Programy TVP w MUX8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: K63 »

DVB-T(2) INQUIRING pisze:"Na początku br. zarząd TVP sugerował, że chce wykorzystać MUX 8 do nadawania w wysokiej rozdzielczości kanału TVP Info."
Być może to jakieś nieoficjalne informacje bo ja sobie czegoś takiego nie przypominam. Może się mylę.
Prawdopodobnie komuś "się napisało" Info zamiast Sport, tym bardziej że TVP Info (niby)HD nadaje od września 2016. A właśnie o starcie TVP Sport w mux-8 mówiło się na przełomie 2016/2017.
Już nawet dziennikarze gubią się w tym galimatiasie.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Tak, w Full HD, TVP Info ma być według zapowiedzi od 2018 roku(bodajże od mniej więcej początku roku). Obecnie część audycji jest upscalowanych z SD.

Z tego co pamiętam to pierwszy news poszedł gdzieś wiosną 2016 roku(końcem kwietnia) o pracach nad dodaniem TVP Sport do MUX-3. W październiku lub wcześniej tamtego roku było "doprecyzowane", że chodzi o wersję HD(zresztą z protechnologicznych wypowiedzi Prezesa można było się tego domyślać. Raz nawet słyszałem bądź czytałem coś chyba z jego wypowiedzi na wzór, że w obecnych czasach wchodzić z kanałem SD, a tym bardziej sportowym nie ma sensu, więc tylko HD. Również jego najnowsze wypowiedzi o tym świadczą). Trzeba dodać, że było to(informacja z października) uzupełniona o zależność z zapewniania finansowania Mediów Publicznych od 2017 roku... Była też wtedy mowa o przesunięciu z MUX-3 do MUX-8: TVP Kultura i TVP Historia, a innego czasu rozważana opcja TVP Seriale bodajże jako 3 kanału w przypadku opcji 3 kanałów SD. Ja jestem za opcją 2 kanałów w tym jednego w jakości HD od TVP. [Od początku sprawy do teraz, chyba wiele więcej wypowiedzi padało, których tu nie przytoczyłem, odnośnie tego jakie kanały, gdzie się znajdą docelowo].

Nie interpretował bym każdych wypowiedzi Prezesa Kurskiego jako wiążących, bo nie było chyba nigdy mowy o pewności nieodwołalnej coś na wzór: "od wtedy i wtedy tak i tak, bezwarunkowo". Dlatego ja odbieram jego wypowiedzi, które padały i które można tak było interpretować jako różne propozycje, pomysły. Ludzie, dziennikarze pytali to odpowiadał on, TVP to co obecnie jest najbardziej prawdopodobne, rozważane... Ale to wszystko żeby zrozumieć trzeba chyba, wziąć w myślenie, że TVP chyba nie śpieszyło się i nie śpieszy z wejściem na "ósemkę" z przyczyn raczej wiadomych dla TVP, czyli m.in. finansowych ogółem(przyszłości i rozwoju)... Będąc w tak komfortowej sytuacji można podchodzić do tematu na większym luzie tym bardziej, że żaden przepis ich nie pospiesza.
Gdy pierwszy raz mówił o TVP Sport mówił o rozpoczęciu prac nad dodaniem go do NTC...
Co do konsolidacji to prawda mówił o niej w formie pomysłu, który to miał zaproponować następnie Wiceprezesowi TVP, widocznie jednak jej nie będzie słysząc o TVP Muzyka i drugim kanale choć być może powstaną te, a już obecne zostaną skonsolidowane. Kto wie... :D
------------------------------------------------------------------------------------------
To co dałem na poprzedniej stronie jest ciekawe moim zdaniem:
"Bycie operatorem MUX 8 dałoby nam możliwość aktywnego oddziaływanie na przepływność multipleksu - powiedział Juliusz Braun, sugerując, że w takim przypadku TVP mogłaby np. zwiększyć liczbę swoich kanałów w tym multipleksie, optymalizując ich przepływność (za Wirtualnemedia.pl)."

Chodzi chyba o operatora technicznego, którym jest EmiTel obecnie. Można by obecnie nie używane sloty przez TVP przeznaczyć na kanały, które już tam są, ale w HD, do czasu gotowości i złożenia jakichś "papierów" przez TVP, że od wtedy i wtedy wchodzimy z tym i tym na MUX-8. Nie wiem czy któryś z nich gdziekolwiek już nadaje w takiej jakości(może WP...). Co do przyszłości i np. obecności kanałów TVP tam, można by coś też pomyśleć o ewentualnym "zmieszczeniu" tam 2 kanałów HD od TVP(znamy sprawę MUX-3 od strony technicznej). Oczywiście wszystko uzgadnianie z KRRiT musiało by być chyba. Ciężko by było to uzgodnić z komercyjnymi stamtąd(kanały od nich w HD i od TVP z racji miejsca bo, aż tyle by się go tam chyba nie wygenerowało). Wiem też, że chyba żadnym z zainteresowanych obecnie nie takie sprawy w głowie, ale... :D

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Ale to wszystko żeby zrozumieć trzeba chyba, wziąć w myślenie, że TVP chyba nie śpieszyło się i nie śpieszy z wejściem na "ósemkę" z przyczyn raczej wiadomych dla TVP, czyli m.in. finansowych ogółem(przyszłości i rozwoju)... Będąc w tak komfortowej sytuacji można podchodzić do tematu na większym luzie tym bardziej, że żaden przepis ich nie pospiesza.
Otóż to, prywatna spółka ponosi koszty nadawania MUXa wypełnionego w 60% i nie może go jednocześnie zapełnić w 100%, gdyż nadawca dla którego przeznaczono te miejsca nie spieszy się z nadawaniem, a nie spieszy się bo nie płaci za emisję tego, czego sam nie wykorzystuje.

Przyznasz że to nie jest normalne?

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

To znaczy w mojej opinii jest to normalne w świetle przepisów(z tego co wiem)...
Od strony widza, Polaka patrzę na to tak, że chyba w sumie lepsze jest takie zachowanie TVP odnośnie MUX-8(pośrednio MUX-3), bo jak by się mieli pchać później w coraz to większe tarapaty finansowe to chyba nie tędy droga(chyba, że powodem sytuacji nie są finanse, a z innych przyczyn zachowują się tak wobec "ósemki", to wtedy w zależności od tego co by to było, można by spojrzeć na to inaczej). W konsekwencji brnięcia na minus z pieniędzmi, chyba cały Naród w jaki to by nie było sposób dokładał by się do m.in. TVP. Finalnie do tego trzeba wziąć pod uwagę również to, że nie samą telewizją ludzie żyją(a przynajmniej chyba nie powinni) na co dzień, bo są ważniejsze rzeczy od niej. W innej sprawie podobają mi się protechnologiczne zapowiedzi(i już wykonane działania) TVP, mimo wszystko chyba w sytuacji jakiegoś ryzyka finansowego, które to w sumie zawsze występuje. Co do tego czy załóżmy finanse np. TVP wyglądałyby inaczej w sytuacji innych zarządzających, czy też wszelka treść byłaby taka, a nie taka, to temat chyba nie na to forum i opinii, indywidualnych zdań każdego.

U poprzedników: TVP i rządzących brakowało mi chyba w ogóle braku podejścia do tematu ogólnie Mediów Publicznych(ale głównie np. TVP Sport i co by zrobić żeby był) w latach, które pamiętam.
Co do mojego podejścia do Mediów Publicznych to nie mam jasnego sprecyzowanego zdania czy w ogóle powinny istnieć, pod drugie w jakiej formie oraz jak powinny być ewentualnie finansowane.

Tak, chyba ponosi koszty prywatna spółka, ale to już są prawa rynku co do których nie będę się wypowiadał. Jak by nie było to TVP mimo wszystko w jakiś tam sposób jest wspólna... Szkoda każdego jak ktoś idzie na minus, ale kto, kto na większy, w jakiej sytuacji ogólnej też trzeba brać pod uwagę w tle prawa(przepisów) oczywiście... Które, że istnieje nie oznacza, że zawsze jest idealne wobec oczekiwań.
Ostatnio zmieniony 26 października 2017, o 22:31 przez DVB-T(2) INQUIRING, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T/S »

ale kto, kto na większy
To nie miejsce aby rozstrzygać kto ma większego :lol:

To że TVP marnie działa i jest na minusie to wyłącznie wina zarządzających. Teraz to mogą znowu skomleć że nie mają pieniędzy na nadawanie i przeciągać w nieskończoność. Ciekawe kto miał w tym interes aby dać prawie bankrutowi 3 sloty?!

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: Krosnoludek »

Pieniążki do TVP płyną teraz szerokim strumieniem: https://businessinsider.com.pl/media/tv ... vp/v82dyzr
Więc niech wreszcie uruchamiają te kanały na MUX-8: TVP Sport HD i TVP Seriale :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T/S »

Teraz to Kurski i reszta zrobią podwyżki z 30tyś miesięcznie na 50 tyś. W końcu państwo sponsoruje spółkę co nie do końca jest zgodne z prawem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

@DVB-T(2) INQUIRING
Jeśli jakiegokolwiek nadawcy nie stać na wejście na MUX8 niech z tych miejsc zrezygnuje. Po co je trzyma?
Ciekawe czy tako jako prywatny przedsiębiorca byłbyś zadowolony z tego że ktoś nakazał Ci odpalić urządzenia w całej Polsce, opłacić ludzi żeby je utrzymać, opłacić energię elektryczną i inne koszty, nie płacąc Ci za to zlecenie.
KC się kłania ;)

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@dvbtowiec
Pewnie, że raczej nie byłbym zadowolony o czym myślałem już zanim o tym napisałeś... Według przepisów chyba cała sytuacja jest zgodna z prawem i tu jest "pies pogrzebany", a poza tym mimo wszystko EmiTel też mógł takie coś kalkulować, nie widząc w dokumentach o slotach terminów ostatecznych wejścia kanałów na MUX bądź utratę ich(slotów). Nie będę się powtarzał, że prawo(przepisy) jakie jest to jest i nie znaczy, że jest dobre...
Może nie stać ich teraz, ale w jakiejś tam przyszłości mając z sobą obecnie brak konsekwencji w postaci nie ścigania przez przepisy, nie śpieszą się by w czasie kiedy zechcą, dać coś, bądź nie, co będzie opłacalne dla nich, co będzie przynosiło zyski lub będzie po prostu np. lepsze logistycznie. Trochę może cwaniacko to brzmi, ale może tak być. Powtarzam, na sposób patrzenia na sprawę ma chyba wpływ to jak odbiera się TVP - ogólnie, doświadczalnie, od lat(czym dla nas jest, jak działała/działa, czy jako coś wspólnego na czym mi, nam zależy) i druga opcja: patrząc niestety przez pryzmat polityki co być może czasami występuje razem(opcja pierwsza i druga).

@DVB-T/S
Przypominam, że decyzje te(przydział slotów przez KRRiT) zapadły bodajże za poprzednich władz TVP i państwowych.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T/S »

Oczywiście że za rządzenia poprzednich władz i tamta władza by coś z tym zrobiła a ta ma to w głębokim poważaniu.

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

@DVB-T/S
Aha. Rozumiem.

@Krosnoludek
Ciekawa propozycja, ale właśnie szkoda, że nie wiemy jednej rzeczy. Mianowicie nie znamy chyba możliwości MUX-3 i MUX-8 pod kątem technicznym, a chodzi mi o to załóżmy ile np. maksymalnie tylko kanałów HD jest w stanie zmieścić TVP na MUX-3(przy założonym minimalnym bitrate i zadowalającej minimalnej jakości) oraz drugie pytanie czy podobnych działań jakie miały i mają miejsce na MUX-3 nie można zrobić na MUX-8 tym bardziej, że z cytatu poprzedniego Prezesa TVP, Pana Brauna, którego to przedstawiałem wyżej oraz stronę wcześniej, wychodzi na to, że można by.

Chodzi jak zapewne dobrze wiecie o te nowocześniejsze kodery i multipleksery(w przypadku MUX-3), które spowodowały większe możliwości techniczne MUX-u.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: K63 »

Dzisiaj Kurski zabrał głos w sprawie transmisji TVP z Igrzysk w PyeongChang 2018.
jacek Kurski pisze:"Wszystko na żywo, wszystko za darmo, wszystko w otwartych kanałach TVP1, TVP2 i w internecie - w online - w tvp.sport.pl oraz w aplikacji mobilnej".
http://sport.tvp.pl/34633796/jacek-kurs ... telewidzow (fragment od 00:00:53)
Nic na temat darmowych transmisji w TVP Sport. Zatem chyba znowu zmiana koncepcji odnośnie obecności tego kanału w naziemnej.
No, ... chyba że się Panu prezesowi "zapomniało". ;)

Awatar użytkownika
DVB-T(2) INQUIRING
Posty: 933
Rejestracja: 9 maja 2013, o 15:34

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T(2) INQUIRING »

Może to ma być niespodzianka na Święta czy Nowy Rok... :D

Ale tak całkiem na poważnie to co słychać z wypowiedzi, np. o tej "kroplówce pozwalającej nam(przyp. TVP) przeżyć"(chodzi tu za pewne o tą rekompensatę, którą mają Media Publiczne dostać) to wątpię w obecność TVP Sport HD w NTC w okresie około 2017/2018(początek 2018 roku). A pewnie kolejną oczekiwaną datą co do uruchomienia tego kanału w NTC będzie okres około Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Rosji. Ale może się mylę i faktycznie będzie prezent około Nowo Roczny, tylko po prostu na razie brak 100% pewności i nie mówi nic o nim :) Inną opcją niestety jest ta, że nigdy go nie ujrzymy w naziemnej telewizji...

W sumie tak jak powiedział: "Wszystko na żywo, wszystko za darmo, wszystko w otwartych kanałach TVP1, TVP2 i w internecie - w online - w tvp.sport.pl oraz w aplikacji mobilnej", to pretensji co do samej transmisji imprezy przez TVP raczej nie będzie, tylko, że my rozmyślamy trochę nad czym innym, a mianowicie nad stałą obecnością TVP Sport HD w NTC(dodaniu kanału).
------------------------------
Sprawdziłem finanse TVP w ostatnich latach i co się okazuje to nie zawsze było na plus, co oczywiście nie jest powodem do radości... Jak już te Media Publiczne istnieją w formie jakiej istnieją to dobrze by było, żeby takie sytuacje nie miały miejsca.
https://businessinsider.com.pl/media/st ... vp/gty7emd

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: Krosnoludek »

Skoro niema jeszcze umowy podpisanej z Emitelem, to jak może mówić, że od stycznia czy lutego będzie darmowy TVP Sport HD i TVP Seriale w NTC jak nie wiadomo czy się dogadają ?. Na razie z przecieków, TVP chce wielkiej obniżki za MUX-8.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: dvbtowiec »

Wcześniej też nie był umowy, a mimo to kanał był zapowiadany wielokrotnie z przybliżoną datą (za każdym razem inną) :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: DVB-T/S »

TVP czeka aż Emitel się ugnie i zejdzie z ceną do zera a nawet dopłaci do interesu :lol:
Jacek gra na zwłokę i obiecuje gruszki na wietrze.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: K63 »

Ot, taka ciekawostka ...
Emitel zaskarżył decyzję umarzającą postę­po­wanie z wniosku o wydanie decyzji zastę­pu­jącej umowę z TVP w sprawie programów MUX 8 do Sądu Ochrony Konku­rencji i Konsu­mentów.
Samodzielna Sekcja Prasowa Sądu Okręgowego w Warszawie odpowiada- w odpowiedzi na poniższe zapytania infor­mujemy, że postę­po­wanie będące w Pana zainte­re­so­waniu zostało zareje­strowane 23.09.2017 r. pod sygn. akt XVII AmT …..Przewi­dywany termin pierwszej rozprawy to II kwartał 2019 r. :!:
W artykule także teoretyczne wyliczenia zasięgu mux-8
Procenty się zgadzają sygnału telewi­zyjnego MUX- 8 brak

Awatar użytkownika
ANDPOL
Posty: 315
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Rzgów
Odbiornik: Ferguson Ariva 250, WinFast DTV 1000S, Samsung UE55NU7402
Instalacja antenowa: "Siatka" za 20zł + LNA169
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź-EC4, Łódź-Sienkiewicza, Zygry

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: ANDPOL »

Weźcie zamknijcie ten wątek. Nie ma i nie będzie... :| Na obecną chwilę to jest tak realne jak platforma Farfała (o ile ktoś jeszcze pamięta taki pomysł). Najpierw muszą znaleźć pomysł na abonament.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: hadam »

@ANDPOL
Przez pewien czas administrator zmienił tytuł "MUX-8" na "MUX-8 (w planach)". To ja proponuję zmienić tytuł tego wątku z "Programy TVP w MUX8" na "Programy TVP w MUX8 (w marzeniach)" :lol:
K63 pisze:Przewi­dywany termin pierwszej rozprawy to II kwartał 2019 r. :!:
Tosz to wieczność. A przewidywany koniec rozprawy wraz ze wszystkimi odwołaniami kiedy :?:
I czy jeszcze będzie wtedy istniało coś takiego jak MUX-8 w DVB-T czy może już będzie dawno po konkursie na nowych nadawców w DVB-T2 lub jeszcze nowszym :?: .

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Programy TVP w MUX8

Post autor: hadam »

A tymczasem kolejne obiecanki na temat TVP Sport w MUX-8, już nie od początku przyszłego roku a w połowie ;).
Telewizja Polska nie zajęła jeszcze trzech przyznanych jej miejsc na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-8). Wiceprezes TVP Maciej Stanecki w sierpniu br. zapowiedział, że trafi tam w przyszłym roku m.in. TVP Sport w wersji HD. Jacek Kurski w środę zaznaczył, że TVP Sport HD w telewizji naziemnej może zacząć nadawanie w połowie przyszłego roku. Dodał też, że publiczny nadawca jest zainteresowany kupnem praw do transmisji meczów siatkarskiej reprezentacji Polski. Dotyczący tego przetarg odbędzie się w połowie 2018 roku.

Czytaj więcej na: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/tv ... lismy-ub-r

Zablokowany