Parametry MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

@Poland.
Nie kombinuj bo ktoś kto mieszka w Łodzi może się poczuć urażony.
A może zamiast Chorągwicy włączyć Św. Krzyż?
Ja też bym chciał, aby włączyli w pierwszym etapie Św. Krzyż albo Wręczycę tylko, że nie my o tym decydujemy.
Piszesz "nie uruchamiajmy" tak jakbyśmy my forumowicze mieli najwięcej do powiedzenia.
Z pozwoleniem nie ma problemu jak trzeba to wydadzą, jak myślisz dlaczego taka a nie inna decyzja? Łódź jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce ponad 700000 mieszkańców a Kielce są na 17 miejscu ponad 190000 i są nawet mniejsze od Częstochowy czy Sosnowca, resztę dopowiedz sobie sam.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

No w sumie tak. Z drugiej strony w moim odczuciu nadajniki na Świętym Krzyżu czy też sieci miast na Dolnym Śląsku powinny zostać uruchomione skoro Emitel ma już na nie pozwolenie - tym sposobem może Emitel dobiłby do 50% zasięgu lub może i nawet przekroczył tą liczbę.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: TLW/SZA »

Też jestem niezadowolony że RTCN Święty Krzyż nie odpali MUX-8 w pierwszym etapie,ale najwidoczniej nie jest jeszcze przygotowany pod emisję tego mutlipleksu.

Na szczęście jestem w zasięgu RTCN Kosztowy i to w komfortowej sytuacji ,bo z tego masztu MUX-8 poleci w polaryzacji H,czyli siatka mi wystarczy :)

Awatar użytkownika
exmartino
Posty: 109
Rejestracja: 14 lipca 2011, o 09:34
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: exmartino »

TLW/SZA pisze:Na szczęście jestem w zasięgu RTCN Kosztowy i to w komfortowej sytuacji ,bo z tego masztu MUX-8 poleci w polaryzacji H,czyli siatka mi wystarczy :)
Jesteś pewien że zwykła antena siatkowa poradzi sobie z sygnałem MUX 8 z Katowice Kosztowy? Już czytałem różne opinie w tym temacie i chyba najlepiej będzie poczekać i się przekonać.

Artur912
Posty: 155
Rejestracja: 23 kwietnia 2016, o 13:19
Odbiornik: Cabletech
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na zewnątrz z lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wisła Jesenik Ostawa Opawa Klimkovice

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Artur912 »

Lepiej niech kupi kierunkową i ustawi , ale po co jak nadawcy nie będą nadawać od sierpnia

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Pablo70 »

Myślę że gdyby Emitel nie musiał nie uruchamiałby żadnego nadajnika w sierpniu.Doszło do kuriozalnej sytuacji gdzie nadawcy nie są gotowi do emisji a jednocześnie Emitel zmuszony jest odpalić nadajniki z emisją obrazu kontrolnego. :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Parametry MUX-8

Post autor: K63 »

Troszkę lepsza jakość mapki zasięgu

Obrazek

Tylko zastanawiam się dlaczego tą mapkę mają inne media, a na oficjalnej stronie Emitel-a jej nie ma.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: Jakie obiekty nadawcze i moce nadajników dla MUX8?

Post autor: a.d. »

K63 pisze:@a.d. - ale jesteś pewien że komin EC, a nie Maślana Góra?
  • Tak,
  • prawdopodobnie system antenowy juz jest zamontowany albo bedzie w najblizszym czasie.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: TLW/SZA »

exmartino pisze: Jesteś pewien że zwykła antena siatkowa poradzi sobie z sygnałem MUX 8 z Katowice Kosztowy? Już czytałem różne opinie w tym temacie i chyba najlepiej będzie poczekać i się przekonać.
Nawet na 101%,jestem pewien że siatka da sobie radę ;)
Zresztą na forum wstawię zdjęcia jak będą wyglądać paski z parametrami odbioru.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Kolor »

Poland pisze:Moim zdaniem można to obejść - nie uruchamiajmy Łodzi która to dopiero czeka na pozwolenie a uruchomijmy Kielce które to już takowy dokument posiadają :mrgreen:
Jasne, czy w kieleckim jest więcej podobnych pomysłów?
ObywatelDVB-T pisze:@Poland.
Nie kombinuj bo ktoś kto mieszka w Łodzi może się poczuć urażony.
A może zamiast Chorągwicy włączyć Św. Krzyż?
Ja też bym chciał, aby włączyli w pierwszym etapie Św. Krzyż albo Wręczycę tylko, że nie my o tym decydujemy.
Piszesz "nie uruchamiajmy" tak jakbyśmy my forumowicze mieli najwięcej do powiedzenia.
Z pozwoleniem nie ma problemu jak trzeba to wydadzą, jak myślisz dlaczego taka a nie inna decyzja? Łódź jest trzecim pod względem liczby mieszkańców miastem w Polsce ponad 700000 mieszkańców a Kielce są na 17 miejscu ponad 190000 i są nawet mniejsze od Częstochowy czy Sosnowca, resztę dopowiedz sobie sam.
Dzięki za wyjaśnienie. Problem z Łodzią jest taki, że i tak prawie wszystko mamy zawsze na końcu. Można jeszcze stwierdzić, że nadajnik w Zygrach obejmuje znacznie więcej ludności swym zasięgiem. Można powiedzieć, że realizacja zasięgu jest w tym przypadku wydajniejsza. Czyż nie jest to znacząca przyczyna?

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: Parametry MUX-8

Post autor: qrzy »

Uruchomienie nadawania w późniejszym terminie nie musi oznaczać, że ktoś się akurat uwziął na mieszkańców województwa Świętokrzyskiego i celowo opóźnia uruchomienie. Moim zdaniem sprawa jest dużo prostsza i zwyczajnie wynika z braku dopasowania obecnego systemu antenowego pod DAB+ do częstotliwości na której będzie nadawany nowy multipleks.

Na wielu obiektach poczyniono takie inwestycje i jak to można zauważyć na przykładzie obiektu Kraków / Chorągwica, większa długość oraz grubość elementów na nowym systemie antenowym sugeruje szerszą charakterystykę anteny na niższej częstotliwości (kanał 7).

tl;dr mux8 nie może wystartować z anten od dab+, być może konieczna będzie wymiana

Jeżeli tak nie jest, to Panów od Emitela poproszę o sprostowanie :)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: poxipol »

W profesjonalnych wykonaniach na każdy kanał stosuje się inną antenę.
W paśmie VHF-H różnice wymiarów anten widać już gołym okiem.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: TLW/SZA »

Wiadoma sprawa ,że nikt się nie uwziął na mieszkańców Świętokrzyskiego,że MUX-8 nie poleci z RTCN Święty Krzyż w I etapie wdrażania.
Pisałem wczoraj o tym w tym dziale: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=50&t=7228
Że też jestem niezadowolony że ten MUX nie odpali w Sierpniu.
Ale najwidoczniej wieża nadawcza jest nie przystosowana pod emisję.
Co innego Zygry,które mają systemy pod VHF jeszcze po analogu.

Zapewne kolega @Poland nie miał na celu urażenia forumowiczów z woj.Łódzkiego.

I z tego co kojarzę kolego @Kolor,to kolega @Poland pochodzi z woj.Małopolskiego,nie Świętokrzyskiego :D

Pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Parametry MUX-8

Post autor: hadam »

Teraz jest nieco inna sytuacja niż podczas uruchamiania poprzednich multipleksów, bo nie ma kto płacić za pusty MUX a warunki są takie, że musi ruszyć na początku sierpnia i ma pokrywać określoną liczbę ludności.
Dlatego najkorzystniej dla Emitela jest uruchomić jak najmniej nadajników ale w miejscach gdzie jest najwięcej ludności aby spełnić warunki koncesji. Mapa mówi sama za siebie, na pierwszym miejscu pod względem ludności jest Warszawa na drugim Kraków potem Łódź także Śląsk bo jest duże skupisko miast w zasięgu itd, itd.
Emitel pewnie sądził, że nadawcy się wyrobią bo pierwsze założenia były takie, że już w marcu miał ruszyć tak mówił prezes, tym czasem plany się zmieniły i teraz to jest uruchamianie na siłę.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

Mnie tymczasem ciekawi inna sprawa a mianowicie czy w sierpniu MUX8 będzie ruszał z jednym dużym testem czy sloty będą już odpowiednio podzielone przez co startując multipleks miałby 7 pozycji.
Tak swoją drogą dobrze by było gdyby Emitel dał coś więcej niż tylko pasy - chodzi mi tu o zapętloną treść dotyczącą multipleksu (m.in zasięgu czy danych kontaktowych do Emitela a także instrukcji dotyczącej odbioru) w postaci prezentacji a z czasem także reklam danych stacji z multipleksu i plansz typu "W tym miejscu już od września będzie nadawać lokalno-samorządowa stacja Zoom TV" ponieważ dzięki temu widzowie wiedzieliby po co dana emisja jest uruchomiona.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Pablo70 »

Emitel nie jest dostawcą treści więc nie wymagaj żeby nadawał materiały promocyjne.Jeśli nadawcy będą zainteresowani takimi treściami to zapewne będą je nadawać na "swoich" slotach.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Parametry MUX-8

Post autor: DanielK »

Panowie, jak na 1 etap tych 7 lokalizacji to jest naprawdę bardzo dobrze. To aż 44% populacji w zasięgu!
Nie marudzić! :D

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Poland »

Problem w tym że w sierpniu miało być nie 44 a chyba nawet 60 procent zasięgu więc skąd jeszcze te 16% można by wytrzasnąć.
Co do treści to moim zdaniem Emitel może coś z tym poeksperymentować dopóki nadawcy nie ruszą. Przynajmniej potencjalni widzowie będą wiedzieć co się szykuje.

Pablo70
Posty: 93
Rejestracja: 21 kwietnia 2012, o 17:26
Odbiornik: nBox dongle
Panasonic 42ST50
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kalisz-Mikstat

Re: Parametry MUX-8

Post autor: Pablo70 »

Odpalają minimum jakie muszą odpalić.Dla wielu lokalizacji mają pozwolenia więc jeśli zajdzie potrzeba to zapewne zostaną w krótkim czasie uruchomione.Do czasu kiedy mux nie zacznie regularnej emisji kwestia pokrycia ma małe znaczenie.Mało kogo poza grupką zapaleńców interesuje oglądanie kolorowych pasków ;)

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Parametry MUX-8

Post autor: poxipol »

Wcześniejsze testy powinny być koniecznością,zwłaszcza dla modernizacji instalacji zbiorczych.
Na oko nikt tego nie wykona.
Robienie czegoś na gwałt w ostatniej chwili,nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zablokowany