MUX-8 - Dipol 28

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

MUX-8 - Dipol 28

Post autor: egon64 »

Cześć Wam. Posiadam antenę firmy Dipol, która jest dość znana na tym forum:

https://www.dipol.com.pl/profesjonalny_ ... _A2850.htm

Antena oczywiście bez wzmacniacza. Chciałbym móc odbierać kanały telewizyjne z MUX-1, 2, 3 i 8. Nadajnik mam oddalony od domu w odległości ok. 13km. MUX-1, 2, 3 są w polaryzacji poziomej, MUX-8 w pionowej. Jak mam w takim wypadku zmontować antenę ? Dla polaryzacji poziomej, pionowej czy najlepiej wykonać testy dla jednej i drugiej ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: hadam »

W sytuacji jaką opisałeś ma być przednia część w poziomie a tylna ta bliżej masztu w pionie.
Podobnie jak na drugim zdjęciu w linku który wkleiłeś.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: egon64 »

Dzięki wielkie ! Wszystko jest jasne.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: egon64 »

Witam. Zainstalowałem antenę (w pozycji jak z linka - zdjęcie drugie):

https://www.dipol.com.pl/profesjonalny_ ... _A2850.htm

Wydawało mi się, że powinienem móc wyszukać kanały ze wszystkich MUX'ów. Do nadajnika tak jak wcześniej pisałem mam ok. 13km. Antenę zamontowałem na strychu domu piętrowego. Telewizor Samsung UE40EH5300. Co trochę mnie dziwi telewizor pokazuje w diagnostyce jedynie poziom błędów oraz siłę sygnału. Nie ma jakości sygnału, która jest chociażby w telewizorze w pokoju obok, o którym nieco później. Wyszukuję na automacie kanały. Siła sygnału - 74%. Znajduje TVP Kultura HD (obraz żyleta), Metro, WP, Zoom TV i Nowa TV oraz kilkanaście stacji testowych. Łącznie niby 59 kanałów (z czego 10 radiowych), a z których można oglądać kilka jak rozumiem z MUX-8. I teraz robię inny test: podłączam do telewizora obok w pokoju antenę SilverCrest - tę z dwoma wysuwanymi drutami i wzmacniaczem. Na automacie znajduje ok. 30 kanałów m.in TVP1, TVP2, TVN, Polsat itd. Oczywiście jakość pozostawia sporo do życzenia, ale kanały z większości MUX'ów. Co robię nie tak ? Dlaczego anteną dopokojową jestem w stanie znaleźć praktycznie wszystkie kanały a anteną kierunkową z dość dobrym zyskiem jedynie kilka i to z jednego MUX'a ? Pozdrawiam.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: zyggi »

Dobrze spięte obie puszki? Wzmacniacz ma zasilanie?

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: egon64 »

zyggi pisze: 18 października 2021, o 20:33 Dobrze spięte obie puszki? Wzmacniacz ma zasilanie?
Dobrze spięte. Bez wzmacniacza. Tylko symetryzator.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: zyggi »

Wg opisu ze strony na pasmo UHF jest wzmacniacz. Może to jest problemem, ewentualnie ustawienie. Kierunkowa musi być ustawiona dość precyzyjnie.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: egon64 »

zyggi pisze: 18 października 2021, o 20:42 Wg opisu ze strony na pasmo UHF jest wzmacniacz. Może to jest problemem, ewentualnie ustawienie. Kierunkowa musi być ustawiona dość precyzyjnie.
Zgadza się i część sklepów sprzedaje wersje ze wzmacniaczem. Posiadam wzmacniacz, ale byłem pewny, że przy takiej odległości gdzie niektórzy z 50km ściągają sygnał ze wszystkich MUX'ów w zupełności wystarczy symetryzator.
Jak mam interpretować brak jakości sygnału w telewizorze ? Czy na podstawie siły jestem w stanie cokolwiek sprawdzić ? Niby jak kręcę anteną na boki to siła spada, ale chodzi chyba bardziej o jakość w tym przypadku.

zyggi
Posty: 91
Rejestracja: 27 maja 2021, o 08:12
Miejscowość: Toruń
Odbiornik: WIWA H265.MAXX
Instalacja antenowa: Emme Esse 560HVD
Nadajnik - obiekt nadawczy: Konin "Żółwieniec"

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: zyggi »

Bez siły nie ma jakości ;) Skoro tv nie jej nie podaje to nic na to nie poradzisz. Albo miernik albo się podpiąć pod dodatkowy dekoder/inny tv. Ja sam na starym AX1000 z symetryzatorem łapie sygnał z nadajnika oddalonego o 70km. Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie uruchomienie wyszukiwania ręcznego, ustawienie któregoś kanału UHF i dostrajanie anteny.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: K63 »

egon64 pisze: 18 października 2021, o 20:15 Do nadajnika tak jak wcześniej pisałem mam ok. 13km. Antenę zamontowałem na strychu domu piętrowego.
.
@egon64 - wybrałeś sobie zły czas na eksperymenty. Nadajnik w Rykach przechodzi obecnie modernizację. Do 15 listopada mux-y 1-3 nadawane będą z systemu rezerwowego z obniżoną mocą.
Z drugiej strony nawet przy obniżonej mocy, odległość nie powinna stwarzać problemów odbiorczych. Przyczyną może być montaż na strychu i pokrycie dachu np. blacha. :?:
egon64 pisze: 18 października 2021, o 20:15 Telewizor Samsung UE40EH5300. Co trochę mnie dziwi telewizor pokazuje w diagnostyce jedynie poziom błędów oraz siłę sygnału. Nie ma jakości sygnału
Samsungi pokazują błędy w zakresie 0-2000. Przy maksymalnych wartościach następuje zanik odbioru.
Sprawdź dokładnie w diagnostyce, bo w niektórych modelach Samsunga jakość sygnału pokazuje się dopiero po przesunięciu menu diagnostyki w górę ekranu.
egon64 pisze: 18 października 2021, o 20:15 Wyszukuję na automacie kanały
Wyszukuj RĘCZNIE na k. 7,22,24,42,52.

egon64
Posty: 19
Rejestracja: 23 października 2016, o 01:40
Odbiornik: LG 40LF6309
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, dach domu piętrowego - sztyca
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Dęblin-Ryki

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: egon64 »

K63 pisze: 19 października 2021, o 10:13
egon64 pisze: 18 października 2021, o 20:15 Do nadajnika tak jak wcześniej pisałem mam ok. 13km. Antenę zamontowałem na strychu domu piętrowego.
@egon64 - wybrałeś sobie zły czas na eksperymenty. Nadajnik w Rykach przechodzi obecnie modernizację. Do 15 listopada mux-y 1-3 nadawane będą z systemu rezerwowego z obniżoną mocą.
Z drugiej strony nawet przy obniżonej mocy, odległość nie powinna stwarzać problemów odbiorczych. Przyczyną może być montaż na strychu i pokrycie dachu np. blacha. :?:
Tak się akurat złożyło, że teraz wzięło mnie na dołożenie drugiej anteny obok satelity :)
Dach rzeczywiście pokryty jest blachą, ale czy ona miałaby aż taki wpływ na wyszukiwanie kanałów ? Zrozumiałbym jeśli udałoby mi się znaleźć większość kanałów z MUX-1,2,3, ale byłby problem z odbiorem. Tutaj w ogóle tego nie ma. Mam jakąś część z MUX-8 i pełno kanałów "testowych", które też nie biorę ich pod uwagę, bo nic nie pokazują jak sprawdzam.
Inna sprawa jest taka, że gdy skróciłem kabel biegnący na strych siła sygnału wzrosła do 90% a mimo to telewizor wyszukuje mi to samo. No setki już nie jestem w stanie wyciągnąć :D
K63 pisze: 19 października 2021, o 10:13
egon64 pisze: 18 października 2021, o 20:15 Telewizor Samsung UE40EH5300. Co trochę mnie dziwi telewizor pokazuje w diagnostyce jedynie poziom błędów oraz siłę sygnału. Nie ma jakości sygnału
Samsungi pokazują błędy w zakresie 0-2000. Przy maksymalnych wartościach następuje zanik odbioru.
Sprawdź dokładnie w diagnostyce, bo w niektórych modelach Samsunga jakość sygnału pokazuje się dopiero po przesunięciu menu diagnostyki w górę ekranu.
Ten model nie posiada jakości sygnału z tego co patrzę na forach. Zarówno przy 74% jak i przy 90% sygnału poziom błędów wynosi 0. Skłaniam się ku problemom z samym złożeniem anteny. Być może gdzieś coś nie do końca jest podłączone jak należy i stąd taka sytuacja. Niby jak patrzyłem to filozofii tam wielkiej nie ma, ale kiedyś pamiętam źle wyciągnąłem izolację z kabla przy zarabianiu i rzucało mi błędami dość mocno.
K63 pisze: 19 października 2021, o 10:13
egon64 pisze: 18 października 2021, o 20:15 Wyszukuję na automacie kanały
Wyszukuj RĘCZNIE na k. 7,22,24,42,52.
Będę miał w weekend więcej czasu to spróbuję na manualu też posprawdzać.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: MUX-8 - Dipol 28

Post autor: K63 »

egon64 pisze: 19 października 2021, o 15:25 Dach rzeczywiście pokryty jest blachą, ale czy ona miałaby aż taki wpływ na wyszukiwanie kanałów ?
Jak najbardziej. Być może w innym miejscu na strychu sygnał byłby lepszy, ale może być też tak, że nie na wszystkich kanałach.
egon64 pisze: 19 października 2021, o 15:25 Zarówno przy 74% jak i przy 90% sygnału poziom błędów wynosi 0
Teoretycznie jeżeli w sygnale nie ma błędów, to jakość jest 100% i powinieneś mieć odbiór.

Zablokowany