Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
AmoresLatino
Posty: 15
Rejestracja: 2 sierpnia 2016, o 11:31
Odbiornik: LG ekran LCD
do odbioru DVB-T
Instalacja antenowa: Ant. pok
zakres VHF 6-12 UHF 21-69
umiejsc, na krześle
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem/Poznań

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AmoresLatino »

Witam jestem nowy na forum mam na imię Tomek, chciałbym się dowiedzieć czy Mux 8 w II etaapie wdrażania będżie z nadajników RTCN Śrem/Poznań i czy jeżeli mam antenę pokojową firmy LAMBADA do odbioru DVB-t o zakresach częstotliwości VHF 6-12 i UHF 21-69 i mocy 230/12 V to odbierze mi z niej kanały Muxu 8?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Tomciosz pisze: Bo tak patrzę na te mapy...

To dochodzę do wniosku, że w rejonach Północnej Jury i tak nie będzie mi potrzebna antena na VHF. Cóż... :(
Mnie też te mapy nie napawają optymizmem.
Podczas pierwszych testów pisałem, że co prawda ze średnim skutkiem ale odbierałem tak z Kosztów jak i Zygry, cieszyłem się jak dziecko, że chociaż z tym MUX'em nie będę miał problemów tym bardziej, że jeszcze inne nadajniki czekają na odpalenie.
Niestety moje płonne nadzieje zostały rozwiane, nie wiem co się stało, ale widać wcześniejszy odbiór był incydentalny, być może było wtedy tropo albo próby robili z jakimiś innymi parametrami, trudno stwierdzić.
Dziś wcześnie rano pojawił mi się na chwilę sygnał z Zygrów k.9 100/100 pewnie znowu tropo, bo po godzinie ani śladu, z Kosztów też nic nie łapię.
Antenę jak pisałem mam VHF, 6 dB z symetryzatorem typowym tylko na kanały od 5 do 12 próbowałem także ze wzmacniaczem i też kiszka, to co jeszcze mogę zrobić? Jedynie na razie czekać.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że Zygry to nie dla mojej lokalizacji, ale Kosztowy? 56 km trudny górzysty teren niestety i też nie odbiera, co prawda z pozostałych z tego kierunku to tylko MUX-2 dobrze odbiera ale reszta przynajmniej jest jakiś sygnał choć kiepski ale jednak a tu nic.
Jeśli nie odbiera 25 kW z Zygrów czy 20 kW z Kosztów to jak odbierzemy ze Św. Krzyża 10 kW to ponad stówa km, ale pozostałe MUX'y nadają 100/100/150 kW i to dookolnie.
Cóż szkoda, że nie wiadomo jakie jeszcze nadajniki będą w naszej okolicy i z jakimi mocami. Na mapie jesteśmy na białej plamie ale na ostatniej docelowej wygląda jak by Włoszczowa, Kamieńsk i coś w okolicach Częstochowy też miało być włączone, pytanie z jakimi mocami jeśli już, bo jak jakieś marne 1 - 2 kW i jeszcze w dodatku w SFN to kiepsko to widzę.
W tej sytuacji nie dziwi mnie ostrożne podejście nadawców do tematu, pewnie dlatego się nie spieszą.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

ObywatelDVB-T pisze: Jeśli nie odbiera 25 kW z Zygrów czy 20 kW z Kosztów.
Niestety to nie jest 20kW dookólnie. Swoją drogą dziwnie dobrano wytłumienia. Kolega "lumca2" odbiera Mux 8 w Ostrawie z nadajnika Kosztowy a u nas tłumienia i "kicha".
ObywatelDVB-T pisze:W tej sytuacji nie dziwi mnie ostrożne podejście nadawców do tematu, pewnie dlatego się nie spieszą.
Przy takich zasięgach (tłumieniach) mało który odbiorca będzie sobie zawracał głowę inwestowaniem w przebudowy instalacji, większość podejdzie do tego na zasadzie "odbiera na obecnej instalacji to dobrze, nie odbiera to trudno". Gdzie mają się spieszyć nadawcy, skoro obywatele RP mają gorszy odbiór niż obywatele sąsiedniego kraju, którzy teoretycznie nie powinni mieć do tego dostępu ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Spodziewałem się, że z obecnych nadajników z pierwszego etapu to u mnie kolorowo nie będzie, ale żeby aż tak.
Nawet DAB + z Kosztów i ze Św. Krzyża w niektórych miejscach w domu w miarę dobrze odbieram, więc tym bardziej myślałem że da radę, widać sygnał DVB-T to nie to samo co DAB.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

DAB z Kosztowy nadaje dookólnie (jeśli się nie mylę) a Mux 8 nie. Nie wiadomo jakie jest tłumienie w Twoim kierunku. Zresztą odbiór radia i telewizji to "dwie różne bajki". Sygnał telewizyjny jest dużo bardziej wymagający. DAB działa mi nawet na pasywnej antenie UHF (pełny zakres wskaźnika sygnału), podczas gdy na pasywnych antenach UHF i VHF jest zero sygnału mux 8.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Michał pisze:mnie bardzo ciekawi jakie nadajniki zostaną uruchomione podczas 3 etapu wdrażania mux8?
Z mapy wynika, że w 3 etapie zostaną uruchomione:
- Szymbark
- Grzywacz
- Żagań / Wichów
- Leszno / ?
- Zakopane / Gubałówka
- Wisła / Skrzyczne
- Szczawnica / g. Przehyba
- Rabka / Luboń Wielki
- Gorlice / Maślana Góra
- Solina / g. Jawor
- Leżajsk / Giedlarowa
- Lublin / Boży Dar
- Siedlce / Łosice
- Przysucha / Kozłowiec
- Skierniewice / Bartniki
- Płock / Radziwie
- Włocławek / Zazamcze
Ostatnio zmieniony 2 sierpnia 2016, o 18:45 przez Kamilx, łącznie zmieniany 2 razy.

Michał
Posty: 28
Rejestracja: 16 listopada 2015, o 17:27
Odbiornik: Ariva Ferguson 650Ti
I inne 3 dekodery dvb-t
Instalacja antenowa: Antena siatkowa+ rozdzielacz na 4tv
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa Raszyn i RON Skierniewice

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Michał »

fajne by było gdyby bartniki ruszyły,wtedy by nie trzeba wielkich anten robic

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »

Będzie jeszcze m.in. Gorlice - Maślana Góra
a.d. pisze: Na chwile obecna w przyszlym roku planowane jest uruchomienie emisji Mux-8 na obiektach:
Szczawnica-Przehyba K7
Gorlice-Komin EC K7

w/wymienone nadajniki beda w SFN z obiektem Kraków/Chorągwica, kanał 7

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

Kamilx pisze:
Michał pisze:mnie bardzo ciekawi jakie nadajniki zostaną uruchomione podczas 3 etapu wdrażania mux8?
Z mapy wynika, że w 3 etapie zostaną uruchomione:
- Szymbark
- Grzywacz
- Żagań / Wichów
- Leszno / ?
- Zakopane / Gubałówka
- Wisła / Skrzyczne
- Szczawnica / g. Przehyba
- Rabka / Luboń Wielki
- Gorlice / Maślana Góra
- Solina / g. Jawor
- Leżajsk / Giedlarowa
- Lublin / Boży Dar
- Siedlce / Łosice
- Przysucha / Kozłowiec
- Skierniewice / Bartniki
- Płock / Radziwie
- Włocławek / Zazamcze
A jakie w takim razie nadajniki mogą pojawić się w drugim etapie?

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Parametry MUX-8

Post autor: monter1981 »

AdamP pisze:DAB z Kosztowy nadaje dookólnie (jeśli się nie mylę) a Mux 8 nie.
DAB+ też idzie z tego obiektu kierunkowo z bardzo zbliżoną charakterystyką. W stronę Tarnowskich ERP 0,69-1,38kW.
Co do MUX-8 to nikt nie mówił, że z odbiorem będzie prosto. To bardzo trudny MUX, ze względu na dość ciasne pasmo. Charakterystyki kierunkowe systemów na poszczególnych obiektach muszą z jednej strony uwzględniać szerokie sieci SFN, a także trzy pokrycia DAB+.
Żeby było ciekawie anteny służące broadcastingowi w paśmie VHF, znajdujące się na RTCN Katowice/Kosztowy, zostały rozmieszczone tak, że jest możliwa jest emisja dookólna. To że wybrano inny wariant wynika prawdopodobnie z faktu dopasowania do charakterystyk sąsiednich obiektów.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »

Poland pisze: A jakie w takim razie nadajniki mogą pojawić się w drugim etapie?
Na mapce II etapu m.in. koło Tarnowa i Kielc pojawia się zielona "plama".

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

monter1981 pisze:
Co do MUX-8 to nikt nie mówił, że z odbiorem będzie prosto.
Mux'y na UHF działają na pasywnych antenach a Mux 8 ledwo coś wskazuje dopiero na wzmacniaczu 24dB - coś tu jest nie tak. Jednego dnia jest BER 2,5e-3 a następnego BER 4e-2 (jakość 0). Skoro tak wyglądają docelowe parametry nadajnika, to ja usuwam z listy programów wczytane "programy" i "mam gdzieś" czy i co będą tam nadawać. Przy takim nadawaniu trzeba by mieć antenę VHF o zysku 20dBi żeby coś odbierać. Może Emitel takie opracuje i wyprodukuje, bo anteny VHF (znajdujące się w handlu) nie przekraczają 6-8dBi. Najdziwniejsze jest to, że w analogu Kosztowy nadawały 100kW dookólnie na VHF i nie było żadnych problemów z odbiorem.
Mux 8 będzie jeszcze większą "sztuką dla sztuki" niż DAB+, a widzów będzie jeszcze mniej niż słuchaczy DAB+. Na miejscu nadawców czekałbym z uruchomieniem nadawania do czasu uruchomienia wszystkich nadajników, a i tak oglądalność będzie znikoma.
Ostatnio zmieniony 3 sierpnia 2016, o 08:12 przez AdamP, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Grubo przesadzasz! Z 65km łapię silny sygnał na prowizorycznej antenie (póki nie kupię właściwej) która ma przy dobrych wiatrach 0dBi. Nie ma żadnych wzmacniaczy.
Jaką masz antenę VHF?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A0140.htm
Ślęża a Kosztowy to całkiem różne sygnały (i różne miejsca odbioru). Mógłbyś porównywać możliwość odbioru, gdybyś mieszkał w mojej okolicy i odbierał ten sam nadajnik. Każde inne porównanie nie ma sensu.
Jaką moc emituje Ślęża w Twoim kierunku (bo raczej nie jest to 1-2kW) :?:

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DVB-T/S »

Kosztowy ma silniejszy sygnał, masz lepszą antenę i dużo bliżej a nie potrafisz odebrać.
Zrób zdjęcie jak to wszystko wygląda.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Acid »

Mam tą samą antenę na VHF. W moim kierunku leci teoretycznie jakieś 8 kW, do tego zwrotnica, rozgałęźnik i ponad 30m kabla. Wskaźniki siły na obydwu tv niemal zamknięte, szukaj może gdzieś jest błąd w połączeniu.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: Parametry MUX-8

Post autor: monter1981 »

Ślęża to zły przykład, bo w kierunkach docelowych ERP nie schodzi poniżej 8kW. Spore tłumienia sygnału dotyczą kier. płd-zach, ale te rejony będą obsłużone przez inne obiekty nadawcze. Co do Kosztów, to jestem ciekaw jak wygląda sytuacja z odbiorem w Gliwicach. W tę stronę przewidziano również niewysoką moc 5-7,5kW ERP.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Acid pisze: do tego zwrotnica, rozgałęźnik
To też mam a błędu w instalacji nie ma ;) Czechowice są trochę bliżej nadajnika i jest lepszy profil terenu. 1-2kW a 8kW to jednak spora różnica przy tych odległościach. Nie mam zamiaru "pisać doktoratu" (a tym bardziej pakować się w następne koszty) tylko dlatego, że jakiś "geniusz" wymyślił tak silne wytłumienie w moim kierunku. Gdyby w moim kierunku szło 8-10kW sytuacja wyglądałaby inaczej. Nie chcą dosłać sygnału, to trudno - z pustego i Salomon nie naleje.
Inwestowanie w instalację ma sens w uzasadnionym celu, np. dołożenie Yagi UKF blisko pod antenami UHF odczuwalnie zmniejszyło zakłócenia powodowane przez skutery i motorowery (widocznie działa jak ekran) ;) . Mux 8 nie uzasadnia wydatków.

Kol. monter1981, jesteś pewien tej kierunkowej emisji DAB z Katowic :?: Emitel podaje cokolwiek sprzeczne informacje. W "aktualnych parametrach emisji radia DAB" piszą: Katowice 6kW, natomiast w "wyszukiwarce obiektów" piszą: Katowice 10kW emisja dookólna ;)

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Acid »

Emisja DAB+ jest kierunkowa z mocą 10kW odkąd powieszono nowy system antenowy. Takich kwatków w wykazach Emitela jest pełno ;)

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: TLW/SZA »

monter1981 pisze:Co do Kosztów, to jestem ciekaw jak wygląda sytuacja z odbiorem w Gliwicach. W tę stronę przewidziano również niewysoką moc 5-7,5kW ERP.
W Gliwicach odbiór MUX-8 poprawny przynajmniej u mnie w firmie.
Instalację antenową osobiście wykonywałem,fotka co prawda zrobiona ze 2 lata temu:
Obrazek

Na tv Thomson są 4 kreski w skali 6 i jakość dobra.
Jak nie zapomnę to zrobię zdjęcie.

Zablokowany