnych.

Być może TVP czeka na uruchomienie wszystkich zaplanowanych nadajników.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1788
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 30 listopada 2016, o 14:54

TVP jest dużym graczem i na pewno mogłaby zrobić wiele w kwestii promocji, ot chociażby samo umieszczenie w MUX-8 TVP Sport zrobiłoby dużą robotę, ale na to się nie zanosi, jeśli w ogóle to w MUX-3 raczej.
Natomiast jeśli chodzi o materiały promocyjne czyli spoty na temat MUX-8 to nie wydaje Ci się że trochę dziwnie by to wyglądało w tej sytuacji kiedy w miejscu kanałów TVP są kolorowe paski.
Wątpię by już teraz chcieli emitować takie spoty, ale istotnie biorąc pod uwagę sporą oglądalność mogliby zrobić dużo promując MUX-8 i zagadnienia związane z jego odbiorem, zwłaszcza, że to jest nadawca który jest jednocześnie w multipleksach ogólnodostępnych i na platformach cyfrowych.
dvbtowiec pisze:@ObywatelDVB-T
W dużej mierze się z Tobą zgadzam, prócz jednego.
MUXy DVB-T to jednak spory kawałek tortu, porównywalny do tortu jaki mają platformy satelitarne łącznie.
Nie traktowałbym tych MUX jako trampoliny do wejścia w kablówki, czy na platformy.
Gdyby tak było, to nie małe pieniądze wydane na MUXy szły by mówiąc kolokwialnie w błoto, co nie jest bez znaczenia dla nadawców.
Tylko że dzięki temu, że wystartowani i wygrali konkurs na kanały w MUX-8 dostali koncesję na nowe kanały od KRRiT i teraz mogą nadawać wszędzie w kablówkach i na satelicie to jest przepustka do rynku medialnego do tego tortu jak napisałeś.
Pewnie więcej odbiorców będzie ich odbierać za pomocą satelity czy kablówek, bo i teraz tak jest, naziemna choć to spory rynek to jednak nie największy, w każdym razie nie większy niż wszystkie inne razem wzięte.
Do tego dochodzą pewne utrudnienia o których tu piszemy związane z odbiorem MUX-8, nie każdy przebuduje instalację a niektórzy nie mają nawet takich możliwości bo np. administrator nie pozwala i korzystają obecnie z pokojowej czy jakiejś niedużej na balkonie lub przy parapecie, rozbudowanie o kolejną antenę VHF w innej polaryzacji zwiększa gabaryty instalacji i nie każdy może sobie pozwolić no i wiele będzie zależało od świadomości odbiorcy na temat tego jak odebrać a także od tego czy mu się połaci kombinować i ponosić dodatkowe koszty.
Natomiast u płatnych operatorów sprawa jest prosta sami dodadzą nowe kanały do listy, dlatego napisałem o trampolinie.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 849
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 30 listopada 2016, o 16:21

Że polaryzacji zmieniać nie można wiem.

@ObywatelDVB-T

Ale tak jak piszesz to: TVP prawnie nie jest ścigana i jednocześnie finansowo dla TVP na plus. Zgoda, że dla Emitela nie, co do nas odbiorców to nie jestem pewien, bo TVP jest dobrem wspólnym, więc co finansowo dobre dla TVP to i dla nas też, tyleże zależy co kto woli, bo programowo widz Polak być może chciałby nowy program. Jak kto woli. Prezes TVP mówił o planach, co z czym związane itd. o czym pisałem na poprzednich stronach. Dlatego nie ma się co martwić o plany TVP na MUX8 i MUX3. W TVP zamieszania w tej kwestii nie ma. Finansowo źle przędą? Tego nie wiemy. Nawet jeśli to poprzednie Zarządy TVP miały na to wpływ, jak i ustawodawcy. Według sprawozdań P. Kurskiego to ostro obciął "lekkomyślność" poprzedników w związku z wydawaniem funduszy przez TVP. Mówił o tym m.in. podczas przesłuchań w konkursie na Prezesa TVP i w wywiadach. W jednej kwestii "prowadził" dialog prasowy z P. Daszczyńskim.

Moim zdaniem - do powyższych.

Awatar użytkownika
ObywatelDVB-T
Posty: 1788
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Odbiornik: Samsung UE40D6500 / Ferguson Ariva T-60 / Ferguson DAB+150
Instalacja antenowa: UHF 44/21-69 Tri Digital + UHF 19/21-69 + VHF Dipol 11/5-12 + wzm. Terra MA-062
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kamieńsk, Św.Krzyż

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: ObywatelDVB-T » 30 listopada 2016, o 18:00

" bo TVP jest dobrem wspólnym, więc co finansowo dobre dla TVP to i dla nas też,"

Dziwnie to zabrzmiało w kontekście pustych slotów w MUX-8. To najlepiej niech w ogóle nic nie nadają tylko abonament niech biorą wtedy to będzie dla nich najlepsze finansowo. :lol:
A kłopoty finansowe nie są tajemnicą, zmniejszyła się oglądalność to i wpływy z reklam zmalały, zmalały też wpływy z abonamentu, z roku na rok są mniejsze, nie najlepiej wyszli też na prawach do transmisji igrzysk Rio 2016 zapłacili około 40 mln zł. Agencje mediowe szacują, że wpływy reklamowe wyniosły jedynie połowę tej kwoty.
Wskazujesz na sprawozdania podczas przesłuchania na prezesa TVP, to ja może przypomnę jaki był pierwotny powód odwołania p. Kurskiego, chodziło o kiepską kondycję finansową telewizji i spadającą oglądalność TVP1 taki był przynajmniej oficjalny powód.
Ale nie o finanse tu chodzi i zagalopowałem się pisząc nie na temat.
Po prostu, oczekuję od nadawcy publicznego jasnej deklaracji, czy i kiedy zamierzają zapełnić puste sloty które zostały im przyznane w MUX-8 tylko tyle i aż tyle.
Jako nadawca publiczny TVP ma przynajmniej moralny obowiązek traktować widza z szacunkiem.
Armia, wojsko to też dobro wspólne i tu się zgodzę, że obowiązuje tajemnica.

Robert03
Posty: 884
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60 (H)
ATV 19/21-69 (H)
Hirschmann FM30 (V)
Hirschmann FM50 (H)
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 » 30 listopada 2016, o 18:28

antenawrocek pisze: TVP aby mogła wykorzystywać przyznane miejsca (3 sloty) przez KRRiTV musi podpisać stosowną umowę
z Emitelem wnieść opłatę za każdy slot (stacje komercyjne za prawo nadawania podpisały umowę z Emitelem a wartość umowy jest po 60 mln zł od każdego nadawcy na 10 lat)
Na chwile obecną TVP nie ma chyba takich pieniędzy. Emitel nie będzie czekał w nieskończoność a nadawcy komercyjni nie będą pokrywać kosztów z nie używania nieczynnych slotów.
Jeśli TVP nie ma takich pieniędzy to prywatni, nowi nadawcy tym bardziej ich nie mają.
Nie znamy dokładnych zasad i umów - każdy nadawca podpisuje je indywidualnie.
W TVP nie chodzi o kasę i tylko kasę. Chodzi generalnie o strategię i to co TVP ma, może, powinna w tym MUX pokazać. Jak to będzie wiadomo to kasa się znajdzie i kanały pójdą w eter.
Póki co Emitel jeszcze MUX-8 nie nadaje w zasięgu do którego został zobowiązany więc nie ma co mówić o umowach i kasie. Najpierw trzeba przykryć białe plamy w zasięgu których jest jeszcze bardzo dużo.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 849
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING » 30 listopada 2016, o 22:13

@ObywatelDVB-T

Dlaczego nie przytoczyłeś całego zdania? W drugiej części mówię o aspekcie programowym, slotów na MUX8 od TVP.

"bo TVP jest dobrem wspólnym, więc co finansowo dobre dla TVP to i dla nas też, tyleże zależy co kto woli, bo programowo widz Polak być może chciałby nowy program. Jak kto woli."

Co do finansów TVP to być może masz rację.

Powtarzam: Prezes Kurski niedawno mówił o pomyśle na MUX3 i MUX8. Czas ich nie goni, a poza tym dodał, że wkrótce się odniesie do tego(w jasnej, ostatecznej deklaracji?). Ile razy trzeba to powtarzać...

kayo
Posty: 46
Rejestracja: 3 stycznia 2011, o 09:45

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: kayo » 2 grudnia 2016, o 09:20

Chciałbym się zapytać czy Emitel będzie coś robił z białymi plamami, w szczególności z tą zaznaczoną?
Obrazek

roberto
Posty: 1
Rejestracja: 2 grudnia 2016, o 10:22

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: roberto » 2 grudnia 2016, o 10:26

Na początku witam wszystkich,
dzisiaj w GW w dodatku poznańskim jest artykuł o MUX8 i informacja o dzisiejszym uruchomieniu multipleksu dla większości wielkopolski http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,3603 ... ierac.html

Marek 3
Posty: 119
Rejestracja: 15 października 2016, o 19:10
Odbiornik: LG LED TV 42LB617V
Instalacja antenowa: Antena UHF Fracarro Sigma 6, VHF ATZ 5/6-8 + dookólna FM UKF na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Marek 3 » 2 grudnia 2016, o 17:29

kayo pisze:Chciałbym się zapytać czy Emitel będzie coś robił z białymi plamami, w szczególności z tą zaznaczoną?
Obrazek
Jeszcze będzie III etap wdrażania MUX-8

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 503
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Odbiornik: Cabletech URZ0083, URZ0195
Wiwa HD 50
TV Blaupunkt HEVC
Instalacja antenowa: TriDigit+LNA188^5m(Wręczyca)|All-Ant ATS2000+SYM^8m(Koszt./Ornon./Ostr.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Dobromierz|Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Tomciosz » 2 grudnia 2016, o 19:31

To jest właśnie mapka 3 etapu :mrgreen:

Pablo70
Posty: 87
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Pablo70 » 2 grudnia 2016, o 22:25

Może ktoś wyjaśnić czym spowodowana jest taka słaba jakość kanałów w MUX 8 ?Z całej czwórki jedynie Metro moim zdaniem ma w miarę dobry obraz porównywalny z kanałami pozostałych muxów.Reszta jakaś rozmyta,mało ostra.Już plansza WP miała gorszą jakość niż ta z Metro a to były przecież statyczne obrazy.Przecież wszyscy mają system emisji HD więc obraz SD nie powinien aż tak tragicznie wyglądać.

aser

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: aser » 2 grudnia 2016, o 22:36

pablo a jaką masz antene

Pablo70
Posty: 87
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Pablo70 » 2 grudnia 2016, o 22:45

Myślisz że antena ma wpływ na ostrość obrazu ?

aser

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: aser » 2 grudnia 2016, o 22:48

Pablo70 pisze:Myślisz że antena ma wpływ na ostrość obrazu ?


owszem zalezy jeszcze jaka ona jest.ja mam opticum dedykowana na mux 1 , 2 ,3 a łapie 8 z trudem i sie zastanawiam czy kupic opticum ta nowa z dipolami

Przemo
Posty: 512
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Przemo » 2 grudnia 2016, o 23:29

Nawiążę do zamieszczonej tu mapki pokrycia MUX-8 w trzecim etapie. Ktoś wie jakie tam są założenia odbioru? Nigdzie nie ma informacji mówiącej o tym, czy zasięg powinien być na gwoździu, wieszaku, pręcie bo i takie kombinacje są opisane tu na forum, czy może sprawa dotyczy samego dipola o zysku 0dBd lub konkretnej anteny kierunkowej o zysku niewiadomym i na jakiej wysokości nad poziomem terenu. Brak tych danych uważam za działania na naszą niekorzyść ze strony operatora multipleksu. Tym sposobem można w prosty sposób manipulować zasięgiem i te białe plamy będą większe, gdyż nie każdy zamontuje antenę o długości ponad dwa metry (bo może taką przewidział Emitel?) lub może być i tak, że tych plam nie będzie i zasięg jest przewidziany do odbioru gwoździem lub innym wynalazkiem. Brak jakichkolwiek informacji. W czasach testów DVB-T były mapki z legendą co i jak.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2398
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: JaroslawMroczkowski » 2 grudnia 2016, o 23:52

Jest legenda na mapce.
Mapa pokazuje, gdzie poziom natężenia pola wyznaczony wg. Zalecenia ITU-R. P.1546 dla 50% czasu na wysokości 10 m.n.p.t. wynosi co najmniej 50dBuV/m i nie ma tu żadnej dowolności czy miejsca na manipulacje.

tranzystor
Posty: 246
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Odbiornik: Ferguson Ariva 153 Combo DVB-T2 / LV5T Deluxe USB DAB+
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Ostrava-Hošťálkovice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: tranzystor » 3 grudnia 2016, o 01:06

aser pisze:
Pablo70 pisze:Myślisz że antena ma wpływ na ostrość obrazu ?
owszem
Kolega pomylił epoki, analog skończył się dawno temu :lol: no chyba że ktoś tu wciska kit żeby kupić "lepsiejszą" antenę :mrgreen:

Faktycznie najlepiej wygląda Metro, WP - coś tak nie bardzo - bardziej na kanał internetowy i dziś coś z głośnością mieli nie tak, serwisy info ciszej od reszty ramówki (do tego napisy na belkach po za skalę wyszły) :roll:

Odpowiedz