MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Możesz próbować na k.7 z Tarnowa (jednakowa polaryzacja wszystkich nadawanych mux-ów), ale nawet w wypadku złapania jakiegoś sygnału może być problem ze stabilnym odbiorem.

Pawiel
Posty: 6
Rejestracja: 13 marca 2017, o 14:11

Re: MUX-8

Post autor: Pawiel »

k.7? Co to oznacza? Przyznam szczerze, że nie jestem "w temacie".

Dzięki.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Pawiel pisze:k.7? Co to oznacza?
Kanał 7. Na tym kanale (częstotliwość 191.5 MHz) nadawany jest mux-8 z Krakowa i Tarnowa. Kraków nadaje w polaryzacji pionowej , a Tarnów w poziomej.
Ustaw antenę na Tarnów, wejdź w menu "Instalacja" w odbiorniku, w opcję "Programowanie (szukanie) ręczne" i wybierz kanał 7 w zakresie VHF (pasmo / szerokość 7 MHz). Jeżeli antena odbiera mux-8 na tym kanale, to na paskach sygnałowych (siła i jakość) pojawią się jakieś wartości.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8

Post autor: hadam »

Kanał to inaczej częstotliwość na jakiej dany nadajnik nadaje konkretny multipleks. W tym przypadku chodzi o multipleks 8 który jest w całym kraju nadawany w paśmie VHF czyli na kanałach od 5 do 12, różnie w zależności od lokalizacji nadajnika.
Kanał 7 z nadajnika z Tarnowa który podał kol. K63, to inaczej częstotliwość 191,5 MHz.
Reasumując, chodzi o to, abyś skierował antenę na nadajnik z Tarnowa, potem wyszukał ręcznie na odbiorniku kanał 7 czyli częstotliwość 191,5 MHz (z reguły tunery i telewizory pokazują kanały i częstotliwości).
Innym sposobem jest automatyczne wyszukanie kanałów każdy odbiornik to ma, wtedy znajdzie i zapisze wszystkie kanały czyli wszystkie multipleksy jakie widzi antena, także te trzy podstawowe czyli MUX-1, 2 i 3 które są z kolei nadawane w paśmie UHF czyli zakres kanałów od 21 do 60 bo takie są obecnie używane pod DVB-T.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8

Post autor: Alterego777 »

JaroslawMroczkowski pisze:Nic nie stoi na przeszkodzie by nadawcy zapełnili je treścią...
Ale czyje to sa testy? Bo te 3 z pasami to wiem, ze od tvp, ale jest tego wiecej. Dla mnie to jest dziwne. Pracuje w branzy it i to tak jak bysmy puscili projekt i na polowie podstron zostawili jakies testy.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8

Post autor: Kolor »

A jak klient zażyczy sobie połowę pustych podstron, to co zrobisz? Ja tak miałem, potrzebowałem kilkanaście stron z treścią i do tego 8 pustych ( w budowie). I musieli zrobić, bo łaski nie robią.

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: MUX-8

Post autor: Alterego777 »

Oczywiście, że nasz klient nasz Pan. Jak sobie zażyczy i samą pustą stronę, to mu i zrobimy. ;) Tylko zawsze doradzimy, podpowiemy itd. Dla mnie to jest co najmniej dziwne, że MUX ma już zasięg ogólnopolski i leci tam sobie tyle testów. Tak wiem, że można w TV czy dekoderze to wyrzucić, co nie zmienia faktu, że nie każdy to zrobi.

Pawiel
Posty: 6
Rejestracja: 13 marca 2017, o 14:11

Re: MUX-8

Post autor: Pawiel »

K63 pisze:Kanał 7. Na tym kanale (częstotliwość 191.5 MHz) nadawany jest mux-8 z Krakowa i Tarnowa. Kraków nadaje w polaryzacji pionowej , a Tarnów w poziomej.
Ustaw antenę na Tarnów, wejdź w menu "Instalacja" w odbiorniku, w opcję "Programowanie (szukanie) ręczne" i wybierz kanał 7 w zakresie VHF (pasmo / szerokość 7 MHz). Jeżeli antena odbiera mux-8 na tym kanale, to na paskach sygnałowych (siła i jakość) pojawią się jakieś wartości.
ObywatelDVB-T pisze:Kanał to inaczej częstotliwość na jakiej dany nadajnik nadaje konkretny multipleks. W tym przypadku chodzi o multipleks 8 który jest w całym kraju nadawany w paśmie VHF czyli na kanałach od 5 do 12, różnie w zależności od lokalizacji nadajnika.
Kanał 7 z nadajnika z Tarnowa który podał kol. K63, to inaczej częstotliwość 191,5 MHz.
Reasumując, chodzi o to, abyś skierował antenę na nadajnik z Tarnowa, potem wyszukał ręcznie na odbiorniku kanał 7 czyli częstotliwość 191,5 MHz (z reguły tunery i telewizory pokazują kanały i częstotliwości).
Innym sposobem jest automatyczne wyszukanie kanałów każdy odbiornik to ma, wtedy znajdzie i zapisze wszystkie kanały czyli wszystkie multipleksy jakie widzi antena, także te trzy podstawowe czyli MUX-1, 2 i 3 które są z kolei nadawane w paśmie UHF czyli zakres kanałów od 21 do 60 bo takie są obecnie używane pod DVB-T.
Wielkie dzięki za szczegółowe wyjaśnienia.

Sprawdziłem w telewizorze ręcznie kanał nadawczy: 7 (191.5 MHz) przy antenie skierowanej na Tarnów / g. Św. Marcina. Niestety nic nie znalazło, żadne wartości się nie pojawiły. Automatyczne wyszukiwanie również nie pozwoliło znaleźć żadnych kanałów z MUX-8.

A czy przyniosłoby pożądany efekt, gdybym tę antenę, którą posiadam (DPM: któryś z modeli HN51F / HN51P / HN51FK) skierował tym razem w ustawieniu polaryzacji pionowej, na nadajnik Kraków / Chorągwica? Mam tam co prawda 5 km dalej (35 km) niż w przypadku Tarnowa (30 km), ale moc nadajnika jest tam większa (10 kW w Krakowie, 3 kW w Tarnowie).

Dzięki.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ale to jest antena UHF nie VHF. Nie ten zakres. Na takiej antenie MUX-8 ma prawo nie działać.

Pawiel
Posty: 6
Rejestracja: 13 marca 2017, o 14:11

Re: MUX-8

Post autor: Pawiel »

JaroslawMroczkowski pisze:Ale to jest antena UHF nie VHF. Nie ten zakres. Na takiej antenie MUX-8 ma prawo nie działać.
Tak, zgadza się, to jest antena UHF.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Więc skoro pierwsze próby nie dały rezultatu to obawiam się, że na tej antenie szanse na satysfakcjonujący odbiór są nikłe.

Pawiel
Posty: 6
Rejestracja: 13 marca 2017, o 14:11

Re: MUX-8

Post autor: Pawiel »

JaroslawMroczkowski pisze:Więc skoro pierwsze próby nie dały rezultatu to obawiam się, że na tej antenie szanse na satysfakcjonujący odbiór są nikłe.
OK, dzięki. Myślałem, że są może jeszcze jakieś sposoby, których mógłbym spróbować. ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8

Post autor: K63 »

Kanały z MUX 8 w tarapatach?
Szacuje się, że rentowność kanałów naziemnych to 1 proc. udziału w rynku.
(...)
Do wspominanego wyżej 1 procenta wciąż daleko. Właściciele kanałów raczej nie będą do nich dokładać się wiecznie i nie można wykluczyć, że stacje zmienią właścicieli albo zostaną po prostu zamknięte.
http://satkurier.pl/news/158067/kanaly- ... atach.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

W tarapatach na własne życzenie.
Ramówka WP faktycznie nie powala. O wiele lepsza jest ramówka Nowa i Metro.
Ale to tylko jedna część problemu, bo jak widać Polsat z kanałem Super Polsat z równie nie atrakcyjną ramówką sobie radzi.

Problemem jest kompletny brak świadomości ludzi o istnieniu nowych kanałów w paśmie VHF i że można dodać antenę aby je oglądać. Mało tego niektórzy mają taką antenę i są w stanie odebrać MUX8 pomimo poziomej polaryzacji anteny, a nie wiedząc o kanałach ich nie szukają.
Idąc dalej brak kompanii reklamowej która by ludzi uświadamiała w tym zakresie.
Mam wrażenie że pomimo wejścia na MUX8 kanały bardziej promują się na platformach i kablówkach. Nie tędy droga, bo tam giną w gąszczu setek kanałów i ich prawie nikt nie zauważa, gdyż są od nich inne ciekawsze kanały.


Zacznijcie Państwo w końcu się promować i tłumaczyć jak małemu dziecku jak rozbudować instalację antenową żeby wasze kanały odebrać. Nikt ich nie będzie szukał jeśli o ich istnieniu nie ma zielonego pojęcia.

Ja wiem że kampania telewizyjna jest droga. Ale można wspólnymi siłami 4 kanałów przygotować broszurki z informacjami i rozesłać je po Polsce, tam gdzie jest już zasięg.

Jeszcze jedna uwaga. Kanały konkurują ze sobą na pasmo informacyjne. Nie wiem skąd ten pomysł aby wszystkie serwisy umieszczać o zgrozo o 18:30.
Prime time ma więcej niż pół godziny. Bardzo mi się podoba serwis WP "dzieje się" ale z racji identycznej pory co "24 godziny" w Nowa wybieram te drugie, bo jednak mają w nich więcej materiałów firmowych i reportażowych.
Ale równie chętnie bym obejrzał "dzieje się" bo uważam że jest o wiele ciekawiej i żywiej prowadzony. Wspólna godzina gasi tą możliwość ;)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8

Post autor: AdamP »

dvbtowiec pisze: bo jak widać Polsat z kanałem Super Polsat z równie nie atrakcyjną ramówką sobie radzi.
Tylko dlatego, że jest dostępny w istniejących instalacjach odbiorczych. Gdyby ludzie mieli ponosić koszty rozbudowy instalacji dla takiej stacji, to oglądalność byłaby taka jak WP.
Generalnie Mux 8 to niewypał i to się nie zmieni. Z jednej strony słabiutka oferta, a z drugiej strony kiepskie zasięgi. Jak dla mnie, to nawet dziś mogliby zrezygnować z nadawania. W tej sytuacji nie ma się co dziwić, że TVP nie kwapi się z umieszczaniem tam czegokolwiek.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

kiepskie zasięgi
Czy mógłbyś wyjaśnić na czym polega ich "kiepskość" i na czym opierasz swoje twierdzenie?
W tej chwili według wyliczeń w zasięgu MUX-8 jest ponad 91% populacji kraju.

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: MUX-8

Post autor: ANDPOL »

Na przykładzie łódzkiego. Jak wyłączono analog była wersja, że wszystko teraz będzie z EC4 i wystarczy jedna antena (najlepiej kierunkowa UHF). Bardzo dużo odbiorców polikwidowało maszty z antenami a nowe anteny wieszało się na małych uchwytach, często na ścianach. I teraz po 3 latach okazuje się, że trzeba znowu stawiać maszty na dachu i zakładać dodatkowe anteny. Oferta mux-8 jest za słaba, żeby ludzie dla niej chcieli ponosić znaczne koszty. Dodatkowo zasięg mux-8 jest dużo gorszy niż analogowej TVP1. Są miejsca, gdzie wiszą jeszcze anteny VHF a mux-8 ani śladu. Postawienie masztu+antena+ zwrotnica to minimum 200zł. Do tego jeszcze olbrzymie różnice w poziomach sygnału EC4 i Zygrów. Przy jednym tv może bez znaczenia, ale w większych instalacjach już są problemy.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pomijając treść nowych programów (jakość merytoryczną) oraz politykę informacyjną, pokazałeś niedostosowanie instalacji odbiorczych, a nie problemy z zasięgiem. Zdaję sobie sprawę, że w odczuciu widza to to samo. Sam próbując odebrać sygnał na zupełnie niedostosowanej do warunków odbioru małej antenie samochodowej narzekałem, na zbyt słaby sygnał, ale nie mylmy pojęć. Zasięg techniczny sygnału MUX-8 jest liczony tą samą metodą dla wszystkich multipleksów naziemnych i odpowiada postawionym wymaganiom. Niestety odbiór MUX-8 wymaga dostosowania instalacji antenowych, ale to jest konsekwencja wyboru pasma VHF. To na pewno wpływa na ilość widzów, szczególnie że była zima i wiele osób nie chciało chodzić po oblodzonych dachach, ale nie oznacza, że MUX-8 skazany jest na porażkę.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: MUX-8

Post autor: AdamP »

JaroslawMroczkowski pisze:
kiepskie zasięgi
Czy mógłbyś wyjaśnić na czym polega ich "kiepskość" i na czym opierasz swoje twierdzenie?
Proszę bardzo. W analogu VHF działał bez problemu na antenie UHF (jedna antena i rozgałęźnik na trzy odbiorniki). Teraz, aby uzyskać w miarę stabilny odbiór Mux 8 (dla jednego odbiornika, bez rozgałęźnika) potrzebny jest zespół dwóch anten VHF (Buro CA-RTV6) o zysku 10dBi każda (razem to 12,5-13dBi), dla dwóch odbiorników absolutne minimum to zespół 4 takich anten (inaczej będzie częsta pikseloza). UKE robiło u mnie pomiary i odpowiedź była prosta - "ma Pan najlepszą instalację w okolicy, ale nie jesteśmy w stanie nic Panu doradzić, Emitel nadaje tak a nie inaczej. Sygnał jest za słaby do normalnego/stabilnego odbioru". Pomiary robili swoim kalibrowanym sprzętem. Sprawdzali możliwość odbioru z nadajników: Kosztowy, Skrzyczne, Wręczyca i góra Św. Anny. Jedyna możliwość to nadajnik Kosztowy, ale maszt musiałby wyglądać jak nadajnik telewizyjny - do dwóch dużych anten UHF trzeba by dołożyć co najmniej cztery duże anteny VHF.
Dla jednego słabej jakości mux'a (tylko Metro jest w miarę ciekawe), byłby to przerost formy nad treścią.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: MUX-8

Post autor: Kolor »

Jesteś w tych 9% z brakiem zasięgu. Biorąc pod uwagę, kto udziela się na tym forum można odnieść wrażenie gorsze niż wygląda rzeczywistość.
Ci co kłopotów z odbiorem nie mają, nie przychodzą na takie fora i to jest bardzo znacząca różnica w postrzeganiu problemu.
SuperPolsat jest dedykowany do konkretnych osób, ciągłe pisanie że ich ramówka jest nie atrakcyjna i powtórkowa jest bzdurą. Nawet jeśli jest to wąskie grono osób z upośledzeniem słuchu i wzroku, to istnienie tego programu ma sens. Zasada jest prosta: nie podoba się, nie oglądaj!
Łódzki przykład też mało przekonujący. Za analogu prawie każda stacja nadawała z innej lokalizacji. Pod koniec trochę to uporządkowano. TVP2 na 10 kanale VHF, to była tragedia. Większość masztów i anten stoi do dziś, widzę w Pabianicach i Łodzi. Inaczej jest tylko na nowo budowanych domach jednorodzinnych.

Zablokowany