MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@K63 to jest więcej niż pewne że w miarę jak będzie się rozwijała technologia LTE, będą zakusy aby coraz więcej zabierać pasma UHF pod LTE. Dlatego VHF dla telewizji jest na wagę złota.

Awatar użytkownika
neo69
Posty: 239
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 14:12
Miejscowość: Stolica Górnego Śląska
Odbiornik: Panasonic TX-50GX830E
Mar. 29, 2022
Ver. 3.744
Instalacja antenowa: Yagi-Uda: Dipol 44/21-69 Tri Digit + symetryzator, balkon, 22 m n.p.t., 25,6 km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Opole-Chrzelice, Ostrava-Hošťálkovice

Re: MUX-8

Post autor: neo69 »

Próbuję sobie wyobrazić antenę "krokodyl" w wersji VHF... a całkiem poważne, historia zatoczy koło, jeśli powrócą anteny jakie kojarzę z czasów dzieciństwa.

Lechu1956
Posty: 31
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 06:41
Miejscowość: Opole
Odbiornik: Sony 50W755, LG 43UJ6307, TCL 43EP660
Instalacja antenowa: siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Pradziad

Re: MUX-8

Post autor: Lechu1956 »

@K63
Przedstawiłeś nam że taki kraj jak Finlandia korzysta z VHF. I dzięki Ci za to. Przydałby się jakiś link do mapy nadajników i z ich mocami w tym kraju. Wtedy może będziemy mądrzejsi.
Gdyby zgodnie z planem wprowadzono u nas MUX-5 , to pewnie wątek o MUX-8 by nie istniał. Obiecywano nam , ze prace nad MUX-5 rozpoczną się zaraz po wyłączeniu analogu. Do dziś go nie ma i pewnie nie będzie. Za półtora roku mamy przejście na dvb-t2. Można był mieć MUX-5 w sprawdzonych częstotliwościach UHF , a czas do 2030 roku poświęcić na prawidłowe wdrażanie nasze telewizji w paśmie VHF. Chociaż rzeczywiście za 10 lat , to możemy mieć całkowicie coś innego.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

MUX5 uruchamia właśnie TVP w ramach testów HEVC.
Sieć nazywa się MUX5-Test. Działają od września dwa nadajniki w Krakowie i Katowicach. Docelowo ma być ich znacznie więcej. Zasięgiem obejmą cały kraj.
Może dlatego go nie uruchomiono wcześniej, aby mieć miejsce na sieć nadajników testowych w HEVC przed oficjalnym startem?
Lechu1956 pisze: 3 listopada 2020, o 06:48 Można był mieć MUX-5 w sprawdzonych częstotliwościach UHF , a czas do 2030 roku poświęcić na prawidłowe wdrażanie nasze telewizji w paśmie VHF.
Skąd te tezy? Jakieś dowody na nie?
Częstotliwości UHF stwarzają równie sporo kłopotów jak VHF.

Jeden przykład z własnego doświadczenia. Dom w podkrakowskiej miejscowości, widok na Chorągwicę zasłaniało kilka drzew.
MUX8 bez wzmacniacza uruchomiony bez problemu, z pozostałymi na paśmie UHF drzewa były tak dużą przeszkodą, że trzeba było się nieźle nakombinować, aby ze wzmacniaczem na dużej antenie złapać w miarę stabilny sygnał.

W tej samej miejscowości sąsiedzi, którym drzewa nie zasłaniały widoku, odbiór znakomity w paśmie UHF bez wzmacniacza, na znacznie mniejszej antenie.
Takie oto sprawdzone pasmo UHF :)

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: MUX-8

Post autor: Dobrycel »

Anteny te same? Nie jest powiedziane, ze to wina drzew. Czasami, sygnał sie odbija, od róznych obiektów i dociera tam, gdzie byś nie powiedział, że jest lub będzie. Ponadtto róznego rodzaju rozdzielacze na kablu tez potrafią swoje zrobić :)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Dzięki za informacje, nie wiedziałem :D

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: MUX-8

Post autor: bynio00 »

dvbtowiec pisze: 1 listopada 2020, o 13:18 Tak samo jest z innymi muxami w paśmie UHF, w innych lokalizacjach. Jednych ratuje doświetlenie, inni twierdzą że doświetlenie to przekleństwo. Tak jest było i będzie. MUX8 pod względem takich trudności w odbiorze nie jest niczym niezwykłym.
U mnie ludzie mieszkający przy takim nadajniku doświetlającym mają nie lada problem z antenami. Nadajnik doświetlający ma dość sporą moc, pozostałe muxy są 35km dalej. Antena bez wzmacniacza ma problem z muxami 1 i 2, ze wzmacniaczem ze wszystkimi bo wzmacniacz jest przesterowywany. Jedyny ratunek to dobra antena i kierowanie anteny na dalszy i słabszy nadajnik. Same instalacje droższe bo musi być dobra antena, często "chowana" za murami aby uniknąć przesterowania wzmacniacza od nadajnika doświetlającego, mocno ekranowany kabel czy dobre złączki. Kiedyś byłem też w "sławnym" teraz Kraśniku z anteną skierowaną na Lublin. 2 nadajniki na kanale bodaj 23 w małej odległości kątowej - nie do ugryzienia ten kierunek, mimo że to jakaś super technologia przez emitel była tam stosowana aby unikać zakłóceń. Różnic w fazie sygnałów UHF nie da się opanować dla różnych punktów odbioru. I dzień działało a 2 dni nie działało. I tak w kratkę.

Sorry, ale często te problemy z odbiorem wynikają z winy samego operatora nadajników. Szczędzi się mocy na nadajnikach bo zakłócić może inny 200km dalej - ok, na wieżach może i i widzą się te nadajniki wzajemnie, odbiorcy nie mają tak idealnych warunków do odbioru. Antena kierunkowa powinna też niwelować problemy z ew. odbiciami sygnału z innych kierunków przy większej mocy nadajnika. Nadajniki doświetlające jak już to powinny być umiejscawiane poza terenami zamieszkałymi aby unikać problemów z odbiorem z różnych nadajników w tym samym kierunku. Choć nie wiem po co nadajniki doświetlające skoro można poprawić instalacje na masztach głównych. Ale ok, nie znam się na nadawaniu, tylko jak widzę to co się dzieje to mam wrażenie że w emitelu też niewielu się na tym zna, a Ci co się znają nie są w stanie wszystkiego ogarnąć.

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: MUX-8

Post autor: bynio00 »

dvbtowiec pisze: 3 listopada 2020, o 09:04 Jeden przykład z własnego doświadczenia. Dom w podkrakowskiej miejscowości, widok na Chorągwicę zasłaniało kilka drzew.
MUX8 bez wzmacniacza uruchomiony bez problemu, z pozostałymi na paśmie UHF drzewa były tak dużą przeszkodą, że trzeba było się nieźle nakombinować, aby ze wzmacniaczem na dużej antenie złapać w miarę stabilny sygnał.

Takie oto sprawdzone pasmo UHF :)
Niedaleko mojej miejscowości byłem w domu który ze wszystkich stron był otoczony drzewami. Nie był to las, ale solidne gęste drzewa blisko domu. Jakieś 10m ściany liści, drzewa 2x wyższe od domu. Jakie było moje zdziwienie gdy zwykła "siatka" bez problemów ze stabilnością odbioru odbierała wszystkie MUX-y (bez 8) z nadajnika który u nas uznawany jest za najsłabszy :) Tak że fakt, dziwności się czasem dzieją....

cefaloid
Posty: 16
Rejestracja: 16 stycznia 2015, o 15:12
Odbiornik: -
Instalacja antenowa: -
Nadajnik - obiekt nadawczy: -

Re: MUX-8

Post autor: cefaloid »

K63 pisze: 2 listopada 2020, o 14:45 Pozostaje tylko pytanie - jakie technologie będą obowiązywać za 10 lat?
Wg mnie to UHF w całości na potrzeby internetu / sieci komórkowych a tv? Z satelity (technologia istniejąca i stosowana) ew np MBMS.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

bynio00 pisze: 6 listopada 2020, o 18:00
dvbtowiec pisze: 3 listopada 2020, o 09:04 Jeden przykład z własnego doświadczenia. Dom w podkrakowskiej miejscowości, widok na Chorągwicę zasłaniało kilka drzew.
MUX8 bez wzmacniacza uruchomiony bez problemu, z pozostałymi na paśmie UHF drzewa były tak dużą przeszkodą, że trzeba było się nieźle nakombinować, aby ze wzmacniaczem na dużej antenie złapać w miarę stabilny sygnał.

Takie oto sprawdzone pasmo UHF :)
Niedaleko mojej miejscowości byłem w domu który ze wszystkich stron był otoczony drzewami. Nie był to las, ale solidne gęste drzewa blisko domu. Jakieś 10m ściany liści, drzewa 2x wyższe od domu. Jakie było moje zdziwienie gdy zwykła "siatka" bez problemów ze stabilnością odbioru odbierała wszystkie MUX-y (bez 8) z nadajnika który u nas uznawany jest za najsłabszy :) Tak że fakt, dziwności się czasem dzieją....
u mnie też dom drzewkami otoczony i łapie, ale bez MUX-1 20 kW, MUX-8 10 kW tych najsłabiej nadających, bo to za mało nadają, lokalne MUX-3 Białystok 1,5 kW lub 0,005 kW doświetlające też marnie nadają też nie dochodzą mi. Te co wymieniłem nie dochodzą wcale. I teraz moja obawa zrobią DVB-T2 odbiór skończy, zostanie tam tylko gdzie jest obecnie odbiór MUX-8, czyli na 50% powierzchni Polski, moce nadawcze jeszcze zmniejszą dwu-trzykrotnie, las, puszcza stłumi do końca, liście wyjdą na wiosnę, wiatr powieje, zimą śnieg spadnie, nic nie dojdzie. Mówię MUX-1 pierwszy mi poprawnie nie dochodzi do tej pory, o MUX-8 nie wspominam. A o MUX-3 Białystok lokalnym mogę zapomnieć, mam narzucony z góry MUX-3 Lublin ze 100 kW. Podobnie o Radio Białystok mogę zapomnieć, mam narzucone z góry RDC ze 120 kW. Radio Lublin też zresztą pierdzi...........MUX-3 Warszawa 40 kW nie dochodzi tnie i zrywa, na pograniczu mazowieckiego i podlaskiego.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

Może ktoś wie jak prawidłowo teraz zrobić instalacje antenową, żeby wszystko w miarę odbierało z dwóch obiektów RTCN Łosice i SLR Makarki przy takiej rozbieżności tam mocy nadawczych z tych obiektów i tłumieniu tego w kierunku wschodnim. Odległość mam od tych obu nadajników około, trochę powyżej 30 km. podobna z obu, tereny mocno zalesione z obu kierunków. Trzy anteny ze wzmacniaczami: jedna jest na VHF na Łosice i MUX-8, druga UHF też na Łosice i na MUX-1, MUX-2, MUX-3 Lublin, MUX-3 Warszawa przy czym MUX-1 i MUX-3 Warszawa czasami przerywa i nie dochodzi mi oraz trzecia na Makarki UHF i na MUX-3 Białystok, też przerywa i nie dochodzi dobrze.
Czym to teraz i poprawnie spiąć, żeby w miarę poprawnie odbierało, coś nie znikło lub nie nakładało jedno na drugie i potem nie cięło?
Zwrotnica antenowa próbowałem połączyć za mocno zaniża sygnały i znika mi MUX-3 Białystok i tnie MUX-1.
Jest możliwość tego poprawnie połączenia w ogóle? Ja da się to czym? Bo MUX-1 jest za słabo z Łosice nadawany i teraz poprawnie ten MUX-1 na antenie skierowanej na Łosice ustawię i jak połączę to to będzie nakładał z tnącym tym MUX-1 z anteny UHF ustawionej na Makarki, bo bokiem będzie ona ściągała sygnał z Łosice tego MUX-1. Proszę o porady. Dziękuję. ;)

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

MUX-8 też przycina przy takim połączeniu go z anteną UHF nie ma znaczenia jaką,czy ustawioną na Łosice lub Makarki, działa poprawnie tylko na jednej samej antenie VHF ze wzmacniaczem antenowym VHF +20 dB.............połączę to wyreguluje ten MUX-8 to znika MUX-1 i tak na zmianę, a przy okazji ginie MUX-3 Białystok, co to jest porobione, że nic nie ustawić i połączyć tego? :roll:

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

Wzmacniaczy większych antenowych też nie ma, bo na Makarki i tak muszę wsadzać największy +45 dB i to nie dochodzi dobrze, na Łosice +25 dB lub +28 dB w zależności od pory roku, bo nie dochodzi i nie odbiera poprawnie MUX-1 i tnie, na VHF +20 dB, bo też nie dochodzi, bez wzmacniaczy tylko sam MUX-3 Lublin odbiera, MUX-2 tnie reszty nie ma wcale............i radio mocniej nadaje na tych obiektach od tv i jak ta tv ma poprawnie odbierać ludziom tak zrobione. Program 1 Polskie radio pierdzi nie dochodzi na FM, o Radio Białystok lub Lublin nie wspominam szum tylko wiatru. Pierwyj Nacionalny Białoruski na 100,00 FM, lepiej odbiera w borach tucholskich. :roll:

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

Wychodzi na to Łukaszenke słuchać z rana i wieczora na Pierwym Nacionalnym na 100 FM, oglądać jak jeszcze nie wieje, tylko sam MUX-3 Lublin ze 100 kW, nic więcej i czasami słuchać RDC ze 120 kW lub Katolickie Radio Podlasia 35,50 kW na FM, bo to tylko poprawnie po 30 km. od tych obiektów RTCN Łosice i SLR Makarki dochodzi, reszta tłumiona przy granicy i lasem i puszczą i umowami miedzy-narodowymi. Tak jest w Polsce B i na kresach wschodnich. W województwie podlaskim na południu co powinno coś poprawnie odbierać z Białegostoku nic nie odbiera wcale lub nie ma poprawnie. :roll:

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-8

Post autor: DanielK »

@wiertolot - Nie da się na odległość naprawić instalacji antenowej więc napiszę krótko.

W miejscowości Tokary z RTCN Siedlce "Łosice" nie powinieneś mieć większych problemów z odbiorem.
Solidna kierunkowa antena UHF i bez żadnych wzmacniaczy (jeśli rozdzielasz na więcej odbiorników, to stosujesz wzmacniacz domowy/budynkowy). Nowy dobrej jakości przewód antenowy + ustawienie sygnału z profesjonalnym miernikiem antenowym. Jedynie z mux-8 może być kłopot, bo antenę musiałbyś umieścić ok 10m nad poziomem terenu, więc bym sobie odpuścił.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

@DanielK
Toć chyba ci pisałem o połączeniu MUX-8 z RTCN Łosice z inne MUX z Łosice lub Makarki po 30 km. od tego nadajnika, tereny mocno zalesione(bory tucholskie) i nie mogę tego prawidłowo w żaden sposób tego połączyć, żadną zwrotnicą, żadnym sumatorem,
bo znika całkowicie ten MUX-8 lub tnie i znika wtedy MUX-1 lub MUX-3 Białystok z Makarki, nie da się tego połączyć w żaden sposób. Odbiera tylko w miarę stabilnie na jednej samej typowej antenie VHF i to ze wzmacniaczem antenowym typowo VHF +20 dB. Ale połączyć tego w żaden sposób z niczym innym nie połączę prawidłowo i nie da się. Więc jak to jest porobione? :roll:
I typowa antena UHF bez wzmacniaczy, nie wierze w to lub na polu tam mieszkasz i nie masz od siebie ze 3 km w kierunku nadajnik Łosice lasu, puszczy i borów tucholskich. I gwarantuję ci, że MUX-1 ci na pewno poprawnie ci tam nie odbiera i znika i tnie, razem z MUX-3 Warszawa przy byle zmianie warunków atmosferycznych i terenowych ze względu na porę roku. Zaważ, że po drodze do nadajnika Łosice masz ile hektarów puszczy po drodze i wysokich drzewek, ruszających non stop, przy byle powiewie wiatru. :roll:
Dodając marne moce nadawcze, tłumienie i urywanie sygnału przy granicy poprzez umowy między-narodowe.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

I na samej antenie UHF, bez wzmacniacza to ci tam sam MUX-3 Lublin będzie odbierał z tnącym MUX-2, jeszcze jak nie wieje wiat, reszty nie będzie wcale, chyba, że las i puszcze masz oddaloną od siebie jak pisałem na rozsądną odległość, mieszkasz na polu i antena zdąży sygnał zebrać przed puszczą wtedy będziesz odbierał, ale to nie będzie też poprawny odbiór jak zerwie wiatr i puszczą liście na drzewach na wiosnę, dowali więcej śniegu i.t.p :roll:

Beata
Posty: 39
Rejestracja: 16 grudnia 2020, o 20:53
Miejscowość: Rybnik
Odbiornik: Philips7334 viva
Instalacja antenowa: Sparta lambda. telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Wisła ostrawa

Re: MUX-8

Post autor: Beata »

Chłopacy pożądane anteny i wszystko będzie grać u mnie 65km od Katowice kosztowy wszystkie muxy 100/100 a mix TVS który ma tylko0.74kw 100/96

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

DAB+ też mi teraz zaczął przerywać z nadajnika RTCN Łosice, wczoraj było dobrze, dziś wieje, pada deszcz, powiewy mocne wiatru i 30 km. od tego nadajnika na północny-wchód w bory tucholskie nie dochodzi to, tak jak wszystko z tego nadajnika porobili, różnorodność moce nadawcze, nic poprawnie nie da odbierać stamtąd i radio i tv jest do niczego, urywają sygnały, tłumią przy granicy, umowy międzynarodowe, niskie moce nadawcze, nic nie dochodzi do 15 km. przy granicy i 30 km. od tego nadajnika w linia prosta. A tv ta naziemna to też lipa tnie wszystko nie dochodzi, MUX-3 Lublin co jedynie w miarę, ale to nadają też rozsądnie 100 kW, reszta nie dochodzi lub do oglądania nie nadaje. :roll:


I w tych brach tucholskich (Puszcza Mielnicka, Puszcza Białowieska), południe woj.podlaskiego powinien być postawiony już dawno dodatkowo nowy, mocny nadajnik RTCN, żeby objął zasięgiem całe południowe podlaskie, a to nic nie dochodzi, porobione doświetlające do niczego nie nadają, bo obejmują tylko zasięgiem konkretne miejscowości. W puszczy musi być nadajnik, bo inaczej nic tam nie dojdzie i pokrywać ją całym swoim zasięgiem do granicy, inaczej odbioru nie będzie wcale lub będzie niepoprawny i telewizji i radia też. Nic Wesołych Świąt. Pozdrawiam


/połączono posty
/przypominam, że jest to wątek ogólny o mux8, a nie lokalnych problemach z odbiorem w konkretnej lokalizacji

sebol55
Posty: 67
Rejestracja: 25 grudnia 2013, o 15:58
Odbiornik: ferguson t65
Instalacja antenowa: atx91
Nadajnik - obiekt nadawczy: pkin

Re: MUX-8

Post autor: sebol55 »

Czy mux8 tez przejdzie na dvbt2?

Zablokowany