MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Kasety/DVD/CD/płyty analogowe - już są przeszłością....wyparł je internet.
Więc coś tam znika...zostaje zastąpione czymś innym.
Wszystko zależy od popytu.
Na tradycyjną TV popyt maleje...
Na kina jeszcze nie...
Sądzę, że pierwsza upadnie TV.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

eter pisze: 30 września 2021, o 22:18 Na tradycyjną TV popyt maleje...
Wręcz przeciwnie w Polsce urosło. Zaklinanie rzeczywistości.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

To "magia" Kurskiego w Polsce....
Skończy się...jak się skończą pieniądze.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

eter pisze: 30 września 2021, o 22:18 Kasety/DVD/CD/płyty analogowe - już są przeszłością....wyparł je internet.
Więc coś tam znika...zostaje zastąpione czymś innym.
Wszystko zależy od popytu.
Na tradycyjną TV popyt maleje...
Na kina jeszcze nie...
Sądzę, że pierwsza upadnie TV.
Płyty analogowe wróciły do łask, CD jakoś się trzymają. Idź do biedronki to zobaczysz że od wielu miesięcy ciągle jakieś dają do sprzedaży i to schodzi. Dobra cena i są chętni na zakup.

Awatar użytkownika
Flatron
Posty: 17
Rejestracja: 13 czerwca 2010, o 07:53
Miejscowość: Kozienice
Odbiornik: LG43LF632V
Rotel RT-12
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD AX-1000
APL-109e
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ryki (29 km)

Re: MUX-8

Post autor: Flatron »

K63 pisze: 30 września 2021, o 14:05
Flatron pisze: 30 września 2021, o 12:18 Szkoda że wcześniej nie przeczytałem tego https://www.lublin112.pl/ma-nietypowa-k ... a-zdjecia/
Ale ty zgłaszasz problem z odbiorem mux-8, a modernizacja dotyczy pasma UHF, na którym odbierasz poprawnie.
Flatron pisze: 25 września 2021, o 10:00 wieczorem też zanika mi mux 8 jeżeli chodzi o muxy 1,2,3 wszystko jest idealnie ze wzmacniaczem i bez
Chyba że problemy odbiorcze w pasmie VHF pojawiły ci się na początku września, to znaczy że mux-8 także idzie z systemu rezerwowego.
Powiem tak,teraz mam już dobry odbiór MUX 8...ale teraz codziennie są problemy z MUX 1 2 3 .Poczekamy jak zakonczą się prace modernizacyjne.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

OK niech będzie, że tradycyjna TV po prostu stanie się "niszowym" środkiem przekazu z której będą korzystać jedynie "pasjonaci" - tak przestarzałej formy oglądania treści, jaką się stanie w przyszłości.
Pewnie częstotliwości na jakie zostanie zepchnięta, będą coraz to niższe ze względu na szybko wzrastające zapotrzebowanie innych usług na pasmo, które obecnie zajmuje.
Czas pokaże, czy nie miałem racji.

Awatar użytkownika
Flatron
Posty: 17
Rejestracja: 13 czerwca 2010, o 07:53
Miejscowość: Kozienice
Odbiornik: LG43LF632V
Rotel RT-12
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD AX-1000
APL-109e
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ryki (29 km)

Re: MUX-8

Post autor: Flatron »

Flatron pisze: 2 października 2021, o 14:02
K63 pisze: 30 września 2021, o 14:05
Flatron pisze: 30 września 2021, o 12:18 Szkoda że wcześniej nie przeczytałem tego https://www.lublin112.pl/ma-nietypowa-k ... a-zdjecia/
Ale ty zgłaszasz problem z odbiorem mux-8, a modernizacja dotyczy pasma UHF, na którym odbierasz poprawnie.
Flatron pisze: 25 września 2021, o 10:00 wieczorem też zanika mi mux 8 jeżeli chodzi o muxy 1,2,3 wszystko jest idealnie ze wzmacniaczem i bez
Chyba że problemy odbiorcze w pasmie VHF pojawiły ci się na początku września, to znaczy że mux-8 także idzie z systemu rezerwowego.
Powiem tak,teraz mam już dobry odbiór MUX 8...ale teraz codziennie są problemy z MUX 1 2 3 .Poczekamy jak zakonczą się prace modernizacyjne.
Od dwòch dni odbiòr jest bardzo stabilny...Odbieram nawet MUX3 na kanale 42 z mocą 4kW.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

No właśnie chyba jakieś tropo naszło nad Polskę, bo wczoraj wieczorem wszystkie MUXY u mnie miały niestabilny odbiór i niemiłosiernie przerywały odbiór....(Śnieżne Kotły).
Dzisiaj też muxy wariują okropnie wzrasta BER ...to chyba jednak nie tropo a jakieś zakłócenia, bo nawet silny regionalny MUX z Legnicy dostał BER powyżej 1000....dziwne.
Ech - tak to jest z cyfrą...jest dobrze i nagle bez przyczyny siada zupełnie odbiór.
Mam jakieś silne zakłócenia, bo do połowy dnia jest wszystko dobrze a potem nagłe przerwy wszystkich muxów i sygnał siada chwilowo do zera.
Ach te zakłócenia...

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: MUX-8

Post autor: wiertolot »

U mnie też dziś 20-10-2021 rok godz. 5:00 z RTCN Łosice w Siemiatycze, woj.podlaskie, 30 km. od tego nadajnika łapał na siatkówce ten MUX-8 i przestało odbierać, nadajnik ten widzę na horyzoncie, tak jest od kilku dni bodajże, jakieś zakłócenia idą same i piksle, prostokąty lub zero odbioru, brak sygnału lub 22 db sygnał i spada do zera, jakaś awaria, coś robią ktoś się orientuje? Wszystko reszta odbiera ok, oprócz tego marnego MUX-8 w ponie z marnym 10 kW, przestało całkowicie............... :oops:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@wiertolot
Jak sam piszesz masz antenę siatkową.
Być może antena którą używałeś na MUX8 ustawiona w niewłaściwej polaryzacji.
Inna sprawa czy antena siatkowa jest wystarczająca u Ciebie aby złapać stabilny sygnał.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8

Post autor: Poland »

Mnie tymczasem zastanawiają losy tego multipleksu po refarmingu na mianowicie czy TVP opuści ten multipleks tak jak kiedyś w przypadku 2/8 zawartości MUX1.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@Poland ale Ty masz wizje i mnożysz je w różnych wątkach. A dlaczego TVP miałaby rezygnować z miejsca na MUX8? :) Nie ma ku temu żadnych powodów.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: MUX-8

Post autor: Poland »

No chyba że o oszczędności polegające na skupieniu wszystkich swoich kanałów na dwóch multipleksach :)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ciężko mówić o oszczędnościach w przypadku nadawcy publicznego, otrzymującego dotacje z budżetu ;)

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: MUX-8

Post autor: karol3w »

Pisałem dłuższy post ale usunęło. W Pana przypadku lepszym wyjściem będzie ustawienie anteny na Białystok Krynice, mają większą moc i realna moc z tych nadajników będzie u Pana większa niż z Łosic. Trzeba ustawić antenę na północ, północny zachód, czyli lekko na zachód od kierunku północnego. Jeśli mi Pan nie wierzy mogę napisać noce i realne moce nadajników z Krynic

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: MUX-8

Post autor: Kamilx »

Już kiedyś pisałem. MUX1 od 27.06.2022 r. będzie wykorzystywał częstotliwość 650 MHz (kanał 43). Ta częstotliwość jest skoordynowana międzynarodowo na 50 kW ERP. Bądź cierpliwy, to już tylko 8 miesięcy.

MUX8 nadaje 10 kW ERP tylko w azymucie 340* (w kierunku Ciechanowca) - emisja jest kierunkowa. W twoim azymucie MUX8 jest nadawany jest z ok. 0,3 kW ERP. MUX8 jest nadawany w paśmie VHF, które oprócz MUX8 jest też przeznaczone dla radia cyfrowego - pasmo jest dosyć wąskie. Kanał 9, który jest wykorzystywany dla obszaru Siedlce może wywoływać w przyszłości kolizję z emisjami na Białorusi, stąd też w kierunku tego państwa jest obniżona moc. Nic na to nie da się poradzić - takie wytłumienia narzuciła na nas Białoruś.

To forum nie jest miejscem na tematy dotyczące radia analogowego. Już kiedyś odpowiedziałem w sprawie Bielska Podlaskiego - cierpliwości, trwają prace przygotowawcze.
mniejsze będą moce nadawcze w tym DVB-T2
Żadnych niższych mocy nadawczych nie będzie, a w przypadku MUX1 nawet będzie zwiększenie.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przypominam, że ten dział to "MUX-8 informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T" a nie która antena jest lepsza.
Dyskusja o antenach przeniesiona do właściwego działu viewtopic.php?f=39&t=8286&start=40

pasjonat
Posty: 447
Rejestracja: 29 kwietnia 2021, o 12:52
Miejscowość: Powiat Lipsko
Odbiornik: Kruger&Matz KM0232. Rok produkcji- 2016.
Instalacja antenowa: Antena TV AX1000 + LTE combo, wzmacniacz W-20
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kielce/Święty Krzyż, Radom/Wacyn

Re: MUX-8

Post autor: pasjonat »

Bardzo dobra informacja mux 8 zostanie przeznaczony na radio cyfrowe DAB+, a kanały z mux 8 przejdą na inne muxy. Świetnie, jestem bardzo zadowolony.



https://www.gov.pl/web/krrit/stanowisko ... 74-230-mhz

MaxEvans
Posty: 1185
Rejestracja: 13 listopada 2016, o 09:49
Miejscowość: Tuszyn
Odbiornik: LG Flatron M237WDP-PZ ARIVA T75 SKYMASTER STB265 WIWA LITE
Instalacja antenowa: Antena DIPOL 11 Symetryzator Kabel Televes T-100 Plus 5 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: SLR Dąbrowa (22 km) RTCN Zygry (43 km)

Re: MUX-8

Post autor: MaxEvans »

Super wiadomość ten Mux 8 na mojej antenie nie działa. Pozostaje czekać.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: MUX-8

Post autor: blockbuster »

Może niech lepiej KRRiT weźmie się wpierw za rozpisywanie konkursów pod już dostępne (skoordynowane) ogólnopolskie MUX-y DAB+ a nie zabiera się za szukanie miejsca pod przyszłe ewentualne i niepewne emisje. Lata lecą a z trzech ogólnokrajowych MUX-ów funkcjonuje (ledwo co) raptem jeden i jakoś nie słychać by było jakieś olbrzymie zainteresowanie ze strony nadawców na zapełnianie kolejnych.

Zablokowany