Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Parametry MUX-8

Post autor: monter1981 »

Ewentualnie logarytmiczna szrokopasmowa bierna http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... -2-69.html

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Ten log-per jest do jednej polaryzacji, więc wszystkich mux'ów może nią nie odebrać. Lepiej dać drugą typowo do VHF.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Parametry MUX-8

Post autor: monter1981 »

Nie zauwazyłem, że chodzi o Kraków. Tego samego producenta jest też taki wynalazek http://www.barczak.com.pl/oferta/anteny ... 69-hv.html
Niektórzy sobie chwalą.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Ta antena ma przy dobrych wiatrach 0dBi a to oznacza prawidłowy odbiór jedynie przy silnym sygnale. Szkoda kasy na takie wynalazki.
Poland pisze:Z moich obliczeń wynika bowiem że prawidłowy odbiór u mnie będzie gdy nadajnik będzie miał 15 kW a nie 10 tak jak to jest obecnie.
Taa. Emitel ma zwiększyć moc bo tobie nie chce się poprawić instalacji w której właściwie nie ma anteny - jedynie grill!
Poland pisze: Zresztą z tego co wiem na moją stronę idzie tylko połowa z mocy więc może stąd zakłócenia.
Mniejsza moc generuje zakłócenia :lol: Wiedziałem że wypisujesz głupoty ale to już szczyt szczytów... głupoty :lol:

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

Moim zdaniem MUX8 powinien odtwarzać zasięg z przekazu analogowego a nie mieć losowo wybrane moce. Przykładowo jeżeli TVP1 w analogu na kanale 10 miała 200 kW to MUX8 na kanale 7 powinin mieć 20 kW lub nawet dojść do maksymalnej mocy czyli z tego co się orientuje 33 lub 35 kW. Wariantów tymczasowych takich jak dawniej MUX3 z mizerną mocą nie powinno w ogóle być. Powinny być uruchamiane pełne nadajniki a nie fuszerki takie jak ten w Krakowie.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Weź lepiej zamilcz bo z każdym kolejnym postem się pogrążasz :!:

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: BiTCity »

Jednak z MUX8 nie jest tak słabo jakby to wyglądało z tych mapek dostępnych na stronie http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... wdrazania/

Dziś rano około godziny 6:00 było lekkie tropo z północy i słaby sygnał MUX8 zawitał do Bydgoszczy z Gdańska a to 150 km ode mnie.
Co prawda śladowe ilości sygnału i nawet nie wczytały się kanały (na wczytanie listy kanału TV wymaga moc sygnału minimum 8 a aby był obraz choćby pikseloza to minimum 10 oczywiście przy jakości też równej 10 ale antena odbiorcza to zwykłe 2 teleskopówki bez wzmacniacza, które dziś przy podłączeniu do radia dawały czysty sygnał monofoniczny z tego obiektu. Większe tropo było z Poznania bo nawet stacje z Piątkowa grały jakby były lokalne ale tam jeszcze MUX8 nie ma i ciężko stwierdzić jaki byłby efekt.
Obrazek

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »


Awatar użytkownika
haspupl
Posty: 1
Rejestracja: 8 sierpnia 2016, o 12:09

Re: Parametry MUX-8

Post autor: haspupl »

O! Dziękuję. Właśnie się miałem o nie pytać, a tu wstawiłeś przed chwilą. :D

Kurtz
Posty: 4
Rejestracja: 11 lipca 2016, o 13:22
Odbiornik: Samsung UE 55
Instalacja antenowa: Siatkówka + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kurtz »

Widzę że jednak ruszyło na suchej górze:) W weekend pewno będę coś próbował urwać na siateczce.
Przy okazji Panowie zapytam:P Mam jakieś 25KM do suchej góry, ukształtowanie raczej mocno pozytywne. Jaką byście antenkę polecili do mux 8? A najchętniej jeśli się da to jedną do wszystkich multi ażeby nie robić rozbudowanego masztu.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Mux 8 masz w pol. pionowej a reszta mux'ów w pol, poziomej. Pytanie po co Ci wzmacniacz przy 25km i dobrym profilu terenu, na symetryzatorze nie działa :?: Najpierw sprawdź jaki jest odbiór obecną anteną, może się okazać, że ona wystarczy (kwestia szczęścia/ natężenia sygnału) ;)

Kurtz
Posty: 4
Rejestracja: 11 lipca 2016, o 13:22
Odbiornik: Samsung UE 55
Instalacja antenowa: Siatkówka + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kurtz »

Wzmacniacz? W sumie teraz to nie wiem bo nie testowałem na symetryzatorze:P A tak na poważnie to byłem jednym z pierwszych w mojej okolicy którzy zapuścili DVBT jeszcze jak analog działał, wtedy były bardzo małe moce nadawania z suchej (już nie pamiętam ale któryś mux miał bodajże 5kw) dlatego wtedy zarzuciłem lna 177 i tak już zostało do teraz bo nie chciało mi się zmieniać a działało idealnie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

LNA 177 pracuje na VHF i UHF więc może nie będziesz musiał nic zmieniać. Jeśli odbiór będzie kiepski, to będziesz musiał pomyśleć o drugiej antenie pod VHF (pol. V) i zwrotnicy.

Kurtz
Posty: 4
Rejestracja: 11 lipca 2016, o 13:22
Odbiornik: Samsung UE 55
Instalacja antenowa: Siatkówka + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno Sucha Góra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kurtz »

Wczoraj sprawdzałem sygnał tam na pasku na tv gdzie pokazuje moc sygnału w ustawieniach dekodera to wskakiwało coś z zera na 60% i znikało ale jakość cały czas na zero. No nic trzeba antenę kupić:P

Longhorn2009
Posty: 36
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 23:11
Miejscowość: Sędziszów Młp
Odbiornik: Mygica T230A PC USB
Instalacja antenowa: Antena siatka + vhf 8elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Longhorn2009 »

Ale zmieniłeś ustawienie anteny pod polaryzacje pionową? U siebie musiałem ustawić antene troche bardziej na południe żeby odebrać ten MUX8. Mam 38km do SG, w puszcze poczciwy SWA 2000/4T.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

Czy znane są już parametry nadawania RTCN w Trzeciewcu? Chodzi mi przede wszystkim o polaryzację. Wiem, że w większości przypadków będzie ona pionowa, ale może akurat w przypadku Trzeciewca nie. Mam antenę TriDigit odbierającą kanały 21-69, więc pewnie czekają mnie jakieś zmiany sprzętowe. Posiadam także starszą antenę siatkową i w przypadku polaryzacji poziomej może ona mogłaby wrócić "do łask". Wiem, że najlepiej byłoby poczekać do momentu uruchomienia MUX-8 z Trzeciewca, ale będzie to zapewne zimą (miało być do końca roku). Czy parametry emisji będą do tego czasu owiane tajemnicą?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Waldek1968 pisze: Wiem, że w większości przypadków będzie ona pionowa, ale może akurat w przypadku Trzeciewca nie.
DAB+ masz w pol.V więc najprawdopodobniej Mux8 również tak będzie.
Waldek1968 pisze: Posiadam także starszą antenę siatkową i w przypadku polaryzacji poziomej może ona mogłaby wrócić "do łask".
Ona nie jest przewidziana do VHF nawet, jeśli ustawisz ją do pol.V. Być może przy właściwym ustawieniu odbierałaby Mux 8, ale przy 35km to loteria.

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

Pisząc o antenie siatkowej miałem na myśli sytuację, gdy sygnał MUX-8 będzie nadawany w polaryzacji H. Myślałem, że to oczywiste.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Przecież siatki montuje się również do pol.V (kwestia jak ją przykręcisz do masztu) ;)

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

Nie zaprzeczaj sam sobie. Wpierw piszesz, że siatki nie są przewidziane do polaryzacji V, a następnie że siatki można montować także dla tej polaryzacji.

Zablokowany