Kosztowy - zanikający MUX-8

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
nomadeus
Posty: 33
Rejestracja: 27 maja 2018, o 18:34
Miejscowość: Myszków
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy

Kosztowy - zanikający MUX-8

Post autor: nomadeus »

Mieszkam w Myszkowie, do nadajnika ok. 58 km. Wszystkie MUX-y łapie bardzo dobrze (oprócz programu TV Silesia). Problem jest z MUX-8. Wymieniana była antena, wzmacniacz itd. Nie pomogło. Antena siatkowa, wzmacniacz najmocniejszy.
Jak niska moc jest MUX-8 z Kosztowów? Tv Republika praktycznie nie da się oglądać. Tak samo jest z innymi kanałami. Kilka dni temu kanały zniknęły zupełnie, pojawiły się, ale czasowa pikseloza, tak że irytujący odbiór.
Nie jestem specjalistą, ale napiszcie mi proszę, czy to prawda że wspomniana Tv Republika ma śmiesznie małą moc nadawania, tak jak i Tv Silesia? Dlaczego kanały nie nadają z jednakową mocą?
Co zrobić, żeby normalnie odbierać MUX-8? W jaką antenę zainwestować? Czy cokolwiek to poprawi, czy po prostu Kosztowy i MUX-8 już tak mają?
A może wyjście to przestawić się na Wręczycę?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Kosztowy - zanikający MUX-8

Post autor: poxipol »

Przedwzmacniacz antenowy to taki półśrodek na zrekompensowanie strat sygnału- symetryzatora,kabla ,zwrotnicy itp.jeżeli zysk energetyczny anteny jest niewystarczający.
Im większe wzmocnienie wzmacniacza,to skutek może być odwrotny.

MUX-8 to pasmo VHF.Antena siatkowa jest zestrojona do odbioru pasma UHF i im niższy kanał odbioru tego pasma,to parametry jego odbioru coraz bardziej się pogarszają.Przy zmieniającej się propagacji bez zapewnienia sobie odpowiedniego marginesu naddatku sygnału,odbiór jest zróżnicowany.
Wzmacniacz nie ma tu nic wspólnego.

Multipleks regionalny K 21
Antena siatkowa na tym kanale ma zysk energetyczny 10 dB i jak widać jest niewystarczający,a wzmacniacz z pustego nie przeleje.
Z mocniejszych anten szerokopasmowy UHF w tym kanale uzyskujemy 12 dB,gdzie w górnym jego paśmie mamy 18 dB.
Odbiór na pewno się poprawi,ale czy będzie wystarczający ?
Do np.uzyskania zysku energetycznego 18 dB w K21,to już z tzw.anten profesjonalnych.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Kosztowy - zanikający MUX-8

Post autor: hadam »

Piszesz o dwóch różnych multipleksach, MUX-8 to obecnie kanały: WP, Metro, Nowa TV i Zoom TV. Natomiast multipleks regionalny TVS to: TVS HD, Polsat HD, TV Republika, Nobox TV i radio Silesia.
MUX- 8 z Kosztowych jest na kanale 6, VHF i nadaje z mocą 20 kW w polaryzacji poziomej. Jest to najsilniejszy sygnał MUX-8 w Twoim regionie i w dodatku w korzystnej polaryzacji, łatwiej go odebrać na jednej antenie np. siatkowej bo są zgodne polaryzacje z pozostałymi multipleksami.
Z kolei multipleks regionalny TVS jest na kanale 21, UHF i nadaje z mocą 1 kW, w poziomie. Pomimo małej mocy jest w innej modulacji, dlatego jego zasięg jest większy.
Mieszkam nie daleko od Ciebie w Niegowie i wiem coś o tym, bo w naszych warunkach na Jurze odbiór jest bardzo trudny ze względu na górzysty teren i odległość od nadajników, ale bez większych problemów go odbieram. Koledzy z tego forum odbierają w okolicach Radomska czy Włoszczowy.
Niewiele wiemy o Twojej instalacji poza tym, że to antena siatkowa z mocnym wzmacniaczem. Myszków podobnie jak Niegowa leży w niecce, dlatego na początek radze podnieść tą antenę jak najwyżej, albo przenieść w inne miejsce, na MUX-8 może to nie pomóc, ale na regionalny TVS już tak. Powinieneś też złapać zakodowany MUX-4 na 24 kanale i przy odrobinie szczęścia MUX-3 kanał 34 z TVP 3 wersja Kraków, też nadają go z Kosztowych. Oczywiście MUX-1 kanał 55, MUX-2 kanał 49 i MUX-3 kanał 41 z Kosztowych bez łaski.
Jeśli uda Ci się dostroić te multipleksy o których wspomniałem, to nawet jeśli nie złapiesz MUX-8 to będzie to już polowa sukcesu. Antena siatkowa lepiej sobie radzi w paśmie UHF kanały od 21 do 69 w paśmie VHF kanały od 5 do 12 już gorzej. Dlatego możliwe, że będziesz musiał dokupić drugą antenę pod MUX-8, VHF i połączyć je zwrotnicą.
Ale żeby na raz nie mieszać Ci za dużo w głowie to na razie zostawmy to na dalszy polan. Jak będziesz się przymierzał do kupna anteny a zwłaszcza zwrotnicy to napisz znowu na forum bo są ważne szczegóły np. rzadko które zwrotnice przesyłają napięcie do przedwzmacniaczy w antenach.
Można by też kupić lepszą antenę o większym zysku, jak radzi poxipol, albo combo VHF/UHF, ale nie ma pewności że to pomoże a to są koszty, dlatego na początek radzę pokombinować z tą którą masz.
Z tym wzmacniaczem to nie przesadzaj, tak jak pisze poxipol. Z pustego i Salomon nie naleje, innymi słowy, jak antena nic nie odbierze, to wzmacniacz nie ma co wzmocnić a zbyt mocny przy okazji może narobić szkody tzn. przesterować inne multipleksy, te które są silniejsze, no i oprócz właściwego sygnału wzmacnia też niepotrzebne szumy. Dlatego ewentualnie tyle ile potrzeba i nic ponadto. Jeśli potrzeba.

Wspomniałeś o przestawieniu anteny na Wręczycę.
Z siatkową którą masz będzie jeszcze gorzej bo: MUX-8 z Wręczycy jest słabszy nadaje na kanale 9, z mocą 8 kW, ale co gorsze w innej polaryzacji niż pozostałe czyli pionowej. Będziesz mógł oczywiście spróbować jeśli w kierunku Częstochowy masz bardziej otwartą przestrzeń, ale dopiero jeśli będziesz miał dwie osobne anteny, wtedy tą drugą VHF ustawisz w pionie. Albo siatkową na Kosztowy w poziomie czyli normalnie a VHF na Wręczycę w pionie. ale na razie z jedną siatkową nawet nie próbuj na Wręczycę, jeśli zależy Ci na MUX-8, szkoda czasu.
Druga sprawa to multipleks TVS. Z Wręczycy go nie nadają.
Dlatego pierwsze co, to próbowałbym tylko z Kosztowych, bo to w Twojej lokalizacji najlepsza alternatywa, poza tym masz szansę na słowackie kanały, bo to podobny kierunek, aczkolwiek ja ich nie odbieram. Do Wręczycy masz mniej więcej tak samo daleko niemniej traktuj to jako plan B.

hol2
Posty: 189
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 17:15
Odbiornik: Ariva T760i DVB-T/T2 z h.265. Sencor SRD 6600 DAB+
Instalacja antenowa: ATX107i91 Inela,TriDigit Dipola,wzmA35dB Ryniak, ant DAB+/VHF Yaga, ant UKF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, Kraków, Skrzyczne LysaHora

Re: Kosztowy - zanikający MUX-8

Post autor: hol2 »

Witam - moja stara antena się przydała !

Ja używam do odbioru Mux8 z Katowic Kosztowy konał 6 (184,5Mhz VHF) anteny, jeszcze z czasów PRLu, 12-elementowej Yagi. Antena ta ze wzmacniaczem była i jest nadal na strychy (dach nie pokryty blachą), służyła przez wiele lat do odbioru TVP1 i TVP2 na kanale 8 i 6 analogowej jeszcze z Katowic.

Teraz odbieram na tym świetnie Mux8 z Katowic oraz radio cyfrowe DAB+ z Katowic, Bielska i Krakowa (odbite chyba ale idzie ok)

Po tym jak szanowny nadawca przestał nadawać na VHF i przeniósł się na UHF kan 41, 55, 49 z Katowic, antena ta stara była odłączona przez wiele lat i nie ruszana na strychu. Czekała jak wróci jakieś nadawanie na VHF i doczekała się na Mux8 i też radio DAB+

Obecnie antena ta Yaga 12-elementowa ze wzmacniaczem, jeszcze z lat 80-tych XX wieku, po podłączeniu do instalacji domowej na kilka odbiorników TV i radiowych, nawet starym kablem koncentrycznym, świetnie odbiera Mux8 kan 6 (184,5 MHz) z Katowice Kosztowy, polaryzacja pozioma, odbiór siłą na max 100% i jakość bardzo dobra też na 90-100% z odległości ok 60 km od Katowic, już prawie pod Krakowem. No na Katowice jestem w miarę odsłonięty, natomiast na Kraków zasłania mnie wzgórze, więc nie odbieram tego Mux8 kan 7 polaryzacja pionowa z Krakowa wogóle. Na Bielsko też jestem odsłonięty i na Szyndzielnie, wiec DAB+ z Bielska idzie.

Radio Cyfrowe DAB+ na tej starej antenie 12-elem Yaga z PRLu dobrze idzie tak jak pisałem wcześniej, bo to podobne częstotliwości VHF, DAB+ Katowice kanal 11A (216,928 MHZ), Kraków kanał 11B (218,640MHz), Bielsko Mux-RB kanal 5B (176,640MHz).
Wg wskaźnika odbioru radia cyfrowego DAB+ najlepiej idzie Mux-RB z Bielska,potem Katowice i Kraków na tej antenie.

ANTENY SA PONADCZASOWE JAK WIDAĆ - nie wyrzucajcie ich jak przestana nadawać, bo mogą sie w przyszłości przydać !!! Podobnie wzmacniacz jak widać przetrwał jak i kabel ok 30 lat

Zablokowany