HbbTV w MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: radiodarek »

czy ja dobrze rozumiem, że HbbTV to tylko spis treści z odnośnikami do właściwych danych, do których mamy dostęp pod warunkiem, że podłączymy tv do internetu? po co więc uruchamiać tv który pobiera 100W, jeżeli taki sam albo lepszy efekt uzyskamy po włączeniu tabletu do internetu gdzie pobór prądu jest 10 razy mniejszy i wynosi 10W? Po co zajmować pasmo tv do emisji odnośników do treści internetowych? :shock:

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Kolor »

Bo jest trendy?

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: radiodarek »

HbbTV to kolejna fanaberia po dab+ :lol:

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Kolor »

Wypowiedziałem się w tej materii w wątku o hbb. Zwykle jak oglądam coś w TV, obok jest smartfon z dobrym internetem.

radiodarek
Posty: 52
Rejestracja: 2 stycznia 2016, o 17:43
Miejscowość: Środa śląska
Odbiornik: SENCOR SMC 4600DBR

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: radiodarek »

usunąć ozdobniki typu HbbTV poprawiając jakość programów tv, przecież to HbbTV to nic innego jak kanał zwrotny od widza do nadawcy, informujący o tym co oglądamy, kiedy oglądamy, ilu z nas ogląda, a wszystko po to, aby reklamodawcy mogli lepiej docierać do tzw grupy docelowej, ot i cała filozofia, natomiast dab+ już w momencie wdrażania był przestarzały, należało pomyśleć o nowszym standardzie t2 lite :idea:

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Kanałem zwrotnym może być, gdy jest emitowany jako dodatek do kanału tradycyjnego nadawanego przez nadawcę.
W tym przypadku przekaz HbbTV jest na odrębnych kanałach telewizyjnych w MUX8, zatem jeśli ich nie wybierzesz na pilocie telewizora, nie korzystasz z HbbTV i nie wysyłasz informacji zwrotnych.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Kolor »

W mux8 na ten moment tak jest, docelowo nie mamy pojęcia jak to wyjdzie. @radidarek napisał raczej ogólnie o całym pomyśle hbb, taką dyskusję można by kontynuować w osobnym wątku. Hbb powiela informacje dotychczas zawierane w telegazecie. Nawet propozycje zamawiania treści audiowizualnych są powielane, istnieją różne inne formy VOD dostępne z przeglądarki internetowej w TV, gdzie działa to szybciej i bardziej intuicyjnie. Myślę, że hbb nie przyjmie się, podobnie jak kiedyś zapis cyfrowy obrazu i dźwięku na taśmie magnetycznej.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

HbbTV by się przyjęło doskonale, gdyby nadawcy chcieli wykorzystać jego pełne możliwości.

Jak się domyślamy na test1 do test7 będzie po jednym kanale w HbbTV na nadawcę z MUX8.
Wystarczyłoby w HbbTV włączyć emisję ich własnych kanałów w HD i sukces gwarantowany.
Przy takim zamyśle po zmianie kanału na jeden z testowych, zamiast tzw. ulepszonej telegazety od razu wczytywałby się przekaz telewizyjny w wersji HD.
Podczas oglądania można by rozwinąć menu czerwonym przyciskiem i wybrać inne usługi, np. VOD, informacje rozszerzone o programie itp.


Idę o zakład że wiele osób które posiada szybki internet chętnie korzystałoby z wersji HD podczas filmów fabularnych, czy dokumentalnych, seriali.

Oczywiście w przyszłości kiedy będzie T2 z HEVC i być może powszechne HD, można model HbbTV zmodyfikować.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Kolor »

Idę o zakład że wiele osób które posiada szybki internet chętnie korzystałoby z wersji HD podczas filmów fabularnych, czy dokumentalnych, seriali.
To jest jakiś pomysł, choć obawiam się, że trzeba będzie płacić.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Nie koniecznie. Dosył sygnału w HD dla kablówek jest wykonywany, wpuszczenie go w net nie byłoby aż tak drogie, a na pewno tańsze niż koncesja na HD w DVB-T.
Koszty można w jakiś sposób sobie zrekompensować, choćby puszczając przed uruchomieniem kanału kilka sprofilowanych reklam.
Mniejsza o szczegóły, pokazuję jedynie możliwości techniczne i moim zdaniem biznesowe także. Sądzę że by się to dopięło w ramach dodatkowej formy reklamy.

Karol78
Posty: 22
Rejestracja: 27 września 2016, o 19:32
Miejscowość: gm. Krasocin,świętokrzysk.
Odbiornik: Panasonic 4K EX700
Instalacja antenowa: antena siatkowa z przedwzmiaczem serii 7, zamont na wys 12 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Św. Krzyż- Kielce/Dobromierz

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Karol78 »

Witam wszystkich. Ja niestety na tunerze Manta HBB01 nie mam dostępu do serwisu HBB TV na MUX 8. Dodam,że serwisy HBB działają mi bez problemu na TVP oraz focus tv i innych stacjach od ZPR.Na kanale 99 nie pojawia się niestety sygnalizacja HBB TV. Próbowałem w ustawieniach dodać sygnalizację do hybrydowej tv na kanałach z MUX 8, niestety mogę tylko włączyć lub wyłączyć HBB tv na kanałach z 3 pozostałych muxów. Jak znajdę czas to napiszę maila do Manty w tej sprawie.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: distefano »

Skąd jest pobierany do tego Hbb serwis pogodowy bo ma zbyt duże odchylenia w porównaniu do wielu serwisów pogodowych, do których to porównywałem. Różnica 10 do 12 stopni Celsjusza np. 20-g0 i 21-go grudnia to zbyt dużo jak nawet na prognozę.

nowyfan
Posty: 6
Rejestracja: 3 października 2016, o 21:12

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: nowyfan »

nowyfan pisze:Sony Bravia KDL-40CX520 wasz PLAYER Polskiego Radia niestety nie działa. Na innych kanałach np 8tv czy tvp hbbtv działa bez problemow :?
Coś poprawił Emitel bo radia ładują się po ok 15 sekundach . Działa wszystko poza serwisem z wiadomościami które nic się nie ładują , ale myślę że to też poprawią ☺

jacor1986
Posty: 13
Rejestracja: 2 września 2011, o 12:50
Instalacja antenowa: ASR-860/P25 TELMOR
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Żagań Wichów

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: jacor1986 »

U mnie ani na tv LG 55LW570s ,ani na SAMSUNGU 48J5500 te stacje radiowe nie działają, dodatkowo na Samsungu nie działa wcale HBB TV na 8TV, Fokus tv i Polo tv :( :( :( :(

Piotr55
Posty: 3
Rejestracja: 18 grudnia 2016, o 15:28

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Piotr55 »

JaroslawMroczkowski pisze: (...) Prośba o podawanie, które odbiorniki nie odtwarzają radia w HbbTV. Łatwiej będzie zidentyfikować i rozwiązać problem. Jeśli nie chcecie pisać na forum proszę o PW albo maila.
Mój odbiornik TV Samsung UE65F8000 [Firmware 1134.0] nie odtwarza radia. Pozostałe treści (pogoda, EPG, informacje) działają. Od dawna działają prawidłowo treści HbbTV emitowane na innych kanałach w multipleksach 1 i 3. Wyjątkiem jest TV Trwam, która podobno od lipca uruchomiła ten serwis, ale u mnie nigdy go nie było i do tej pory nie ma.
Pozdrowienia

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Dzięki za komentarze. Zmieniony został format strumieni audio i część odbiorników zaczęła grać.
Nad resztą problemów nadal pracujemy.

TV Trwam miała HbbTV tylko na czas Światowych Dni Młodzieży.

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: RE: Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Railroad »

jacor1986 pisze:U mnie ani na tv LG 55LW570s ,ani na SAMSUNGU 48J5500 te stacje radiowe nie działają, dodatkowo na Samsungu nie działa wcale HBB TV na 8TV, Fokus tv i Polo tv :( :( :( :(
U mnie na Samsungu UE43KU6072U też nie działa na 8tv, Polo czy Fokus hbbtv. Pisałem już wielokrotnie do Samsunga ale oni raz twierdzą, że te kanały hbbtv nie nadają, innym razem że to naprawią, a jeszcze innym że mam tv do serwisu wysłać bo u nich działa. Mam dość pisania do nich. Ostatnim razem napisałem, że oddam jako towar niezgodny ze specyfikacją.

Czy emitel wie w jakim standardzie nadają hbbtv, że niektóre Samsungi tego nie odbierają? TV który mam wspiera podobno hbbtv w wersji 1.1.1.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: dvbtowiec »

Przeczytaj odpowiedź wcześniej w tym wątku. Zadałem podobne pytanie i uzyskałem info że 1.1 jest wystarczające do poprawnego odbioru.
Najwyraźniej pomimo numeracji standardu odbiorniki różnie sobie z tym radzą.

Przypominają mi się zakupy z obuwiem, niby numeracja u różnych producentów ta sama, a często zdarza się że są tzw. numer większe, czy mniejsze ;) Inna miarka do standardu numeracji została przyłożona.
Tak pewnie jest z tym nieszczęsnym HbbTV

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: kuba_bed »

A w Sony KDL-47W805A nie działa... To znaczy pojawia się kompletnie niepełne menu z kwadratów na początku (widać same linie), a po wejściu w nie najbardziej wartościowa informacja to jak wyjść do poprzedniego menu :P Podpowiem, że na TVP czy 8TV działa bez problemu - muszę sprawdzić streaming wideo, ale to jak pamiętam to kiedyś dawno też działało.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: HbbTV w MUX-8

Post autor: Kolor »

Kolor pisze:Samsung UE40F5500, nie odbieram radia, mimo, że portal wczytuje się prawidłowo. Prawidłowo też wyświetlają się reklamy po włączeniu kanałów TVP, jak również portal z TVP związany.
JaroslawMroczkowski pisze:Dzięki za komentarze. Zmieniony został format strumieni audio i część odbiorników zaczęła grać.
Nad resztą problemów nadal pracujemy. ..
Nadal nie odtwarza strumienia audio. Konkretnie po zaznaczeniu stacji i wciśnięciu ok, nie ma reakcji. Hbb w TV zostalo uruchomione po instalacji odpowiedniej aplikacji Samsung do serii E i F.

Zablokowany