Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Myślę że wiele osób będzie kombinować z odbiorem-tylko żeby to miało ręce i nogi.
Znając wszystkie parametry nadajnika nie da się konkretnie dobrać anteny.W teorii może być super a w praktyce różnie bywa.
Z własnego przykładu,jak bym patrzył na parametry nadajników i swoje profile,to nie odbierał bym emisji zagranicznych.
Moja uwaga dotycząca własnego podwórka.
W Krakowie w chwili obecnej mamy masę anten VHF.Są to jednak w zdecydowanej większości anteny kanałowe K 10-12 różniące się wielkością,parametrami.
Przy przewidywanym K 7 jak zmodernizować
pozostawić,przestroić ( nie bardzo w dół ) wymienić ?

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: ortalion »

Jestem ciekaw czy Ławy \Ostrołęka będą emitować ten MUX i jeśli tak to z jaką mocą ? a może pójdzie z wieży na Kopernika?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Robert03 »

poxipol pisze:Tak dla przypomnienia z jakich obiektów była prowadzona emisja w paśmie VHF

Bydgoszcz K 12 1 kW V

Oczywiście to był analog.
Oprócz głównych obiektów była też duża ilość stacji przemiennikowych.
Bydgoszcz... Kiedy to było i moc symboliczna. W latach 80 go wyłączono a w latach 1993-95 nadawała z niego prywatna TV-EX w kanale 12 i pol. V. Jest to mały nadajnik miejski, dziś pełni funkcję doświetlenia MUX-3.
Z Trzeciewca nigdy nie nadawano VHF-III.
Do 1991 roku nadawano VHF-I na kanale R1 (TP1)z mocą 80kW i TP2 na UHF na kanale C36 z małą mocą. Potem nadajnik VHF-I jak i anteny zdemontowano i zastąpiono je tubusem na szczycie masztu. Wymieniono też nadajniki i podniesiono moc TP2 zapewniając zasięg wojewódzki obu programom TVP.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

To był wykaz wg stanu z 1980r
Później w wielu rejonach kraju następowały różne zmiany.Jednak VHF z dużych obiektów z dużymi mocami pozostał do czasu wyłączenia analogu.
W między czasie likwidowano programy telewizyjne z pasma VHL ( 1-5 ) zastępując je UHF.
W paśmie VHL przesunięto wtedy zakres FM.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Kamilx »

K63 pisze: A ta plotka to z forum Radiopolska (ponoć na podstawie informacji z Emitel-a).
To na 100% plotka, gdyż Emitel na maile odpowiada, że "Parametry dla poszczególnych emisji oraz harmonogram uruchomień, nie są jeszcze znane", więć nic od Emitel-a nie da się dowiedzieć. Jednakże UKE pewne informacje posiada (na pytanie o polaryzację z jednego obiektu odpowiedź otrzymałem).

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Robert03 »

poxipol pisze:To był wykaz wg stanu z 1980r
Później w wielu rejonach kraju następowały różne zmiany.Jednak VHF z dużych obiektów z dużymi mocami pozostał do czasu wyłączenia analogu.
W między czasie likwidowano programy telewizyjne z pasma VHL ( 1-5 ) zastępując je UHF.
W paśmie VHL przesunięto wtedy zakres FM.
To prawda. VHF-III był nadwany do końca z dużych "starych" RTCNów do końca istnienia analogu i słusznie bo to bardzo dobre pasmo. Nowe RTCN'y i te które wcześniej nadawały w paśmie VHL przeszły już wyłącznie na UHF.
Przykłady nowych obiektów z mojego regionu które nigdy nie nadawały w paśmie VHF: Iława Kisielice, Konin Żółwieniec, Giżycko Miłki
Przykłady obiektów z mojego regionu które przeszły z VHL na UHF: Bydgoszcz Trzeciewiec, Płock Rachocin.
Przykłady obiektów z mojego regionu które do końca nadawały w VHF w kanałach 7-12: Gdańsk Chwaszczyno, Koszalin Gołogóra, Olsztyn Pieczewo.

Michał
Posty: 28
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 17:27
Odbiornik: Ariva Ferguson 650Ti
I inne 3 dekodery dvb-t
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+ rozdzielacz na 4tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa Raszyn i RON Skierniewice

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Michał »

Skierniewice/Bartniki też nie nadawały w VHF, tylko UHF analogowy, ale mam nadzieje że lokalny maszt będzie nadawał Mux8, i może Dab+;)

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Jarosław Masłowski »

@Michał co do DAB+ to ja myślę że Skierniewice będzie emisja DAB+ a z MUX 8 to wątpie , bo blisko nadajnik w Raszynie i Warszawie .

Ja akurat jednej rzeczy nie mogę pojąć . Obok Lubania w Nowej Karczmie za czasu "Analogu"
było nadawe , POLSAT , TVP 2 i TV Łużyce po czym jak wyłączyli nadajnik analogowy to jeszcze działał analogowo TV Łużyce a potem oni usuneli się na swoje nadajniki . A napewno nadajnik trzeba utrzymać . Narazie jest jeszcze kilka stacji radiowych nadawanych z tego nadajnika analogowo . Ja się zastanawiam czy MUX - 8 będzie nadawany z Lubań/Nowa Karczma ?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Robert03 »

poxipol pisze: Moja uwaga dotycząca własnego podwórka.
W Krakowie w chwili obecnej mamy masę anten VHF.Są to jednak w zdecydowanej większości anteny kanałowe K 10-12 różniące się wielkością,parametrami.
Przy przewidywanym K 7 jak zmodernizować
pozostawić,przestroić ( nie bardzo w dół ) wymienić ?
Nie ruszać, zostawić. Jak uruchomią nadajnik nastroić telewizor i cieszyć się dobrym odbiorem MUX-8.
Ewentualnie przy okazji dokonać przeglądu puszki, symetryzatora, kabli i zwrotnicy. Zużyte elementy wyczyścić bądź wymienić na nowe.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Po 31 latach pracy na pewno prosi się o konserwację.
Jest to antena 12 el Telkom-Telmor.
Wcześniej była 5 el jednak ze względu na niewielkie odbicie echowe,została zastąpiona większą.Problem zniknął,jednak większy zysk spowodował przesterowanie sygnału i do symetryzatora został dolutowany tłumik w postaci trzech rezystorów w układzie niesymetrycznym typu " T "
Jak widać na zdjęciu upływ czasu trochę poczynił nieco szkód,dotyczy to tylko kabli,które zwisają.Reszta ma się bardzo dobrze.Dostęp jest trochę utrudniony gdyż znajdują się na wysokości ok 8m.
Po podłączeniu DAB+ K 12 pomimo odmiennej polaryzacji parametry w odbiorniku można uznać że się zamykają.
Dużym plusem jest niewielka odległość do nadajnika 13,2 km i nie ma żadnych przeszkód,a nadajnik widać gołym okiem.
Obrazek

Michał
Posty: 28
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 17:27
Odbiornik: Ariva Ferguson 650Ti
I inne 3 dekodery dvb-t
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+ rozdzielacz na 4tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa Raszyn i RON Skierniewice

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Michał »

[quote="Jarosław Masłowski"]@Michał co do DAB+ to ja myślę że Skierniewice będzie emisja DAB+ a z MUX 8 to wątpie , bo blisko nadajnik w Raszynie i Warszawie .

Ale jak z takimi mocami będzię nadawał Mux8 to dla Skierniewic/Łowicza/Sochaczewa i innych miejscowości Mux8 z Warszawy i Łodzi będzię za słaby, a Bartniki doświetlą te Miejscowości ;)

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Robert03 »

poxipol pisze:Po 31 latach pracy na pewno prosi się o konserwację.
Jest to antena 12 el Telkom-Telmor.
Piękny AZART. Ja bym położył maszt na dachu i przymocował te luźne kable do stojaka. Najlepiej zrobić to metalową opaską lub drutem. Plastikowe opaski nie wytrzymają długo i za 3-5 lat trzeba będzie znowu poprawiać. Takie zwisające kable długo nie wytrzymają. Wiatr nimi kołysze i prędzej czy później kabel zostanie uszkodzony, wysunięty z symetryzatora.
Górna antena 3 elementowa Yagi produkcji Telkom Telmor jest na pasmo UKF OIRT (65-74 MHz). Przydałoby się ją zamienić na 3 elem. CCIR (88-108MHz), chociaż jak do nadajnika blisko to mocne stacje nadawane w polaryzacji H napewno dobrze odbiera.

Jarosław Masłowski
Posty: 127
Rejestracja: 7 października 2015, o 13:45
Miejscowość: Lubań
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON - Jelenia Góra

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Jarosław Masłowski »

Michał pisze:
Jarosław Masłowski pisze:@Michał co do DAB+ to ja myślę że Skierniewice będzie emisja DAB+ a z MUX 8 to wątpie , bo blisko nadajnik w Raszynie i Warszawie .

Ale jak z takimi mocami będzię nadawał Mux8 to dla Skierniewic/Łowicza/Sochaczewa i innych miejscowości Mux8 z Warszawy i Łodzi będzię za słaby, a Bartniki doświetlą te Miejscowości ;)
No nie wiem jak jest u ciebie z MUX 3 , ale jak sprawdzałem to jesteś w zasięgu . No może będą doświetlenia z tego powodu , że będą Kanały TVP .

Michał
Posty: 28
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 17:27
Odbiornik: Ariva Ferguson 650Ti
I inne 3 dekodery dvb-t
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+ rozdzielacz na 4tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa Raszyn i RON Skierniewice

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Michał »

Jarosław Masłowski pisze:
Michał pisze:
Jarosław Masłowski pisze:@Michał co do DAB+ to ja myślę że Skierniewice będzie emisja DAB+ a z MUX 8 to wątpie , bo blisko nadajnik w Raszynie i Warszawie .

Ale jak z takimi mocami będzię nadawał Mux8 to dla Skierniewic/Łowicza/Sochaczewa i innych miejscowości Mux8 z Warszawy i Łodzi będzię za słaby, a Bartniki doświetlą te Miejscowości ;)
No nie wiem jak jest u ciebie z MUX 3 , ale jak sprawdzałem to jesteś w zasięgu . No może będą doświetlenia z tego powodu , że będą Kanały TVP .
Napisałem do Emitela, i potwierdzają że jest w planach nadawanie mux8 z Bartnik

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

hmmmm, a to bardzo ciekawe. Można wiedzieć kto udziela takich informacji?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: qwerty »

Robert03 pisze:Plastikowe opaski nie wytrzymają długo i za 3-5 lat trzeba będzie znowu poprawiać. Takie zwisające kable długo nie wytrzymają. Wiatr nimi kołysze i prędzej czy później kabel zostanie uszkodzony, wysunięty z symetryzatora.
Bo trzeba stosować czarne trytki

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: kris_s8 »

Te czarne też nie są wieczne.

Michał
Posty: 28
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 17:27
Odbiornik: Ariva Ferguson 650Ti
I inne 3 dekodery dvb-t
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+ rozdzielacz na 4tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa Raszyn i RON Skierniewice

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: Michał »

JaroslawMroczkowski pisze:hmmmm, a to bardzo ciekawe. Można wiedzieć kto udziela takich informacji?
Odpowiedzi udziela sekretariat, ale taka informacja nie jest "tajna"?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: poxipol »

Kable połączeniowe są zew.czarne,żyła wew aluminiowa powlekana miedzią,parametry nieciekawe, produkcji NRD. .Jak na dawne czasy trudno dostępne
Plastykowe uchwyty wytrzymały-puściły M3
Opuszczenie 2 calowego masztu o wys prawie 10 m nie jest takie proste.Dobrze że ma przegub u podstawy
Wszystkiego czeka kapitalny remont na wiosnę.
Obok mam rezerwę.gdzie mam podpiętych do niego 4 sąsiadów-12 odbiorników bez wzmacniaczy.Jest jeszcze trzeci ostatni do testów..
Dla lepszego zobrazowania załączam zdjęcia zrobione w zeszłym roku.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@Michal
Nie wiem czy "tajna", czy "poufna", po prostu mamy taką zasadę na tym forum, że staramy się podawać źrodła swoich "newsów".

Zablokowany