Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Tomciosz »

A faktycznie. Krótka pamięć. A to co nas bardziej interesuje - to cisza?

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Niestety cisza.

Atlas26
Posty: 5
Rejestracja: 9 stycznia 2017, o 19:18
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Instelacja dekoder cabletech URZO195 ,antena Opticum AX1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przehyba

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Atlas26 »

marekns pisze:
poxipol pisze:Tereny bardzo trudne do odbioru.
Można mieć jeszcze nadzieję że może jeszcze z Kicarza.
Nie wiadomo jeszcze jaka będzie moc promieniowania SFN
To że niekorzystny profil terenu,nie oznacza całkowitego braku odbioru.
Skoro ze Szczawnicy do Piwnicznej można dojechać samochodem terenowym,to i sygnał może doleci.
Niestety nie ma żadnych szans na odbiór z Przehyby. To nie są pojedyncze pagórki tylko całe psmo górskie. Dookoła szczyty 700-1000 mnpm a w wąskiej dolinie miejscowości położone na wysokości 400-450 mnpm. Możliwy jest jedynie odbiór MUX1 i 2 z Choragwicy z tego względu że profil terenu pomiedzy Chorągwica a Piwniczna biegnie dolina Popradu tzn mniej wiecej wzdłuż rzeki Poprad gdzie teren jest płaski i nisko połozony.
K63 pisze:Domyślam się że póki nie zostały uruchomione wszystkie nadajniki, nie są prowadzone pomiary w terenie. Przy dalszych problemach - po uruchomieniu Przehyby - nie pozostaje nic innego jak zaprosić pracowników UKE lub Emitela z miernikiem. Należy jednak pamiętać, że z góry założono iż ok. 5% populacji pozostanie poza zasięgiem. Wiadomo że góry i tereny mocno zalesione mają najgorzej. Z moich dotychczasowych pomiarów w kilkunastu lokalizacjach widzę, że szału nie ma i trzeba będzie się trochę pogimnastykować - szczególnie trochę dalej od nadajników. Ja na szczęście "o rzut beretem" będę miał Maślaną Górę w pol. H, ale po poszukiwaniach sygnału (na ATZ-5/6-8) ze Suchej Góry i ostatnio z Tarnowa mam mieszane uczucia. Jeżeli jakiś sygnał jest, to najczęściej na poziomie zaledwie 43-47 dBuV. Wymagane minimum to 51 dBuV, więc bez słabego wzmacniacza się nie obejdzie.
Dzisiaj planuję polowanie na sygnał mux-8 z Tarnowa w Limanowej na LOG 2-69.
Właśnie to jest ten pardoks, że nadajniki połozone w płaskim terenie maja duże moce a w górach gdzie teren jest trudny moce sa niskie. Osoby projektujace siec nadajników MUX-8 w ogole nie uwzgledniły profilu terenu, wszystko zaprojektowano jakby Polska była płaska. A małopolska jest blisko granicy ze Słowacja to w kierunku południowym dano mocne wytłumienie i po sprawie.
Dokładnie tak jest ja też widze jestem poza zasiegiem niewiem dlaczego moce nie są porównywalne do pozostałych 3muxów ?? Zna może ktoś odpowiedz?????????

Longhorn2009
Posty: 36
Rejestracja: 28 grudnia 2012, o 23:11
Miejscowość: Sędziszów Młp
Odbiornik: Mygica T230A PC USB
Instalacja antenowa: Antena siatka + vhf 8elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Longhorn2009 »

Sygnał VHF lepiej rozchodzi się niż UHF, stąd sporo niższe moce nadawania.

Atlas26
Posty: 5
Rejestracja: 9 stycznia 2017, o 19:18
Odbiornik: Samsung
Instalacja antenowa: Instelacja dekoder cabletech URZO195 ,antena Opticum AX1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Przehyba

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Atlas26 »

Longhorn2009 pisze:Sygnał VHF lepiej rozchodzi się niż UHF, stąd sporo niższe moce nadawania.
Tak tylko 1,6 kwVHF niema
Co poruwnywac do 20 kw UHF wartosci mocy znacznie zaniżone.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Dowiedziałem się trochę informacji na temat parametrów MUX8 od UKE (koordynacja)
- Cieszyn / ul. Mickiewicza, kanał 6, H, 0,04 kW ERP (największa moc w azymucie 90*, najmniejsza - 250*), 52 m n.p.t.
- Człuchów / ul. Szkolna, kanał 8, H, 2 kW ERP (największa moc - 260*, najmniejsza - 170*), 73 m n.p.t.
- Czyże, kanał 8, V, 2 kW ERP (największa moc - 190*, najmniejsza - 310*), 69 m n.p.t.
- Grzywacz, kanał 6, H, 1,2 kW ERP (największa moc - 60*, najmniejsza - 330*), 58 m n.p.t.
- Kamieńsk / Zwałowisko, kanał 9, H, 5 kW ERP (największa moc - 50*, najmniejsza - 320*), 31 m n.p.t.
- Piła / Rusinowo, kanał 9, V, 40 kW ERP (największa moc - 50*, najmniejsza - 190*), 284 m n.p.t
- Szczawnica / g. Przehyba, kanał 7, V, 1,6 kW ERP (największa moc - 0*, 90*-100*, 350*; najmniejsza - 210*-240*), 73 m n.p.t.
- Tarnobrzeg / Machów, kanał 8, H, 15 kW ERP (największa moc - 40*, najmniejsza - 300*), 100 m n.p.t.
- Toruń / ul. Ceramiczna, kanał 8, H, 15 kW ERP (największa moc - 130*, 180*, najmniejsza - 0*), 120 m n.p.t.
- Zakopane / Gubałówka, kanał 7, V, 0,5 kW ERP (największa moc - 40*, najmniejsza - 260*), 91 m n.p.t.
Parametry mogą ulec zmianie, gdyż trwa koordynacja międzynarodowa.

Mnie interesuje TON Czyże - w moim azymucie będzie nadawał ok. 1,27 kW ERP (moja odległość 21 km) w polaryzacji pionowej. Nie chcę korzystać z tego obiektu nadawczego, a MUX8 z RTCN Białystok / Krynice w moim azymucie będzie nadawał 14,72 kW ERP w polaryzacji poziomej (odległość 77 km). Ciekawe, czy moja antena w polaryzacji poziomej będzie odbierała (mimo, że nie chcę) MUX8 z TON Czyże.
W przypadku MUX3 RTCN Białystok / Krynice nadaje 100 kW ERP, a TON Czyże w moim azymucie 3,76 kW ERP w tej samej polaryzacji (H). Efekt? Dziś moc sygnału 100%, jakość 69% - 89%. Gdy jakość spada do 50% to ponownie włączam dekoder na inny MUX, a potem przełączam na MUX3 i da się oglądać. (jakość wraca do 69%-89%).

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Domel28 »

Czyże mogą odbierać na siatce ale może być problem na antenie w pol. H, bo moc niewielka. O Krynicach zapomnij, że zadziałają na siatce.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Właśnie mi chodzi o to, żeby nie odbierać z TON Czyże, bo tam jest tylko MUX3 i będzie MUX8, a z RTCN Białystok / Krynice, skąd MUX1 i MUX2 odbiera bezproblemowo, a MUX3 jest pogarszany przez TON Czyże.
Najsłabszy z MUX-ów w UHF jest MUX1 - według wykazów UKE moc w moim azymucie - 47,87 kW ERP na częstotliwości 674 MHz, a MUX8 będzie nadawany na 198,5 MHz. Wynika z tego, że częstotliwość MUX1 jest 3,395 razy wyższa, a więc moc na kanale 46 - 47,87 kW ERP odpowiada mocy 14,1 kW ERP na kanale 8. Anteny MUX8 będą zawieszone o 38 m niżej niż anteny pozostałych multipleksów. Raczej odbiór powinienem mieć. Mam nadzieję, że tym razem TON Czyże dzięki odmiennej polaryzacji nie będzie przeszkadzał.

Za kilka tygodni okaże się, czy MUX8 z RTCN Białystok / Krynice będę odbierał, a w czerwcu okaże się czy TON Czyże będzie miał wpływ na odbiór.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Kamilx pisze: Raczej odbiór powinienem mieć.
Z odległości 77 km anteną UHF - nie liczyłbym na to. Prościej byłoby dołożyć antenę VHF ustawioną na Czyże + zwrotnica.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Moja antena siatkowa obsługuje UHF i VHF, wIęc mi kolejna antena nie jest potrzebna.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

Jeśli to klasyczna siatka, to jesteś w błędzie ;)

Jedna z odpowiedzi o siatkach napisana przez kol. K63

Wydawałoby się że "zachodnie" siatki mogą różnić się od polskich jedynie jakością wykonania i ceną. Jest jednak jedna istotna różnica ... na papierze.
Od wielu, wielu lat panuje u nas przekonanie że siatka jest szerokopasmową anteną przeznaczoną do odbioru na pasmach III-V. I taki zakres częstotliwości pracy podawany jest w parametrach, np.
DIPOL ASP-8 k.5-60
TELMOR ASD-860 k.5-69
Zdecydowanie inaczej sprawa wygląda u zagranicznych producentów tych anten. Praktycznie jednogłośnie twierdzą że jest to antena na pasma IV-V. O tym że takie właśnie jest ich przeznaczenie, już pisaliśmy na forum.
TELEVES 1083 k. 21-69
MAXIMUM 4 GIRD k. 21-69
FUBA DAT-920 k. 21-60 LTE
HIRSCHMANN/TRIAX FESA-805 k. 21-68
WISI EE06 k. 21-69
EMME ESSE UHF Panel k. 21-69 / 21-60 LTE
ENGEL Panel UHF k. 21-69


Więcej możesz poczytać w dziale o antenach :arrow: "antena siatkowa".

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

Akurat moja "siatka" ma około 15 lat i odbierala kanały analogowe w paśmie VHF - TVP1 z RTCN Białystok / Krynice (bezproblemowo), a także tyłem anteny - Białoruś 1 z Rakitnicy koło Brześcia (z lekkimi zakłóceniami).

Dzięki za informację, bo nie wiedziałem.
Może na tym zakonczmy ten temat.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: AdamP »

To niczego nie dowodzi ;) Ja też miałem TVP1 (analog) na VHF i pasywna antena UHF odbierała go bez problemu, a Mux 8 nie wykrywa nawet śladu. Analogowe nadajniki VHF miały całkiem inne moce.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Parametry MUX-8

Post autor: blockbuster »

Kamilx pisze:Dowiedziałem się trochę informacji na temat parametrów MUX8 od UKE (koordynacja)

- Kamieńsk / Zwałowisko, kanał 9, H, 5 kW ERP (największa moc - 50*, najmniejsza - 320*), 31 m n.p.t.
A może kolega podać jak wygląda sytuacja z tłumieniem w azymucie 170-180* ?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

170* - 1,1 dBW, czyli moc to 3,88 kW ERP
180* - 4,7 dBW, czyli moc to 1,69 kW ERP

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Robert03 »

W dobrych warunkach odbiorczych każda antena odbierze każde pasmo, podobnie jak kawałek drutu. To że odbiera nie oznacza że jest na dane pasmo. Różnica polega na tym że antena niededykowana odbierze dany sygnał gorzej niż antena dedykowana. To że komuś siatka czy inna antena UHF odbiera pasmo VHF wcale nie dziwi. Różnica będzie natomiast w jakości i poziomie sygnału oto przykład mojego znajomego:
Antena siatkowa 4m nad ziemią do Trzeciewca 20 km, antena patrzy w gęste świerki które zasłaniają całkowicie kierunek nadajnika i stoją 3m przed anteną, 500 m od anteny niewielki lasek. Instalacja pasywna sygnał rozdzielony na 2TV. Odbiór:
Pasmo UHF: Poziom i jakość sygnału na wszystkich muxach 100%/100% nie zmienia się.
Pasmo VHF Poziom 85%, jakość 85-95 waha się i wskakują pojedyncze błędy. To jednak nie wpływa na komfort oglądania. Nie ma żadnych zakłóceń w odbiorze.
Po dołożeniu zwrotnicy i zamontowaniu anteny VHF 3m nad ziemią: Poziom i jakość sygnału stabilnie 100% zero błędów.
Pomimo gorszych warunków odbioru (niżej antena gęsta roślinność) parametry sygnału są lepsze i bardziej stabilne.
I po takim porównaniu widać dopasowanie anteny do danego pasma lub nie.
W obu przypadkach komfort oglądania jest taki sam i w tym przypadku dokładanie anteny mija się z celem bo nie wpływa odczuwalnie na obraz. Różnicę widać tylko na miernikach.
To nie oznacza że antena siatkowa jest dedykowana dla VHF bo po parametrach odbioru wyraźnie widać że nie jest i sporo jej brakuje.

siatki odbierały analogowy VHF i to całkiem znośnie. ale gdy porównało się odbiór siatki i anteny dedykowanej to różnica była bardzo duża chociażby w tym że na siatce łatwo było o odbicia a na antenie właściwej odbić nie było.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kolor »

...ale gdy porównało się odbiór siatki i anteny dedykowanej to różnica była bardzo duża chociażby w tym że na siatce łatwo było o odbicia a na antenie właściwej odbić nie było.
Szerokość widzenia siatki, nie oznacza braku jej przystosowania na jakiekolwiek pasmo. Jest to tylko jedna z jej właściwości, która czasem może być przydatna, a czasem przeszkadzająca bez względu na częstotliwość odbioru.

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: poxipol »

Jak patrzę na wskazania odbioru pasma VHF,to lepiej sobie radzi krótka klasyczna Yagi UHF niż siatka przy odmiennej polaryzacji.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: RE: Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kamilx »

AdamP pisze:To niczego nie dowodzi ;) Ja też miałem TVP1 (analog) na VHF i pasywna antena UHF odbierała go bez problemu, a Mux 8 nie wykrywa nawet śladu. Analogowe nadajniki VHF miały całkiem inne moce.
Okazało się, że moja siatka odbiera pasmo VHF - odbieram sygnał z RTCN Białystok / Krynice, który dziś rozpoczął nadawanie.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Domel28 »

Jakie parametry? Widocznie sygnał jest na tyle silny, że działa. Ciekawe jak będzie ze stabilnością przy zmiennych warunkach pogodowych?

Zablokowany