EmiTV

informacje techniczne związane z wdrażaniem ósmego multipleksu DVB-T
kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: EmiTV

Post autor: kasper93 »

Nie uciekałbym się do takich slow jak przedmówca. Ale zdecydowanie może w teorii HbbTV w 2010 roku, teraz każdy ma szeroki dostęp do internetu na wszelkich urządzenia. Serio nie ma potrzeby upośledzonej przeglądarki internetowej zbundlowanej z naziemną telewizją...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: EmiTV

Post autor: giaur500 »

Zgadzam się z powyższym. Dodatkowo - już widzimy co się dzieje. Czy to przypadek, że tylko w zamkniętym firmware telewizorów możliwy jest dostęp do HBBTV, a standard jest całkowicie zamknięty? Nie. I teraz zobaczmy co się dzieje - producenci zamiast zaktualizować firmware starszych telewizorów, produkują nowe, z nową wersją hbbtv a stara przestaje działać po kilku latach.

Tak jest i będzie zawsze, gdy rządzą korporacje i dyktują warunki. Myślicie, że nie dałoby się zaktualizować telewizora sprzed 5 lat, żeby zaczął obsługiwać nowszą wersję HBBTV? Oczywiście, że by się dało bez żadnego problemu. Ale to nigdy sie nie stanie.

Nie widzę też potrzeby, żeby nadawać razem z sygnałem jakieś szyfrowane linki do wykastrowanych stron internetowych, nie wiem czemu ma to służyć. Mamy dziś SmartTV, z Androidem albo WebOS. Znacznie więcej możliwości dają aplikacje na telewizory, powiązane z danym nadawcą - można tam wyświetlić wszystko, w każdy sposób a będzie to wyglądało lepiej i lepiej działało. I też będzie dostępne pod jednym przyciskiem. Jeżeli ktos forsuje taki standard jak hbbtv, to tylko w takim celu, o którym napisałem wyżej.

Gdyby jeszcze był to jakiś naturalny następca teletekstu, czyli cos podobnego ale w wersji graficznej, działającego offline - czyli wszystkie informacje przesyłane razem z sygnałem, to bym może zrozumiał, ale tak nie jest. Biorąc pod uwagę pojemności muxa, takie dane można by było tam upchać, to jest nic przy streamingu dźwięku, czy obrazu w hd/4k.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: EmiTV

Post autor: dvbtowiec »

giaur500 pisze: 6 lipca 2021, o 09:09 Myślicie, że nie dałoby się zaktualizować telewizora sprzed 5 lat, żeby zaczął obsługiwać nowszą wersję HBBTV? Oczywiście, że by się dało bez żadnego problemu. Ale to nigdy sie nie stanie.
HbbTV rozwija się w kierunku multimedialnym w tym przesyłania treści Video i Audio jako strumieniowanie.
Żaden starszy odbiornik nie posiadający sprzętowego wsparcia w odpowiednim procesorze, pamięci czy kodeku, od samej wersji HbbTV nie zacznie działać.
Zatem absolutnie się z tym nie zgadzam co napisałeś :)

giaur500 pisze: 6 lipca 2021, o 09:09 Nie widzę też potrzeby, żeby nadawać razem z sygnałem jakieś szyfrowane linki do wykastrowanych stron internetowych, nie wiem czemu ma to służyć.
Jest jedna zaleta tego standardu. Można przesłać link do uruchomienia od razu kanału strumieniowego po zmianie kanału telewizyjnego.
To bardzo wygodne i praktyczne. Przykład działania mamy w MUX8 na kanałach wirtualnych od TVP.
Posiadając najnowszą wersję HbbTV praktycznie nie czujesz różnicy przy przełączaniu kanałów czy jest to kanał z nadajnika naziemnego, czy strumień internetowy.
W żadnej innej konfiguracji jako aplikacja smart do telewizora się tego nie osiągnie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: EmiTV

Post autor: giaur500 »

dvbtowiec pisze: 6 lipca 2021, o 10:52HbbTV rozwija się w kierunku multimedialnym w tym przesyłania treści Video i Audio jako strumieniowanie.
Żaden starszy odbiornik nie posiadający sprzętowego wsparcia w odpowiednim procesorze, pamięci czy kodeku, od samej wersji HbbTV nie zacznie działać.
Zatem absolutnie się z tym nie zgadzam co napisałeś :)
Czyżby w transmisji strumieniowej w hbbtv korzystano z innych kodeków, niż w transmisji przez dvb-t? Bo o ile mi wiadomo, to nie. Stream TVP Kultura 2 przykładowo, to h264. Wsparcie w telewizorach już jest, nie chodzi tu o zagadnienia sprzętowe.
dvbtowiec pisze: 6 lipca 2021, o 10:52Posiadając najnowszą wersję HbbTV praktycznie nie czujesz różnicy przy przełączaniu kanałów czy jest to kanał z nadajnika naziemnego, czy strumień internetowy.
Do tego nie jest potrzebne hbbtv. I mylisz się, że się tego nie osiągnie aplikacją. AndroidTV posiada aplikację do zarządzania telewizją - jest to aplikacja wbudowana w system. Niektórzy producenci integrują tam także obsługę iptv, czyli nie widzisz róznicy - masz dvb-t, dvb-s, dvb-c i iptv, kanały przełączasz tak samo. Ci, którzy tego nie zrobili mogą dalej to zrobić poprzez aktualizację firmware. A domyślna aplikacja TV od Google wręcz tylko iptv obsługuje.

Poza tym. HBBtv prawdopodobnie nigdy nie osiągnie tego, co jerst już dostępne w przypadku telewizji iptv, jak chociażby catchup, oglądanie audycji nawet sprzed 7 dni, timeshift w dowolnym momencie oglądania. Używanie hbbtv do streamingu dodatkowych kanałów przez internet mija się z celem według mnie - do tego wymyślono iptv.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: EmiTV

Post autor: Krosnoludek »

Jeśli teraz w Polsce przy przejściu na DVB-T2 nie pojawią się tunery z HbbTV na masową skalę (tak by każdy z gniazdem enthernet jak jest zapisane w rozporządzeniu miał obsługę), to niestety HbbTV umrze śmiercią naturalną, a potencjał w HbbTV jest ogromny, tylko w Polsce niewykorzystany. Gdzie są urzędy, że pozwalają na sprzedaż niezgodnego z rozporządzeniem sprzętu?. Nadzieja jedynie w TVP i Polsacie.
Emitel powinien zacząć sprzedawać tunery z HbbTV np. wraz z Pocztą Polską...

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: EmiTV

Post autor: giaur500 »

O ile wiem, to hbbtv nie zdobył popularności za bardzo nigdzie na świecie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: EmiTV

Post autor: dvbtowiec »

giaur500 pisze: 6 lipca 2021, o 13:12 Czyżby w transmisji strumieniowej w hbbtv korzystano z innych kodeków, niż w transmisji przez dvb-t? Bo o ile mi wiadomo, to nie. Stream TVP Kultura 2 przykładowo, to h264. Wsparcie w telewizorach już jest, nie chodzi tu o zagadnienia sprzętowe.
Nie będę się tu popisywał wiedzą, bo z pewnością nie mam jej w pełnym zakresie w temacie, ale posłużę się cytatem specjalisty od HbbTV
viewtopic.php?p=233756#p233756
W przypadku aplikacji HbbTV bazujących na publikacji treści wideo jest coraz większe oczekiwanie z rynku by treści wideo były dostępne w standardzie MPEG-DASH.. Wsparcie dla standardu MPEG-DASH jest dostępne w telewizorach dysponujących HbbTV w wersji 1.5 (TS 102 796 v1.2.1) lub nowszej.

To że dany TV ma wsparcie dla HbbTV w wersji 1.5 lub nowszej wcale jeszcze nie daje gwarancji sukcesu w zakresie odtwarzania wideo w MPEG-DASH. Jest bardzo dużo rozbieżności w zakresie wsparcia dla MPEG-DASH w TV dostępnych na rynku
giaur500 pisze: 6 lipca 2021, o 13:12 AndroidTV posiada aplikację do zarządzania telewizją - jest to aplikacja wbudowana w system. Niektórzy producenci integrują tam także obsługę iptv, czyli nie widzisz róznicy - masz dvb-t, dvb-s, dvb-c i iptv, kanały przełączasz tak samo.
Wiem że takie alternatywy są możliwe. Problem polega jednak na tym że żaden producent telewizora nie umożliwia ułożenia wspólnej listy kanałów naziemnych, satelitarnych, oraz iptv.
Są na osobnych zakładkach. Przełączanie się między listami jest tylko mniej lub bardziej uciążliwe dla użytkownika telewizora.
Niektóre wyjątki pozwalają łączyć listę naziemną i satelitarną, ale chyba także bez możliwości swobodnego sortowania kanałów.

Zatem póki co nigdy nie osiągniesz efektu takiego jak masz w HbbTV i strumieniowym przesyłaniu kanałów, że masz wszystko na jednej liście i posortowane wg upodobań użytkownika odbiornika.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3508
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: EmiTV

Post autor: Krosnoludek »

Jeszcze taka sugestia, by jak się jest na kanale EmiTv i EmiRadio, by odblokować klawiaturę numeryczną na pilocie, aby można było przejść do stacji telewizyjnej, bo obecnie na EmiTv czy EmiRadio wciskająć na pilocie np. 5 nie da się przenieść do TVN-u, nic się nie dzieje. Do wklepania kodu pocztowego wystarczyła by wirtualna klawiatura, a przyciski numeryczne na pilocie odzystały by swoje funkcje do przełączania kanałów.

monter1981
Posty: 315
Rejestracja: 31 marca 2010, o 10:10
Miejscowość: Sosnowiec
Odbiornik: Philips 32PFS5823
Instalacja antenowa: Biquad wewnątrz pomieszczenia

Re: EmiTV

Post autor: monter1981 »

Działają wam serwisy EmiTV i EmiRadio? U mnie taki komunikat https://zapodaj.net/6e54e0c1df17e.png.html

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: EmiTV

Post autor: dvbtowiec »

Nie działają. Od dwóch dni przynajmniej tak jest.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: EmiTV

Post autor: cyber »

Dziś jest O.K.

Zablokowany