Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
poxipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena siatkowa mux 8

Post autor: poxipol » 4 stycznia 2017, o 16:01

W zależności od wykonań symetryzatory mają tłumienie 1,2-1,5 dB
Najważniejszy jest WFS i przede wszystkim sprawność symetrii,im szersze pasmo pracy to spada.

Robert03
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60 (H)
ATV 19/21-69 (H)
Hirschmann FM30 (V)
Hirschmann FM50 (H)
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*

Post autor: Robert03 » 4 stycznia 2017, o 19:19

altla pisze:Mi odbiera na siatce, mux8 nadawany w polaryzacji pionowej, na mux1,2,3 tv pokazuje jakość sygnału 100%, siła 90% a mux8 po 70% i 70%. Antena ma symetryzator na kanały 21-69 i potem prosto do tv(bez wzmacniacza). Stoi na podłodze, przy barierce, oparta o ścianę na balkonie na wysokości pierwszego piętra, do nadajnika który nadaje z mocą 2kW jest 22km, teren jest płaski, tylko lasy i wioski.
Kiedyś ta siatka miała wzmacniacz, wywaliłem i wstawiłem ten symetryzator jak uruchomili ntc, że odbiera mux 8 dowiedziałem się dzięki temu że usunęli polsat sport news i szukałem jeszcze raz kanałów.
No i pewnie że odbiera. Dobre warunki odbioru to odbiera. Gdyby ją powiesić wyżej, dalej od ściany albo na dachu byłoby pewnie dla UHF 100/100 a dla VHF 90/90 lub też 100/100 :-).

Awatar użytkownika
exmartino
Odbiornik: TV LG 42LF652V oraz OPTICUM XTS703 Radio: GoGEN DAB502
Instalacja antenowa: Antena siatkowa i kierunkowa LOG 2-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Post autor: exmartino » 7 stycznia 2017, o 19:41

Mam antene siatkową to w Rudzie Śląskiej śmiga MUX 8 aż miło a w Gliwicach na antenie siatkowej ani śladu, generalnie mogę z czystym sumieniem polecic antene Logarytmiczną LOG 2-69 (koszt taki sam jak siatki ok. 40 zł.) gdzie MUX 8 odbiera bez zarzutu pod warunkiem dobrego ustawienia anteny. Na stacjach UHF siła sygnału 100%/100% natomiast VHF i MUX 8 to ok. 70%. Rezulat VHF jest lepszy gdy ustawimy antene prosto na nadajnik, w moim przypadku RTCN Katowice Kosztowy :)

rradek21
Odbiornik: GIGABYTE U8300
WIWA HD95MC
Instalacja antenowa: siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn PKIN

Post autor: rradek21 » 8 stycznia 2017, o 22:00

Wg. mnie antena siatkowa to najlepsza antena jaka powstała.
Odbieram mux 8 bez problemów. U mnie co niektórzy po kupowali jakieś dziwne anteny kierunkowe, mają problemy z muxami, a co dopiero mux 8.
Zauważyłem że połowa z nich powróciła do dobrych starych anten siatkowych, które wszystko wyłapią.

Wszystko zależny oczywiście od terenu i odległości od nadajnika.
U mnie Nasielsk, na siatce odbieram wszystkie muxy, łącznie z testowym TVN z PKiNu, moc i jakość idealne.

Rys
Odbiornik: Samsung 55NU8042
Instalacja antenowa: Dach, antena szeroko pasmowa.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jagodnik. Woj. Warmińsko-Mazurskie

Post autor: Rys » 17 lutego 2017, o 20:52

To jak u mnie wszystko odbieram z siatki, która ma 30 lat. Nie ma żadnych kłopotów z żadnym muxsem. Jestem od nadajnika w prostej lini około 30 km. W

acer
Odbiornik: Panasonic TX-L32C3E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Piła-Rusinowo

Post autor: acer » 27 marca 2017, o 12:43

Antena siatkowa odbiera MUX-8 w polaryzacji pionowej V .

jaszek
Odbiornik: DUAL DAB 10S
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn (Pieczewo)

Post autor: jaszek » 29 marca 2017, o 13:11

Również uważam, że o ile może do telewizji analogowej anteny siatkowe nie zawsze sprawdzały się wzorowo, o tyle do DVB-T są znakomite. Ja na swojej antenie siatkowej, która została złożona z dwóch różnych anten mających ponad 20 lat, łapię MUX1, MUX-2, MUX-3, MUX-8 oraz kodowany MUX-4, który nadaje w polaryzacji "V" (korzystam z dekodera CP i mam odkodowane kanały MUX-4). Wszystko na jednej antenie, którą pochyliłem ponadto o ok. 45 stopni na bok w celu lepszego odbioru MUX-4. Moja odległość do Olsztyna (Pieczewo) i Kisielic (Iława) to ok 40 km, do Ostródy (MUX-4) ok 15 km. Sąsiedzi mają dużo nowsze i droższe anteny i po MUX-8 nie mają śladu, nie mówiąc już o MUX-4.

zbychgej
Odbiornik: TV z wbudowany tuner DVB-T;
Instalacja antenowa: Antena UHF HD NEW + VHF 4-elementowa,symetryzatory, zwrotnica;
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łosice

Post autor: zbychgej » 29 marca 2017, o 13:35

VHF poziom masz w Olsztynie temu ci odbiera MUX-8 na siatkówka, u mnie na siatkówce w VHF pionie z Łosice, MUX-8 sygnału prawie nie ma, musi być typowa antena VHF pionowa, inaczej nie odbierzesz...........a jak łapniesz nawet to będzie ciąć ten MUX-8 na siatkówce nadawany w polaryzacji pionowej, w polaryzacji poziomej zgodzę będzie ci odbierał na siatkówka i to dobrze. Zależy gdzie i jak z jakiego nadajnika jest nadawany poziomo, czy pionowo. Poziomo odbierzesz, pionowo już nie lub nie poprawnie.
A jak nawet na typowej pionowej antenie VHF odbierzesz to musisz wtyczkę od razu do tv dawać z niej, bo na zwrotnicy poginą wszystkie inne MUX i będziesz tylko sam MUX-8 oglądał nic więcej nie będzie tak jest u mnie obecnie, zwrotnica wszystkie sygnały poobniża i reszta co do tej pory nie cięła będzie cięła lub nie będzie wcale.
VHF tylko będzie.............i MUX-8 poprawnie jak nie wieje jeszcze wtedy, więcej nic. Z jeden MUX o najsilniejszym sygnale łapnie wtedy i będzie ciął jak u mnie MUX-3 Lublin reszty nie ma niestety, zginęła............

Maximus Magnus

Post autor: Maximus Magnus » 21 lutego 2019, o 18:12

Witam. Wydaje mi się, że chyba mogę potwierdzić tę teorię.
W swojej lokalizacji (Kutno) mam w linii prostej ok. 75 km. do odbioru MUX 1-3 z Rachocina (Sierpc) oraz ok. 38 km. do odbioru MUX 8 z Radziwia (Płock). Używam anteny kierunkowej combo (obie polaryzacje V i H) Olimpia ze wzmacniaczem 32 dB. Generalnie wszystko dobrze działa. Z kierunku Łódź (Komin EC dla MUX 1-3) oraz Zygry (MUX 8) niestety nie mam odbioru przez budynek, który mam przed swoim budynkiem.
W innej lokalizacji między Płockiem a Kutnem (Gostynin) próbowałem rozwiązania z anteną szerokopasmową, w której mam wzmacniacz 32 dB, ale efekt jest połowiczny tzn. oczywiście bardzo dobry odbiór MUX 1-3 z Rachocina oraz szatkujący odbiór MUX 8, choć odległości są adekwatnie mniejsze (Rachcin - 52 km. oraz Radziwie - 17 km.).
Wydaje mi się, że gdy zastosuję antenę typu combo np. Olimpia nawet z niedużym wzmacniaczem ok. 20 dB to odbiór dla wszystkich MUX 1-3 i 8 będzie stabilny. Przypuszczalnie problem leży właśnie w polaryzacji V lub H? Z kierunku Radziwie dla MUX 8 kanały są nadawane w polaryzacji pionowej.
Pozdrawiam.

dvbtowiec
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Czy antena siatkowa nadaje się do odbioru MUX8 ?

Post autor: dvbtowiec » 22 lutego 2019, o 08:44

Tu nie ma teorii, to są fakty.
Jeśli MUX8 jest nadawany w polaryzacji pionowej w danym rejonie, to najlepszy odbiór uzyska się z anteny VHF umieszczonej pionowo.
Wynalazek combo może się sprawdzić o ile część do VHF można obracać.

W szczególnych przypadkach, gdy odbiór jest silny, poradzi sobie antena siatkowa.

Najlepszym rozwiązaniem zawsze są niezależne anteny, spięte zwrotnicą pasywną, lub aktywną. Dobór zależny od efektów. Aktywne elementy należy dawać w ostateczności i najliej z regulowanym poziomem wzmocnienia, aby nie przesterować.

some83
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Post autor: some83 » 13 czerwca 2019, o 17:21

Ja mux8 odebrałem w dobrej lokalizacji na takich 4 listkach teleskopu radiowego z tego odbiornika tvp mobilnej polsatu, po godzinie 23:00.
Zdaje się 28km od nadajnika w otwartej bezkolizyjnej przestrzeni.
Generalnie im wyżej się jest tym lepiej i tym mniejsza antena starczy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Post autor: Anduraki » 4 września 2019, o 11:59

Taaa, siatka z tym dipolem pionowym jest idealna. Ale i tak jestem wkurzony że UKE pcha w VHF stacje telewizyjne... bo wszyscy te 10 lat temu wałkowali: wywal siatkę i weź kierunkową yagę 19/21-69 i co teraz. Mux8 na VHF da się oglądać ale z bliska na takich antenach ale przy 50 km to już szatkuje obraz przy byle pierdnięciu. Dobrze że rzuciłem zabawę w instalatora, bo bym latał tylko z dipolami pod VHF po całym województwie i poprawiał ludziom.

Jednym słowem Ehh.

dvbtowiec
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Post autor: dvbtowiec » 6 września 2019, o 09:46

Ja jestem pozytywnie nastawiony do pasma VHF i nadawania w nim kanałów telewizyjnych. W sytuacji kiedy coraz więcej pasma UHF jest podgryzanego pod LTE, należy korzystać z każdej wolnej częstotliwości na nadawanie DVB-T i bardzo dobrze że pasmo VHF zostało uruchomione.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Odbiornik: Wiwa HD-50
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Post autor: sirdaniel » 21 września 2019, o 10:39

Ja mux8 odbieram na siatce. Troszkę lepiej odbiera gdy przełożyłem te rurki aluminiowe na pozycję pionową. Ale oczywiście lekko pogorszył się odbiór pozostałych muxów bo są w polaryzacji poziomej. Pomimo wszystko nie jest to najlepsze i dobrze by było jakby ktoś podał jeszcze inny sposób na polepszenie odbioru mux8 pol pionowej na siatce, nawet z pogorszeniem muxów 123 bo mam je na maxa.

VAHANARA

Post autor: VAHANARA » 21 września 2019, o 10:59

sirdaniel pisze:
21 września 2019, o 10:39
Troszkę lepiej odbiera gdy przełożyłem te rurki aluminiowe na pozycję pionową. Ale oczywiście lekko pogorszył się odbiór pozostałych muxów bo są w polaryzacji poziomej.
Jakie rurki? Domyślam się, że to jest siatka z dodatkowym dipolem albo matrycą na pol V. Jak te rurki są dołączone do siatki - zwykłymi kabelkami "na żywca" pod zaciski symetryzatora w puszce antenowej czy do jakiejś zwrotnicy w puszce antenowej?

Zdjąć rurki i:
1. Dodać zwrotnicę VHF/UHF i osobną antenę na VHF (mogłaby być pewnie też zrobiona z "rurek")
2. Dodać wzmacniacz, bo może poziomy są po prostu przy słabe. Jakie masz poziomy i jakości na wszystkich muxach?
3. Przekręcić antenę pod kątem 45° ;) To oczywiście żart, ale za komuny tak odbierano w okolicach Łodzi właśnie kanały z UHF-u i w pionie z III pasma... nie, to musiało być w latach 90-tych XX wieku...

Awatar użytkownika
K63
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 + DIPOL 19/21-60 w polar. V, wzm.Telmor WWK-840, rozg. Telmor RDM-2F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Post autor: K63 » 31 października 2019, o 21:07

Nowa propozycja od DIPOL-a, ASP-8 PM z dodatkowym dipolem do odbioru VHF w polaryzacji pionowej.
https://www.dipol.com.pl/antena_telewiz ... _A0060.htm
Obrazek

Odpowiedz