MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: poxipol »

W pierwszej kolejności powinno się zrobić szkolenie dla instruktorów,bez żadnego sponsoringu.

rafisz
Posty: 55
Rejestracja: 19 grudnia 2016, o 11:29
Odbiornik: Samsung UE40H6400
Instalacja antenowa: FM - "okrąglak", VHF - ATZ-5, UHF - ATZ 19, zwrotnica Badmor Z-3
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN Warszawa

Re: MUX-8

Post autor: rafisz »

heh, i tu uzyłeś poprawnego sformułowania - bez sponsoringu...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3511
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

Zobacz, jak łatwo zacząć oglądać telewizję WP

http://wp.tv/i,zobacz-jak-latwo-zaczac- ... aid=6195d7

wolf
Posty: 2
Rejestracja: 2 grudnia 2016, o 06:55
Odbiornik: LG 42LB5820-ZJ
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Giedlarowa, RTCN Święty Krzyż

Re: MUX-8

Post autor: wolf »

marek_g pisze:Dołączam się do pytania @slawek. Sam próbowałem odebrać MUX8 z Leżajska a skończyło się na tym, że musiałem go łapać z Zamościa (viewtopic.php?f=28&t=7282&p=225754#p225754). Wygląda to tak jakby w ogóle nie nadawał.
Witam, ja również mam pytanie czy ktokolwiek odbiera MUX8 z Leżajska kilkanaście-kilkadziesiąt km od nadajnika? Mam antenę pod VHF, próbowałem ze wzmacniaczem, bez wzmacniacza i tylko w jednym miejscu jest jakiś cząstkowy sygnał, gdzie akurat nie mam możliwości zamontować anteny (sam środek balkonu). Mieszkam dość wysoko, nie mam żadnych przeszkód z widocznością w tę stronę i nie sądziłem, że po uruchomieniu nadajnika będzie taki problem z odbiorem. Co ciekawe Tarnobrzeg (i wcześniej Św. Krzyż) odbiera na kawałku drutu, jednak z tej strony bloku nie bardzo pasuje mi montaż anteny. MUX 1,2,3 też odbierają z Leżajska na byle widelcu, a 8 nie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

K63 pisze: Faktycznie - na jednym ze zdjęć widać coś ok. 20 osób! ;)
W sumie było koło setki osób. Naprawdę spore zainteresowanie!
Fotki były robione w dość niefortunnym momencie, tuż po przerwie. Niektórzy jeszcze dopijali kawę albo nadal stali w kolejce do grilla... ;)
Ponadto dziwi mnie fakt upartego lansowania "krokodyli" w wersji combo. Komu jak komu, ale instalatorom powinno się przedstawiać sprzęt profesjonalny.
W trakcie prezentacji wyraźnie mówiono, że profesjonalnie wykonana instalacja powinna składać się z co najmniej dwóch anten, UHF i VHF. Podkreślano też, że anteny "combo", "dual", "combi", czy jak je tam jeszcze sprzedawcy nazywają, w większości przypadków nie rozwiązują problemu. Ponieważ jednak spotkanie organizował lokalny dystrybutor anten, a wypowiadali się głownie producenci, pojawiły się także inne produkty z ich oferty, co widać na zdjęciach.

Na spotkaniu ogłoszono, że wkrótce wystartuje konkurs dla instalatorów z bardzo atrakcyjnymi nagrodami. Do wygrania będą m.in. profesjonalny miernik i vouchery na wczasy/wyjazdy. Szczegóły zostaną niedługo opublikowane na stronie konkursu i u wszystkich partnerów projektu, w tym na naszym forum.

Było to pierwsze szkolenie z całej serii darmowych szkoleń dla instalatorów anten dla MUX8, planowanych w kolejnych dniach, w różnych miejscach kraju. O szczegóły pytajcie lokalnych dystrybutorów anten.
ps. jutro Rybnik.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

viewtopic.php?p=225894#p225894

O ile dobrze pamiętam to jakiś czas temu TVP miała(ma) pretensje o rzeczywisty zasięg MUX8, ciekawe czy nikt wtedy nie mówił, że: "szukają dziury w całym" itp. Teraz jak widać nie są osamotnieni, jeżeli tak mówili.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-8

Post autor: DanielK »

Emitel ma rację.
Pokrycie sygnałem jest. Tylko część instalacji odbiorczych w ogóle nie przystosowana.
Spotkać się można także niekiedy z niechęcią instalacji dodatkowej anteny bo "po co sobie komplikowac". Osobną kwestią jest estetyka np. na balkonie, a mało kto jest na tyle zdesperowany by montować choinki (polaryzacja V).
Na szczęście coraz więcej jest instalacji zbiorczych gdzie problemu nie ma żadnego.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

A TVP to niech najpierw doprowadzą do porządku swój MUX-3 którego są operatorem i za niego odpowiadają.
Jak na razie to tylko długi robią coraz większe i kombinują z abonamentem a dla nas odbiorców nic nie zrobili.
MUX-8 puste sloty, MUX-3 staną w miejscu, DAB+ wstrzymany, a jakby co to znaleźli sobie chłopca do bicia Emitel winny bo Amerykański.
Przepraszam, że tak to wybrzmiało, ale jak tu się nie denerwować w moim przypadku.
Pisałem już w dwóch tematach na ten temat więc nie będę się powtarzał jeśli chodzi o szczegóły ale nie odbieram MUX-3 już od 2 miesięcy z pozostałymi w tym MUX-8 nie mam problemu.
Zgłosiłem sprawę do UKE telefonicznie, potem oficjalnie na piśmie bo tak kazali i czekam na odpowiedź.

Uważam, że TVP nie ma moralnego prawa krytykować zasięgu MUX-8. Nieobecni kosztów nie ponoszą i głosu nie mają. Poza tym poniekąd sami są temu winni bo gdyby w MUX-8 były też kanały TVP a zwłaszcza TVP Sport to i zasięg by się poprawił bo ludziom bardziej by zależało.
Natomiast komercyjni czy mają rację tego nie wiem, ale mają prawo narzekać chociażby na zasadzie (klient płaci, klient żąda).

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8

Post autor: Kolor »

Przeceniacie możliwości przyciągnięcia ludzi do MUX8 za pomocą kanału TVPsport. To są spekulacje niczym nie poparte. Owszem, programy TVP mogą zainteresować i spowodować przyciągnięcie widowni szczególnie gdyby TVP zaczęło reklamować MUX8 w MUXie3. Bzdurą jest, jakoby
A TVP to niech najpierw doprowadzą do porządku swój MUX-3 którego są operatorem i za niego odpowiadają.
Nie są operatorem a nadawcą i raczej niewiele od nich zależy w sprawie technicznego zapewnienia odbioru wolnego od zakłóceń.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Chyba do końca czerwca ma być zakończony 3 etap? Jest jeszcze kilka nadajników, co z nimi?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

@Kolor
Może rzeczywiście przeceniłem TVP Sport jako lokomotywę MUX-8. Przede wszystkim nie wiadomo do którego MUX'a ostatecznie trafi, kiedy no i czy w ogóle. Ale fakt faktem, że brak kanałów TVP w MUX-8 zaważył nieco na powodzeniu tego multipleksu.
Kolor pisze:Nie są operatorem a nadawcą i raczej niewiele od nich zależy w sprawie technicznego zapewnienia odbioru wolnego od zakłóceń.
Z drugą częścią tego zdania muszę się nie zgodzić, bo akurat jeśli chodzi o warunki techniczne, za fatalny odbiór MUX-3 u mnie na Jurze odpowiada TVP. Emitel ma wolę rozwiązania problemu, niestety brak decyzji TVP powoduje że jest jak jest.
Mam mnóstwo takich korespondencji które o tym świadczą, oto fragment jednej z nich:
UKE pisze:Szanowny Panie,

Z naszych informacji wynika, że Emitel przedstawił niedawno Telewizji Polskiej (która płaci za emisję i uruchamianie kolejnych stacji nadawczych) propozycję rozwiązania problemu z odbiorem sygnału MUX3 w rejonie Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Teraz „piłeczka” jest po stronie TVP, która analizuje propozycję.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8

Post autor: Alterego777 »

Puma pisze:Chyba do końca czerwca ma być zakończony 3 etap? Jest jeszcze kilka nadajników, co z nimi?
Włączają co jakiś czas. Aktualna lista jest na:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ósmy_mult ... j_w_Polsce

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8

Post autor: Kolor »

@Puma
Z drugą częścią tego zdania muszę się nie zgodzić, bo akurat jeśli chodzi o warunki techniczne, za fatalny odbiór MUX-3 u mnie na Jurze odpowiada TVP.
Zgadza się, ale jako nadawca, nie jako operator MUXa.

Skoro jednak jesteśmy przy samym MUX8, to należy powiedzieć wyraźnie, że wszyscy tam obecni nadawcy nie odbiegają jakością sygnału ze studio od podobnych komercyjnych stacji. Na początku nieco krytyki posypało się na jakość przekazu, teraz uważam, że dość pochopnie. Część co prawda została poprawiona i moim zdaniem jest nieźle. Obserwuję tych nadawców zarówno w kablówce, z satelity i NTV. Jeżeli należałoby się czepiać, to tylko do przekazu w NTV. Mimo iż ten niewątpliwie uległ poprawie w stosunku do tego co było na starcie, to daleko mu do doskonałości. Wyraźnie jakość sygnału ze studio traci swoje walory przy emisji SD w NTV.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie są operatorem a nadawcą i raczej niewiele od nich zależy w sprawie technicznego zapewnienia odbioru...
W przypadku MUX1, MUX2 i MUX3 formalnie operatorem multipleksu są NADAWCY. EmiTel dostał rezerwację częstotliwości, a więc jest operatorem multipleksu tylko MUX8. Warto mieć to na uwadze zastanawiając się kto podejmuje decyzje w przypadku konkretnych multipleksów.
Chyba do końca czerwca ma być zakończony 3 etap? Jest jeszcze kilka nadajników, co z nimi?
Co kilka dni uruchamiane są nowe nadajniki. Ostatni w piątek - Toruń.
Włączają co jakiś czas. Aktualna lista jest na:
Proponuję bazować in informacjach źródłowych, a nie na innych stronkach. Nawet artykuły na Wikipedii czerpią wiedzę z tych miejsc:
Aktualna lista emisji jest tu :arrow: https://www.emitel.pl/telewizja/naziemn ... wdrazania/
tu :arrow: https://www.emitel.pl/telewizja/naziemn ... sji-dvb-t/
i tu :arrow: https://emimaps.emitel.pl/transmitter/listMux /lista uzupełniana z niewielkim opóźnieniem/

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3511
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

To do uruchomienia pozostało jeszcze 6 lokalizacji, do końca czerwca Emitel się wyrobi ?

adamnowak76
Posty: 4
Rejestracja: 11 września 2012, o 16:55
Miejscowość: sdgsdgsdg
Odbiornik: egdsgsdg
Nadajnik - obiekt nadawczy: -

Re: MUX-8

Post autor: adamnowak76 »

[usunięto]
Ostatnio zmieniony 13 lutego 2024, o 15:46 przez adamnowak76, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dziś uruchomiono emisje mux8 z obiektów:
  • TON Człuchów
  • TSR Kamieńsk / Zwałowisko
  • TON Głogów / Jakubów
  • TON Poznań / AE

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Na stronie UKE są nowe pozwolenia jak ktoś jest zainteresowany.
Dla Poznania MUX-8, ale też dla MUX-L7 i zmiana dla MUX-4 Rzeszów.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3511
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

Nie mogę tego pozwolenia coś otworzyć, powiedz mi proszę, co zmieniono dla MUX-4 Rzeszów, czyżby przenosiny wreszcie na Suchą Górę ?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Trochę nie ten dział dlatego dla porządku odpowiem tutaj.

Zablokowany