Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

blondi12 pisze:Witam!
Znalazłam taką antenę:
http://www.vivanco.de/cgi-bin/vivanco/e ... 83&catId=0
http://www.uchwyt.pl/produkty/anteny-dv ... ivanco.htm
Interesuje mnie to co mają napisane o wzmocnieniu(zysku?):"pasywna o wzmocnieniu do 28 dB"czy samo co zysk 28dBi
Nie bardzo rozumiem dlaczego "wieszacie psy" na tej antenie. Kto z Was ją testował i gdzie w opisie są brednie :?:
Przypadkiem od miesiąca mam ją (Vivanco TVA 502) na maszcie i faktycznie jest to antena pasywna o bardzo dużym zysku (28dBi). Bez problemu oglądam na niej Mux2 Skrzyczne (1kW) z odległości 90 km bez wzmacniacza. Fakt, nie jest tania ale za to bardzo dobrze działa.
Zanim napiszecie, że coś jest do d...y proszę to najpierw samemu przetestować a nie pisać głupoty.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

p-b pisze:Widać, że nie masz bladego pojęcia o technice.
Wprawdzie nie jestem inżynierem ale proszę, powiedz co w jej opisie jest nieprawdą.
Nie odbiera sygnału cyfrowego :?:
Nie będzie działać przy HD :?:
Nie ma deklarowanego zysku :?:

Ile takich anten zamontowałeś i co z nimi było nie tak :?: Na maszcie mam jeszcze dwie inne anteny pasywne (Fracarro Sigma 6 HD 17dBi i Maximum UHF 200 18dBi) ustawione na inne nadajniki, więc mam jakieś porównanie. Wszystko jest połączone Triset'em 113PE a dodatkowe straty są na sumatorze (3,5dB) oraz rozgałęźniku (3,5dB).

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:13 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: TomW »

Opisy pełne są przekłamań mających podnieść "wartość" anten i marketingowych frazesów. Co do wynalazków - sam usłyszałem kiedyś osobiście, że wstyd telewizję cyfrową na siatce odbierać. Ja odbieram mimo, że komuś wstyd. Vivanco nie znam, ale jak komuś pasuje i jest zadowolony to jego sprawa. Pozdrawiam.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

p-b pisze: chodzi o całą masę bzdur w opisach.
Na tylnej części opakowania, gdzie są właściwe opisy w różnych językach wyraźnie pisze "Pasywna antena do odbioru naziemnych sygnałów telewizyjnych". 90% anten znajdujących się w sprzedaży posiada takie oznaczenia (Digital, DVB-T, HD, Full HD itd.) łącznie ze znanymi markami (Televes, Fracarro, Telmor).
p-b pisze:pasmo VHF, w którym antena nie pracuje.
Projektowane są na k.21-69 co nie znaczy, że nie działają przy VHF. Wczoraj zrobiłem przeszukanie programów analogowych (wszystkie anteny na zakres UHF) i mam normalny odbiór TVP1 na k.8 a to zakres VHF.
Tak zachowują również inne anteny. Na starym logarytmie k.5-62 (VHF/UHF) odbierałem zakresy radiowe 88-108MHz.

blondi12

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: blondi12 »

[quote="AdamP"]

Przypadkiem od miesiąca mam ją (Vivanco TVA 502) na maszcie i faktycznie jest to antena pasywna o bardzo dużym zysku (28dBi). Bez problemu oglądam na niej Mux2 Skrzyczne (1kW) z odległości 90 km bez wzmacniacza. Fakt, nie jest tania ale za to bardzo dobrze działa.

Skąd wiesz, że "faktycznie jest to antena pasywna o bardzo dużym zysku (28dBi)".Nie jestem pewna, ale "28dB"(jak pisze w opisach anteny)to nie to samo co "28dBi".Czy po drodze do odbiornika jest jakiś zasilacz 12V?
Ja odbieram na siatce za 25zł+ symetryzator z odległości 65km i mux-3 50kW+ mux-2, który jest mocniejszy.Ty masz na maszcie po bardzo szybkim liczeniu anten za około 600 zł.Co ty na nich odbierasz?

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

blondi12 pisze:Nie jestem pewna, ale "28dB"(jak pisze w opisach anteny)to nie to samo co "28dBi".Czy po drodze do odbiornika jest jakiś zasilacz 12V?
Rozumiem, że żartujesz. Nie ma żadnych zasilaczy ani zasilania z STB. Jeśli producent przy antenie pasywnej pisze "....dB" to przyjmuje się, że jest to "dBi". Gdyby miało to być dBd, to prawdopodobnie oglądałbym TV z Wiednia :D Gdyby w antenie był jakiś wzmacniacz, to bez zasilania byłby mocnym tłumikiem - antena praktycznie nic by nie odbierała. Zresztą między antenami a odbiornikami jest rozgałęźnik Signal R2 (nie przewodzi prądu).
blondi12 pisze:Co ty na nich odbierasz?
1. Wręczyca
2. Kosztowy obydwa mux'y
3. Skrzyczne obydwa mux'y + czeski Mux (przypuszczalnie Frydek Mistek/Lysa Hora k. 37)

blondi12

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: blondi12 »

AdamP pisze:nie to samo co "28dBi".Czy po drodze do odbiornika jest jakiś zasilacz
Rozumiem, że żartujesz. Nie ma żadnych zasilaczy ani zasilania z STB. Jeśli producent przy antenie pasywnej pisze "....dB" to przyjmuje się, że jest to "dBi". Gdyby miało to być dBd, to prawdopodobnie oglądałbym TV z Wiednia :D Gdyby w antenie był jakiś wzmacniacz, to bez zasilania byłby mocnym tłumikiem - antena praktycznie nic by nie odbierała. Zresztą między antenami a odbiornikami jest rozgałęźnik Signal R2 (nie przewodzi prądu).
Za informacje 1,2,3 dzięki.Ja również nie jestem inżynierem,ale szperając po internecie nie znalazłam ani jednej anteny z tak dużym zyskiem dBi, ale znalazłam coś takiego co nazywa się "stosunek promieniowania przód/tył" wyrażanych w jednostkach dB np:
http://www.kjaerulff1.com/en-gb/p/241_m ... 00_antenna
Zakładka- technical specifikations--ostatni wers w opisie.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

blondi12 pisze:Ty masz na maszcie po bardzo szybkim liczeniu anten za około 600zł.
Jeśli już, to 450zł - masz kłopoty z matematyką. Niegrzecznie jest liczyć cudze pieniądze, teraz mówią na to obciach.
blondi12 pisze: ale znalazłam coś takiego co nazywa się "stosunek promieniowania przód/tył" wyrażanych w jednostkach dB.
Fragment opisu z opakowania anteny.
"- Do odbioru analogowych i cyfrowych sygnałów telewizyjnych, DVB-T i DVB-T2 oraz radia DAB.
- Pasywne wzmocnienie terestrycznych (naziemnych) sygnałów telewizyjnych o 28 dB."
Co ma piernik do wiatraka.
p-b pisze: Dla DAB jest przeznaczone pasmo VHF, w którym antena nie pracuje.
Fragment z Instrukcji.
"Zakres VHF 174-230 MHz
UHF 470-862 MHz
Polaryzacja horyzontalna"
Czyli antena pracuje w dwóch zakresach.
p-b pisze:Zysk 28 dB - nierealny, technicznie niemożliwe uzyskanie takiego zysku na takiej konstrukcji.
Na początku XIX w. poważni, szanowani naukowcy i inżynierowie twierdzili, że niemożliwe jest zbudowanie maszyny latającej z własnym napędem i człowiek nigdy nie będzie latał.
W razie dalszych niejasności proponuję zadzwonić lub napisać do producenta, powinien rozwiać wątpliwości.

p-b
Posty: 282
Rejestracja: 9 października 2010, o 22:26

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: p-b »

;)
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 23:13 przez p-b, łącznie zmieniany 1 raz.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

p-b pisze:
Wiadomo, że zajmujesz się sprzedażą tych produktów.
Kula w płot :mrgreen: Gdyby tak było, nie miałbym 3 różnych anten na maszcie ;) Gwoli ścisłości - przed zakupem sam miałem wątpliwości, więc pytałem o nią profesjonalistów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem z forum "elektroda". Żaden nie zanegował możliwości jej istnienia (parametrów). Zresztą całą instalację robiłem wg Ich sugestii i wskazówek.

_chris_

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: _chris_ »

AdamP pisze:"Zakres VHF 174-230 MHz
UHF 470-862 MHz
Polaryzacja horyzontalna"
każda antena oparta o dipol szerokopasmowy będzie odbierać w sposób szczątkowy pasmo VHF - podobnie jak choćby i 'siatka' czy ATX. Problem w tym, że w tym paśmie dipole takie nie mają już dopasowania i zyski anten spadają zwykle poniżej 0dBd.

Jeśli antena specyfikowana jest do odbioru w pasmie VHF, to producent powinien podać przede wszystkim zysk tej anteny w tym paśmie. A w instrukcji, anie w danych katalogowych, nie ma tego parametru.

Analogiczną anteną, specyfikowaną jako dwupasmowa jest przykładowo UHF-212 Maximuma.
AdamP pisze: przed zakupem sam miałem wątpliwości, więc pytałem o nią profesjonalistów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem z forum "elektroda". Żaden nie zanegował możliwości jej istnienia (parametrów).
bo z takimi opisami się nie polemizuje. Kresem technicznym dla tego typu anten [Potrójna matryca direktorowa o określonej ilości direktorów półfalowych plus dipol szerokopasmowy i reflektor] jest około 18dbi zysku.

Masz też UHF-200 i Sigmę - skieruj je na jeden nadajnik i sprawdź na wszystkich siłę sygnału - ale miernikiem. Będziesz miał odpowiedź. Nikt nie mówi, że my wszyscy tu jesteśmy nieomylni.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

_chris_ pisze:skieruj je na jeden nadajnik i sprawdź na wszystkich siłę sygnału - ale miernikiem.
Jeśli masz na myśli profesjonalny miernik, to nawet nie wiem jak on wygląda. Takie próby już robiłem Axing TZU (z tłumikiem), więc mogę tylko powiedzieć, że przy tej kontrowersyjnej antenie świeci jeden Led więcej niż przy UHF i Sigmie. Każda z anten była ustawiana na najdalszy nadajnik - Skrzyczne. Taki "pomiar" jest chyba mało miarodajny.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: kb997 »

Zamień miejscami Maximuma i Vivanco w przekonasz się, że są prawie identyczne w parametrach. Chyba, że pomyliłem typ maximuma z jakąś inną anteną ale wg. zdjęć to te same anteny tylko nazwy inne. Przypuszczam, że gdybyś użył np. tej anteny http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm to byłoby to samo. Może akurat Vivanco ustawiłeś w punkcie najlepszego odbioru.

_chris_

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: _chris_ »

AdamP pisze: Takie próby już robiłem Axing TZU (z tłumikiem), więc mogę tylko powiedzieć, że przy tej kontrowersyjnej antenie świeci jeden Led więcej niż przy UHF i Sigmie. Każda z anten była ustawiana na najdalszy nadajnik - Skrzyczne. Taki "pomiar" jest chyba mało miarodajny.
no, jest trochę mało wiarygodny.

Raz, że to urządzonko to jest wskaźnik o bliżej nieznanych parametrach. Tak naprawdę to pewnie pokazuje to najwyższy z odbieranych poziomów sygnałów dolatujących do anteny w pełnym paśmie (47...860MHz), więc w zależności od charakterystyki częstotliwościowej anteny i odbieranych sygnałów już mogą pojawić się naturalne różnice.
Dodatkowo, nie wiadomo jakie to ma dopasowania, trzeba zakładać, że mogą być takie sobie (bo ich nie podano), a to oznacza, że będzie się inaczej zachowywać po podłączeniu każdej anteny, czy ściślej mówiąc anteny + kabel antenowy.

Dwa, to lokalizacja anteny. Na dalekich odbiorach, a zwłaszcza w trudnym terenie, już kilkunasto-, kilkudziesięciu-centymetrowe różnice w położeniu anten mogą dawać znaczne różnice w poziomach wszystkich odbieranych sygnałów. Może być tak, że sygnały DVB-T akurat będą w miarę stałe, ale zmienią się sygnały analogowe czy inne - i już będzie inne wskazanie.

Sumując, próbą zbliżającą do rzeczywistości byłoby to co proponował wyżej kb997, czyli podmiana anten, plus odkręcenie na ile się da tłumika (powinno to być w zakresie świecenia się dwóch środkowych diod), pozwalającego lepiej dopasować anteny + kabel do wskaźnika.

Jeśli antena ma rzeczywiście więcej o 10dB zysku różnica w takich warunkach powinna wynosić dwie diody.

Taki wskaźnik jest o tyle przydatny, o ile pozwala wypikować w warunkach domowych, na dachu, antenę na kierunek nadajnika.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

W pierwszej wesji było - UHF200 na Skrzyczne, Sigma na Kosztowy. Wtedy nie było Mux2 ze Skrzycznego bez wzmacniacza. Odbierało tylko Mux3 zmieniony później na Mux1.
kb997 pisze: ale wg. zdjęć to te same anteny tylko nazwy inne..
AX 1000 też wygląda tak samo a ma inne parametry niż UHF. Na zdjęciach tego nie widać ale Vivanco ma dodatkowy element między wibratorem a direktorami. Wszystkie direktory są z rurek a ten dodatkowy direktor jest zamocowany na puszce podłączeniowej ciut poniżej wibratora, jest zrobiony z profilowanej blaszki i nie jest równoległy do wibratora, delikatne V - końce bliżej wibratora niż środek.
kb997 pisze: Może akurat Vivanco ustawiłeś w punkcie najlepszego odbioru.
Wszystkie są w jednym punkcie (jeden maszt). Najwyżej UHF poniżej Vivanco a najniżej Sigma.
_chris_ pisze:no, jest trochę mało wiarygodny.
Dlatego napisałem "pomiar" a nie pomiar :) Właściwe kupowałem go jako pomoc do ustawienia anten a tylko przy okazji sprawdzenia czy pokaże coś innego dla poszczególnych anten.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Jak wybrać antenę ?

Post autor: kb997 »

No właśnie. Piszesz, że na jednym maszcie. Więc góra dół, tak jak pisze _chris_ kilkanaście, czy kilkadziesiąt centymetrów potrafi zmienić bardzo dużo. Jeśli chcesz, to zamień miejscami np. Maximum z Vivanco, założę się, że różnica w parametrach to będzie ułamek tego czego się spodziewasz po Vivanco. 10 dB to tylko wzmacniacz. Przy tej konstrukcji anteny to musiałaby mieć chyba z 10m długości.
Edit: ktoś pisał o stosunku przód tył i te 28dB to chyba właśnie to.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

Maximum jest najwyżej, więc ma najlepsze warunki odbioru. W ustawieniu na Skrzyczne był na tej samej wysokości. Jaki jest sens osłabiania warunków odbioru :?:

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: kb997 »

Czytaj że zrozumieniem. Najwyżej nie znaczy najlepiej. Nie każę Ci osłabiać warunków odbioru tylko z taką zaciekłością bronisz Vivanco jakbyś co najmniej był sprzedawcą tych anten. Nie twierdzę, że jest zła, twierdzę, że nie ma cudów i różnica 10dB na prawie identycznych pasywnyh antenach dobrze wykonanych jest niemożliwa. Zgodzę się na 1dB(słownie jeden).
Edit: poprzednio napisałem o 10metrach co jest niemożliwe bo jak pisał _chris_ kres możliwości to 18dB. Może 16 sztuk pracujących w synfazie dałoby taki efekt ale to już pytanie do _chrisa_, igorlana, lub jeszcze kilku naprawdę znających temat.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena Vivanco i inne 'wynalazki'

Post autor: AdamP »

Niczego nie bronię :D Prawdopodobnie jestem jedynym użytkownikiem tego modelu na tym forum i tylko dlatego zabieram głos. Jeśli Wasze odczucia do moich wypowiedzi są inne proponuję umówić się, że ta antena ma parametry na poziomie Sigmy, UHF200 czy AX1000 i zamknąć temat :)

Zablokowany