Gniezno DVB-T

ARTURE

Gniezno DVB-T

Post autor: ARTURE »

Mieszkam w miejscowości Gniezno 50 km od Poznania ok 70 km od Śremu .
w dniach 18-20 listopada w RTCN Poznań/Śrem miały być przeprowadzone prace związane z zwiększeniem mocy nadajnika.
Przed tym terminem odbiór kanałów cyfrowych w Gnieźnie był znośny obecnie po przerwie <związanej z zwiększeniem mocy > odbiór kanałów jest niemal niemożliwy.
Czy w wiązku z tym bedzie podjęte jakiś działenie w celu poprawy jakości <czy może nadal trwaja prace konserwatorskie>
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: RAPIOTR »

No właśnie jak jest widzimy gołym okiem .A Emitel twierdzi że jedzie z mocą 50 KW ERP.. :arrow:
A ja się pytam jesli to jest 50 KW ERP to dlaczego sygnał jest słabszy od tego gdy emitowano mux POTU (pono wtedy także 50 KW)???

Tu dwie wypowiedzi z portalu sat kuriera. :
-----------------------------------------------------------
Eugeniusz

No właśnie Mietek. Ja w Obornikach odbierałem nieźle sygnał ze Śremu. Teraz po tym niby zwiększeniu mocy albo nie mam nic albo szatkuje obraz nie do wytrzymania. Co się właściwie dzieje?
2009-11-25 15:59:13

Mietek

Mieszkam w Margoninie. Przed zwiększeniem mocy nadajnika w Śremie odbierałem TV cyfrową bez zarzutu, teraz przeważnie nie ma sygnału wcale albo jest bardzo słaby,może ktoś wie kiedy ten koszmar się skończy?
2009-11-25 08:48:34 ela

ELA:
Odbiera ktoś nadajnik DVB-T Śrem w Kaliszu ?
------------------------------------------------------

ARTURE

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: ARTURE »

Jeszcze raz Artur Gniezno
Obecnie u mnie jest jedna wielka kaszana kratki i jeszcze raz kratki aż sie nie chce włączć kanałów cyfrowych <jade obecnie na analogowych>
Czy Emitel coś poprawi w tym kierunku.

picia

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: picia »

Panowie

Gniezno jest przewidziane według harmonogramu; Etap III - lipiec 2011

A więc co się dziwicie że jest słaba jakość

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: qwerty »

@picia
Dziwne masz rozumowanie. Skoro wcześniej działało to czemu teraz ma nie działać? Załóżmy, że hamulce piszczą podczas używania. Jedziesz do mechanika. Wymienia klocki i tarcze. Pisk ustał, ale coś sknocił i auto hamuje na 3x większym dystansie. Uważasz, że to ok?

picia

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: picia »

qwerty pisze:@picia
Dziwne masz rozumowanie. Skoro wcześniej działało to czemu teraz ma nie działać? Załóżmy, że hamulce piszczą podczas używania. Jedziesz do mechanika. Wymienia klocki i tarcze. Pisk ustał, ale coś sknocił i auto hamuje na 3x większym dystansie. Uważasz, że to ok?

Zgadza się ,lecz nie wiem może się mylę a może nie .Jest Harmonogram który powinien być przestrzegany .są nadajniki pracujące z określoną mocą i na określonym terenie, regionie które pokrywają sygnałem dany region określony harmonogramem.I pokrycie dobrym sygnałem będzie do takiego a nie innego miejsca .Nadajnik ze Śremu ma np. pokrycie do jakichś wyznaczonych granic i tam odbiór jest prawidłowy,wszystko poza granicą będzie skutkowało nie prawidłowym lub brakiem odbioru sygnału Skoro w Gnieźnie była możliwość odbioru ,to przypuszczalnie spowodowane to było jakimś nie dostrojeniem anteny nadawczej(mogę się mylić)które to teraz zostało wyeliminowane(właśnie po to jest takie forum i wszystkie nasze spostrzeżenia)służą między innymi do tego aby operator nadajnika mógł pewne rzeczy wyeliminować(zbyt duże lub zbyt małe pokrycie sygnałem w danym kierunku)To że w Gnieźnie był i teraz jest sygnał jakiś tam jest spowodowane tym że jest jakaś tolerancja w pokryciu, od granicy dobrego sygnału a im dalej tym gorzej ,Jeżeli Gniezno jest wyznaczone w 3 Etapie to oznacza że tam sygnał nie powinien docierać.Więc nie ma co gdybać nad czymś czego nie powinno jeszcze być(jeszcze raz mówię ze się mogę mylić ale to jest logiczne i może być w jakimś stopniu wytłumaczeniem)

PFL7332

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: PFL7332 »

ARTURE pisze:Mieszkam w miejscowości Gniezno 50 km od Poznania ok 70 km od Śremu .
w dniach 18-20 listopada w RTCN Poznań/Śrem miały być przeprowadzone prace związane z zwiększeniem mocy nadajnika.
Przed tym terminem odbiór kanałów cyfrowych w Gnieźnie był znośny obecnie po przerwie <związanej z zwiększeniem mocy > odbiór kanałów jest niemal niemożliwy.
Czy w wiązku z tym bedzie podjęte jakiś działenie w celu poprawy jakości <czy może nadal trwaja prace konserwatorskie>
Pozdrawiam
Sprawdź instalacje antenową. Nie napisałeś jaka masz antenę, prawdopodobnie masz również wzmacniacz. Co pokazuje wskaźnik poziomu sygnału? itd.
Ja mieszkam w Witkowie k. Gniezna. Z moich obserwacji wynika, że po zmianie odbiór na kanale 23 jest minimalnie lepszy. Odbieram kanały z Śremu na tunerze cyfry (PVR) w zasadzie jak napisałeś znośnie, raz na jakiś czas przytnie ale to wina mojej anteny (nie będę pisał gdzie ją mam bo padniecie z śmiechu). Na razie czekam na zwiększenie mocy więc może wystarczy obecny układ. Jeśli nić się nie poprawi po zmianie mocy na 100k zamocuje antenę przy oknie.
U trzech moich znajomych w Witkowie, którzy mają anteny zamontowane na zewnątrz nie ma problemu z odbiorem na k. 23. Zauważyłem tylko u nich (wcześniej już ktoś to opisywał), że co jakiś czas widać to pasku poziomu sygnału, że następuje chwilowy spadek poziomu sygnału,
np. dłuższy czas jest 71% i co jakiś okres (nie jest stały odstęp czasu) spadek na 65% i po 1,2 sekundach powrót do 71%. Nie powoduje to jednak zauważalnych zmian w obrazie (pikselozy), więc nikt się nie skarży.

Oczywiście anteny u znajomych, żeby był możliwy był odbiór NTC zostały przekierowane na Śrem, wcześniej odbierali analog z Żółwieńca k. Konina.

Pozdr.

Demon

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Demon »

picia pisze:
qwerty pisze:@picia
Dziwne masz rozumowanie. Skoro wcześniej działało to czemu teraz ma nie działać? Załóżmy, że hamulce piszczą podczas używania. Jedziesz do mechanika. Wymienia klocki i tarcze. Pisk ustał, ale coś sknocił i auto hamuje na 3x większym dystansie. Uważasz, że to ok?

Zgadza się ,lecz nie wiem może się mylę a może nie .Jest Harmonogram który powinien być przestrzegany .są nadajniki pracujące z określoną mocą i na określonym terenie, regionie które pokrywają sygnałem dany region określony harmonogramem.I pokrycie dobrym sygnałem będzie do takiego a nie innego miejsca .Nadajnik ze Śremu ma np. pokrycie do jakichś wyznaczonych granic i tam odbiór jest prawidłowy,wszystko poza granicą będzie skutkowało nie prawidłowym lub brakiem odbioru sygnału Skoro w Gnieźnie była możliwość odbioru ,to przypuszczalnie spowodowane to było jakimś nie dostrojeniem anteny nadawczej(mogę się mylić)które to teraz zostało wyeliminowane(właśnie po to jest takie forum i wszystkie nasze spostrzeżenia)służą między innymi do tego aby operator nadajnika mógł pewne rzeczy wyeliminować(zbyt duże lub zbyt małe pokrycie sygnałem w danym kierunku)To że w Gnieźnie był i teraz jest sygnał jakiś tam jest spowodowane tym że jest jakaś tolerancja w pokryciu, od granicy dobrego sygnału a im dalej tym gorzej ,Jeżeli Gniezno jest wyznaczone w 3 Etapie to oznacza że tam sygnał nie powinien docierać.Więc nie ma co gdybać nad czymś czego nie powinno jeszcze być(jeszcze raz mówię ze się mogę mylić ale to jest logiczne i może być w jakimś stopniu wytłumaczeniem)
Piszesz tak, jakbyś czuł się wybrańcem i puszył się tym. Nie masz racji co do ograniczania zasięgu na terenie Polski. Najlepszą sytuacją była by taka, gdzie jednym nadajnikiem pokrywany byłby cały obszar kraju. Wtedy pewnie można by było utworzyć więcej multipleksów (chyba, że kolizje z sąsiadami). Niestety ze względów geograficznych i natury fal radiowych jest to niemożliwe. Ukształtowanie terenu ma różny wpływ na różne częstotliwości. Oprócz tego dochodzi jeszcze poziom szumów zależny od ilości, mocy i odległości innych nadajników w, można śmiało powiedzieć, Europie a może i na Świecie. Wiadomo, że kanał 23 i jego "okolice" w rejonie Poznania i Wrocławia jest mocno zaszumiony. Kanał 39 najwyraźniej mniej i dlatego zarówno we Wrocławiu jak i w Gnieźnie można było oglądać NTC ze Śremu. Z dużym prawdopodobieństwem Gniezno nie może uchwycić sygnału DVB-T ze względu na czeską jedynkę nadawaną na tym właśnie kanale. We Wrocławiu program ten odbiera się praktycznie na drucie. Teraz trzeba poczekać na wzmocnienie sygnału ze Śremu do 100kW i wtedy zobaczymy, czy przebije się ponad szum zarówno w Gnieźnie jaki we Wrocku.
Ale @ARTURE nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Programy MUX-1 można odbierać w analogu, a na 39 kanale pojawi się, może, MUX2. Pewnie również będzie harmonogram i pewnie znowu nasze miasta będą potraktowane po macoszemu. A my już wiemy, że będziemy mogli skorzystać ze śremskiej emisji.
A ty @picia zastanów się, dlaczego ludzie i z Krakowa, i z Gniezna, i wielu innych miejscowości wypowiadają się tu na forum. Wszyscy chcą mieć możliwość odbierania cyfrowej telewizji. A ty sprawiasz wrażenie, że skoro Ty masz, to już właściwie nic nie powinno się zmieniać i rozwijać, i jest super.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

picia pisze:
qwerty pisze:@picia
Dziwne masz rozumowanie. Skoro wcześniej działało to czemu teraz ma nie działać? Załóżmy, że hamulce piszczą podczas używania. Jedziesz do mechanika. Wymienia klocki i tarcze. Pisk ustał, ale coś sknocił i auto hamuje na 3x większym dystansie. Uważasz, że to ok?

Zgadza się ,lecz nie wiem może się mylę a może nie .Jest Harmonogram który powinien być przestrzegany .są nadajniki pracujące z określoną mocą i na określonym terenie, regionie które pokrywają sygnałem dany region określony harmonogramem.I pokrycie dobrym sygnałem będzie do takiego a nie innego miejsca .Nadajnik ze Śremu ma np. pokrycie do jakichś wyznaczonych granic i tam odbiór jest prawidłowy,wszystko poza granicą będzie skutkowało nie prawidłowym lub brakiem odbioru sygnału Skoro w Gnieźnie była możliwość odbioru ,to przypuszczalnie spowodowane to było jakimś nie dostrojeniem anteny nadawczej(mogę się mylić)które to teraz zostało wyeliminowane(właśnie po to jest takie forum i wszystkie nasze spostrzeżenia)służą między innymi do tego aby operator nadajnika mógł pewne rzeczy wyeliminować(zbyt duże lub zbyt małe pokrycie sygnałem w danym kierunku)To że w Gnieźnie był i teraz jest sygnał jakiś tam jest spowodowane tym że jest jakaś tolerancja w pokryciu, od granicy dobrego sygnału a im dalej tym gorzej ,Jeżeli Gniezno jest wyznaczone w 3 Etapie to oznacza że tam sygnał nie powinien docierać.Więc nie ma co gdybać nad czymś czego nie powinno jeszcze być(jeszcze raz mówię ze się mogę mylić ale to jest logiczne i może być w jakimś stopniu wytłumaczeniem)
Rozumowanie jest jak najbardziej poprawne. Śrem ma wyznaczony taki a nie inny zasięg, natomiast Gniezno będzie w zasięgu innego, bliższego mu nadajnika, w terminie zgodnym z harmonogramem KRRiT.

Demon

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:Rozumowanie jest jak najbardziej poprawne. Śrem ma wyznaczony taki a nie inny zasięg, natomiast Gniezno będzie w zasięgu innego, bliższego mu nadajnika, w terminie zgodnym z harmonogramem KRRiT.
Czyli Emitel specjalnie ogranicza zasięg??? Do tej pory wydawało mi się, że takie praktyki są czynione przy granicy państwa w celu ograniczenia zasięgu emisji poza granicę. Do tej pory myślałem, że we Wrocławiu nie mogę odbierać MUX1 ze Śremu na kanale 23 dlatego, że po prostu do mnie nie dociera z powodów geograficznych (Wzgórza Trzebnickie) i zakłóceń z innych nadajników. I że z tego powodu plan rozmieszczenia ośrodków nadawczych przewiduje takowy na g. Ślęża, żeby na innym kanale, silniejszym sygnałem pokryć teren i okolice Wrocławia, które nie mogą odbierać ze Śremu, Mikstatu itd. A teraz czytam, że właściwie nie odbieram sygnału ze Śremu, bo według harmonogramu nie należy mi się! Bo mam przydział (podobnie do komunistycznych karteczek) do nadajnika ze Ślęży. Jeszcze chwilkę i dowiem się, że odbieranie śremskiego sygnału we Wrocławiu jest kradzieżą przywilejów Poznaniaków!!!

Panie Jarku, czy faktycznie Emitel czyni konkretne działania w celu ograniczenia zasięgu nadajnika w Śremiu do z góry określonego w planie pokryć kraju częstotliwościami DVB-T?

Czy ze wszystkimi poniższymi określeniami Pan się zgadza?
"Nadajnik ze Śremu ma np. pokrycie do jakichś wyznaczonych granic i tam odbiór jest prawidłowy, wszystko poza granicą będzie skutkowało nie prawidłowym lub brakiem odbioru sygnału",
"Skoro w Gnieźnie była możliwość odbioru ,to przypuszczalnie spowodowane to było jakimś nie dostrojeniem anteny nadawczej, które to teraz zostało wyeliminowane (właśnie po to jest takie forum i wszystkie nasze spostrzeżenia służą między innymi do tego aby operator nadajnika mógł pewne rzeczy wyeliminować - zbyt duże lub zbyt małe pokrycie sygnałem w danym kierunku)",
"Jeżeli Gniezno jest wyznaczone w 3 Etapie to oznacza że tam sygnał nie powinien docierać".

picia

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: picia »

Piszesz tak, jakbyś czuł się wybrańcem i puszył się tym.
A z której części mojej wypowiedzi to wywnioskowałeś,Ja tylko przedstawiłem Mój tok myślenia na ten wątek z problemami odbioru.Takie "Minimum My ślenia"

Akurat mam to szczęście że mieszkam w zasięgu Nadajnika Ze Śremu i mam prawidłowy odbiór.
Czy to coś złego? Ze Ja akurat już mam a inny nie.
Po winieneś z takimi wypowiedziami "iść w kierunku" KRRIT" która to stworzyła taki plan (HARMONOGRAM) i wdrożyła go,Ja niestety tego nie wymyśliłem ,i też nie podoba Mi się to że cyfryzacja kraju jest w tak długim czasie rozłożona. mówi się trudno i trzeba ten fakt zaakceptować
A ty @picia zastanów się, dlaczego ludzie i z Krakowa, i z Gniezna, i wielu innych miejscowości wypowiadają się tu na forum. Wszyscy chcą mieć możliwość odbierania cyfrowej telewizji. A ty sprawiasz wrażenie, że skoro Ty masz, to już właściwie nic nie powinno się zmieniać i rozwijać, i jest super.
Nie neguję tego że wszyscy chcą oglądać dobrej jakości kanały tv,Ja też.
Mylisz się Jestem za tym aby DVB-T w naszym kraju rozwijała się jak najszybciej i jak najlepiej ,na wzór Szwecji ,Niemiec,czy Hiszpanii.
Ale to tylko Polska

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: RAPIOTR »

Jarosław Bałuka pisze:
Rozumowanie jest jak najbardziej poprawne. Śrem ma wyznaczony taki a nie inny zasięg, natomiast Gniezno będzie w zasięgu innego, bliższego mu nadajnika, w terminie zgodnym z harmonogramem KRRiT.
Co !!! Przecież Gniezno leży 60 km w lini prostej od RTCN Śrem.Chce Pan powiedzieć ,że nowy Tubus TESLI umieszczony na 292 m npt nie zapewnia pokrycia Gniezna? To bzdura dnia.Odbiór w Gnieżnie tv analogowej jest utrudniony po prostu z uwagi na pofałdowanie terenu w zwykłych domkach jednorodzinnych zasłoniętych blokami.Odbiór utrudniony nie oznacza nie możliwy!!!.
Z DVB-T na k 39 nie było najmniejszych problemów!!!
W Gnieżnie po prostu w DVB-T powinna być pierdziawka doświetlająca zmiękczająca pole w SFN ze Sremem bez żadnych fanaberi na osobny kanał :idea:
.Nie wiem kto wymyślił taką fanaberię by ten obszar pokrywać nowymi kanałemi nadawczymi??
Czyli co Murowana Goślina ,Nowy Tomyśl,Wolsztyn,Szamotuły ,Pniewy Także bez DVB-T ze Śremu 8-)

Nie wiem w takim razie jak chcecie ograniczyć zasięg RTCN Srem ,bo przy planowanym 100 KW ERP z 292 metrów to będzie spokojnie promień 100 km. No jedynie może za Rawiczem być gorzej (zakłucenia).
A jeśli już chcecie skadłubkować ten zasięg to można zwiększyć pojemność muxa kosztem zasięgu ok,ale wtedy chcę zobaczyć wreszcie rozsądną jakość wizji w multipleksie :twisted: .

Jest jeszcze inna możliwość,że zasięg obecnie na k23 jest mniejszy bo sygnał DVB-T nie jest emitowany z tubusa a z systemiku UHF umieszczonego pod górnym FM. Wtedy zrozumiałbym obecną siermiężną sytuację .... eh. Czy mam rację ? Czy DVB-T nie leci z tubusa?
A jeśli tak to o dupę rozczasnąć te szumne zapowiedzi o zwiększeniu mocy ERP w kanale23,bo z góry wiadomo że będzie gorzej..

Co do meritum to nie wierzę w te 50 KW ERP obecnie i podejrzewam że nie prędko zobaczymy 100 KW .No chyba że tylko na papierze.W Warszawie idzie to sprawniej.

ps:
Proszę przyjżeć się logom analogowego nadajnika Polsatu z ostatnich 4 dni bo występują wachania mocy na wyjściu!! Jeśli macie wogle jakąś kontrolę nad tym .


Czy DVB-T na K23 leci z tego systemiku ?:

Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/847 ... 9c92e.html

Czy DVB-T leci z tego:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 listopada 2009, o 10:09 przez RAPIOTR, łącznie zmieniany 2 razy.

picia

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: picia »

@RAPIOTR
widzę sąsiad jesteś ;)

Demon

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Demon »

picia pisze:A z której części mojej wypowiedzi to wywnioskowałeś,Ja tylko przedstawiłem Mój tok myślenia na ten wątek z problemami odbioru.Takie "Minimum My ślenia"
Przeczytaj dokładnie cytowane fragmenty twojej wypowiedzi, skierowane do Pana Jarosława Bałuki. Jestem oburzony waszymi wypowiedziami.

Brak rzetelnej i kompletnej informacji dla Polaków to skandal. Czy Emitel sądzi, że "wywiad" konkurencji nie orientuje się w szczegółach? Hipokryzja i zabawa jak w chowanego w przedszkolu! Rząd milczy, TVP milczy, Emitel milczy a interes normalnych ludzi jest notorycznie naruszany! Chowanie się za formułką "tajemnica biznesowa" jest w tym przypadku po prostu śmieszne.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: RAPIOTR »

Demon pisze:
Czy Emitel sądzi, że "wywiad" konkurencji nie orientuje się w szczegółach? Chowanie się za formułką "tajemnica biznesowa" jest w tym przypadku po prostu śmieszne.
Żaden wywiad ;) tu nie jest potrzebny bo czy firma X czy Y to są kumple i wiadomości przeplywają bez problemu.

Jednak wiadomość z jakiego systemiku leci emisja moim zdaniem może zostać upubliczniona szerszej grupie zainteresowanych. Tym bardziej ,że koledzy z Wrocławia dwoją się i troją by znowu odbierać DVB-T ze Śremu. Jeśli emisja idzie z niższego systemiku to Wrocław może sobie odpuścić dalszą zabawę bo nic z tego nie będzie...Po prostu sam maszt zasłania kierunek Wrocław (cały południowy zach.).

Janusz123

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Janusz123 »

Jarosław Bałuka pisze: Śrem ma wyznaczony taki a nie inny zasięg, natomiast Gniezno będzie w zasięgu innego, bliższego mu nadajnika, w terminie zgodnym z harmonogramem KRRiT.
???
O jakim zasięgu mówimy?

Mieszkam w Gnieźnie i według mapek Emitela sygnał z nadajnika ze Śremu powinien docierać do Gniezna (pole zielone zasięgu)!!! Tu trzeba dodać, że mapka dotyczy oczywiście kanału 39, 50 kW, a Śrem z kanału 23 ma zapewniać docelowo 100 kW mocy!!! I tu znów porównanie, skoro przy 50 kW odbiór w Gnieźnie był idealny, to dlaczego przy 100 kW ma być gorszy lub wręcz, jak Pan twierdzi - niemożliwy (Gniezno będzie w zasięgu innego, bliższego mu nadajnika).
Z Fergusona przy dość wysoko ustawionej antenie w centrum Gniezna sygnał mam 88%, a jego jakość - 96%. Czy to mało, aby w Gnieźnie poprawnie odbierać sygnał ze Śremu? Nie, jednak mimo tego obraz czasami jest poszatkowany.

PS 1 Przypuszczam, że sygnał ze Śremu nie jest nadawany jeszcze z mocą 100 kW:
"Analogiczne prace zostaną przeprowadzone w dniach 18-20 listopada w RTCN Poznań/Śrem, co skutkować będzie okresowymi przerwami w emisji DVB-T. Po zakończeniu prac emisja ruszy w kanale 23 ze zwiększoną mocą ERP 100kW".

Możliwości są dwie, albo prace jeszcze trwają, choć dziwne, że Pan Jarosław Bałuka by o tym nie wiedział, albo celowo zmniejszono moc, aby zaoszczędzić, bo NTC nadal nadaje testowo, a Emitel za nadajnik płaci.

PS 2 Głosy forumowiczów w tym wątku nie są odosobnione:
"A skąd wiesz że zmieniono moc na docelową? Póki co oprócz zmiany kanału zmieniła się tylko siła sygnału na gorszą ale jakość wskoczyła na 100%. Miejsce odbioru Saska Kępa, antena zbiorowa patrzy na Raszyn". http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=686

Tak jest w całej Polsce po wymianie nadajników!

black500

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: black500 »

RAPIOTR pisze:...bardziej ,że koledzy z Wrocławia dwoją się i troją by znowu odbierać DVB-T ze Śremu. Jeśli emisja idzie z niższego systemiku to Wrocław może sobie odpuścić dalszą zabawę bo nic z tego nie będzie...
Tak jak piszesz tak jest niestety poza chwilowym odbiorem w porze wieczornej i to nie kazdego dnia.Co prawda poziom sygnalu w czasie odbioru to ok. 70% i jakosc 85%. Czekamy na zakonczenie prac na obiekcie nadawczym i zadeklarowana moc wyjsciowa nadajnika.
Moze maly OT tutaj ale dla ciekawosci moge napisac ze Wroclaw jest w zasiegu sygnalu DVB-T(MUX1) z Czech na kanale 40.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: handrzej »

Do końca nie wiem w czym problem. U mnie sygnał jest ponad 12% silniejszy :)
Powinniście pamiętać że poziom sygnału tak naprawdę zależy od waszej anteny. Każdy model ma inny zysk na ch39 a inny na ch23. Wg moich informacji z zeszłego tygodnia od pracownika ze Śremu, w tej chwili jest wypromieniowana porównywalna moc jak na kanale 39. 100kW jeszcze nie ma. Chyba, że przeoczyłem jakąś oficjalną informację z tego tygodnia :)

Swoją drogą Gniezno może mieć gorszą jakość za sprawą ch22 200kW z Żółwieńca. Ciekaw jestem co będzie się działo przy podwyższonych warunkach z kanałem 23 u mnie, ja dzień w dzień tyłem anteny mam ślad analogu ch24 z Rusinowa.

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: RAPIOTR »

handrzej pisze: Do końca nie wiem w czym problem. U mnie sygnał jest ponad 12% silniejszy :)
Powinniście pamiętać że poziom sygnału tak naprawdę zależy od waszej anteny. Każdy model ma inny zysk na ch39 a inny na ch23.
Tobie sie zwiększyło ale innym zmniejszyło ;) Był odbiór w Zielonej G i Kaliszu teraz go nie ma o Wrocławiu nie wspomnę bo zakłucenia sa tam olbrzymie.

Charakterystyka anteny to jedno a nakładające się inne emisje to drugie.
Mam do ciebie pytanie. Jakiego urządzenia do odbioru używasz? i pytanie drugie. Czy sprawdzałeś co pokazywało twoje urządzenie na kanale 23 jak nie było jeszcze tam emisji DVB-T? Obstawiam ,że pokazywało ci LEVEL-ok 20 %.
Quality nie pokazywało napewno bo nie było cyfrowej emisji.

Level jest sprawą wtórną (bo na pokrywanym obszarze i tak tuner pokaże ten parametr powyżej 75% ).A potem nagle jest pstryk i gaśnie odbiór 8-) . Najważniejsze jest quality błędy i BER w instalacji.

Podczas emisji multipleksu Potu w kanale23 nikt z Gniezna przez rok nie zgłaszał problemów z odbiorem wszystko jechało aż miło.A teraz poczytaj wpisy i komentarze na portalu Satkuriera.(z obszarów oddalonych od Śremu o ok 60 km :| :|

Jeszcze jeden przykład mam taki gówniany kabelek o dłuości ok 2 metrów (dołączany kiedyś do tunera fm Technicsa). Latem dla jaj podłaczyłem go do lcd Sony i rozciągnołem wzdłuz parapetu hehe.Wiesz co się stało?? Otóż 26 km w lini od RTCN mux na k 39 śmigał aż miło .Kabelek napedzał telewizor (błędy wchodziły ale lcd dawał radę z korekcja ).

Taki sam myk zrobiłem dokładnie na tym samym telewizorku i w tym samym miejscu wczoraj.Efekt zero sygnału nawet nie drgnęłło.
Oczywiście experyment głupawy bo nigdy by do głowy nie przyszło by tak odbierać telewizję na stałe .Ale cos to pokazuje
Jakieś pytania?

Uprzedzając komenty do odbioru na powaznie mam prawidłową zewnętrzną instalacje 8-) .


handrzej pisze:
Swoją drogą Gniezno może mieć gorszą jakość za sprawą ch22 200kW z Żółwieńca. Ciekaw jestem co będzie się działo przy podwyższonych warunkach z kanałem 23 u mnie, ja dzień w dzień tyłem anteny mam ślad analogu ch24 z Rusinowa.
Żadna emisja telewizyjna kanał wyżej lub kanał niżej nie zdegraduje ci odbioru DVB-T.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: handrzej »

No powiem tak jak mam 800m do nadajnika TVNu który idzie bardzo szeroko to nie wmówisz mi Piotr, że na kanale wyżej niżej bez problemu odbiore DVB-T, ale rzeczywiście w przypadku dalekich nadajników problemów nie powinno być ;) Wszystko zależy od siły sygnału.

Co do byłego POTu - zauważ że tam był MPEG2 poza tym inne guard interval i coding rate.
Emisja po prostu moim skromnym zdaniem była bardziej odporna na zakłócenia jeżeli można to tak ująć. Kalisz i Z. Góra są na granicy zasięgu i oba miasta mają własne RTCNy więc dość bezcelowe wydaje mi się odwoływanie się do tych lokalizacji. Tym bardziej, że dany nadajnik ma pokrywać obszar taki jak analog obecnie. Czy ktoś odbiera Śremski analog w Kaliszu albo Z.G. ? ;)
A co do Gniezna ( i troszkę wyżej Wągrowca) od dawna się przebąkuje, że te miasta powinny mieć własny obiekt nadawczy mimo, że do Śremu około 60-70km ;p

Moja instalacja wygląda tak: antena Log-Periodic około 12dBi 10m nad gruntem + 110m n.p.m. kabel draka trishield jakieś 15m i tuner PCI X3M hpc2000. Na co dzień ślad analogu z Rusinowa tyłem anteny i co któryś dzień tvp info ze Ślęży i tvp ze Śnieżnych Kotłów. A Śrem mam pięknie zasłonięty domem sąsiadów i mimo to działa bez problemowo.

Na kanale 23 wcześniej nie wskazywał mi sygnału nic a nic. Jak kilka dni temu było tropo to na kanałach muxów berlinskich i jemiołowa wskazywał sygnał między 10 a 30%

Co do kabelka w TV... 490 a 618MHz niby różnica niewielka, ale co długość fali to różne dziwne zjawiska propagacyjne się zdarzają ;p

Zablokowany