MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: zbychgej »

10 kW to wielkie g.............., radia Białystok nie da słuchać z 10 kW , PIERDZI 30 KM. od nadajnika,
brak stereo i to w woj.podlaskim, to co tu mówić o MUX-8 i telewizji jak radio odbiera na tym nie poprawnie,
mniejsza z polaryzacją jaka jest, bo ten pion całkiem szpeci............

MUX-3 Białystok mam z Makarki z 1,5 kW i 30 km. też w woj. podlaskim brak odbioru jak coś łapnie tnie...........
MUX-3 Białystok mam z MIELNIK z 0,005 kW, brak sygnału 10 km. od Mielnik u rodziny..........., z Makarki też nie dochodzi, LUBLIN,WARSZWA tnie jak wieje z ŁOSICE..........brak podstawowy kanały poprawny odbiór;
Białegostoku zero i to w woj.podlaskim, podobnie MUX-8;

Zobacz se na mapie gdzie tylko odbiera MUX-3 Białystok z Makarki i MUX-8 z Łosice, jest na zielono:
http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html
cały wschód i południe woj. podlaskiego (białostockiego) nie ma ani tego,ani tego.

I radio z MAKARKI ma 10 razy większą moc nadawania z tego nadajnika jak telewizja i MUX-3 BIALYSTOK i to niepoprawnie odbiera szum, zero odbioru praktycznie MUX-3 Białystok.
No to jak radio niepoprawnie odbiera z 10 kW, to MUX-8 z taką mocą będzie mi poprawnie odbierał z takich samych odległości miej więcej do obu nadajników? A jak ma odbierać MUX-3 Białystok z 1,5 kW....

Jak to jest porobione?
I nadajnik w ŁOSICE 3 razy prawie jest wyższy od tego w MAKARKI, dodatkowo jakie marne tam są moce nadawcze tv i radio z Białystok w MAKARKI, że nie da tego odbierać poprawnie.
I jak to ma poprawnie odbierać 30 km. od tego..............
Swój maszt na 100 metrów, wyżej od lasu, jakieś wzmacniacze, może............
Sygnału MUX-8 z Łosice praktycznie nie ma, podobnie MUX-3 Białystok z Makarki, bo w ŁOSICE tego nie ma i to w woj. podlaskie(białostockie), południowo-wschodnia cała jego część na północ od rzeki BUG.

Awatar użytkownika
SAT-COM
Posty: 409
Rejestracja: 8 lipca 2011, o 01:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: SAT-COM »

Jak się używa anteny "HD NEW" to takie cuda się zdarzają :!:
Proponuje zamówić fachowca a nie psioczyć na wszystkich :|

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Kolor »

Zbychgej, a może pooglądaj białoruską TV, sprawdź jak oni nadają. Będziesz miał nowe doświadczenia, co pozwoli Ci wyrobić sobie lepszą opinię w temacie. Do granicy masz niedaleko.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Panowie nie karmcie trolla @zbychgej
Po stylu pisania to @wiertolot w nowym wcieleniu.
Z nim nie ma dyskusji. On ma wszystko wykonane prawidłowo i koniec, winni są wszyscy wokół.
Dajecie mu pole do pisania poematów bez ładu i składu stylistycznego, w którym powtarza to samo w każdym wpisie.

zbychgej
Posty: 34
Rejestracja: 1 stycznia 2017, o 09:02
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: zbychgej »

A jaka przyszłość tego MUX-8, do likwidacji, bo ani TVP nie da swoich kanałów, ani te 4 kanały co nadają już, gdzieś w Polsce, nie będą za taki stan rzeczy i nadawanie płacić, polaryzacja pionowa, nikła moc nadawania 10 kW lub mniej, zero sygnału i zasięgu tym samym odbioru. Albo robić porządnie i załączać wszędzie w poziomie z odpowiednią mocą nadawania, a nie robić wyjątki w ponad połowie kraju i pion, albo zlikwidować wcale ten MUX-8 i rozpisać nowy konkurs na nowy MUX na UHF i poziomie, jak są pozostałe MUX, żeby z resztą pozostałych MUX poprawnie odbierało na jednej antenie.
I wtedy nikt nie będzie miał pretensji.

I nikt nie będzie dla 4 kanałów kupował nowej anteny i zwrotnicy dodatkowo, a co do czego może się okazać, ze tego wcale nie odbierze tego na niczym, bo nie ma wcale sygnału tego w pionie.

Bo przyszłości tego MUX-8 przy takim stanie rzeczy tego MUX-8 nie widać dobrej, jak nie da tego odbierać na niczym i jest zero sygnału lub sygnał do nie odbioru w większości kraju. Obecnie może tylko 20 % kraju ma poprawnie ten MUX-8 i może go odbierać, czyli polaryzację poziomą i w miarę moc jego nadawania, może tylko Olsztyn, Koszalin, Lublin, reszta nie ma nic..............
Reszta pion i nikła moc i nie do odbioru tego jak u mnie, sygnał 10% tylko znikomy do nie odbioru na niczym.

Adis
Posty: 110
Rejestracja: 6 grudnia 2016, o 11:50
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: tv philips dekoder Viva
Instalacja antenowa: telmor 850 i Sparta lambda
10m dach
Nadajnik - obiekt nadawczy: kosztowy skrzyczne opole sucha gora masl

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Adis »

Do zbychgej 10kw to sieje co najmniej 50 km .Tylko trzeba się trochę przyłożyć a nie narzekać.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

Adis pisze:Do zbychgej 10kw to sieje co najmniej 50 km .Tylko trzeba się trochę przyłożyć a nie narzekać.
Jak widać napisałeś jedno zdanie a on Ci ponownie to samo.
W jego poprzedniej wypowiedzi dowiedzieliśmy się że tam gdzie nadają w pionie nie ma sygnału, że sygnał jest tylko cytuję
Olsztyn, Koszalin, Lublin, reszta nie ma nic..............
Cóż mam sygnał z Chorągwicy nadającej w polaryzacji pionowej. Jak wiadomo to sygnał z Wieliczki, sieje na Kraków i okolice. Sygnał i moc 100%, żadnych zakłóceń. Ale widocznie mam omamy wzrokowe :lol:

Nie ma sensu z tym userem dyskutować ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: Robert03 »

zbychgej pisze:@dvbtowiec;
z Tobą gościu nie ma co dyskutować, bo siedzisz blisko przy nadajniku co ma poziom, dobre pokrycie, dobre moce nadawcze, ale zważ na to, że nie wszyscy mają takie warunki jak ty do odbioru, bo żebyś miał tak jak ja, że ci wszystko tnie przy byle wietrze inaczej byś pisał i dali ci wszystko w pionie lub dajmy po 1 kW mocy nadawczej podstawowe kanały lub wszystkie MUX z najbliższych nadajników;
lub zrywało ci wszystko z ekranu co kilka dni przy byle wietrze.
A podstawowych rzeczy dajmy jak u mnie jak MUX-3 Białystok, czy MUX-8 nie mógłbyś odbierać, bo nie było sygnału..........lub był taki, że do żadnego poprawnego odbioru nie nadawał na żadnej antenie i możliwej wysokości.
Obal flaszkę albo dwie to złapiesz poziom i będzie grało :-) :-) :-).
A tak na poważnie jeśli Tobie przy wietrze obraz zanika to oznacza tylko to, że Twoja instalacja antenowa wymaga gruntownego remontu a być może całkowitej wymiany. I nikt tego za Ciebie nie zrobi to jest w Twoich rękach. Jeśli nie znasz się na tym ( a z tego co piszesz wynika że się nie znasz), zwróć się do kogoś kto potrafi. Utyskiwaniem na forum i wypisywaniem legend na temat MUX-8 i telewizji cyfrowej niczego nie osiągniesz. Od tego sygnału nie przybędzie a pion poziomem się nie stanie. Tu trzeba działać a nie płakać. Przyznam że Twoje teksty są zabawne. Nadają się do kabaretu. Rozważ to, być może masz szanse zaistnieć jako kabareciarz kresów wschodnich. Tylko musisz popracować nad nowymi tekstami. Te o wiejącym wietrze i machających drzewach już się trochę zestarzały.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8 (w planach)

Post autor: dvbtowiec »

@zbychgej Jestem od nadajnika 46 km który nadaje w polaryzacji PIONOWEJ !!
Ale wiesz dlaczego u mnie jest dobry odbiór?
Bo obróciłem odbiornik telewizyjny o 90 stopni, czyli do pionu, aby był zgodny z nadawaną polaryzacją.
Obraz jak żyleta. Próbowałeś tak? :lol:

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Jak na razie nowe kanały z paczki MUX-8 nie mają powodu do zadowolenia.
W lutym 2017 roku wśród widzów oglądających tylko naziemną telewizję cyfrową cztery ostatnie miejsca to kolejno: Metro, Zoom TV, Nowa TV i ostatni WP, ewentualnie gorszy może ale nie musi być TV Trwam bo nie jest brany pod uwagę w badaniach.
http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po ... wa-tv-i-wp

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8

Post autor: AdamP »

Powód jest prosty - ludzie nie wiedzą o możliwości ich odbioru w NTC, a ci którzy wiedzą, niekoniecznie są zainteresowani rozbudową instalacji antenowych. W mojej okolicy są zamontowane wyłącznie anteny UHF, jedyny maszt z antenami VHF jest mój.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Kłania się brak szerokiej kampanii reklamowej, a te które są sporadycznie prowadzone przez nadawców informujące tylko o tym że np. dzieje się w Polsce, teraz także w TV, niczego nie wnoszą do świadomości odbiorców DVB-T, o możliwości odbioru tych kanałów.

W moim budynku jest antena zbiorcza z możliwością odbioru MUX8. O nowych kanałach wiedzą tylko Ci, co ich osobiście poinformuję, a mają je zaprogramowane Ci którym po sąsiedzku osobiście to zrobię ;)
Jedna z moich starszych sąsiadek zapragnęła kanałów z MUX8 po tym gdy dowiedziała się że na Zoom w niedzielę o 9:00 jest msza :D
Przy okazji gdy dowiedziała się że są też dziennikarze których lubiła oglądać dawniej w TVP, zainteresowała się innymi kanałami z MUX8.

Sama z reklam nie wiedziała o istnieniu tego MUX i możliwości zaprogramowania odbiornika.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Słabszy zasięg, inne pasmo częstotliwości, inna polaryzacja a czasem nawet inny kierunek odbioru, do tego jeszcze należy dodać zwłokę TVP w zasadzie jako najważniejszy powód.
To wszystko w pewnym sensie tłumaczy dlaczego po hucznych zapowiedziach wspólnej kampanii niewiele zostało. Owszem widziałem reklamy, bilbordy ale tylko pojedynczych kanałów a ściślej to nawet wybranych pozycji w programie i tyle.
Taka kampania najlepiej gdyby była na innych antenach kanałów zwłaszcza naziemnych i powinna z grubsza wyjaśniać co trzeba zrobić aby odbierać. Tylko trzeba się dogadać bo to sporo kosztuje.
Zasadnicze pytanie jest takie: kto ma się dogadać aby ponieść koszty, czyli w czyim to jest interesie.
Widzę to tak: Emitel, czterej nadawcy komercyjni i oczywiście TVP, jeśli zatem publiczny nadawca się wyłamał a nawet nie podał żadnych planów uruchomienia swoich kanałów to zachowanie nadawców komercyjnych w tym względzie mnie nie dziwi. Bo niby dlaczego mają wziąć na siebie koszty rozreklamowania całego multipleksu a potem TVP przyjdzie na gotowe.
U operatorów platform cyfrowych, nie trzeba kampanii reklamowej, wystarczy dogadać się z operatorem i kanały same znajdą się na liście dekoderów u odbiorców.
Z naziemną niestety jest ten problem, że nawet jak antena widzi nowy multipleks to kanały same się nie wyszukają. Niektóre odbiorniki same zapisują zmianę kanału ale tylko w obrębie MUX’a który już jest wyszukany i zapisany. Oczywiście nie biorąc pod uwagę konieczności modernizacji instalacji w większości przypadków.

Tu nie chodzi o reklamę nowych kanałów w ogóle bo co jakiś czas powstają nowe kanały, które są włączane do ofert operatorów satelitarnych czy kablówek i rzadko poprzedzone to jest reklamami.
W tym przypadku chodzi o reklamę nowego darmowego multipleksu telewizji naziemnej wraz z jego zawartością a to zmienia postać rzeczy.

Badania do których link podałem powyżej dotyczą tylko widzów telewizji naziemnej, nie wiadomo jaką oglądalność te kanały mają w ogóle.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Dokładnie o tym samym mówię.
Sama reklama iż powstał nowy kanał telewizyjny niczego nie zmienia w świadomości odbiorcy DVB-T że to on może go odebrać.

Potrzebna jest kampania informująca co trzeba zrobić aby odbierać nowe kanały w DVB-T.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8

Post autor: Alterego777 »

Nie rozumiem jednego. Dlaczego na tym muxie leci tyle testów? Rozumiem, że testowane było na początku, zanim miał zasięg itd. ale teraz? Przecież to jakiś absurd. Maszyna produkcyjna, leci publicznie i lecą sobie puste kanały?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nic nie stoi na przeszkodzie by nadawcy zapełnili je treścią...

Rys
Posty: 8
Rejestracja: 2 lutego 2017, o 17:37
Odbiornik: Samsung 55NU8042
Instalacja antenowa: Dach, antena szeroko pasmowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik. Woj. Warmińsko-Mazurskie

Ja mam antenę 20 letnią tk.zwana siatkową odbiera prawidłowo i nie ma żadnych problemów.

Post autor: Rys »

Kolor pisze:To ja muszę zadać takie pytanie. Też mam zboczenie i rozglądam się po dachach, jednak widzę nadal wiele anten VHF jeszcze istniejących po analogu. Zwykle ci co je mieli, nadal je posiadają. Tu gdzie mieszkam, czy funkcjonuję, te anteny w tej chwili są w stanie odebrać mux8. Nie zmieniła się polaryzacja, kierunek nadajnika ten sam, istotna zmiana z 7 na 9 kanał, ale to nie jest barierą. Oczywiście nie każdy rejon kraju jest w takiej doskonałej sytuacji. Start w konkursie, wygranie to wspaniała pozycja do wejścia w kabel. Nawet jak nie jest to duża kwota od gniazdka.
Poza tym na platformach satelitarnych i w kablu kanały giną w gąszczu innych o wiele ciekawszych. Pokazują to również te same badania. Odbiorcy kablowi i satelitarni także nie mają wiedzy że dodano je do listy ;)
Że są ciekawsze pozycje, ależ oczywiście. Ale tu mimo wszystko się nie zgodzę, o to przykład. Osoba, mężczyzna, 82 lata zadał mi pytanie: "co to za kanał zoom TV, czy pan wie, że mają być jeszcze jakieś 3 programy?" To odbiorca kablówki gdzie zoom dostał jeden z pierwszych 20 numerów na liście programów. Teraz okazuje się, ze pozycje reszty kanałów mux8 są podobne. Nawet jeśli sobie tu gdybamy, to z jakiegoś powodu nie ma wielkiej promocji mux8, co wszyscy zauważyliśmy. Przypadek, czy przemyślane działanie?

Pawiel
Posty: 6
Rejestracja: 13 marca 2017, o 14:11

Re: MUX-8

Post autor: Pawiel »

Witam.

Czy dysponując anteną UHF (DPM: któryś z modeli HN51F / HN51P / HN51FK - niestety nie wiem, który to jest dokładnie) istnieje jakakolwiek możliwość odbioru kanałów z MUX-8?

Próbowałem różnych ustawień anteny i niestety nie znajduje żadnych kanałów.

Jestem w lokalizacji około 30-35 km od nadajników w Tarnowie i Krakowie (Chorągwica)

Z góry dzięki.

Pozdrawiam,
Paweł.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8

Post autor: AdamP »

Do Mux 8 musisz dołożyć zwrotnicę i antenę VHF zamontowaną do polaryzacji pionowej (tak nadaje Chorągwica). Tarnów nadaje w pol. poziomej, ale tam nadajnik ma tylko 3kW.

Pawiel
Posty: 6
Rejestracja: 13 marca 2017, o 14:11

Re: MUX-8

Post autor: Pawiel »

OK, dzięki wielkie za odpowiedź.

Chciałem się upewnić, bo gdzieś czytałem, że możliwe jest "złapanie" sygnału na antenie UHF, o ile jest on silny. Widocznie znajduję się zbyt daleko od nadajnika.

Pozdrawiam.

Zablokowany