MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: MUX-8

Post autor: karol3w »

@K63 https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/611
Tu dowód, że Raszyn nadaje Mux 8. Następnym razem nim Pan będzie się starał wytknąć błąd proszę sprawdzić stan faktyczny.
Co do błędów i niezrozumienia. Gdyby to była antena tylko UHF to fabrycznie wzmacniacz też byłby tylko UHF i pasmo VHF na 100 procent nie działałoby. Ponadto jest bardzo mało prawdopodobne aby z odległości 30 kilku km odbierałoby mu Mux 8 z pozycji pionowej gdy miałby antenę tylko UHF, a sytuacja że miał osobno antenę tylko UHF a wzmacniacz osobno który działa UHF+VHF też jest mało prawdopodobna.
Co do opinii. Na takich forach jak elektroda raczej nie ma tematów wychwalających anten, raczej zgłaszane są problemy. Dla mnie lepszym miernikiem jest ocena od przypadkowych osób po zakupie anteny, niż oceny na forach eksperckich.
To tak jakby robić sondaż na losowej grupie Polaków, a pojechać do miejscowości gdzieś większość mieszkańców jest przychylna jednej partii. Jeszcze raz napiszę. Na pewno są lepsze anteny niż typu Combo ale jest sporo takich anten pomontowanych i z tego co wiem (rodzina znajomi) większości to działa przez cały czas. A jeśli rzeczywiście uważa pan to za taki badziew, to proszę niech pan pisze to UKE i do sejmu aby zakazali produkcji i sprzedaży anten typu combo

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: MUX-8

Post autor: zyggi »

Ja mam wiekowe AX-1000 z pordzewiałymi srubami i puszka przyklejona tasma bo od starosci plastik sie rozlozyl i dopoki mux 8 z Trzeciewca byl nadawany z moca 20 kW nie mialem zadnych problemow z odbiorem. Od niedawna nastapila zmiana - zmniejszono moc do 11.2 kW i po ptakach. Dodam ze antena jest ustawiona na nadajnik Żółwieniec - nie ma mozliwosci aby skierowac ja na Trzeciewiec. Tak wiec takie smieci tez moga odbierac mux 8 ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 @K63 https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/611
Tu dowód, że Raszyn nadaje Mux 8. Następnym razem nim Pan będzie się starał wytknąć błąd proszę sprawdzić stan faktyczny.
Zanim wejdzie Pan w polemikę i zaneguje moje zdanie, proszę sprawdzić u źródła, czyli na wykazie aktualnych emisji firmy Emitel. Chyba operator techniczny wie najlepiej co emituje ze swoich obiektów. Oto dowód:
https://emitel.pl/strefa-klienta/odbior ... isji/#mux8
https://emimaps.emitel.pl/
Chociaż serwis Radiopolska jest bardzo wiarygodny, niestety czasami zdarzają im się pomyłki.
karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 Gdyby to była antena tylko UHF to fabrycznie wzmacniacz też byłby tylko UHF i pasmo VHF na 100 procent nie działałoby
A gdzie @Flatron napisał że ma antenę z fabrycznym wzmacniaczem? W profilu ma liniowy, bardzo mocny APL-109e (wzmocnienie: VHF 23 dB :!: , UHF 28 dB)
karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 Dla mnie lepszym miernikiem jest ocena od przypadkowych osób po zakupie anteny, niż oceny na forach eksperckich
Trochę wiem jak tego rodzaju opinie są tworzone. Np. ranking najlepszych anten nie opiera się na faktycznej ich jakości, ale na ilości sprzedaży. Akurat część tych anten, to dziadostwo. Po prostu jest tam to, co najczęściej kupowane jest w sklepach internetowych elektromarketów.
Swoje opinie wyrażam na podstawie doświadczenia. Mówię o antenach które przez wiele ostatnich lat zamontowałem i jakie spotykam u klientów.
karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 A jeśli rzeczywiście uważa pan to za taki badziew, to proszę niech pan pisze to UKE i do sejmu aby zakazali produkcji i sprzedaży anten typu combo
Akurat póki co mamy w Polsce wolność handlu i można ludziom bezkarnie wciskać wszystko. W przypadku anten, nawet takie hasła jak: "Antena DVB-T2, Full HD, 4K", "Odbiór ze 150 km", itp.
Są jednak lokalizacje gdzie te "badziewiaste" anteny bardzo dobrze odbierają. No bo dziwne gdyby nie odebrały, skoro warunki na to pozwalają.

XmuX
Posty: 173
Rejestracja: 19 sierpnia 2021, o 14:49
Miejscowość: Blansko
Odbiornik: LG OLED, RTL-SDR, Technisat Digitradio
Instalacja antenowa: FM XmuX 23Y CCIR 7,4m , DAB+ 2x XmuX 23Y DAB+SuprA 3,5m , UHF 4x XmuX 20Y 2148

Re: MUX-8

Post autor: XmuX »

@K63: nie ma sensu dyskutować z jakimiś mudrlantami :-)
Tak jest na całym świecie :-)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@XmuX Paradoksalnie ma sens, o ile dyskusja jest na poziomie. Trzeba odkłamywać głoszone "prawdy".
Kolega @K63 jest doświadczonym instalatorem i doskonale sobie poradził, a czytelnicy zainteresowani tematem mają rzetelny obraz sytuacji na tacy.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: MUX-8

Post autor: karol3w »

K63 pisze: 28 września 2021, o 22:47
karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 @K63 https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/611
Tu dowód, że Raszyn nadaje Mux 8. Następnym razem nim Pan będzie się starał wytknąć błąd proszę sprawdzić stan faktyczny.
Zanim wejdzie Pan w polemikę i zaneguje moje zdanie, proszę sprawdzić u źródła, czyli na wykazie aktualnych emisji firmy Emitel. Chyba operator techniczny wie najlepiej co emituje ze swoich obiektów. Oto dowód:
https://emitel.pl/strefa-klienta/odbior ... isji/#mux8
https://emimaps.emitel.pl/
Chociaż serwis Radiopolska jest bardzo wiarygodny, niestety czasami zdarzają im się pomyłki.
karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 Gdyby to była antena tylko UHF to fabrycznie wzmacniacz też byłby tylko UHF i pasmo VHF na 100 procent nie działałoby
A gdzie @Flatron napisał że ma antenę z fabrycznym wzmacniaczem? W profilu ma liniowy, bardzo mocny APL-109e (wzmocnienie: VHF 23 dB :!: , UHF 28 dB)
karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 Dla mnie lepszym miernikiem jest ocena od przypadkowych osób po zakupie anteny, niż oceny na forach eksperckich
Trochę wiem jak tego rodzaju opinie są tworzone. Np. ranking najlepszych anten nie opiera się na faktycznej ich jakości, ale na ilości sprzedaży. Akurat część tych anten, to dziadostwo. Po prostu jest tam to, co najczęściej kupowane jest w sklepach internetowych elektromarketów.
Swoje opinie wyrażam na podstawie doświadczenia. Mówię o antenach które przez wiele ostatnich lat zamontowałem i jakie spotykam u klientów.
karol3w pisze: 28 września 2021, o 21:43 A jeśli rzeczywiście uważa pan to za taki badziew, to proszę niech pan pisze to UKE i do sejmu aby zakazali produkcji i sprzedaży anten typu combo
Akurat póki co mamy w Polsce wolność handlu i można ludziom bezkarnie wciskać wszystko. W przypadku anten, nawet takie hasła jak: "Antena DVB-T2, Full HD, 4K", "Odbiór ze 150 km", itp.
Są jednak lokalizacje gdzie te "badziewiaste" anteny bardzo dobrze odbierają. No bo dziwne gdyby nie odebrały, skoro warunki na to pozwalają.
Nie wystarczył Panu tamten dowód, to mam ważniejszy.
https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html
W pliku 518 linijka ważne od 19 07 2017 do 19 07 2027. Emitel jest dla mnie marnym źródłem odkąd wykazałem że mają błędne dane. Było w dyskusji o Mux 3 i bodajże o Mux 8 też. Ja pisałem o prawdopodobieństwie a Pan pisze swoje. Jeszcze raz napiszę bardziej reprezentatywna grupa to grupa losowa niż taka co pisze na elektrodzie czy wzywa instalatorów. Ponadto to nie ranking a OCENY od kupujących. Gdyby aż tak często były złe jak stara się pan wykazać to nie miałyby takich ocen od kupujących. I jeszcze raz napiszę na pewno są lepsze anteny, ale anteny combo nie są badziewiem (czy wstawić tu inny epitet).

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Kolego oceny kupujących są subiektywne, na podstawie ich własnych doświadczeń i nie są reprezentatywne. Zwłaszcza że dają je laicy.
Możliwe że dają je Ci którzy mają dobrą lokalizację. Albo wystawiają sami sprzedający, bo i takie przypadki mają miejsce.

Fora branżowe z komentarzami szczególnie negatywnymi pozwalają realnie ocenić towar. Jeśli byłby idealny, nie byłoby negatywnych komentarzy na takich forach.
Pomijając anteny, nigdy nie kieruję się ocenami w kupnie czegokolwiek. Zawsze szperam po forach branżowych, aby dowiedzieć się jakie potencjalne problemy mogą mnie czekać ze sprzętem i jak na to reaguje serwis.
Kupując towar prawie każdy jest zadowolony. Niezadowolenie wychodzi po jakimś czasie użytkowania.

Nikt nie twierdzi że anteny combo nie mają sensu, ale przysłowiowe chińczyki to towar z najniższej półki, kiepska jakość mocowań itp.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

karol3w pisze: 29 września 2021, o 09:31 Nie wystarczył Panu tamten dowód, to mam ważniejszy.
https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html
W pliku 518 linijka ważne od 19 07 2017 do 19 07 2027. Emitel jest dla mnie marnym źródłem odkąd wykazałem że mają błędne dane.
Wydane pozwolenie nie przekłada się z automatu na rozpoczęcie emisji. Np. niektóre uruchomione w czerwcu emisje mux-4 z dużych nadajników, miały wydane pozwolenia UKE jeszcze w ubiegłym roku. Tylko Polsat zwlekał z ich uruchomieniem do momentu, w którym musiał dotrzymać ustawowego terminu pokrycia sygnałem mux-4 określonej powierzchni kraju.
Tutaj zestawienie nieaktywnych nadajników, które mają ważne pozwolenia UKE. Wśród nich jest nadajnik w mojej okolicy (Gorlice/komin EC), który od kilku lat jest wyłączony po przeniesieniu emisji na inny obiekt. Jeszcze niedawno ta lista była dużo dłuższa, bo były na niej nadajniki mux-4, o których wspomniałem wyżej.
Co prawda mux-8 z Raszyna przez pewien czas był w wykazach Emitela, ale przed kilkoma miesiącami został usunięty. Ale nawet gdy był w wykazie, okoliczni odbiorcy nie odnotowali sygnału z tego nadajnika.
Dla upewnienia się jaki jest stan fatyczny, wystarczy zapytać na infolinii Emitel-a.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: MUX-8

Post autor: karol3w »

Tak jak pisałem Emitel nie jest dla mnie wiarygodnym źródłem informacji. W listopadzie ubiegłego roku pytałem o ówczesną charakterystykę dla Mux 3 z Jemiołowa. Pan Jarosław Mroczkowski dał linka do NIEAKTUALNEGO wykazu Emitela, z kolei kolega K63 dał mi profesjonalną odpowiedź i dał link do radiopolska, potem znalazłem wykaz UKE i zgadzało się wtedy że była charakterystyka kierunkowa jak podejrzewałem, a nie dookólna jak w wykazie Emitela. Jak pisałem pozwolenie jest z 2017 i wątpię aby do tej pory nie wystartował, bardziej prawdopodobne jest że Emitel nie wciągnął go na listę, a prawdopodobną przyczyną braku odbioru jest moc 2 kW w polaryzacji pionowej.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Przenieście proszę dyskusję o antenach do działu antenowego.
Ten dział dotyczy "informacji technicznych związanych z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T " a nie odbioru i doboru systemów antenowych.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

karol3w pisze: 29 września 2021, o 10:53 a prawdopodobną przyczyną braku odbioru jest moc 2 kW w polaryzacji pionowej
Jeżeli już, to w poziomej, bo na taką polaryzację wydane jest pozwolenie. A gdyby emisja była prowadzona, to 2 kW z tak wysokiego obiektu nie jest mało i powinno pokryć sygnałem mux-8 obszar w promieniu co najmniej 30 km od nadajnika.
JaroslawMroczkowski pisze: 29 września 2021, o 14:05 Ten dział dotyczy "informacji technicznych związanych z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T "
Panie Jarosławie - może przy okazji odniósłby się Pan do stwierdzenia ...
karol3w pisze: 29 września 2021, o 10:53 Emitel nie jest dla mnie wiarygodnym źródłem informacji
... i ostatecznie rozwiał wątpliwości co do emisji mux-8 z obiektu w Raszynie. Wiele sprzecznych informacji w sieci na ten temat powoduje niepotrzebne dyskusje nie tylko na tym forum.

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: MUX-8

Post autor: karol3w »

Mój błąd co do polaryzacji. A pisałem tak o Emitelu w związku z dyskusją viewtopic.php?f=24&t=1866&start=1520

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Gdyby ktoś miał wątpliwości że MUX8 jest na wagę złota

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/n ... ewizyjnych
Na razie multipleksy naziemne mogą korzystać z kanałów 6-12 i 21-60. Od 2022 roku będą to tylko 6-12 i 21-48. Po 2030 najprawdopodobniej 6-12 i 21-36.
szersza dyskusja viewtopic.php?p=246060#p246060

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MUX-8

Post autor: Puma »

MUX 8 to niewypał od samego początku, polecali anteny tylko na UHF a potem dokupywanie anten i dlatego odbiór MUX 8 jest mały. Kampanii że tam coś jest dobrego też brak... zresztą w NTC ogólnie jest szajs dla mas i ten MUX jest zbyteczny.
Dużo lepiej gdyby np. dali go w paśmie zamiast MUX 4 ;)

Awatar użytkownika
Flatron
Posty: 17
Rejestracja: 13 czerwca 2010, o 07:53
Miejscowość: Kozienice
Odbiornik: LG43LF632V
Rotel RT-12
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD AX-1000
APL-109e
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ryki (29 km)

Re: MUX-8

Post autor: Flatron »

Zakupiłem nową antene i odbiór jest praktycznie ten sam.Szkoda że wcześniej nie przeczytałem tego https://www.lublin112.pl/ma-nietypowa-k ... a-zdjecia/
Teraz już ciężko ustawić tak żeby wszystkie muxy działały poprawnie.Ciekawi mnie jak to będzie chodzić po remoncie...

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: MUX-8

Post autor: sawo »

Całkowicie się zgadzam z kol. dvbtowiec, pasmo VHF jest na wagę złota.
Prędzej czy później zabiorą zabiorą pasmo 600 MHz.
Obecnie problemem jest brak dobrych anten VHF.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

@Puma
Jak wykazuje dyskusja w tym wątku wiele osób nie zgadza się z Twoim tokiem rozumowania. Mówienie o niewypale MUX8, podczas gdy to raczej problemy z właściwą instalacją u każdego z osobna jest duży nadużyciem.
Inna sprawa to brak promocji tego MUX w sensowny sposób.
Ale pasmo VHF na dłuższą metę może być ratunkiem dla ciągłego podjadania pasma UHF na internet.
Ja osobiście widziałbym tam jeszcze jeden MUX telewizyjny, aby uatrakcyjnić to pasmo.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Flatron pisze: 30 września 2021, o 12:18 Szkoda że wcześniej nie przeczytałem tego https://www.lublin112.pl/ma-nietypowa-k ... a-zdjecia/
Ale ty zgłaszasz problem z odbiorem mux-8, a modernizacja dotyczy pasma UHF, na którym odbierasz poprawnie.
Flatron pisze: 25 września 2021, o 10:00 wieczorem też zanika mi mux 8 jeżeli chodzi o muxy 1,2,3 wszystko jest idealnie ze wzmacniaczem i bez
Chyba że problemy odbiorcze w pasmie VHF pojawiły ci się na początku września, to znaczy że mux-8 także idzie z systemu rezerwowego.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Wzrastające zapotrzebowanie na świadczenie coraz bardziej rozległych usług internetowych, oraz innych technik wykorzystujących pasmo radiowe, powoli będzie spychać tradycyjną telewizję do zupełnej niszy.
Wraz z wymieraniem starszej populacji i zastępowaniem jej już tą, która w ogóle nie korzysta z tego środka przekazu, czyli przez "zgięte pokolenie" uzależnione od smartfonów i internetu - tradycyjna telewizja "liniowa" powoli dokona żywota i odejdzie w zapomnienie.
Ze względu na to, że jest sporo opóźniona względem dostarczanej jakości obrazu (nadawanie jakością SD, kiedy inne źródła dostarczają HD....potem nadawanie HD, kiedy inne źródła dostarczają 4K) zadowala jedynie nieliczną grupę odbiorców, nie mających wymagań co do jakości oglądanego przekazu i korzystających jedynie z darmowego dostępu.
Rozwój tego medium jest z góry skazany na porażkę, po pierwsze ze względu na kiepską stabilność coraz to bardziej wymagających w tej technice parametrów sygnału, który przeszedł z techniki stabilnej analogowej na bardziej kapryśną cyfrową.
Po drugie zwiększona ilość nadawanych reklam, powoli robi z tego medium nie nadający się do oglądania misz-masz treści pożądanych z treściami przeszkadzającymi i brak jakiegokolwiek ominięcia tej sytuacji, zniechęca do oglądania nawet tych, którzy jeszcze pozostali przy tym medium.
Niestety, ale to prawda, tradycyjna telewizja dokona żywota jeszcze za życia wielu z nas.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

Tak samo co niektórzy przepowiadali wraz z wejściem telewizji że radio i kino zniknie. Jakoś istnieje do tej pory :lol:

Zablokowany