MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Scottie
Posty: 20
Rejestracja: 31 maja 2016, o 15:29
Instalacja antenowa: DIPOL LOG 5-12 / 21-60 H/V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: Scottie »

cefaloid pisze:Dla mnie najlepszy realny scenariusz to mux8 promuje się bez TVP. Ofertą i inwestycją, na którą grupy kapitałowe posiadające kanały na mux8 stać. Do tego im TVP nie potrzebne a i my tylko skorzystamy. Rośnie im oglądalność o 300% ? No to życzę o tysiące procent. Ludzie nie są durniami i jak będzie ciekawie to zaczną oglądać. Ba, w przypadku fajnej oferty programowo - filmowej, ludziska stawaliby na głowie by mieć dostęp do kanałów z MUX 8. Tego bym chciał! Na szczęście chyba coś w tym kierunku się dzieje, po okresie totalnego dna i puszczania knotów typu "Szeptunka" właściciele kanałów zrozumieli że nie przeczekają do wejścia TVP emitując sieczkę... To TVP ich przeczeka jak długo chce. Więc powoli coś zaczynają robić aby zachęcić widza.
Świetnie napisane! Cefaloid, masz dużo racji w tym co piszesz.

Gdyby MUX-8 był taaaki fajny, to nastąpiłby marketing szeptany i ludzie sami by powiedzieli swoim znajomym czy rodzinie, żeby modernizowali instalacje antenowe, aby odbierać te dodatkowe kanały. Faktycznie przesadziłem pisząc, że nie ma tam nic ciekawego, jednakowoż "Jak to jest zrobione" albo "Złomowisko PL" to pozytywne krople w morzu bylejakości. Niemniej "Metro TV" po wykupieniu przez Discovery Polska (od Agory) staje się powoli wartym uwagi kanałem, ale aby nie zapeszać: po owocach, czyli po ramówce poznamy tego zawodnika. Oby to był ten powiew świeżości jak pisali przedmówcy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

No dobrze, to ja w takim razie postawię trochę tendencyjne pytanie. Gdyby z jakiegoś powodu te kanały (z MUX-8) znalazły się w którymś z 3 podstawowych MUX’ów naziemnych, dodatkowo byłyby dostępne u wszystkich płatnych operatorów od najtańszych pakietów, (teraz jest z tym różnie) a jeszcze byłyby na liście kanałów dekoderów 1, 2, 3, 4 na pilocie, to miałoby to wpływ na oglądalność czy nie?
Inne pytanie, co ma większy wpływ na ostateczny wynik, ramówka czy inne czynniki? Innymi słowy, rankingi oglądalności nie koniecznie odzwierciedlają w 100% potrzeby widzów, choć w jakimś stopniu pewnie tak, ale już na pewno są miarodajne dla reklamodawców.
A to już jest pewien kompromis, bo gdyby to od nas zależało to reklam nie chcielibyśmy w ogóle.
Ale niestety wolny rynek rządzi się swoimi prawami, dlatego są audycje typu seriale z lokowaniem produktu, ale też są programy z którymi kojarzone są konkretne reklamy produktów, na przykład sponsor pogody czy sponsor transmisji sportowej itd.

Co innego jest, gdy się ma zbudowaną pozycję przez lata, bo TVP była jak jeszcze nikogo nie było, potem dołączył Polsat, TVN a jeszcze później Puls a co innego gdy się startuje z niewielką świadomością potencjalnych widzów i słabą dostępnością.
TVP ma tu niejako bonus, bo praktycznie u wszystkich operatorów kanały TVP 1 i 2 są z przodu listy. Ba, w ofertach płatnych przeważnie jest tak, jak w moim przypadku, że dekoder dostaje uprawnienia na kanale TVP 1 HD i co kilka dni choćbym nie chciał muszę przełączyć na ten kanał, bo inaczej nic nie będę oglądał. Ponieważ nie jestem fanem TVP to już nie raz dzwoniłem o odświeżenie uprawnień.

Rankingi oglądalności są głównie dla reklamodawców, bo to są realne pieniądze dla nadawców i to w ich gestii jest zadbanie o jak największą oglądalność.
Ramówka owszem ma tu niebagatelne znaczenie, bo inne są ceny w porannym paśmie, inne w godzinach szczytu a jeszcze inne podczas transmisji ważnych wydarzeń np. sportowych. Dlatego badania są robione nie tylko dla poszczególnych kanałów ale co może jest ważniejsze dla wybranych audycji. Stąd porównania poszczególnych seriali, czy programów informacyjnych.
Natomiast na oglądalność jako taką kanałów w ogóle, wpływ ma nie tylko ramówka, która jak wcześniej pisałem jest skrojona pod konkretną grupę widzów, ale też dostępność i promocja.
Abstrahując już od wspomnianych nadawców z paczki MUX-8, którzy na swój może trochę dyskusyjny sposób walczą o dostępność do widza, przypomnę chociażby niedawny spór nadawcy TV Puls z operatorem Cyfrowego Polsatu, gdzie kanał TV Puls został przesunięty na dalszą pozycję listy kanałów w dekoderach. To pokazuje wyraźnie co dla nadawców jest ważne.
A wzrost oglądalności o 300%, nawet przy niskim udziale w rynku, pokazuje tendencje, niektórzy pomimo dobrej promocji tracą widzów.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Scottie pisze:Świetnie napisane! Cefaloid, masz dużo racji w tym co piszesz.

Gdyby MUX-8 był taaaki fajny, to nastąpiłby marketing szeptany i ludzie sami by powiedzieli swoim znajomym czy rodzinie, żeby modernizowali instalacje antenowe, aby odbierać te dodatkowe kanały.
To tak nie działa.
Odbiorcy naziemnej to głównie wieś i ludzie starsi.
Oczywiście nie chcę tu popadać w jakieś skrajności - być może są badania które obalą tą tezę ;)

Nie mniej możemy chyba przyjąć takie uproszczenie.
Mentalność ludzi nie jest nakierowana na to aby za wszelką cenę oglądać to co usłyszą szeptem od innych, gdyż tego towaru nie oglądali i nie wiedzą co jest do stracenia.
Większość z tych osób żyje w mentalności zastanej latami wstecz, kiedy naziemnie było dostępnych 7 głównych stacji i głównie te stacje do dziś są oglądane.
Pozostałe z MUX1-3 owszem są popularniejsze, ale to tylko dzięki temu iż ich zasięg jest taki sam jak stacji głównych i nie trzeba niczego więcej wykonywać, aby je odbierać. Odbierasz stacje głównie, odbierasz pozostałe.
Wyjątkiem jest MUX8.

Uwierz mi wiele razy słyszałem od ludzi teksty typu - "a wystarczy mi to mam".
Dlaczego?
1.Bo dodatkowa antena, to pieniądze które trzeba wydać na instalację i instalatora.
2. Bo to żaden z kanałów w wielkiej 7 z analogu.
3. Nie wiem co tracę, bo nie widziałem tych kanałów.

Ikey
Posty: 145
Rejestracja: 12 lutego 2009, o 13:07
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Jemiołów

Re: MUX-8

Post autor: Ikey »

Nie bez powodu nadawcy starają się o jak najniższe miejsca dla swoich kanałów na listach dekoderów CP czy nc+

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

A może po prostu ludzie najzwyczajniej w świecie niewiedzą o nowych kanałach, tak było w moim przypadku, gdzie kilku osobom w Krośnie wyszukałem kanały z MUX-8 i były zdziwione :o . Tuner miał w pamięci jeszcze TVP 1 i 2 SD, Polonie, Polsat Sport ... po prostu nic w nich nie ruszano od zakupu. Mux-8 działa bez dodatkowych anten, tylko trzeba było wyszukać w auto.
Według mnie najlepszą reklamą byłoby, gdyby wydrukowano ulotki, i pod każdy adres dostarczył je listonosz. Ulotki najlepiej by były spersonalizowane pod konkretny nadajnik i zawierały nr. kanału.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

"Odbiorcy naziemnej to głównie wieś i ludzie starsi...."
Tak z przekąsem powiem, że MUX 8 z "uchem prezesa" raczej nie zrobi furory w tym targecie, chociażby wydali mnóstwo informacji, jak mieć do tego dostęp - to nie ta widownia. :lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

dvbtowiec pisze:wiele razy słyszałem od ludzi teksty typu - "a wystarczy mi to mam"
Mam podobne doświadczenia.
K63 pisze:"Panie, mnie tam wystarczy Jedynka, Dwójka, Info, Polsat i TVN (czasem jeszcze Trwam). Reszty nie oglądam."
Już o tym pisałem -> viewtopic.php?f=50&t=6102&start=2700#p225647
Z moich obserwacji wynika że zdecydowana większość odbiorców ogląda kanały które można wybrać na pilocie przy pomocy jednorazowego naciśnięcia przycisków 1-9. Naprawdę sporo ludzi nie posługuje się listą kanałów, bo nie wiedzą jak się nią posługiwać (o EPG nawet nie wspomnę). Dlatego oglądają kanały "łatwowybieralne", bo wybieranie tych odległych na liście, klikając P+ lub P-, zajmuje sporo czasu. Zatem nie dziwi chociażby stosunkowo wysoka oglądalność TVN Turbo czy TVN Style, bo na liście nc+ zajmują ... 3 i 4 pozycję.
Krosnoludek pisze:najlepszą reklamą byłoby, gdyby wydrukowano ulotki
Ulotki już wydrukowano przy okazji konkursu dla instalatorów. Drukowanie nowych dla każdego nadajnika raczej nierealne. Może wystarczyłoby na tej istniejącej wydrukować mapkę "z podziałem administracyjnym" mux-8 + krótką instrukcję wyszukiwania.
Chociaż na niektórych dekoderach wyszukiwanie automatyczne nic nie da, bo parametry VHF (szerokość pasma, częstotliwość) należy wprowadzić ręcznie. A dla niektórych jest to czynność niewykonalna. ;)
Tak czy siak nie ma co gdybać. Jeżeli Kurski dotrzyma słowa, za kilka miesięcy przekonamy się czy TVP rzeczywiście zasługuje na miano "lokomotywy" mux-8.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: MUX-8

Post autor: Krosnoludek »

K63 pisze: Drukowanie nowych dla każdego nadajnika raczej nierealne. Może wystarczyłoby na tej istniejącej wydrukować mapkę "z podziałem administracyjnym" mux-8 + krótką instrukcję wyszukiwania.
Chociaż na niektórych dekoderach wyszukiwanie automatyczne nic nie da, bo parametry VHF (szerokość pasma, częstotliwość) należy wprowadzić ręcznie. A dla niektórych jest to czynność niewykonalna. ;)
Tak czy siak nie ma co gdybać. Jeżeli Kurski dotrzyma słowa, za kilka miesięcy przekonamy się czy TVP rzeczywiście zasługuje na miano "lokomotywy" mux-8.
Mnie się rozchodzi, by podobne ulotki z dokładnie opisanym jak wyszukać nowe kanały trafiły do każdego domu w Polsce, podkreślam każdego. Tego dokonać może tylko Poczta Polska, do każdego domostwa dostarczyła, ale za to nadawcy musieliby zapłacić, lecz te pieniądze nie byłby wyrzucone w błoto, jak przy dotychczasowych kampaniach.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Ostatnio na rynku telewizyjnym zaszły zmiany, dzięki którym kanały mux-8 mogłyby być wypromowane na kanałach ... mux-1 i mux-2. W końcu Metro TV należy wraz z TVN, TVN7 i TTV do Discovery, w Nowa TV udziały ma Polsat, a Zoom TV i Stopklatka mają wspólnego udziałowca (Kino Polska).
Oczywiście my tu sobie możemy dyskutować, gdybać, chcieć, a wszystko i tak zależy od strategii działania i decyzji zarządów właścicieli tych kanałów.
Krosnoludek pisze:ulotki z dokładnie opisanym jak wyszukać nowe kanały
Dokładnie to raczej się nie da, bo co producent, to trochę inna procedura i terminologia. W większości wypadków, w miejscach gdzie sygnał jest dostępny na istniejącej instalacji, wystarczy ogólna instrukcja automatycznego strojenia.
W kampanii informacyjnej chodzi raczej o to by dotrzeć do świadomości ludzi że istnieją takie kanały, warto się nimi zainteresować i że praktycznie są "na wyciągnięcie ręki". Jak "złapią haczyk", to na pewno zrobią coś by je odbierać.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

Niestety, ale oglądając tego Muxa, można dostać "nerwicy".
Owszem, niby tak jak i na innych muxach, upierdliwość nadawanych reklam jest porównywalna, tak akurat na tym muxie, szatkowanie programów jest jakby bardziej wkurzające... :evil:

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: MUX-8

Post autor: panaho »

eter pisze:"Odbiorcy naziemnej to głównie wieś i ludzie starsi...."
Tak z przekąsem powiem, że MUX 8 z "uchem prezesa" raczej nie zrobi furory w tym targecie, chociażby wydali mnóstwo informacji, jak mieć do tego dostęp - to nie ta widownia. :lol: :lol: :lol:
Mieszkam na wsi i chyba bliżej mi już do tych starszych niż młodszych.
"Ucha..." natomiast nie oglądam nie z powodu miejsca zamieszkania czy wieku ale dlatego, że jest to po prostu SŁABE (przewidywalne, nieśmieszne, taki dowcip Strasburgera).

cefaloid
Posty: 16
Rejestracja: 16 stycznia 2015, o 15:12
Odbiornik: -
Instalacja antenowa: -
Nadajnik - obiekt nadawczy: -

Re: MUX-8

Post autor: cefaloid »

ObywatelDVB-T pisze:No dobrze, to ja w takim razie postawię trochę tendencyjne pytanie. Gdyby z jakiegoś powodu te kanały (z MUX-8) znalazły się w którymś z 3 podstawowych MUX’ów naziemnych, dodatkowo byłyby dostępne u wszystkich płatnych operatorów od najtańszych pakietów, (teraz jest z tym różnie) a jeszcze byłyby na liście kanałów dekoderów 1, 2, 3, 4 na pilocie, to miałoby to wpływ na oglądalność czy nie?
A skąd ja mam to wiedzieć? Wróżką jestem?

Wiem natomiast jedno. Starając się o koncesje DOSKONALE WIEDZIELI że chodzi o mux8 a nie o koncesję na emisję "w którymś z 3 podstawowych MUX’ów naziemnych, dodatkowo byłyby dostępne u wszystkich płatnych operatorów od najtańszych pakietów". Jak chcieli być na jednym z 3 mux na UHF to powinni nie startować po koncesję na mux 8 i tyle. (przy okazji nie wiem czemu zaliczyłeś mux 1-3 do 'podstawowych' a mux 8 już nie. Jakie są kryteria dla mux do bycia 'postawowym' ?)

Piszecie że dużym problemem jest brak wiedzy że mux8 w ogóle nadaje. I macie rację!
Ale kto ma o to dbać? No kto?

W ogóle co to za żebracze metody popularyzowania mux za pomocą ulotek? Taki przykladowy MediaExpert potrawi zaspamować swoimi reklemami wszystkie możliwe media przekazu - to tego stopnia że się chce rzygać. A nadający na mux 8 nie mogą? Czy są znacząco biedniejsi jak wspomniana sieć sklepow. A może jednak jak by chcieli to by tak zareklamowali mux że mielibysmy tych reklam serdecznie dość?

Wg mnie nie tu jest problem. Chodzi(ło) o przeczekanie aż TVP zacznie ponosić te koszta za nich. Tyle i tylko tyle. Już nie róbmy z nich takich ofiar systemu - jak drobny przedsiębiorca otwiera sklep, to musi go zatowarować, rozreklamować, dać atrakcyjną ofertę i wtedy MOŻE (podkreślam: MOŻE) zjawi się klient. Tak powinno być i tym przypadku a nie "dziadowanie" z jakimiś ulotkami dla instalatorów.

Oczywiście w żaden sposób nie chcę tu usprawiedliwiać wyczynów TVP.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: MUX-8

Post autor: eter »

panaho pisze:
eter pisze:"Odbiorcy naziemnej to głównie wieś i ludzie starsi...."
Tak z przekąsem powiem, że MUX 8 z "uchem prezesa" raczej nie zrobi furory w tym targecie, chociażby wydali mnóstwo informacji, jak mieć do tego dostęp - to nie ta widownia. :lol: :lol: :lol:
Mieszkam na wsi i chyba bliżej mi już do tych starszych niż młodszych.
"Ucha..." natomiast nie oglądam nie z powodu miejsca zamieszkania czy wieku ale dlatego, że jest to po prostu SŁABE (przewidywalne, nieśmieszne, taki dowcip Strasburgera).
Nie chodziło mi o formę a zawartą treść.
Jest przeciwieństwem do "w tyle wizji" kierowanej specjalnie właśnie do tej widowni i mającej u niej wielkie powodzenie.
Więc taki sens miała moja wypowiedź.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

W Playerze kanału testowego Emitel-a pojawiła się nowa zakładka RADIOSTACJE, a w niej WNET.FM

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: MUX-8

Post autor: panaho »

eter pisze: ...

Nie chodziło mi o formę a zawartą treść.
Jest przeciwieństwem do "w tyle wizji" kierowanej specjalnie właśnie do tej widowni i mającej u niej wielkie powodzenie.
Więc taki sens miała moja wypowiedź.
A według mnie widownia jednego i drugiego programu "rozrywkowego" w dużej części się pokrywa.
Choć w przypadku autorów Ucha pewnie w sposób niezamierzony.
Wydaje mi się, że masz nieco nieaktualny obraz dzisiejszej wsi. To nie przedwojnie.
Ludzie potrafią czytać i pisać. To szukanie na siłę ciemnego luda na wsi ;)
Pozdrawiam.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

No tak, ale jeśli ktoś ma dostęp wyłącznie do DVB-T, ma obraz świata przedstawiany przez Info.
Jakbyś nie zaklinał rzeczywistości opinie kształtuje przekaz telewizyjny.
30 min programu informacyjnego u konkurencji vs całodobowy kanał informacyjny prezentujący swój punkt widzenia to jednak różnica.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: MUX-8

Post autor: panaho »

"Druga strona" sama sobie winna.
Wszystko pokodowane, poblokowane, płatne
Piniąc się liczy (vide tokfm). Oby ta pazerność nie wyszła bokiem.
Pozdrawiam.

m.szklarski
Posty: 107
Rejestracja: 15 lutego 2017, o 18:13
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wro/Ślęża

Re: MUX-8

Post autor: m.szklarski »

"Sama sobie", że nie ma środków z przymusowej daniny?

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: kupon »

panaho pisze:"Druga strona" sama sobie winna.
Wszystko pokodowane, poblokowane, płatne
Piniąc się liczy (vide tokfm). Oby ta pazerność nie wyszła bokiem.
Pozdrawiam.
Tu nie chodzi o ich widzi mi się ,tylko o prawa autorskie.(chodzi Ci o satelitę)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

O jakich prawach autorskich mowa w przypadku kanału informacyjnego?
Przecież materiały są produkcją własną stacji ;)

Zablokowany