testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: kasper93 »

Test5 TV Mobilna został odkodowany i nadaje planszę. Orientujecie się czy jest jakaś grupa testująca tę transmisję, czy to czysto wewnętrzne testy są i tylko garstka techników ma dostęp?

nkp123

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Z tego co mi wiadomo to są tylko wewnętrzne testy i chyba tylko pracownicy w punktach Cyfrowego Polsatu mają dostarczone eksperymentalne STB z kartami dekodującymi.

EDIT: Potwierdzam, mój telewizor odbiera program Test5 i wyświetla plansze testową (parametry: VIDEO 16:9, 576i; AUDIO: "Audio 1" MP2), jednak sądząc z ikonki obok programu cały czas sądzi, że jest to program kodowany :D

EDIT2: EPG ona wszystkich programach: od 21:30 będzie program o nazwie: "audycja [NR TESTU] ;)

EDIT3: 13:03 - Test5 zakodowany ;)

Wiking

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Wiking »

nkp123 pisze:Z tego co mi wiadomo to są tylko wewnętrzne testy i chyba tylko pracownicy w punktach Cyfrowego Polsatu mają dostarczone eksperymentalne STB z kartami dekodującymi.
Punkty mają odbiornik, ale testują go na działających multipleksach Naziemnej Telewizji Cyfrowej, tj. pierwszego, drugiego oraz trzeciego.
Osoby pracujące w punktach Cyfrowego Polsatu nie mają zielonego pojęcia o trwających testach telewizji mobilnej. Chyba, że trochę szerzej interesują się telewizją i na przykład zaglądają na forum EmiTela. ;)

nkp123

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Aha, dziękuję za sprostowanie - gdzieś takie informacje, co podałem wyczytałem, ale mogły być one złe ;)

Wiking

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Wiking »

Pojawiły się pierwsze szczegóły telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu. W ofercie mają znaleźć się kanały dostępne w Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także 8 płatnych kanałów telewizyjnych oraz 12 płatnych stacji radiowych. Niestety na razie Cyfrowy Polsat nie podaje jakie to będą kanały oraz stacje.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: bogdanzieba »

Dekodery do DVB-T już swoje robią.

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: brachu »

Jakieś źródło można prosić?

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: brachu »

Chodziło mi o informacje Wikinga, info o dekoderze widziałem już wcześniej.

Wiking

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Wiking »

Źródłem moich informacji jest Cyfrowy Polsat. Na godzinę 12 zapowiadana jest konferencja na której Cyfrowy Polsat przedstawi między innymi wyniki za 2011 roku oraz wspomniane przeze mnie informacje. Może też coś więcej.
Tak ma wyglądać logo telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu.
Obrazek
Nie wiem czy to tymczasowe czy już na stałe. ;)

nkp123

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Wiking pisze:Pojawiły się pierwsze szczegóły telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu. W ofercie mają znaleźć się kanały dostępne w Naziemnej Telewizji Cyfrowej, a także 8 płatnych kanałów telewizyjnych oraz 12 płatnych stacji radiowych. Niestety na razie Cyfrowy Polsat nie podaje jakie to będą kanały oraz stacje.
I lipa. Pazerne to to - myślałem, że chociaż jakieś stacje radiowe będą niekodowane...

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Krosnoludek »

Jeśli dobrze usłyszałem w TV Biznes, to koszt usługi będzie na poziomie 20 zł.
Przecież miało być min. 16 kanałów telewizyjnych.

nkp123

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Przy akceptowalnych (zasięgowo) parametrach emisji multipleksu Cyfrowego Polsatu, nie ma praktycznie żadnych szans zmieścić w jednym multipleksie 16 stacji TV (576i) oraz kilkunastu stacji radiowych. Nawet, jezeli używany by był standard DVB-T2.

16 usług TV może i być, ale jak już to będzie 8 programów w standardowej rozdzielczości 576i oraz 8 tych samych programów w niskiej rozdzielczości na porzeby telewizji mobilnej (240p) + stacje radiowe. Moim zdaniem to i tak znacznie za dużo.


PS. Jeżeli w te 20 zł miesięcznie będzie wliczona cena karty dekodującej CI do telewizora - cena dla mnie akceptowalna. Jeżeli nie - ja bym był skłonny zapłacić maksimum 15 zł miesięcznie.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Krosnoludek »

Ale przecież był wymóg, że musi być nadawane 16 stacji telewizyjnych, lub zamieniona jedna stacja tv na (tylko nie wiem na ile) 4? stacje radiowe.
W nowej decyzji jest wyraźnie napisane że spółce nie wolno wejść "tylnymi drzwiami" na rynek naziemnej telewizji cyfrowej – uspokaja Anna Streżyńska.
http://www.rp.pl/artykul/590147.html

Wiking

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Wiking »

nkp123 pisze:16 usług TV może i być, ale jak już to będzie 8 programów w standardowej rozdzielczości 576i oraz 8 tych samych programów w niskiej rozdzielczości na porzeby telewizji mobilnej (240p) + stacje radiowe. Moim zdaniem to i tak znacznie za dużo.
Będą nadawać 8 programów w standardowej rozdzielczości, które będą odbierane przez M-T 5000 i dalej przesyłane przez Wi-Fi do naszego urządzenia mobilnego na przykład smartfonu. W taki sam sposób będą odbierane programy z "normalnych multipleksów", które przecież też nadają w standardowej rozdzielczości.
Krosnoludek pisze:Ale przecież był wymóg, że musi być nadawane 16 stacji telewizyjnych, lub zamieniona jedna stacja tv na (tylko nie wiem na ile) 4? stacje radiowe.
Wymóg jest spełniony, gdyż w sumie mamy 20 programów.

A czy to DVB-T Cyfrowego Polsatu będzie mogło być prawdziwą telewizją mobilną, tj. czy będąc w zasięgu nadajnika będzie można odbierać bez problemu w ruchu tę telewizję czyli na przykład w jadącym samochodzie czy autobusie?

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Drekan »

Sądzę, że wielu widzów będzie zawiedzionych, gdy okaże się, że z mobilnym odbiorem będą jednak spore problemy. :evil:

O ile 4 multipleks można przystosować pod mobilny odbiór, to pozostałe multipleksy tworzone są pod odbiór stacjonarny, za pomocą odpowiedniej anteny zewnętrznej. Ciężko będzie z poziomu gruntu, na maleńkiej antence w kształcie drucika, uzyskać taki sam odbiór, jak na metrowej antenie kierunkowej, umieszczonej 10 metrów nad poziomem gruntu. :?

Natomiast do ASO 3 multipleks jest w zasadzie nieosiągalny na południu kraju (Polsat zamieścił loga TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia). Docelowy zasięg ten multipleks osiągnie dopiero w połowie 2014 roku. :shock:

Dodatkowo chińscy producenci coraz powszechniej montują w swoich produktach mobilnych (telefony komórkowe, smartfony, tablety czy laptopy), tunery do odbioru DVB-T. Jak trafią one na polski rynek, to wiele osób uzyska bezpłatny dostęp do NTC i oferta 8 płatnych kanałów w ramach 4 multipleksu, przestanie być atrakcyjna.
Ostatnio zmieniony 12 marca 2012, o 17:23 przez Drekan, łącznie zmieniany 1 raz.

nkp123

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Z obecnymi parametrami emisji Mux'a mobilnego (QAM64, FEC 2/3, mała moc nadajników) widzę czarny los odbioru prawdziwie mobilnego (lekko za miastem [~30km], w podróży). Znośne efekty dawałoby albo zwiększenie FEC do 1/2, albo zmianę konstelacji na QAM16, albo jeszcze lepiej na QPSK (z racji ilości programów to ostatnie jest niestety niewykonalne, ja się dziwię jak pomieszczą to wszystko nawet przy obecnych parametrach O.o).

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: rotalplus »

Ten tuner DVB-T nie ma wogóle wejścia na kartę?

Więc będzie karta dekodująca w formie USB? Jak to będzie dekodować? Czy to ma automatycznie wbudowany dekoder?

No bo chyba nie będzie to w formie CI do telewizora, bo będą problemy z kompabitylnością większości telewizorów?

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3512
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: Krosnoludek »

Zobacz zdjęcie: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=100978#p100978 , na którym widać, że jest jakaś szczelina na kartę dekodującą.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: kasper93 »

A jak to będzie na tabletach/smartfonach etc? Przecież nie będziemy karty wciskać do telefonu? Podejrzewam, że będzie to na zasadzie odbioru przez dedykowaną aplikację, która po naszym zalogowaniu automatycznie pobierze klucze z internetu i uzyska dostęp do kodowanych materiałów. Tak to sobie wyobrażam, ale to tylko moja wyobraźnia, bo nie mam pojęcia jak docelowo ma to działać.

EDIT: eh, już widzę, nie doczytałem. Sorry za wypisywane głupoty :)
Ostatnio zmieniony 12 marca 2012, o 17:45 przez kasper93, łącznie zmieniany 1 raz.

nkp123

Re: testy TV mobilnej ... było TEST2 i TEST3

Post autor: nkp123 »

Będzie specjalne urządzenie dedykowane do odbioru i dekodowania programów, a następnie wybrany program będzie wysyłany przez WIFI (Bluetooth?) do telefonu z odpowiednią aplikacją.

Zablokowany