MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Alterego777 »

Wypadl z tabelki, wiec raczej nie bedzie w 2 etapie.

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: maniek357 »

Krynice wypadły z tabelki, bo nie ruszą w tym roku z docelową mocą (przeciągają się prace z montażem anten).

Podobno MUX-8 ruszy w tym tygodniu z obniżoną mocą i z rezerwowego systemu. Tu źródło -> http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 20#p222158

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

...
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2020, o 22:25 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: distefano »

Może nie mam racji (oby tak było), ale uruchomienie Mux 5 i 6 w Polsce czarno widzę. Czy to pasmo przypadkiem nie ma być przeznaczone na internet?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Mnie się wydaje, że obecnie nie ma klimatu na tego typu inwestycje. Sądząc choćby po reakcji na ostatnie awarie w MUX-3, puste sloty w MUX-8 czy choćby decyzje o wstrzymaniu cyfryzacji Polskiego Radia DAB+.
Jak na razie nie mamy żadnych konkretów w sprawie MUX-5 wiemy tyle, że przewodniczący KRRiT pan Witold Kołodziejski dopuszcza, że MUX-8 może nie być ostatnim, być może będzie też MUX-5 tyko, że może on być płatny bo i takie padły słowa jako jedna z możliwości.
Jeśli tak to co nam z tego, przecież teraz też można korzystać z płatnych ofert np. u operatorów satelitarnych czy kablowych.
Dopóki Emitel nie wycofał wniosku z UKE w sprawie MUX-5, można było mieć nadzieję, teraz cieszmy się, że został uruchomiony MUX-8 bo może być ostatnim przynajmniej z darmowych ofert.

sp4feu
Posty: 20
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TCL L40E5503FS
Instalacja antenowa: OPTICUM AX-1000+ kanały 21-60; zysk 18dB; ,10 metrów nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: sp4feu »

maniek357 pisze:Krynice wypadły z tabelki, bo nie ruszą w tym roku z docelową mocą (przeciągają się prace z montażem anten).

Podobno MUX-8 ruszy w tym tygodniu z obniżoną mocą i z rezerwowego systemu. Tu źródło -> http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 20#p222158
Stan na dzień 29.12.2016 godz.14.20 to Krynice/Białystok z informacji infolinii Emitela ruszą w 1 kwartale 2017 bo jest problem z nadajnikiem w tej lokalizacji.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: cruiser »

sp4feu pisze:...jest problem z nadajnikiem w tej lokalizacji...
A czy to prawda, że część systemów antenowych MUX8 to te same z których była nadawana telewizja analogowa?

Kiedyś tak słyszałem, ze MUX8 będzie pracować w takiej polaryzacji w jakiej był emitowany analog na danym obiekcie. Użytkownicy snuli domysły, że będą wykorzystane te same anteny.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kolor »

W Łodzi zmieniono kanał z 7 na 9. Raczej odpada pozostawienie tego samego systemu antenowego. Antena jest elementem ściśle dostrojonym do toru zasilającego i wzmacniacza końcowego nadajnika. Inaczej pojawią się straty, nawet z możliwością uszkodzenia nadajnika ze względu na współczynnik WFS.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: qwerty »

Tylko w Krynicach tvp1 nadawał na k. 8 i multipleks 8 też ma nadawać na kanale 8. Czemu pozostałe multipleksy nadają z tych samych anten (multipleks 1, 2 oraz 3)?
Spokojnie, emitel odpali w 2 kwartale 2017 roku. Informacje z infolinii rzadko kiedy pokrywały się z rzeczywistością.

sp4feu
Posty: 20
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: TCL L40E5503FS
Instalacja antenowa: OPTICUM AX-1000+ kanały 21-60; zysk 18dB; ,10 metrów nad ziemią.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: sp4feu »

W piątek 30.12.2016 będzie wiadomo bo jak DAB+ powróci na podstawowy system anten to na zapasowym mogą teoretycznie odpalić MUX-8 z zaniżoną mocą.


I niestety Krynice/Białystok Etap 3. :evil: :evil:


Obrazek

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Jak podaje portal WirtualneMedia TYLKO 33,2% Polaków słyszało o istnieniu MUX8 i nowych kanałów.
Kiepsko z promocją.

Przy tej okazji przypomniało mi się że nadawcy komercyjni mieli organizować pod koniec ubiegłego roku wspólną kampanię promocyjną. Nie widziałem jej osobiście nigdzie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Ja też nie widziałem. Jedynie bilbordy oraz reklamy w gazecie i to tylko jednej stacji Nowa TV.
To o czum piszesz jest także tutaj artykuł oparty na badaniach agencji mediowej MEC.
Wygląda na to, że gdyby widzowie mogli wybierać wśród kanałów TVP, to najbardziej w darmowej ofercie widzieliby jednak TVP Dokument.
Ciekawe bo tego kanału w ogóle nie ma i z zapowiedzi wynika, że raczej nie będzie. Natomiast wśród istniejących kanałów TVP Seriale na drugom miejscu i dopiero na trzecim TVP Sport. Akurat to mnie nie dziwi bo te kanały już są i właściwie z istniejących to TVP niewiele ma do zaoferowania. Dalej znowu kanały nowe których nie ma w ofercie.
Czyli oczekiwania są rozbieżne z zapowiedziami TVP bo widzowie oczekują nowych kanałów a nie likwidacji i łączenia obecnych.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kolor »

Gdzieś był komentarz, że nadawcy programów w MUX8 nastawieni są na raczej na odbiorców kablowych. Tu od każdego gniazdka mają swoje parę groszy. Dodatkowo w kablówkach obraz jest bez zarzutu, w formacie HD. Tu też nie trzeba wydawać kasy na kampanię reklamową, program pojawia się w menu dekodera a operator zapewnia odpowiednią informację. Czysta ekonomia...
Tu jeszcze słowo na temat jakości technicznej programów mux8, porównanie tego co mamy z NTC a z kabla jest druzgocące dla NTC. SD w tej kompresji i częstotliwością występowania pikselizacji świadczy o tym, że NTC jest traktowana jak zło konieczne, a być może kula u nogi. Postępowanie TVP też zmierza do minimalizacji tego muxu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Też to gdzieś czytałem, ale to była raczej luźna opinia medioznawcy a nie samych nadawców.
Uważam tą tezę za mało realną.
Gdyby założyć że taki jest cel nadawców z MUX8, starowanie w MUX8 nie ma najmniejszego sensu, bo światłowodem można w HD przesłać sygnał do operatorów nie startując w konkursie na MUX naziemny.
Zatem z ekonomią nie ma to nic wspólnego w moim mniemaniu, gdyż koszty nadawania są tak duże iż ewentualne wpływy od gniazdek ich nie pokryją. To nie są kanały PREMIUM, a więc stawka za jego emisję jest o wiele mniejsza.

Poza tym na platformach satelitarnych i w kablu kanały giną w gąszczu innych o wiele ciekawszych. Pokazują to również te same badania. Odbiorcy kablowi i satelitarni także nie mają wiedzy że dodano je do listy ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: hadam »

Może dzięki temu, że wystartowali w konkursie na MUX-8 i go wygrali, łatwiej dostali koncesję na kanały w ogóle.
Myślę, że wszystko spie..... TVP bo nie tak miało być. Pewnie komercyjni liczyli, że dzięki MUX-8 się wypromują i że ruszy z większą pompą, także Emitel starał się jak mógł i z części planu wywiązali się przed czasem.
Niestety MUX-8 jest marginalizowany, przykład z mojego podwórka gdzie naprawdę odbiór naziemnej tv jest bardzo trudny i raczej nie jest możliwe aby odbierać VHF na antenie UHF.
Chodząc ulicami rozglądam się po dachach (takie zboczenie hobbystyczne) i naprawdę oprócz mojej nie widziałem ani jednej anteny typowej pod VHF, w sąsiednich miejscowościach też nie zauważyłem. Więc o czymś dobitnie to świadczy.

Jeszcze artykuł w Satkurierze na ten temat:
MEC: tylko 1/3 Polaków słyszała o nowych kanałach w MUX 8

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kolor »

To ja muszę zadać takie pytanie. Też mam zboczenie i rozglądam się po dachach, jednak widzę nadal wiele anten VHF jeszcze istniejących po analogu. Zwykle ci co je mieli, nadal je posiadają. Tu gdzie mieszkam, czy funkcjonuję, te anteny w tej chwili są w stanie odebrać mux8. Nie zmieniła się polaryzacja, kierunek nadajnika ten sam, istotna zmiana z 7 na 9 kanał, ale to nie jest barierą. Oczywiście nie każdy rejon kraju jest w takiej doskonałej sytuacji. Start w konkursie, wygranie to wspaniała pozycja do wejścia w kabel. Nawet jak nie jest to duża kwota od gniazdka.
Poza tym na platformach satelitarnych i w kablu kanały giną w gąszczu innych o wiele ciekawszych. Pokazują to również te same badania. Odbiorcy kablowi i satelitarni także nie mają wiedzy że dodano je do listy ;)
Że są ciekawsze pozycje, ależ oczywiście. Ale tu mimo wszystko się nie zgodzę, o to przykład. Osoba, mężczyzna, 82 lata zadał mi pytanie: "co to za kanał zoom TV, czy pan wie, że mają być jeszcze jakieś 3 programy?" To odbiorca kablówki gdzie zoom dostał jeden z pierwszych 20 numerów na liście programów. Teraz okazuje się, ze pozycje reszty kanałów mux8 są podobne. Nawet jeśli sobie tu gdybamy, to z jakiegoś powodu nie ma wielkiej promocji mux8, co wszyscy zauważyliśmy. Przypadek, czy przemyślane działanie?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: qwerty »

Ten co chce oglądać to odbiera. Poza jednym kanałem, który reprezentuje dobry poziom pozostałe dwa to śmieci (w mojej ocenie).

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Waldek1968 »

Chyba trzy a nie dwa? Łącznie na MUX-8 są 4 działające kanały.

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: zbychgej »

żaden kanał mi nie działa 30 km. od nadajnika woj. podlaskie, choć nadawane z ŁOSICE w pion ze śmieszną moc 10 kW,
wyłączyć i zlikwidować ten cały MUX-8, brak sygnału,
bo tego nie da tego na niczym odbierać i oglądać, 4 nowych bloków reklamowych z powtórkami seriali, bez kanału sportowego dodatkowo,
wyłączać ten MUX-8 lub zmienić na poziom i UHF,
TVP i tak nie da swoich kanałów jak tak będzie nadawane i nie będzie za to płacić przy zerowej oglądalności i po pierwsze braku możliwości tego odbioru, te 4 nowe kanały z czasem też przestaną płacić i upadną, bo nie będzie ich na to stać, więc nie ma co tego ludziom na siłę wciskać, bo nikt tego nie będzie oglądał, bo ludzie nie mają na czym, inna polaryzacja, po drugie trzeba mieć tego sygnał i mieszkać w dużym mieście i to jest jeszcze nie wszędzie. A w miastach ludzie i tak tej naziemnej nie oglądają, bo maja satelity i telewizję kablową, szybki internet, do wyboru do koloru i.t.p. A na wioskach nie mają nic to puszczana jest tylko naziemna tv i to nie wszędzie jeszcze dochodzi lub nie ma wcale sygnału lub przerywa non stop i tnie ta naziemna cyfrowa nowa tv.
Podstawowych kanałów z Białegostoku brak.............jak ustawi to tnie taka moc nadawania.
Po czwarte powinno być nadawane to jak już z głównych nadajników jak ma być ogólnopolskie MUX-3 BIAŁYSTOK, MUX-8 i z większą mocą, a nie umieszczane na pobocznych z których jest nikła oglądalność i nikt tego nie ogląda i ludzie tam wcale anten w tamtym kierunku nie ustawiają. Po co ten MUX-8 w Siedlce na Błonie,w Łosicach nie można zwiększyć?
Dajcie jeszcze ten MUX-8 jeszcze w Makarki z 1kW lub z Mielnik z 5W, podobnie jak MUX-3 BIAŁYSTOK to w woj.podlaskim nie będzie odbioru ani jednego ani drugiego, bo nie ma nawet MUX-3 BIAŁYSTOK w całej prawie południowej części!!!!!!! I nie da oglądać, ani jednego ani drugiego, jest tylko zacinający LUBLIN lub WARSZAWA..........jak wieje; Bo tylko to jest z ŁOSICE..............
MUX-3 BIAŁYSTOK brak i jest na pobocznych nadajnikach jeszcze do tego z nikłą moc, podobnie jak ten MUX-8 jest robiony.
Brak słów. Wyłączać ten MUX-8 lub robić dobrze w poziomie i na UHF, żeby każdy mógł to odbierać jak pozostałe MUX i tyle, albo nie robić wcale tego, bo TVP nie da kanałów swoich jak nie będzie poprawnego tego odbioru jak pozostałych MUX z głównych nadajników.
Ostatnio zmieniony 9 lutego 2017, o 22:50 przez zbychgej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: SAT-COM »

10 KW w VHF-ie to nie jest śmieszna moc :shock:
Dla porównania w byłym Wałbrzyskim (tereny górskie) mamy adekwatnie 0,3 i 0,5 KW !!!
Skoro nie możesz odebrać z odległości 30 Km to raczej twój problem a nie nadajnika :!:
Co do reszty - pozostawię to bez komentarza :x

Zablokowany