Strona 1 z 1

MUX-8 Międzylesie jak odbierać?

: 9 maja 2018, o 19:22
autor: Agnieszka
Mieszkam w Międzylesiu woj. Dolnośląskie, nadajnik Czarna Góra - mimo, iż przekaźnik jest bardzo blisko Międzylesia, Mux-8 nie ma tutaj zasięgu, przynajmniej tak sugeruje mapa zasięgu na stronie emimaps.emitel.pl - lecz pan z infolinii zasugerował, że odbiór mógłby być możliwy, jednak nie potrafił doradzić za pomocą jakiej anteny konkretnie byłoby to wykonalne - korzystam z anteny szerokopasmowej, wiem że muszę ją wymienić ale właśnie na jaką, bym mogła odbierać wszystkie multipleksy? Oraz drugie pytanie najważniejsze - czy w ogóle jest jakikolwiek sens wymieniać ową antenę, czy możliwy jest odbiór MUX-8 w Międzylesiu? - nie znam się na sprawach technicznych a jako samotna kobieta nie mam za bardzo kogo zapytać o radę w w/w kwestii ( sąsiedzi również posiadają anteny szerokopasmowe ) Przepraszam za to, że założyłam nowy temat ale nie mogłam znaleźć pasującego do moich pytań - w razie gdyby była taka konieczność, proszę o przeniesienie mego wątku do odpowiedniego tematu - z góry również dziękuję za rady.

Re: MUX-8 Międzylesie jak odbierać?

: 9 maja 2018, o 20:30
autor: jaszek
Nikłe szanse na odbiór. Obiekt nadawczy nadaje - z tego co widzę na mapie - kierunkowo w przeciwnym kierunku. Jeśli jednak chciałabyś popróbować, to warto zwrócić przede wszystkim na polaryzację (pionowa). Tradycyjne anteny powinno się więc obrócić o 90 stopni w płaszczyźnie pionowej (potocznie żeby poziome dipole stały się pionowe).

Re: MUX-8 Międzylesie jak odbierać?

: 9 maja 2018, o 20:34
autor: K63
Agnieszka pisze:Mieszkam w Międzylesiu woj. Dolnośląskie, nadajnik Czarna Góra - mimo, iż przekaźnik jest bardzo blisko Międzylesia, Mux-8 nie ma tutaj zasięgu, przynajmniej tak sugeruje mapa zasięgu na stronie emimaps.emitel.pl
Agnieszka pisze:czy możliwy jest odbiór MUX-8 w Międzylesiu?
Obawiam się że niestety nie. Czarna Góra nadaje mux-8 z bardzo małą mocą i na dodatek kierunkowo. W stronę Międzylesia sygnał jest wytłumiony niemal do zera.
Agnieszka pisze:sąsiedzi również posiadają anteny szerokopasmowe
Popytaj w okolicy czy ktokolwiek odbiera ten mux, bo teoretycznie jest to raczej mało prawdopodobne.

Re: MUX-8 Międzylesie jak odbierać?

: 9 maja 2018, o 20:55
autor: poxipol
Obecnie w emisji naziemnej,wykorzystywane są dwa pasma,o różnych polaryzacjach nadawania.
Szerokopasmowość anteny to pojęcie względne.
Większość anten to:
Szerokopasmowe pasma UHF kanały 21-60
Szerokopasmowe pasma VHF kanały 5-12
Są też kombinacje typu combo na dwa pasma z bardzo dużym ograniczeniem pasma VHF.

Kotlina Kłodzka,to trudny teren odbioru.
MUX -8 to pasmo VHF ,oprócz nadajnika Czarna Góra K 6 można próbować też z nadajnika Góra Św.Anny ,Ślęża.

Przy bardzo niskim poziomie sygnału,to już konkretna dodatkowa antena wąskopasmowa z uwzględnieniem kanału 6