Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: wiertolot »

Nie odbiera ten MUX-8 wcale,jest zły sygnał i moc jego nadawania 10 kW i polaryzacja pionowa, zrozumie ktoś to w końcu kto tak porobił, takie są parametry, 30 km od nadajnika ŁOSICE/SIEDLCE, albo jest zły sygnał i brak odbioru, albo tnie jak grom ,że nie idzie tego oglądać i tak jest na każdej antenie VHF też i nie idzie tego na żadna antena ustawić, ani oglądać, poprawi ktoś to w końcu z tego nadajnika zmieni na polaryzację poziomą i da moc najmniej tego MUX-8 30 kW, bo nikt tego nie obejrzy normalnie dalej jak 10 km. od tego nadajnika, jak tak robić, pisze prawdę i ktoś moje posty usuwa jeszcze, tak samo tnie mi MUX-1 z moc 20 kW, A CZEMU? Bo też jest też z tego nadajnika ŁOSICE/SIEDLCE za mała moc jego nadawania i przy byle lekkim wiaterku są już zakłócenia. Czemu ten Emitel nie zrobi wszystkich MUX nadawania z tego nadajnika po równo dajmy po 50 kW, a to robią nie wiadomo co, że poza MUX-2 oraz MUX-3 LUBLIN nic więcej nie idzie powyżej 30 km. od tego nadajnika oglądać. Jeszcze ktoś posty moje usuwa choć piszę prawdę jak jest, bo po co mam kłamać.......... :evil:
W LUBLINIE i BIAŁYMSTOKU z nadajników te moce są równe i większe, a na nadajniku ŁOSICE/SIEDLCE porobione nie wiadomo co, żeby nie dało oglądać i nie wiadomo co ,jak tak robić? Było wcale lepiej tych MUX-1, MUX-8 nie uruchamiać, a nie nadawać, żeby cieło ludziom lub ni odbierało wcale. Taka jest prawda odnośnie tego MUX-8. :(

Pager
Posty: 40
Rejestracja: 16 kwietnia 2011, o 10:20
Odbiornik: Sony Bravia KDL-46EX500
Instalacja antenowa: UHF-Tridigit,VHF- Televes V BIII +wzm.Telkom-Telmor WW12/4
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Giżycko/Miłki

Parametry MUX-8

Post autor: Pager »

Zapewne twoja instalacja antenowa jest do d... Dlaczego ja odbieram MUX-8 z RTCN Giżycko /Miłki gdzie moc nadajnika jest 2 kW pol.V a odległość w linii prostej 68 km.?

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: wiertolot »

do d........... to jest nadawanie u mnie tego całego MUX-8 jak i podobnie tego MUX-1 z taką mocą,
[...] instalacje mam dobrą jak i anteny obsługujące pasmo VHF, więc....A jak ktoś tak marnie nadaje to z czego to wyciśniesz, na żadnej antenie nie odbierzesz. Nie wiem jak jest u Ciebie, ale masz może jakieś super wzmacniacze co zakłócają wszystko dookoła Ciebie i antenę na 10 piętrze budynku to może i odbierasz, bo w innym wypadku na pewno nie. Bo na symetryzatorze i antenie na wysokości 7 metrów 30 km. od nadajnika nie da tego odbierać normalnie jak dajmy MUX-2, czy MUX-3 LUBLIN. I po drugie nie mam nawet odbioru, bo albo tnie i nie odbiera TVP3 BIAŁYSTOK choć mieszkam w woj. podlaskim i byłym woj.białostockim tak jest porobione; :twisted: I po drugie u Ciebie nie ma pewnie żadnych terenów leśnych i sygnał dobrze rozchodzi nie to co u mnie, puszcza; :x

Waldek1968
Posty: 142
Rejestracja: 15 września 2011, o 21:04
Odbiornik: Panasonic TX-46GT30
Instalacja antenowa: DIPOL 44/21-69 Tri Digit pasywna (UHF),TELMOR-Turbo-T pasywna (VHF)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Waldek1968 »

Antena siatkowa w Twoim przypadku może się nie nadawać do odbioru MUX-8, który u Ciebie nadaje w polaryzacji pionowej. Było na tym forum już tyle informacji na ten temat, ze głowa mała. Tyle w temacie.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: wiertolot »

@Waldek1986;
nikt tu nie pisze i nie pisałem ,że próbowałem to odbierać na siatkówce, to po pierwsze, a na antenie do tego typowo do tego przeznaczonej i na jednej i drugiej jest to samo ,czyli nic i zero, [...]

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Parametry MUX-8

Post autor: cruiser »

wiertolot pisze:...instalacje mam dobrą...
Wymień KAŻDY element swojej instalacji w symbolach, tj. wszystkie testowane anteny, każdy wtyk, długości użytych przewodów, tunery, telewizory.

Ja Cię tylko pocieszę, że mieszkam 24 km od nadajnika RTCN Krynice i miałem podobny problem z MUX 1-3. Także rozumiem Twoje rozgoryczenie.

Nie podchodź jednak pretensjonalnie, bo to nic nie zmieni.

DAB+ praktycznie odbieram tylko podczas podwyższonej propagacji.

Na MUX8 czekam, więc nie wiem jak będzie. Podejrzewam, że podobnie jak na UHF.

Jestem na 159 m.n.p.m. Krynice są coś około 200 m.n.p.m. Według UKE moja wieś nie leży na tłumionym azymucie.

Żeby cokolwiek zrobić musiałem kupić miernik za blisko 1500 zł (Neon+). Dopiero jak z nim wyszedłem na dach to zmiana anten nie była już taka uciążliwa.

I moje obserwacje są takie. Wbrew opinii "specjalistów" w mojej lokalizacji NAJLEPIEJ pracuje antena siatkowa z mocnym wzmocnieniem. Tylko te zasilacze. Większość z nich nadaje się do kosza. Nawet tych prosto ze sklepu. Miernik wystawia 12V i 60 mA i wtedy mam MER 35 dB oraz moc około 82 dBuV. Podłączam zasilacz w miejsce miernika i widzę drastyczny spadek jakości i siły sygnału.

Wyszło słońce. Odczekam trochę i wejdę specjalnie na dach. Pokręcę w Twoją stronę dostępnymi antenami. Tylko, że mam 93,8 km do tego obiektu.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Parametry MUX-8

Post autor: cruiser »

wiertolot pisze:...I ANTENY I WZMACNIACZE KAŻĄ KUPOWAĆ!!!!...
Po co ten krzyk? Czy jest Ci przez to lżej? Czy da to Ci stabilny odbiór MUX8?

Jeśli ktoś szuka pomocy powinien szanować innych i cierpliwie czekać na odpowiedzi mądrzejszych od siebie.

Ja odpiszę tak. U mnie na wsi ten kto nie zmienił anteny z zerdzewiałeś siatkowej ten wygrał.

Czasami po burzy wysiądzie wzmacniacz to za 10 zł Mu go wymienię i działa dalej.

Reszta napaleńców czytała i kupowała bez opamiętania. A ja Ich tylko później dołowałem i wieszałem siatkową z wzmacniaczem za połowę ceny.

Ściągałem Televesy, demontowałem Opticumy, były też Yagi z Dipola, bo idzie ktoś do sklepu: mówi "mam 25 km" i NIKT ze sprzedawców nie radzi anteny ze wzmacniaczem tylko z symetryzatorem, bo będzie: "za mocna". A bez pomiarów nie można tego ocenić.

Przez to, że mieszkam już tu kilka lat to wiem, że w tej lokalizacji bez symetryzatora da się odebrać sygnał, ale antena musi być zawieszona powyżej 15 metrów nad gruntem. Inaczej nawet nie ma co próbować. W niskiej zabudowie nie każdy odważy się postawić taki maszt.

Może Ty jesteś w podobnej sytuacji?

Tylko jeżeli nie masz tych kilku anten (zakup kilku to jednak spory wydatek), nie masz czym zmierzyć siły i jakości sygnału (sorry, ale TV czy dekoder to zabawka, a nie miernik) i nie odsprzedasz tego później i nie zamontujesz komuś żeby mieć jeszcze z tego zysk to wcale Ci się nie dziwię, że nie chcesz się tym bawić. Nawet żeby sprawdzić napięcie wystawiane przez zasilacz musisz mieć miernik żeby ustalić czy nie jest uszkodzony.

wiertolot
Posty: 470
Rejestracja: 29 maja 2014, o 12:10
Miejscowość: Koterka, Tokary
Odbiornik: Tuner w TV Panasonic.
Radio DAB+ w wieża Panasonic.
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa aktywna 45 dB, H+V BLOW plus antena VHF MUX8 20 dB TELMOR.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN ŁOSICE, SLR Makarki(Siemiatycze)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: wiertolot »

Wzmacniaczów mam z 20 różnych i w tyłek se mogę wsadzić tak samo anteny tak jest nadawane u mnie 30 km. od nadajnika jak pisałem MUX-2, MUX-3 LUBLIN tylko dobrze jest jak nie wieje, reszta do niczego MUX-1 20 kW za mało, tnie, MUX-8 polaryzacja pionowa 10 kW, śmiech, zero odbioru, MUX-3 WARSZAWA 40 kW tnie, MUX-3 BIAŁYSTOK 0,005 kW, ZERO całkowite, jeszcze za to bananowany zostaje ,że tak jest i piszę o tym,
zamiast ,żeby ktoś rozsądny poprawił i dobrze było to by nikt tego nie pisał, tylko zachwalał.

cruiser
Posty: 58
Rejestracja: 21 lipca 2011, o 12:57

Re: Parametry MUX-8

Post autor: cruiser »

Obstawiam, że większość tych wzmacniaczy (wymień ich symbole) jest sprawna. Gorzej z zasilaczami, których sprawność jest wątpliwa, ale żeby to ocenić potrzebujesz miernik.

Przewód antenowy sprawdziłeś? Może jest zawilgocony? Może jest niskiej jakości i wprowadza tłumienie?
Pager pisze:...a antenę siatkową to możesz se wsadzić -tam gdzie słońce nie dochodzi...
Zapoznaj się z moimi ostatnimi postami i zauważ, że niekiedy ta antena się sprawdza i daje stabilny odbiór.

Nie mogę się zgodzić z założeniem, że antena siatkowa to najgorszy produkt do odbioru DVB-T. A tak niektórzy do tego podchodzą.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kolor »

Antena siatkowa jak najbardziej sprawdza się w określonych warunkach w 100%, trzeba ją montować z głową. Natomiast nie rozumiem karmienia trola, jego należy ignorować, w jego warunkach siatka jest pomysłem niedorzecznym.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Parametry MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Obraźliwe posty zostały usunięte, a pan wiertolot dostał "banana" na dwa tygodnie.

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kuba.G »

Pager pisze:Zapewne twoja instalacja antenowa jest do d... Dlaczego ja odbieram MUX-8 z RTCN Giżycko /Miłki gdzie moc nadajnika jest 2 kW pol.V a odległość w linii prostej 68 km.?
Jesteś tego pewien może odbierasz z innego nadajnika niż Miłki , po co opowiadać bajki? (2 kW odległość w linii prostej 68 km ) Obrazek

[···]

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Acid »

A co w tym dziwnego ? Przy dobrym profilu i antenie to jak najbardziej to możliwe. Ja byłem wstanie odebrać mux8 z Chorągwicy przy 80 km i mocy ~5kW. Stabilnie przez cała dobę odbieram nadajnik mux3 w Kosztowach na kanale 34 o mocy 0,2 kW z odległości 33km (wskazania w tv 70/100)

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kuba.G »

Miałeś po prostu tropo a odbiór stabilny to odbiór 720 godzin w miesiacu ,a jeśli ktoś mieszka na Łysej Górze i ma do nadajnika z górki i zestaw antenowy do odbioru DVB-T za 500zł .

To niech się nie wypowiada w tym stylu "Zapewne twoja instalacja antenowa jest do d... "

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Acid »

To Cię rozczaruje bo mieszkam na równinie, nie było to żadne tropo tylko przestawienie anteny w odpowiednim kierunku i polaryzacji w celu zwykłego testu. Co do odbioru stabilnego miałem na myśli mux3, jedyne co może namieszać to Chrzelice pracujące na tym kanale podczas wspomnianego przez Ciebie tropo. Moce nadajników powinny być podawane tak jak w Niemczech w dbW bo przeciętny Kowalski z uporem maniaka zawsze będzie twierdził, że nadajnik 100kW ma 4 razy większy zasięg od nadajnika 25kW. Koniec offtop.

tm78
Posty: 43
Rejestracja: 8 grudnia 2011, o 11:30
Odbiornik: 49ub820 32ex720
Instalacja antenowa: UHFDipol44/21-69TriDigit LNA177,
Nadajnik - obiekt nadawczy: PRZEMYŚL,

Re: Parametry MUX-8

Post autor: tm78 »

Witam.

Mam problem, mam antenę tri digit
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2665.htm w polaryzacji H ustawiona na Piruż Góra Mohyra z Ukrainy pod kątem z Przemyśla
oczywiście w polaryzacji V nie działa więc dałem sobie spokój,
podłączyłem szerokopasmową siatkówkę 1-69 na Przemyśl i czasem bywa że moc jest 100% a jakość 100% albo 0 - 3 % na mux 8 pozostałe 100/100%.
Ostatni czwarty rząd siatkowej obruciłem w polaryzacji na V.
Co mam robić?

Pzdr. Tomek

Awatar użytkownika
Kuba.G
Posty: 147
Rejestracja: 24 października 2016, o 21:05
Odbiornik: Panasonic TX-P42GT20E
Instalacja antenowa: UHF antena GSM ATK 20
Antena VHF 3 elementowa
Wzmacniacz MA082L Terra
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok "Krynice"

Parametry MUX-8

Post autor: Kuba.G »

@tm78
[quote="
Troche nie ten dział
Tylko ,ze ten dipol VHF w ksztalcie litery "V" z czwartego rzędu powinien mieć długość jednego ramienia 58 cm (116 cm długość drutu), ale dla polaryzacji pionowej lepiej zastosować do siatki coś takiego:
Obrazek
Nawet można kupić sam dipol do anteny siatkowej VHF 5zl
http://www.anprel.sklep.pl/p153,dipol-a ... 12013.html
a dla antent tri digit
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=1220

Alterego777
Posty: 75
Rejestracja: 1 grudnia 2016, o 17:44

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Alterego777 »

Na satkurierze w komentarzach pisza, ze na chwile pojawil sie wczoraj Olsztyn. Ktos cos wie? Dzis skanowalem i pusto.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Niewykluczone, że mogły być to testy.

jaszek
Posty: 59
Rejestracja: 31 marca 2016, o 08:52
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: jaszek »

Nie trzeba skanować programów, żeby sprawdzić, czy jakiś nadajnik nadaje. Wystarczy ręcznie ustawić częstotliwość (kanał). Ja często zaglądam na k. 9 (Olsztyn/Pieczewo), ani razu nie zaobserwowałem jakiegokolwiek sygnału.

Zablokowany