MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: MUX-8

Post autor: DanielK »

Stosujesz taki uchwyt, np. 60 cm, do anteny na MUX-8 w polaryzacji pionowej. Doświadczenie mi mówi, że zyskujesz tu nawet 6 dB:
Obrazek

Resztę już napisał @dvbtowiec

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Na potwierdzenie że MUX8 także będzie przełączony do DVB-T2 HEVC ale w późniejszym etapie:
viewtopic.php?p=245851#p245851

adiq
Posty: 97
Rejestracja: 21 listopada 2020, o 02:48
Miejscowość: Polska

Re: MUX-8

Post autor: adiq »

Ja swoją wiedzę o powszechności i łatwości odbioru MUX biorę od znajomych, młodszych i starszych (tutaj to w ogóle wiedza o DVB-T zazwyczaj ogranicza się do kręcenia anteną i wybrania "przeskanuj").

Natomiast jeśli Ty często składasz ludziom instalacje odbiorcze, albo często obracasz się na forach tematycznych, to też masz wypaczone przeświadczenie o popularności tego MUXa. Tak jak monterzy klimatyzacji którzy montują mnóstwo agregatów, terminy mają przepełnione więc wydaje się, że klimatyzatory są powszechne w Polsce. No ale nie są.

Tak samo jak osoby mieszkające w dużych aglomeracjach nie dopuszczają do swojej świadomości, że sprzątaczki mieszkające w mniejszych miejscowościach pracują za mniej niż 5000 netto.

Przejrzyj fora komputerowe (najlepiej jeszcze zagraniczne) to "dowiesz się", że nikt już nie korzysta z monitorów mniejszych niż 27'' z rozdzielczością 1440p, a jednostka centralna za 5 tysięcy to absolutne minimum do napisania CV w Wordzie.

Podtrzymuję swoją opinię, że MUX 8 to niszowy i nieudany eksperyment Emitela.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

A ja podtrzymuję swoją, że nie wiesz o czym piszesz :) A Twoi znajomi z całym szacunkiem dla nich nie są reprezentatywną grupą społeczną. To już bardziej moje doświadczenie jest bardziej reprezentatywne, bo obracam się w kręgu i mam większą grupę społeczną dla porównania.
A jeśli się ktoś nie zna na temacie, to od tego jest internet aby się uczyć, oraz monterzy w ostateczności, bo nie naprawiasz pralki jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać.
Nikt nie ma przymusu odbierać MUX8. Ci co chcą go odbierać, są z tego faktu zadowoleni.

sawo
Posty: 50
Rejestracja: 2 stycznia 2017, o 11:01
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: Philips 32PFS5823/12;
CryptoBox 752HD Combo
Instalacja antenowa: UHF ATV 21/21-45, ATV 27/21-26; VHF FESA 9 BV k. 6-8
Zwrotnica pasmowa ZWR-400
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec; TON Człuchów

Re: MUX-8

Post autor: sawo »

Zgadzam się całkowicie z kolegą w tym temacie.
Za czasów telewizji analogowej na naszym terenie odbieraliśmy TVP 1 na 8 kanale w polaryzacji pionowej z nadajnika Koszalin/Gołogóra (ok. 65 km od nadajnika), odbiór był bardzo dobry.
Nikt wtedy nie narzekał na konieczność zamontowania oddzielnej anteny, nie istniały anteny typu "combo".
Sam zakładałem u siebie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku oddzielne anteny na pasmo VHF i UHF spięte zwrotnicą.
Trzeba zaznaczyć, że dzisiaj na rynku nie ma dobrych anten w paśmie VHF, wtedy produkowała je firma Polkat.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

sawo pisze: 21 września 2021, o 11:09 ... nie istniały anteny typu "combo".
Istniały. ;) To właśnie wówczas niesłychaną popularność zyskały tzw. siatki. Owszem - w lokalizacjach gdzie TVP1 nadawane było pionowo, montowano anteny wąskopasmowe VHF (5 lub 12-elemenetowe). Ale ci którym zbytnio nie przeszkadzał "śnieg" na ekranie, poprzestawali na siatkach. Natomiast tam gdzie TVP1 nadawane było w poziomie, na siatce TVP1 niejednokrotnie miało lepszy obraz niż TVP2.
Niestety czasy, w których moce moce nadajników dochodziły do 1000 kW już minęły i tam gdzie jest to konieczne, instalacje trzeba zmodernizować do dzisiejszych warunków nadawczych. Są jednak "szczęściarze" którzy nie pozbyli się starych (dobrych) instalacji i mogą odbierać wszystko bez większych problemów.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

Ja napiszę ze swojego doświadczenia, z Suchej Góry nadawano w analogu TVP 1 na kanale 12 w polaryzacji pionowej, a TVP 2 na kanale 29 w polaryzacji poziomej. Wówczas na dachu w Krośnie do odbioru miałem dwie oddzielne anteny spięte zwrotnicą antenową. Po przejściu na cyfrę, wymieniłem w antenach tylko symetryzatory i kable antenowe na nowe, zwrotnicę, antene po analogowej TVP1 wówczas zostawiłem i była niewykorzystywana do puki MUX-8 nie zaczął nadawać na kanale 6 tak jak bym przeczuwał że ta antena jeszcze mi się przyda i przydała. Jest to stara aluminiowa antena produkcji Polkat, wymieniłem w niej tylko śrubki i nakrętki na nowe chromoniklowe, bo stare skorodowały i puszkę antenową bo popękała.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Nie rozśmieszajcie mnie.
Popytajcie znajomych....o to, czy odbierają MUX8.
To się mocno zdziwicie.
Omawianie tematu z pozycji instalatora w ogóle nie ma sensu i w ogóle nie określa o jego dostępności i łatwości pozyskania odbioru.
Niestety, ale nie zaczarujemy rzeczywistości - w moim mieście, nikt kogo się pytam nie odbiera tego MUXA.
Jest po prostu niewypałem i nic tego nie zmieni, chociażbyśmy tutaj pisali sobie z jaką przecież łatwością można uzyskać do niego dostęp.
Tak - już widzę tych wszystkich ludzików jak ganiają po dachach i doczepiają sobie złomki.
No niestety, w tych lokacjach, gdzie było wszystko nadawane na UHF nic się w tej materii nie zmienia.
Wiszą wszędzie dalej Yagi, tak jak było i nie widać w ogóle żadnych dostawek.
Więc...nie, nie jest powszechnie odbierany.
I nie jest to tak jak pisze kolega, nasze marudzenie.
Jest po prostu mało popularny ze względu na wybranie nietrafionej polaryzacji i pasma.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Nie obraź się, ale mam wrażenie że Ty próbujesz czarować rzeczywistość.
Oczywiście że mniej osób jest zorientowanych że można ten MUX odebrać, ale to nie znaczy że nikt go nie ogląda. Widzę bardzo dużo anten, głównie combo, nawet w dużych miastach i nie wykonywali ich instalatorzy.
Sami sprzedawcy zapewne objaśniają ludziom że jest taki MUX i oferują anteny combo.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Może faktycznie mieszkamy w dwóch różnych Polskach.
Nie obrażam się, bo przecież nie mam powodu.
Po prostu opisuję rzeczywistość jaką widzę u siebie w moim mieście.
A że jest inna od twojej....
Poza tym, sami tutaj twierdzicie, że anteny "combo" - to jest zwykły szrot nie zapewniający odbioru w paśmie VHF (pisałem o tym, że jednak powinny sobie radzić z tym muxem, skoro takie się produkuje) a jestem pewien, że nie masz na myśli anten logarytmicznych.
Więc jak to do końca jest i z antenami i z odbiorem.
Po prostu różnie.
I zgadzam się, że jest ten MUX oglądany, jednak sam pewnie wiesz, że ma dużo mniejszą widownię ze względu na dużo większe wymagania do jego odbioru.
Ty zapewne masz inne obserwacje, ja mieszkając gdzie indziej mam inne.
Nie mamy się na siłę co przekonywać, a tym bardziej określać kogoś, kto ma inne spojrzenie, że pisze głupoty.
Forum jest dla wszystkich i przecież możemy wymieniać się doświadczeniami i obserwacjami danego zjawiska.
Jest również po to, żeby nas uświadamiać i rozszerzać horyzonty wiedzy w tym wypadku technicznej.
I fajnie, że udzielasz się tutaj Ty ze swoim bagażem doświadczenia jako monter instalacji.
Zawsze możesz udzielić bardziej fachowych podpowiedzi i tak dalej.
Szkoda, że tak skromnie udzielają się sami operatorzy na których forum właśnie jesteśmy.
Jednak oczywiście dostajemy od admina cenne informacje i należy się z tego cieszyć.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ja nie zmieniam zdania, anteny combo są najgorszym rozwiązaniem, ale to nie przeczy temu że ich wybór w niektórych miejscach się sprawdzi. Są różne wersje anten combo. Ty masz najgorszą z możliwych.
eter pisze: 23 września 2021, o 01:46 ze względu na dużo większe wymagania do jego odbioru.
Z tym się nie zgadzam.
Wymagania nie są większe. To inne pasmo, zatem trzeba mieć antenę na to pasmo. To takie same wymagania jak na pasmo UHF.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Wymagania odbioru dużo większe w sensie, że potrzeba dodatkowej anteny dedykowanej specjalnie do odbioru tego jednego muxa, lub dobrej anteny combo.
Technicznie też jest to związane z "modernizacją" systemu, ponieważ potrzebujemy oprócz dodatkowej anteny jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie również sumatora i tak dalej.
Więc obiektywnie mówiąc, ten MUX ma większe wymagania logistyczne.
To tak uściślając mój punk widzenia.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Z tym się zgodzę :)
Ale te przeszkody nie są czymś czego nie da się przeszkoczyć. Jednorazowy wysiłek i spokój na lata. Więcej czasu już o tym rozmawiamy tu na forum, niż trwa sama instalacja :D

karol3w
Posty: 73
Rejestracja: 12 listopada 2020, o 18:38
Miejscowość: Słubice
Odbiornik: Telewizor Sony
Instalacja antenowa: Ant. BX1000 kier., zysk energ. ze wzmacniaczem 32dB, mux 1-3 pol.H, mux 8 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Zielona góra 41 km

Re: MUX-8

Post autor: karol3w »

eter pisze: 23 września 2021, o 21:51 Wymagania odbioru dużo większe w sensie, że potrzeba dodatkowej anteny dedykowanej specjalnie do odbioru tego jednego muxa, lub dobrej anteny combo.
Technicznie też jest to związane z "modernizacją" systemu, ponieważ potrzebujemy oprócz dodatkowej anteny jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie również sumatora i tak dalej.
Więc obiektywnie mówiąc, ten MUX ma większe wymagania logistyczne.
To tak uściślając mój punk widzenia.
Napiszę tak. Mieszkam w odległości 41 km od nadajnika w Jemiołowie, moc Mux 8 22 kW, charakterystyka kierunkowa, polaryzacja prawdopodobnie aktualnie pozioma (gdy zakładałem antenę była na pewno pionowa i w takiej pozycji są dipole) i jakość na tym Mux 90-100%, Mux 1 i 2 też z taką jakością. Dla porównania Mux 3 moc 100 kW jakość 0 % , po kręceniu anteną do 20 ale i tak spadała do 0. Antena combo i odbiór z tych Muxów stabilny nawet w niepogodę. Nie skreślałbym anten typu combo bo potrafią spełnić swoje zadanie, może niezawsze i nie wszędzie i pewnie lepsza byłaby antena osobna do VHF albo "siatkowa" a dla polaryzacji V z siatkowa z dipolem, ale antena combo bywa w zupełności wystarczająca. I jak jeżdżę po wioskach to widzę z naziemnych anten głównie siatkowe, dookólne i kierunkowe, a wśród kierunkowych mało jest anten typu combo. W mieście natomiast królują anteny satelitarne, a wśród anten jest trochę siatkowych, a w większości kierunkowe UHF. Problem widzę nie z brakiem sygnału ale w tym że Mux 8 nie wystartował razem z pozostałymi i gdy ludzie przechodzili z analogu na cyfrę to promowane były anteny kierunkowe UHF, były nawet reklamy, a prawda jest taka że w 99% procentach ówczesna instalacja antenowa zapewniłaby stabilny odbiór, bo wtedy królowały siatki i stare anteny kierunkowe UHF+VHF (pamiętam u dziadka anteny na strychu jedna długa, druga jakby większą ale krótka spięte jakoś ze sobą). A tak ludzie powymierali anteny często niepotrzebnie na kierunkowe UHF albo nowe siatkowe bez obsługi VHF i teraz nie mają Mux 8, ale nie dlatego że nie są w zasięgu, ale dlatego że mają anteny które nie obsługują Mux 8. Jeśli Mux 8 nie przejdziesz na DVB-T2 równolegle z pozostałymi to nie wróżę mu tego że będzie mieć więcej odbiorców.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Możliwe, że ten MUX3 ci nie odbiera ze względu na przester sygnału, bo efekt jest podobny do za słabego.
A reszta o czym piszesz się zgadza, że królują anteny kierunkowe UHF i mało kto kupuje combo lub tym bardziej dodatkowe i MUX8 jest niepopularny.
To ja pisałem, że anteny combo powinny odbierać sygnał umożliwiający odbiór MUXa8 i w niektórych lokacjach się sprawdzają.
Jednak na forum koledzy określają je w większości jako szrot, nie zapewniający dobrego odbioru i niestety tak jest, ale według mnie z powodu zbyt małych mocy nadajników MUXu8.
Lekkie dmuchnięcie w nadajniki sprawiłoby, że byłby bardziej dostępny.
Jednak już mądrzejsze głowy zdecydowały, że moce będą o wiele razy mniejsze od nadajników UHF.
Według fizyki się zgadza, ale życie to weryfikuje i w wielu lokacjach przydałoby się ciut mocniej w nie dmuchnąć.
Ostatnio zmieniony 24 września 2021, o 20:28 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Ale nie zwiększysz mocy nadajników zw wzgl. na międzynarodowe umowy.
Dlatego trzeba przestrzegać ściśle rygorów montażu anten, czyli w Twoim przypadku:
1. Sam dipol to za mało
2. Sam dipol nie ma ekranowania od masztu, dlatego minimum 50cm boczny wysięgnik

I idę o zakład że u Ciebie już się nieco poprawi.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Tak wszystko jest prawdą co piszesz.
Jednak ja musiałem przeprowadzić się do starej kamienicy w centrum miasta z nowym dachem i nie mam w zasadzie żadnych manewrów, aby zrobić instalację taką jak należy z dobrym miejscem do tego.
Nie ma w ogóle możliwości postawienia masztu na dachu a mam jedynie dostęp do strychu, do którego mam akurat aż 30 m przewodu.
Okna mam nie od strony nadajnika....
Więc z oczywistych względów trudno mi spełnić warunki dobrego odbioru.
To tak już na marginesie co do tego, że wystarczy poświęcić tylko trochę czasu i chęci i mamy problem z głowy.
No niestety, nie wszyscy mają takie możliwości.
Dobrze, że chociaż mam odbiór wszystkich muxów z pasma UHF bo myślałem, że w ogóle będę pozbawiony darmowego odbioru w tej nieszczęsnej nowej lokalizacji.

Awatar użytkownika
Flatron
Posty: 17
Rejestracja: 13 czerwca 2010, o 07:53
Miejscowość: Kozienice
Odbiornik: LG43LF632V
Rotel RT-12
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD AX-1000
APL-109e
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Ryki (29 km)

Re: MUX-8

Post autor: Flatron »

eter pisze: 23 sierpnia 2021, o 16:58 Nikt tam chyba raczej nie będzie zbytnio płakał po tym poronionym MUXIe, kiedy w jeden dzień odbiera dobrze, żeby w drugi mieć fochy i nie odbierać w ogóle.
Od samego początku była to nietrafiona inwestycja, słabe moce, pionowa polaryzacja....to nie analog, kiedy taka Ślęża dmuchała na 12 kanale z mocą 100 KW.
Wówczas to pasmo miało sens dla TV.
Dzisiaj z mocą 120 kW nadają w analogu stacje radiowe z tego nadajnika....a MUX8 16 kW, przecież to śmiech na sali.
Jakby nie patrząc na mniejsze wymagania sygnału cyfrowego do nadawanej mocy, to jednak chyba niedoszacowali mocy nadajników MUXa 8.
Ze Śnieżnych Kotłów nadają z mocą 8 kW...., na prawdę to jest odpowiednia moc?
Kiedy MUXy na UHF zmniejszyli mocami o połowę...a tutaj nadają z jakąś miernotą 8 kW.
To nie może odbierać dobrze wszędzie tam, gdzie dobrze odbierają pozostałe Muxy z tego nadajnika.
Już MUX3 na 24 kanale z mocą 100 kW pokazuje, że jest bardziej kapryśny od pozostałych nadawanych na wyższych częstotliwościach.
Niby fizyka nie kłamie i czym wyższe pasmo powinno być lepiej....jednak w rzeczywistości jest odwrotnie i te nadawane na wyższych są mniej wrażliwe na zakłócenia.
Więc, albo coś nie doszacowano prawidłowo, albo fizyka nie jest taka prosta i przewidywalna jak się wydawało w przypadku emisji analogowych.
Zgadzam się z kolegą u mnie też odbieram muxy 1,2,3, idealnie nadają z mocą 20 kW mux 8 z mocą 8kW w dzień odbieram na 100% zbliża się wieczór i jakość muxa 8 spada do zera.W tym paśmie wszystko sieje komputery zasilacze oświetlenie uliczne....

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: Ramirez »

Flatron, antena AX1000 to imitacja anteny combo. Antena UHF z dwoma prętami. Jeszcze to wzmacniaczem potraktowałeś. Jeżeli MUX1,2,3 odbierasz z nadajnika 20kW a mux8 z 8 kW to wygląda że masz sygnał przesterowany. Nie wiem jak masz daleko do nadajnika ale przypadkiem to nie objawy zbyt mocnego sygnału dla VHF?? Do pasma VHF nadajnik ma mniejsza moc bo fale się lepiej rozchodzą. Te 8kW w VHF to odpowiednik jakby w UHF nadawało z mocą 50kW

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

I stąd się bierze większość komentarzy negatywnych o MUX8 jak @Flatron
Równie dobrze mógłbyś próbować odbierać MUX8 na klamce od drzwi wejściowych.
Kupujecie antenty combo dając się nabrać na markeringowy opis że mały pręcik odbierze MUX8 i do tego jeszcze przepłacając za wzmacniacz zapewne zupełnie niepotrzebny, który w przypadku małego zysku samej anteny na dane pasmo pogarsza sprawę.
Zanim zaczniecie krytykować, to dobrze by było mieć jednak elementarną wiedzę w temacie.

Jeśli już koniecznie antena combo, to są dużo lepsze na rynku.

Zablokowany