Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: adac »

Antena radiowa do AM , a poniżej prawdopodobnie element zabezpieczający (przepięciowy) przed wyładowaniami.
Na zdjęciu wypisz wymaluj anteny do Azartu starego typu, na dole 3 elementowa na UKF.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

K63 pisze:Gdzieś czytałem że "jedynka" ze Św. Krzyża z racji niskiego kanału nadawania, lokalizacji i mocy nadajnika, była w owym czasie osiągalna niemal na połowie terytorium Polski.
To fakt,jednocześnie był też problem z zakłóceniami interferencyjnymi.
Szkoda że porzucono to pasmo,pozostawiając jedynie FM.
Nieraz odbierałem z tego pasma telewizję norweską i hiszpańską.
Obecnie oprócz FM pewnie świeci teraz pustkami ?
Martens pisze:Mam pytanie - co to za element na szczycie masztu na tym zdjęciu pokazanym przez @K63? Zauważyłem, że na blokach na szczytach masztów takie elementy są montowane, ale w indywidualnych instalacjach raczej nie. Jaką funkcję pełni ten element?
Obrazek
Przy odbiorniku jest jeszcze zwrotnica oddzielająca zakresy.
U siebie mam coś takiego,nawet nieźle to chodzi.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: michal135 »

Na pewno MUX 8 będzie nadawany ze wszystkich "dużych" nadajników, a więc dla Jarosławia będzie to Przemyśl, Leżajsk i Sucha Góra a nawet może Tarnawatka.
Z tym kanałem 3 z Kielc to faktycznie był on daleko odbierany, ale pamiętam (mieszkałem w Stalowej Woli), że w tym mieście wszystkie anteny były ustawione na Boży Dar i kanał 9. Po przeniesieniu nadawania TVP 1 do Piask, odbiór w Stalowej Woli znacznie się pogorszył. Cały czas nadawał wtedy Święty Krzyż na kanale 3. Technicy od anten mówili, że nie da się przestawić na Kielce, bo i tak odbiór nie będzie dobry. Postarano się o doświetlenie dla TVP 1 z Mostostalu w Stalowej Woli na kanale 31, który to przemiennik brał sygnał właśnie z Kielc. Nie wiem czemu odbiór kanału 3 w mieście był utrudniony ale tak wtedy mówiono i nikt nie przestawiał anten skierowanych na Piaski, mimo że obraz "śnieżył" na 3 ze Świętego Krzyża do momentu uruchomienia kanału 31 w Stalowej Woli. A kanał 3 z Kielc nadawał do roku 1995 lub 96.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Akurat często bywałem w tych okolicach-Tarnobrzeg,Krawce,Wydrza.
W Stalowej Woli występował problem między innymi z wszechobecną puszczą sandomierską.
We wspomnianych miejscowościach dominowały anteny na 3 K,nawet zbiorcze w Tarnobrzegu.
Później wszystko się zmieniało na pasmo UHF.
Doszedł Polsat z Tarnobrzega i TVN ze Stalowej Woli.Mimo to podstawowe programy były dalej odbierane z Kielc,tak jak obecnie
Na dzień dzisiejszy w paśmie VHF dolatuje tam DAB+, a odbiór jest możliwy przy antenach zew..

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: michal135 »

Polsat nadawał z Sandomierza z wieży ciśnień. Stamtąd też nadawał piracko RMF na dolnym UKF. W Stalowej Woli TVP 2 też zawsze była łapana z Kielc na kanale 28. Ale TVP 1 z Bożego Daru. Piszę głównie o blokach spółdzielczych i ich Azartach. Pod koniec lat 80 czy na początku 90 tych pojawił się osobny program TVP Rzeszów w ramach rozszczepień TVP 2 z Suchej Góry. Lokalne tygodniki stalowowolskie pisały wtedy w jaki sposób mieszkańcy mogą odbierać tę telewizję i gdzie należy skierować anteny. Pisano tak, bo ta tv nadawała informacje o Stalowej Woli i całym dawnym woj. tarnobrzeskim. Z Kielc wtedy leciała krakowska kronika, o TVP Kielce jeszcze nikt nie słyszał. Był to czas, gdy intensywnie rozwijała się telewizja kablowa w mieście. I ona w ramach swojej oferty transmitowała TVP 2 z Suchej Góry na osobnym kanale w celu dostępu ludzi do tych lokalnych rozszczepień. Główna TVP 2 w kablówce nadal szła z Kielc, bo jej jakość była lepsza. Sucha Góra była za daleko od Stalowej Woli by zapewnić prawidłowy sygnał. To były jeszcze czasy, gdy nie było TVP 3. Potem gdy ten zaczął nadawać, Stalowa Wola dostała lubelską trójkę w kablówce, bo tylko ta dolatywała do miasta z Bożego Daru na kanale 37. I już wtedy mieliśmy 3 programy lokalne (Kraków, Rzeszów i Lublin), bo TVP 3 nadawała to samo co TVP 2 w czasie rozszczepienia. Nadajnik leżajski jeszcze wtedy nie istniał. Tzn. istniało doświetlenie w Leżajsku dla samego miasteczka, ale nie Giedlarowa.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Coś mi się wydaje, że np. Leżajsk/Giedlarowa nie ruszy z MUX8 w pierwszym etapie wdrażania tego multipleksu. Więc odbierający sygnał z tego nadajnika na pewno dłużej poczekają na odbiór MUX8 :(

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

michal135 pisze:Polsat nadawał z Sandomierza z wieży ciśnień. Stamtąd też nadawał piracko RMF na dolnym UKF. W Stalowej Woli TVP 2 też zawsze była łapana z Kielc na kanale 28. Ale TVP 1 z Bożego Daru. Piszę głównie o blokach spółdzielczych i ich Azartach. Pod koniec lat 80 czy na początku 90 tych pojawił się osobny program TVP Rzeszów w ramach rozszczepień TVP 2 z Suchej Góry. Lokalne tygodniki stalowowolskie pisały wtedy w jaki sposób mieszkańcy mogą odbierać tę telewizję i gdzie należy skierować anteny. Pisano tak, bo ta tv nadawała informacje o Stalowej Woli i całym dawnym woj. tarnobrzeskim. Z Kielc wtedy leciała krakowska kronika, o TVP Kielce jeszcze nikt nie słyszał. Był to czas, gdy intensywnie rozwijała się telewizja kablowa w mieście. I ona w ramach swojej oferty transmitowała TVP 2 z Suchej Góry na osobnym kanale w celu dostępu ludzi do tych lokalnych rozszczepień. Główna TVP 2 w kablówce nadal szła z Kielc, bo jej jakość była lepsza. Sucha Góra była za daleko od Stalowej Woli by zapewnić prawidłowy sygnał. To były jeszcze czasy, gdy nie było TVP 3. Potem gdy ten zaczął nadawać, Stalowa Wola dostała lubelską trójkę w kablówce, bo tylko ta dolatywała do miasta z Bożego Daru na kanale 37. I już wtedy mieliśmy 3 programy lokalne (Kraków, Rzeszów i Lublin), bo TVP 3 nadawała to samo co TVP 2 w czasie rozszczepienia. Nadajnik leżajski jeszcze wtedy nie istniał. Tzn. istniało doświetlenie w Leżajsku dla samego miasteczka, ale nie Giedlarowa.
Co do Stalowej Woli to nie miałem i nie mam rozeznania.
Wracając do Polsatu,to najpierw był na wieżowcu w Tarnobrzegu a później przeniesiono go do Sandomierza.
Przy Stalowej Woli-Krawce,Wydrza żeby odebrać TVN ,mimo bliskiej odległości trzeba było stawiać wysokie maszty.Żeby odebrać program regionalny to tylko była możliwość TVP Lublin,gdzie przy zastosowaniu wzmacniacza i zwrotnicy gryzły się ze sobą dwa sąsiadujące kanały.Jedynie przemiennik.rozwiązał problem.
No cóż to tylko wspomnienia.
Jak na razie to jedna antenka na Kielce+po drodze Machów

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Poland »

Mam pytanie a mianowicie czy może ktoś potwierdzić tę częściową rozpiskę która to pojawiła się na innym forum: http://przeklej.org/file/MxoVvf/Screens ... -32-24.png
Byłbym wdzięczny za odpowiedź.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Tutaj bezpośredni link do pliku od @Poland, dotyczący nadajników MUX8: kanału, ich mocy, polaryzacji i daty startu. Jest tu bardzo mało nadajników i to wszystko jest nieoficjalne, ale:

http://zapodaj.net/54aa886340666.png.html

Ciekawe ciekawe... skąd to i w ogóle skąd ktoś ma te nieoficjalne dane... Trochę dalekie terminy uruchomienia MUX8, a według najnowszych informacji MUX8 może wystartować nawet na początku nowego roku - 2016.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@Poland
Na jakim Forum uzyskałeś te dane ? Gdzie o tym piszą ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: K63 »

DVB-T(2) INQUIRING pisze:Trochę dalekie terminy uruchomienia MUX8, a według najnowszych informacji MUX8 może wystartować nawet na początku nowego roku - 2016.
Przecież mux-8 nie wystartuje od razu z wszystkich nadajników. Operator ma na to 2 lata.
"Operator multipleksu 8, zgodnie z warunkami konkursu, będzie zobowiązany do realizacji rozwoju sieci, polegającego na zapewnieniu w ciągu 24 miesięcy od daty doręczenia decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości, dostarczania sygnału umożliwiającego co najmniej odbiór stacjonarny, na terytorium RP na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności"
A ta plotka to z forum Radiopolska (ponoć na podstawie informacji z Emitel-a).

naziemna-ntrc
Posty: 707
Rejestracja: 16 grudnia 2013, o 11:58

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: naziemna-ntrc »

K63 pisze: A ta plotka to z forum Radiopolska (ponoć na podstawie informacji z Emitel-a).
Ciekawe co na to panowie z Emitela? Na swojej stronie czy forum nic nie publikują, a na innych forach pojawiają się różne przecieki.
Ostatnio zmieniony 18 listopada 2015, o 10:06 przez naziemna-ntrc, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: hadam »

Dopóki nie będzie oficjalnego komunikatu ze strony Emitela to takie informacje czy spekulacje będą się pojawiać.
Przykre że na innych forach wiedza więcej na ten temat, chyba powinno być odwrotnie.
Według tych danych o ile są prawdziwe, to nie wygląda to zbyt optymistycznie. Różna polaryzacja H/V, moc tam gdzie jest podana od 2 kW do 35 kW ERP, do tego dojdzie pewnie kierunkowość no i oczywiście wysokość zwieszenia anten bo muszą być niżej dlatego że na szczytach nadajników już wiszą te główne systemy pod UHF.
Cała nadzieja w tym że fale w VHF będą się lepiej rozchodzić, chyba że będą doświetlenia.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: K63 »

ObywatelDVB-T pisze:Różna polaryzacja H/V, moc tam gdzie jest podana od 2 kW do 35 kW ERP, do tego dojdzie pewnie kierunkowość no i oczywiście wysokość zwieszenia anten bo muszą być niżej dlatego że na szczytach nadajników już wiszą te główne systemy pod UHF.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=6102&start=1328

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: hadam »

Masz racje temat już był poruszany. Nie ma sensu gdybać dopóki nie ma konkretnych i pewnych informacji. Nawet ta zacytowana tabela nie tylko że jest w niej tylko kilka nadajników to jeszcze te co są mają niekompletne dane. Tak naprawdę nie wiadomo czy i ile będzie doświetleń w SFN'ach a to ważne.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Różnie można interpretować te nieoficjalne wzmianki;
Ktoś sobie gdzieś tam chlapnie,drugi źle dosłyszy.
W analogu dużo obiektów miało dużą moc.Jednak,a zwłaszcza w terenach górskich były stacje przemiennikowe małej mocy.i wszystko jakoś chodziło.
Obecnie planuje się SFN z jakim skutkiem ?
Planowane moce nadawcze mogą być nawet dziesięciokrotnie mniejsze od poprzednich i pokryć cały kraj jak istniejące MUX-y
Jak się na czymś zaoszczędzi to z drugiej strony trzeba dołożyć.
Chodzi tu o zwykłych odbiorców.Konieczność stosowania bardziej rozbudowanych instalacji antenowych,a jak można zauważyć dużo użytkowników liczy na to że np.mając już zestaw uniwersalny nie będzie miał problemów z odbiorem,lub niewielkim kosztem zmodernizuje istniejący.

Mamy obecnie różne przecieki, spekulacje.
A może chcą nas postawić przed faktem dokonanym.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@K63 Masz rację. Ja założyłem, że te daty z tabeli są do wszystkich nadajników nawet tych głównych(RTCN-y) np. Kraków/Chorągwica. Jakoś nie wiem czemu te daty wziąłem ogólnikowo.
Wiedziałem od dawna i wiem, że MUX8 będzie ruszał etapami. Najpierw nadajniki główne - najprawdopodobniej większość jeżeli nie wszystkie RTCN-y, a później reszta nadajników mniejszych RTON-y itd.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: monter1981 »

poxipol pisze: Mamy obecnie różne przecieki, spekulacje.
A może chcą nas postawić przed faktem dokonanym.
Naturalny ciąg wydarzeń, to:
1. uruchomienie nadajnika,
2. dostosowanie instalacji odbiorczej.
Modernizacje instalacji przeprowadzane na podstawie ogólnych wykazów zawierających polaryzację anten nadawczych, ERP i częstotliwość jest nieporozumieniem.

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: michal135 »

Analogowy kanał 3 z Kielc odbierał na zwykłym drucie. Nierzadko widziałem domy z antenami tylko na kanał 28, które jednocześnie zapewniały odbiór TVP 1 z kanału 3. Myślę, że tym razem też tak będzie, że antenami do MUXów 1,2,3 da się odebrać ten MUX 8, mimo że one nie są do tego przystosowane. Np. koło Niska na Podkarpaciu sygnał z Leżajska jest tak silny, że nie ważne w którym kierunku ustawi się antenę kierunkową, to wszystkie MUXy idą z bardzo mocnym sygnałem i jakością. Dotyczy to tylko Leżajska, gdyż w inne nadajniki już trzeba antenę wycelować aby odbierało. Zatem myślę, że MUX 8 też bezproblemowo odbierze na antenie do MUX 1,2,3. Po prostu, kawał druta wystarczy.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

MUXy1-3 chodzą mi z Leżajska/Giedlarowa na kawałku drutu(Biquad) leżącym między półką a ścianą. Sygnał stłumiony kompletnie, gdzie bym nie dał odbiera 100/100. Także zgodzę się z tym że Leżajsk na większość województwa a przynajmniej na jego północną część ładnie sieje sygnałem. Niektórzy z okolicy mają problem z odbiorem z Leżajska ponieważ używają OMG wzmacniaczy antenowych... ale tłumacz tu coś :) Kierują w Leżajsk a tu nic. Jak mocną anteną z wzmacniaczem antenowym celują w silny sygnał z nadajnika to dochodzi do przesterowania, a niektórzy się dziwią czemu nie odbiera :D

Jedyny minus nadajnika Leżajsk/Giedlarowa to to, że raczej na pewno nie wystartuje w pierwszym etapie uruchamiania MUX8. Nawet jakby szedł w polaryzacji sygnału V to i tak problemów z jego odbiorem nie będzie. Myślę nawet, że nikt nic nie będzie musiał kombinować przy swoich instalacjach antenowych.

Zablokowany