MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Mam antenę VHF pionowo ustawioną na Śnieżne Kotły i wszystkie Muxy z UHF idą dobrze a Mux8 w jedne dni jest w inne nie ma.
To nie jest tak, że skoro ja mam dobrze, to jest dobrze wszędzie..bo tak uważasz i inni nie mogą mieć kłopotów.
No niestety...to tak nie działa.
Nawet tutaj na forum jest wiele opinii, że MUX8 nie idzie zbyt dobrze i jest kapryśny ze względu na porę dnia i pogodę.
Ciesz się, że u ciebie jest OK.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ale nie ma MUX'a ze 100% bezproblemowym pokryciem.
W paśmie UHF mają duże problemy z odbiorem w terenach górskich, dlatego tak dużo jest doświetleń MUX3.
U Ciebie są problemy z MUX8, u innych z MUX1 i MUX2.

Zatem ocenianie sensowności pasma VHF i MUX8 przez ten pryzmat niewiele wnosi do sprawy.

Wiele osób narzeka na odbiór MUX8 ze wględu na źle dobrane anteny. Chcieliby na jednej złapać wszystko. Nie wszędzie tak się da.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

eter pisze: 24 sierpnia 2021, o 21:42 Mam antenę VHF pionowo ustawioną na Śnieżne Kotły i wszystkie Muxy z UHF idą dobrze a Mux8 w jedne dni jest w inne nie ma.
To nie jest tak, że skoro ja mam dobrze, to jest dobrze wszędzie..bo tak uważasz i inni nie mogą mieć kłopotów.
No niestety...to tak nie działa.
Nawet tutaj na forum jest wiele opinii, że MUX8 nie idzie zbyt dobrze i jest kapryśny ze względu na porę dnia i pogodę.
Ciesz się, że u ciebie jest OK.


Jaka masz antenę/anteny? Jaka odległość od nadajnika?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-8

Post autor: DanielK »

eter pisze: 24 sierpnia 2021, o 21:42 Mam antenę VHF pionowo ustawioną na Śnieżne Kotły
W jaki sposób jest ona zamontowana do masztu?
dvbtowiec pisze: 24 sierpnia 2021, o 23:09 Wiele osób narzeka na odbiór MUX8 ze wględu na źle dobrane anteny. Chcieliby na jednej złapać wszystko. Nie wszędzie tak się da.
Taka jest prawda.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Prawda jest smutna, że na antenach "combo" jednak przecież przystosowanych do odbioru z dwóch pasm jest nędza.
Ja odbieram właśnie z takiej (pionowy dipol).
Jeśli anteny służące do odbioru z dwóch pasm i polaryzacji nie zdają egzaminu...to kiepsko.
Ja swoją ledwo co umieściłem na dachu, więc na dodatkowe umieszczanie żelastwa nie ma raczej szansy.
Więc stwierdzam fakt, że skoro muxy na UHF odbieram dobrze, a na antenie przeznaczonej również do odbioru pasma VHF ze zgodną polaryzacją nie odbieram Muxu8, to albo ten Mux ma za słabą moc...albo, takie anteny są zwykłym badziewiem i nie powinno się ich sprzedawać.
Jeśli sygnał Muxu8 jest dostępny dopiero po instalacji osobnej anteny na pasmo VHF, to oczywiste jest, że odbiór tego Muxa nie jest w zasięgu wielu odbiorców, którzy korzystając z anten combo - mieli nadzieję, że wymiana anteny UHF na combo da taką możliwość.
Instalowanie drugiej i podłączanie poprzez sumator...dobra, to jest już chyba jedynie dla maniaków, którzy za wszelką cenę będą walczyć z zakładaniem drugiej i jeszcze dla takich, którzy mają takie możliwości.
Zapomina się chyba o tym, że wielu nie ma "wolnego" i swobodnego dojścia do miejsc, gdzie mogą sobie dowolnie instalować co chcą.
Dysponują co najwyżej jedną anteną combo...która jednak powinna zapewniać odbiór również Muxa8, skoro wszystkie inne z tego samego nadajnika idą dobrze.
Wystarczyłoby dmuchnąć odrobinkę więcej w MUXy8 i byłoby git.
Wychodzi na to, że zakładając mały jeden talerz w tym samym miejscu, mamy dostęp do niezliczonej ilości niezakłóconego odbioru ze świata, a aby odebrać lokalne nadajniki musimy umieszczać, aż dwa systemy anten...no trochę to lipa.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

eter pisze: 26 sierpnia 2021, o 00:22 Prawda jest smutna, że na antenach "combo" jednak przecież przystosowanych do odbioru z dwóch pasm jest nędza.
Ja odbieram właśnie z takiej (pionowy dipol).
Prawda jest taka że anteny combo, a zwłaszcza wyłącznie pionowy dipol na pasmo VHF to najgorsze możliwe rozwiązania.
Taka kontrukcja ma praktycznie zerowy zysk w paśmie VHF.
Teraz mnie kompletnie nie dziwi, dlaczego masz problemy z obiorem tego pasma.
Należysz do grupy osób, które oczekiwałyby w każdym warunkach odbioru na takim wynalazku jak combo.
Tak się nie da.
Zainwestuj 50zł w oddzielną antenę na pasmo VHF i odbiór zdecydowanie poprawisz.

eter pisze: 26 sierpnia 2021, o 00:22 Instalowanie drugiej i podłączanie poprzez sumator...dobra, to jest już chyba jedynie dla maniaków, którzy za wszelką cenę będą walczyć z zakładaniem drugiej i jeszcze dla takich, którzy mają takie możliwości.
Nie, to jest właśnie prawidłowe zgodne ze sztuką wykonanie instalacji antenowej. Wynalazek combo, to wynalazek marketingowy. Zwłaszcza Twoja antena z samym dipolem.
To się sprawdza w sprzyjających warunkach, ale jak widać u Ciebie sam dipol bez zysku na antenie nie wystarcza.
Natomiast na pasmo UHF Twoja antena jest zapewne zbudowana tak, że ma dużo większy zysk.

eter pisze: 26 sierpnia 2021, o 00:22 Dysponują co najwyżej jedną anteną combo...która jednak powinna zapewniać odbiór również Muxa8, skoro wszystkie inne z tego samego nadajnika idą dobrze.
Zdejmij tej z UHF wszystkie druty i zostaw sam dipol podobnie jak pasmo VHF, pochwal się wówczas odbiorem w paśmie UHF:)
Jeszcze pytanie gdzie masz ten dipol i jak wzgl. masztu. Bo jeśli z tyłu za anteną UHF i blisko pionowego masztu, to maszt pięknie zbiera Ci zakłócenia i przekazuje do dipola umieszczonego pionowo na pasmo VHF.

eter pisze: 26 sierpnia 2021, o 00:22 Wystarczyłoby dmuchnąć odrobinkę więcej w MUXy8 i byłoby git.
Idę o zakład że nie wystarczy w niektórych przypadkach, gdyż to nie tylko moc nadajnika a rozchodzenie się fal radiowych ze wzgl na ukształtowanie terenu odgrywa bardzo ważną rolę. Twój dipol na pasmo VHF jest po prostu za słaby. Jego zysk jest praktycznie zerowy. Nie oczekuj że na samym dipolu odbierzesz stabilnie MUX8.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

eter pisze: 26 sierpnia 2021, o 00:22 Prawda jest smutna, że na antenach "combo" jednak przecież przystosowanych do odbioru z dwóch pasm jest nędza.
Ja odbieram właśnie z takiej (pionowy dipol).
Jeśli anteny służące do odbioru z dwóch pasm i polaryzacji nie zdają egzaminu...to kiepsko.
Ja swoją ledwo co umieściłem na dachu, więc na dodatkowe umieszczanie żelastwa nie ma raczej szansy.
Więc stwierdzam fakt, że skoro muxy na UHF odbieram dobrze, a na antenie przeznaczonej również do odbioru pasma VHF ze zgodną polaryzacją nie odbieram Muxu8, to albo ten Mux ma za słabą moc...albo, takie anteny są zwykłym badziewiem i nie powinno się ich sprzedawać.
Jeśli sygnał Muxu8 jest dostępny dopiero po instalacji osobnej anteny na pasmo VHF, to oczywiste jest, że odbiór tego Muxa nie jest w zasięgu wielu odbiorców, którzy korzystając z anten combo - mieli nadzieję, że wymiana anteny UHF na combo da taką możliwość.
Instalowanie drugiej i podłączanie poprzez sumator...dobra, to jest już chyba jedynie dla maniaków, którzy za wszelką cenę będą walczyć z zakładaniem drugiej i jeszcze dla takich, którzy mają takie możliwości.
Zapomina się chyba o tym, że wielu nie ma "wolnego" i swobodnego dojścia do miejsc, gdzie mogą sobie dowolnie instalować co chcą.
Dysponują co najwyżej jedną anteną combo...która jednak powinna zapewniać odbiór również Muxa8, skoro wszystkie inne z tego samego nadajnika idą dobrze.
Wystarczyłoby dmuchnąć odrobinkę więcej w MUXy8 i byłoby git.
Wychodzi na to, że zakładając mały jeden talerz w tym samym miejscu, mamy dostęp do niezliczonej ilości niezakłóconego odbioru ze świata, a aby odebrać lokalne nadajniki musimy umieszczać, aż dwa systemy anten...no trochę to lipa.
To masz imitację odbioru VHF w tej antenie. Nie mogłeś kupić logarytmicznej jak musi być combo?? Ja ma coś takiego Emme Esse DVB-T Uni Line LOG 560HVD VHF UHF i to ładnie chodzi.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Wszystko fajnie, tylko problemem nie jest sama druga antena, tylko fizyczny brak miejsca do jej zamontowania.
Ta logarytmiczna wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Poczekam i zobaczę jak sprawa będzie wyglądała z kanałem TVP Kultura, bo tylko o niego mi chodzi z Muxa 8.
Może Kurski umieści go w muxie na UHF.
Resztę kanałów na tym Muxie spokojnie można pominąć.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Na MUX8 coś zostanie z kanałów TVP, na wszystko nie ma miejsca nawet w dodatkowym MUX5.
Już teraz gdy włączano TVP 4K, Kultura została tylko w MUX8. Nie licz na to że będzie inaczej po przejściu na HEVC.
MUX3 wyłącznie zmieni się w kanały HD, a na MUX5 raczej pojawią się wyłącznie nowości, w planach ich trochę jest.

Chyba za słabo przyglądasz się ramówce Zoom, Metro i WP, bo naprawdę są atrakcyjne niektóre pozycje.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Też uważam, że akurat dla Kurskiego Kultura to kanał, który jest - bo jest i go nie usuwa w ogóle w całości z uwagi na to, że obawia się, iż mogłoby to wzbudzić jakiś sprzeciw...
Tyle, że ostatnio pakuje do niego jakieś stare polskie filmy "patriotyczne" i powoli eliminuje pozycje kina europejskiego, w którym to pewnie widzi "zgniłą propagandę ideologii LGBT", ponieważ akurat wcześniej były pozycje luźno poruszające i te tematy.
Pewnie zostawi Kulturę na tym "mniej dostępnym" Muxie, co jest dla niego bardzo wygodne, a w muxach na UHF pewnie da jakiś powtórkowy seriale, czy tam inne badziewie...może jakiś TVP disco polo, lub TVP Religia...lub TVP Ojczyzna...patrząc jakimi obszarami wspólnie z ministrem szkolnictwa są zainteresowani.
Co do pozycji programowych pozostałych kanałów na tym muxie...no coż, nawet jak się coś trafi interesującego, to oglądanie programu 30 minutowego w więcej niż godzinę, to żadna przyjemność.
Reklamy tak obrzydzają oglądanie programów na prywatnych kanałach, że mija się z celem ślęczenie i oglądanie 20 minut reklam na leki od wszelkich dolegliwości.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Przerysowujesz rzeczywistość.
Obecne przepisy mówią, że reklamy mogą trwać maksymalnie 12 minut w ciągu godziny zegarowej.
Z tego żyją prywatni nadawcy.
Inni płacą abonamenty w wysokości 50zł miesięcznie, aby poszerzyć bazę kanałów wcale nie z najwyższej półki i także przerywane reklamami, a Ty marudzisz z darmowym asortymentem :)
Co kto woli. Ty dokonujesz wyborów :)

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-8

Post autor: DanielK »

Anteny combo, to zawsze kompromis.
W popularnych antenach typu Combo MUX-8 potrafi być słabszy od pozostałych o ok 10-14 dB.
Najlepiej - najbardziej wyrównane sygnały - będzie działać wcześniej wspomniana Emme Esse 560HV.
Niestety @eter nie możesz przyciąć tych najdłuższych "batów" bo one właśnie odbierają kanały 5-6.

Zawsze najlepiej będą działać osobne anteny na UHF i VHF. Dodatkowo antena VHF w polaryzacji pionowej powinna wisieć równolegle do masztu - zyskuje się nawet 5-6 dB względem tej samej anteny ale przykręconej do masztu na tej samej wysokości.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

Zastanawia mnie jedna sprawa, we wtorek jest przerwa konserwacyjna na Trzeciewcu. Konserwacja dotyczy m.in. MUX 8 tyle że dziwna sprawa, MUX 8 jest dłużej o 3 godziny niż reszta MUX.
Wiecie co się będzie takiego działo że konserwacja jest przedłużona? Może moc zwiększą.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

Wiecie coś na temat mux 8 w 2022 roku o zmianie na HEVC?.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

Wiecie coś na temat mux 8 w 2022 roku o zmianie na HEVC?.

Longhorn2009
Posty: 36
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 23:11
Miejscowość: Sędziszów Młp
Odbiornik: Mygica T230A PC USB
Instalacja antenowa: Antena siatka + vhf 8elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Longhorn2009 »

Na ten moment nie ma bliskich planów migracji do DVB-T2.

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

No to słabo, kanały SD nadal w mux8, niepokojące co się dzieje pomijanie jednego z muxów.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

Szkoda że MUX-8 jest pomijany do przejścia w 2022 roku do DVB-T2 HEVC, kanały pozostaną jako jedyne w SD, reszta będzie już w HD

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

TVP będzie chyba nadal nadawać na nim "coś" w HD.
Więc ostaną się jako "egzotyka" te pięć w SD.
Więc coś tam sobie oglądną ludziki na starym sprzęcie i dużym żelastwie na dachu;)

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

Taka mnie smutna refleksja ogarnęła jak zobaczyłem na nowo budowanym bloku instalacje antenową gdzie antena VHF była ustawiona w polaryzacji poziomej mimo ze nadajnik nadaje w polaryzacji pionowej. Co za dzbany to montują. A potem ludzie mówią że fachowcy to montowali i jest na pewno dobrze :lol: To jak ci biedni ludzie ten MUX8 mają odbierać?

Zablokowany