MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
finch
Posty: 2
Rejestracja: 6 października 2020, o 11:47
Miejscowość: Wrocław

Re: MUX-8

Post autor: finch »

K63 pisze: 14 lutego 2018, o 20:58 Na kanale TEST w serwisie HbbTV, w zakładce Player pojawiły się Rozgłośnie Regionalne Polskiego Radia - Radio Opole, Radio Opole 2, Radio Gdańsk, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Radio Szczecin, Radio Szczecin Extra, Radio PiK oraz stacje EuroZET - Radio ZET, Meloradio, Antyradio i Radio ChilliZET.
Tym samym - razem ze stacjami PR i RMF - w serwisie dostępnych jest 25 programów radiowych.
Szukam szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi . Mój Samsung (UE48H6400AWXXH) odtwarza w Emitel player Radio Zet oraz Chillizet. Nie działa Meloradio i Antyradio . Dlaczego ? Kodeki ? Wersja HbbTv ? Proszę o informację lub odesłanie do właściwego wątku.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dyskusja o HbbTV toczy się głównie wątku "HbbTV w NTC" :arrow: viewtopic.php?f=2&t=3897&start=960

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: MUX-8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Emitel i TV Spektrum Cyfrowego Polsatu zakończyły spór sądowy ws. MUX-8.

Źródło informacji: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/e ... arto-ugode.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Chociaż jeden powiedział prawdę o tym MUXIE.

"- Błędem było startowanie w MUX-8 z Nową TV. Ten multipleks nigdy nie powinien zaistnieć, był wadliwy, bo wymagał przestawiania anten z powodu innej polaryzacji i innego rozmieszczenia masztów, o czym nie wiedzieliśmy, kiedy na nim startowaliśmy. Widać po wynikach wszystkich nadawców, że nikt nie odniósł sukcesu..."

TVP wepchała na niego najlepszą swoją pozycję TVP Kulturę....bo przecież dysko polo i sport - to jest to co panu Kurskiemu gra, więc pozbył się kultury - dobrze wiedząc, że tym samym zatopi ją w odmętach tego kiepskiego eteru.
Ostatnio zmieniony 26 października 2020, o 20:55 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Przesadzasz. Bez MUX8 przez kilka lat mielibyśmy uboższą ofertę. Każda częstotliwość jest na wagę złota, zwłaszcza teraz gdy sporo pasma idzie pod LTE.
Zasięg w nieznacznym procencie ograniczony jest utrudnionymi warunkami odbioru.
To przede wszystkim każdy z nas dokonuje wyboru czy chce mieć ten MUX, czy nie.
Winą za wiedzę o tym jak poszerzyć sobie ofertę, jak zainstalować antenę, ponoszą sami nadawcy nadający w MUX8 poprzez brak promocji.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Oj mylisz się co do twierdzenia, że od każdego z nas zależy.
Niestety nie.
Jest wiele sytuacji, kiedy nie możemy sobie postawić dodatkowej anteny, masztu i tak dalej.
Nie każdy ma możliwości swobodnego dostępu do miejsc, w których można zainstalować antenę do MUX8.
Można było chociaż tak zrobić, żeby jednak nie wymuszać polaryzacji pionowej, która jeszcze bardziej skomplikowała sprawę.
A odbiór cyfrowy niestety jest na tym paśmie kapryśny bardzo.
To nie analog...
W ogóle nie rozumiem, dlaczego potrafi MUX8 odbierać pół godziny bez żadnych zakłóceń, żeby nagle sygnał zupełnie spadł do zera.
Po czym wraca sobie z powrotem i tak w kółko.
Owszem, moja sytuacja na pewno jest szczególna, ale pewnie nie jakaś specjalnie rzadka.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Dramatyzujesz. Jeśli ktoś ma jedną antenę, to może mieć też dwie.
A jeśli nie może się dostać, nie potrafi, nie zna się, to od tego jest instalator. To wydatek jednorazowy na stałe.

Odbiór w tym paśmie nie jest trudniejszy.
Są białe plamy, ale to nie jest masowa sytuacja.
A ja z polazycji pionowej jestem zadowolony. Tak samo nadaje DAB+, zatem jedna antena jest na dwa systemy nadawcze.

bynio00
Posty: 17
Rejestracja: 25 października 2020, o 19:57
Miejscowość: Lubaczów

Re: MUX-8

Post autor: bynio00 »

Podejrzewam że kolega wyżej wcale nie dramatyzuje. Mieszkam w Lubaczowie na Podkarpaciu. Do wszystkich nadajników dvb-t mamy co najmniej 40km. MUX8 jest praktycznie nieodbieralny przez wszelakie anteny combo o ile nie zastosujesz co najmniej 5-elementowego dipola ze wzmacniaczem. Nawet z Tarnawatki niby 40kW. Ludzie mają w nosie tych kilka kanałów gdy usłyszą ile trzeba zainwestować w dodatkową antene ze zwrotnicą a i to bez gwarancji bezproblemowego odbioru.

Niestety, ale o ile nie mieszka się blisko nadajnika MUX8 jest poza zasięgiem niezależnie od tego jakby nie czarowali technicy. Z resztą, pozostałe muxy również straciły na stabilności po niedawnej zmianie kanałów. Ot, dziury w mux8 są potężne, moja okolica poza kablówką czy telewizją płatną jest pozbawiona możliwości odbioru kanałów dostępnych na mux8. Niestety, mux8 nawet rzadko kiedy się synchronizuje na Neon+ na antenie dipola 5-el ze wzmacniaczem, bez wzmacniacza można zapomnieć o jakimkolwiek sygnale. W pozostałych muxach wcześniej bez problemu jakość sygnału zamykała skalę w neon+, te same anteny po zmianie częstotliwości pospadały do SN rzędu 26-28 dB i pojawiły się miejsca z problemem w odbiorze ogólnie dvb-t. Dla mnie ten cały "rozwój" idzie w złą stronę.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Nowy standard kodowania i wobec tego wymuszone przejście wielu użytkowników kilkuletnich odbiorników TV - na dołączane tunery z niestety, ale mniejszą czułością głowic od tych umieszczanych w TV, tylko ponownie pogorszy sprawę wielu odbiorcom.

Lechu1956
Posty: 31
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 06:41
Miejscowość: Opole
Odbiornik: Sony 50W755, LG 43UJ6307, TCL 43EP660
Instalacja antenowa: siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Pradziad

Re: MUX-8

Post autor: Lechu1956 »

Też uważam, że nadawanie w paśmie VHF było błędem. A już nadawanie MUX-8 z nadajników z innych kierunków , niż pozostałe to po prostu bezsens. Moim rodzicom proponowałem założenie drugiej anteny na drugi nadajnik w celu odbioru MUX-8. Stwierdzili ,że nie będą ozdabiać swojego balkonu następnymi antenami. Podobnie zdanie mają chyba sąsiedzi, gdyż nigdzie nie zauważyłem dwóch anten. Niektórzy mają zamontowane anteny w ościeżach okiennych. Wyobrażacie sobie jak wyglądałyby ich okna w przypadku dwóch anten. Podobno w rejonie zamieszkania moich rodziców niedługo będą testy dvb-t2 . Gdybym założył im antenę typową dla VHF , to dla testów potrzeba następnej na UHF. Otrzymałbym pewnie od nich kilka niecenzuralnych słów na taką propozycję. Instalacja zbiorcza nie działa prawidłowo, gdyż kable w budynku mają 50 lat. Ciekawe dlaczego nasi zachodni i południowi sąsiedzi nie korzystają z tych częstotliwości przy naziemnej. Podobno są na wagę złota. Czyżby byli daleko w tyle za nami??

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Lechu1956 pisze: 27 października 2020, o 07:04 Gdybym założył im antenę typową dla VHF , to dla testów potrzeba następnej na UHF.
Że co?
Przecież wyżej napisałeś że mają już anteną na UHF :)

Zadam proste pytanie, czy to dobrze że mamy dodatkowe pasmo z dodatkowymi kanałami, mimo iż gdzieś są białe plamy, czy nie?
Bo ja uważam że dobrze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

dvbtowiec pisze: 28 października 2020, o 10:31 Przecież wyżej napisałeś że mają już anteną na UHF
W Opolu ustawiona zapewne na Chrzelice. Testowy mux dvb-t2 nadawany będzie z Góry Św. Anny (nie wiadomo czy docelowo :?:). Różnica azymutów miedzy tymi dwoma nadajnikami to ok. 70°.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ok. Ale to jednak MUX testowy.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

A co do pasma?
Tak jest, że tylko w Polsce uruchomiono VHF?
Poza tym w oknach pionowe dipole na VHF - to już całkiem lipa a jeszcze jak trzeba dodać direktory..chaszcze żelastwa.
Nie - nie była to dobra decyzja a już wywalenie na ten MUX TVP Kultury decyzją zupełnie poronioną.

Lechu1956
Posty: 31
Rejestracja: 6 sierpnia 2020, o 06:41
Miejscowość: Opole
Odbiornik: Sony 50W755, LG 43UJ6307, TCL 43EP660
Instalacja antenowa: siatkowa ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice, Pradziad

Re: MUX-8

Post autor: Lechu1956 »

@eter
Jedni chcą TVP Sport , czy TVP Historia , a inni jak Ty TVP Kulturę. Kwestia nie do rozstrzygnięcia. Włączyłem wczesnym rankiem tą TVP Kulturę i widzę teledyski. Po chwili przerwa w nadawaniu. Tymczasem na kanale typowo muzycznym Eska mamy telezakupy. W tym samym czasie przerwa na TVP Historia i Rozrywka. Na TVP Kultura 2 z HbbTV też przerwa. Połowa kanałów stacji komercyjnych w dvb-t nadaje w tym czasie telezakupy(mango, TV Okazje). Idziemy w ilość , a nie w jakość. Lepiej połączyć np. TVP Historię z TVP Kulturą i zapewnić odpowiednią jakość.

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: m.szklarski »

Może i lepiej, ale decyzje idą w przeciwną stronę- zapowiedziano uruchomienie kolejnego - TVP Dokument.

Co do niezgodności samej nazwy kanału z treścią to pełna zgoda. Na TVP Historia potrafi być emitowany "Janosik" czyli po prostu bajka, a na TVP Regionalnej- politycznie sprofilowane kwestie stricte centralne.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@eter Pasmo VHF w Polsce istniało w czasach analogu, przypominam była nadawana na nim TVP1 w całym kraju.
Nie oceniaj sensowności włączenia tego pasma, przez pryzmat swoich doświadczeń.
Wielu innych jest zadowolonych, w tym ja.
Alternatywą było - nie mieć MUX8 i nie mieć dodatkowych kanałów, nie mieć miejsca na TVP Kulturę w HD, TVP Sport HD, nie mieć TVP Kultura 2 w HbbTV.

Nikt nie twierdzi że MUX8 da się odbierać bezproblemowo wszędzie. Ale w innych rejonach kraju niektórzy takie same problemy mają z MUX'ami na których są kanały komercyjne w paśmie UHF, bo nie mają nadajników doświetlających jak w przypadku MUX3. I czasami też muszą kombinować, jeden MUX3 z nadajnika doświetlającego, a inne MUX'y z innych nadajników, budując złożony systemy antenowe w paśmie UHF.
Wszystkim nie dogodzisz w emisji naziemnej. Zawsze będą białe plamy, a one mogą się powiększyć wraz z przejściem na HEVC.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: TLW/SZA »

A ja stanę w obronie pasma VHF, a co do odbioru to u mnie właśnie k8 w polaryzacji V obok k30 ma najlepsze wskazania mocy i jakości sygnału i tylko te dwa muxy nie mają artefaktów niezależnie od pory dnia, nocy i roku, bo mux2 i mux3 potrafią czasem nieźle nabroić szczególnie mux3.
A antenę mam taką: https://davbol.pl/anteny-telewizyjne/an ... ux-123-i-8

I trzeba bronić pasma VHF zębami,rękami i nogami, bo wspomnicie za parę lat o ile jeszcze będzie wtedy istniała ludzkość, bo to co się ówcześnie wyprawia na świecie idzie w bardzo złym kierunku, że jedynie pod telewizje naziemną zostanie tylko pasmo VHF, bo wszystko na UHF-ie zeżre internet w odsłonach 5,6,100G i inne tego typu hybrydy.

@dvbtowiec - właśnie największe problemy z odbiorem są z mux3 przez te zakichane doświetlenia.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Ja bardzo dobrze pamiętam analogowe emisje w paśmie VHF.
I tak Ślęża dmuchała na 12 kanale chyba z mocą 1000 KW, co ma się nijak do emisji cyfrowych z o wiele słabszymi mocami.
Nadal nikt nie napisał, czy tylko Polska nadaje w tym pasmie DVB-T - bo jeśli tak, to chyba wszystko w tym temacie.
Nie jest to pasmo "dobre" dla słabych emisji DVB-T, stąd jeśli już nadaje również ktoś za granicą w tym paśmie, to zapewne nie jest to częstym wyborem, a przecież przepisy obowiązują w całej Unii takie same.
Co do zawartości merytorycznej TVP Kultura, obecnie właśnie nie mam do niej normalnego stabilnego dostępu, więc nie wiem czy faktycznie, nie zeszła na psy jak wszystkie anteny TVP, jednak były na niej emitowane perełki kina światowego, ciekawe reportaże i dużo filmów i koncertów z muzyką na poziomie.
Jeśli jest teraz inaczej - to tylko żal...że nawet tę antenę zepsuli.
PS. Kiedyś jak przyszło "tropo" to na najniższych kanałach VHF latem, było można odbierać włoskie emisje TV RAI, często dosyć stabilnie nawet w kilkunastominutowych fragmentach.
Na UKF -ie przychodziły emisje RAI i hiszpańskie.
Zimą za to odbierać można było w paśmie UHF całą Skandynawię.
Ale to były czasy silnych analogowych nadajników.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

eter pisze: 29 października 2020, o 16:56 czy tylko Polska nadaje w tym pasmie DVB-T
Ja wiem o Finlandii -> https://en.wikipedia.org/wiki/Television_in_Finland (tabelka "DVB-T2 channels")
Ale czy gdzieś jeszcze ... :?:

Zablokowany