Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Krzysztof1

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Krzysztof1 »

Witam!


Posiadam stara analogową antenę, nie mam żadnych problemów z Muxem 3 i 2 ale niestety Mux 1 mi nie działa... W sumie nigdy nie działał pomimo, ze wcale daleko od Skrzycznego nie mieszkam. Gdy próbuje przełączyć na TTV czy tez Polo to wyskakuje mi nazwa danej stacji ale jest błąd 202 i czarny obraz. Wszystko było by okej ale nagle w sobotę o 8 rano zaczęło odbierać mi te kanały ... o_0. niestety już po godzinie 10 znikły. Natomiast Czeskie programy jak Prima, Nowa, Barrandov etc odbiera mi normalnie.

Może mi to ktoś wytłumaczyć?

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: maniek357 »

Tropo nad Polską.

Krzysztof1

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Krzysztof1 »

Właśnie poszedłem jeść obiad iii nagle pokazało mi sie Polo, Eska i TTV które się lekko przycina o_0 Na dodatek doszło mi CT 1 2, 34 i 4...


Co to jest Tropo ? chodzi o ta burze magnetyczną?

Awatar użytkownika
maniek357
Posty: 286
Rejestracja: 2 lipca 2011, o 11:28
Instalacja antenowa: FRACARRO LP345MF UHF+VHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok / Krynice

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: maniek357 »

Tropo to w skrócie lepsze warunki propagacji sygnału. Wujek google nie gryzie i radzę się czasem nim posiłkować :)

Tu są prognozy tropo: http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html

szpachla
Posty: 18
Rejestracja: 6 marca 2011, o 22:19

Dvb-t Katowice Osiedle 1000 - lecia

Post autor: szpachla »

Witam serdecznie.

Chciałbym zapytać jak wygląda u was odbiór naziemnej telewizji cyfrowej na osiedlu 1000 lecia w Katowicach?
Chodzi mi głównie o zestawy antenowe jakich używacie, kierunek w którym są ustawione i odbiorniki (tunery) z których korzystacie.

Na tym osiedlu mieszka SPORO ludzi, chciałbym stworzyć temat w którym początkujący użytkownik będzie mógł znaleźć porady co jest potrzebne aby odbierać telewizję w tym rejonie.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Mam pytanie do Pana Jarosława: czy w związku z planowanym FSN k.41 MUX-3 na śląsku, łącznie ma być to 10 nadajników, czy będzie emisja sygnału z wieży w Niegowie https://picasaweb.google.com/AHamerla/N ... 9635425378, której właścicielem jest Emitel, a jeśli nie to do czego ona będzie wykorzystana. Myślę że ten obiekt idealnie by załatwił sprawę słabego pokrycia sygnałem północno-wschodniej części województwa na wszystkich trzech MUXach, co wynika z waszych map.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jest jeszcze za wcześnie mówić o konkretnej liczbie obiektów gdyż prace planistyczne wciąż trwają i liczba może ulec zmianie niemniej tego konkretnego obiektu w obecnych planach nie widzę.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: hadam »

Tak, ze względu na (a) precyzyjny dobór dodatkowych opóźnień statycznych dla każdego nadajnika i (b) większa ilość nadajników pracujących w jednym obszarze pokrycia (w wymienionym przypadku będzie ich 10).
10 nadajników to są Pańskie słowa z innego tematu. Nie bez powodu wspomniałem o tej wieży ponieważ jak wynika z harmonogramów będą trudne warunki odbioru na terenach wyżynnych, północno-wschodnich woj. śląskiego. Oczywiście ja odbieram idealnie MUX-3 i 2, ponieważ w linii prostej mam Wręczycę i Błeszno. Niemniej jednak nie wszyscy są takimi szczęśliwcami, ponieważ niewielka część odbiorców jak mój teściu w okolicy Kroczyc jest zasłonięty w koło górami i może odebrać tylko ze Świętego Krzyża, co też nie wróży najlepiej jeśli chodzi o plany Emitela ponieważ MUX- 1 będzie na wysokim 62 kanale w FSN z Tarnobrzegiem, w dodatku z boku nadaje Skrzyczne także na kanale 62, jakieś fragmenty sygnału mogą dotrzeć nawet przez góry, Natomiast jeśli chodzi o obecny MUX-2 k.36 który jakoś tam nie najlepiej ale teściu odbiera, też może być z nim problem bo na docelowym 37 kanale z tej odległości może kolidować z Przysuchą Kozłowiec. Nigdy w zasadzie w tych rejonach nie było dobrego odbioru nawet analogowego - mówię o teściu, dlatego pozostaje
mu czekać z nadzieją na MUX-3, a z wieży którą wspomniałem było by to najbardziej realne.


PS: Takich ludzi w moim rejonie może być więcej bo widzę że mają anteny skierowane w różne strony.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak jak napisałem powyżej, prace planistyczne wciąż trwają, co oznacza że przytoczona liczba 10 była liczba przykładową, a docelowa ilość nadajników zostanie określona i przedstawiona dopiero po zakończeniu procesu planowania.

milówczanin

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: milówczanin »

Jarosław Bałuka pisze: po zakończeniu procesu planowania.
A kiedy ten proces się zakończy to nikt nie wie.

Odnośnie terenu na południe od Skrzycznego to już podpowiadam i to bez planowania że trzeba uruchomić przekaźniki:
1.Węgierska Górka - Przybędza
2.Koniaków - Ochodzita
3. Ujsoły - Kubiesówka
4.Rajcza - Hutyrów

albo po prostu dać więcej mocy i posłać ją na południe.

Wtedy wszyscy tu będą zadowoleni.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Jarosław Bałuka »

W przypadku MUX3 o którym mowa powyżej zwiększenie zasięgu nastąpi zgodnie z planem w etapie 4 http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... ania-mux-3

Cenio
Posty: 12
Rejestracja: 21 października 2011, o 20:01
Miejscowość: 41-214 Sosnowiec
Odbiornik: LG 43UK6750 UHD 4K
Instalacja antenowa: Antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy

wnioski z forum

Post autor: Cenio »

Forum czytam od dawna, Jestem ciekaw ktoś czyta nasze uwagi na forum z decydentów o telewizji cyfrowej. Czy ktos przejmuje się problemai odbioru TVC, czy ktos wyciągnie wnioski z uwag, problemów odbioru TVC?

milówczanin

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: milówczanin »

Czytać może i czytają. Ale im to "lotto" że my mamy problemy z normalnym odbiorem NTC. Oni są od tego żeby "być" a nie żeby " działać" . Im więcej problemów tym więcej trzeba urzędników do ich rozwiązania. Można wtedy zrobić gdzieś w górach naradę , jakieś konsultacje nad morzem lub coś w tym stylu. A że efektów ich pracy nie widać to ich nie obchodzi bo można zastosować " spychologie" i ciągle powtarzać że to nie my , to oni, a oni powiedzą że to nie oni bo od tego są inni oni i tak miesiące lecą a pensje płyną. A przy ich pensjach to pewnie stać ich na full pakiety w satelitarnych platformach. A NTC służy do trwania ich etacików.

velox

odbior DVB-t w Lubomi k. Raciborza

Post autor: velox »

Witam!
Mieszkam w Lubomi k.Raciborza i z przykrością stwierdzam, że nie ma tu żadnych szans na odbiór jakiegokolwiek kanału ani z Katowic ani z Wisły,ani z Opola.Jedynie co odbieram to kanały czeskie. Za słabe macie nadajniki. Powinniście wzmocnić sygnał. Weźcie przykład z Czechów.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: odbior DVB-t w Lubomi k. Raciborza

Post autor: qrzy »

W Raciborzu funkcjonuje doświetlenie TVP INFO na tym samym kanale co MUX2 z Katowic. Dziwi mnie to, że nie przeniesiono jeszcze tego na inny kanał.

ozarek
Posty: 20
Rejestracja: 15 marca 2012, o 16:16
Odbiornik: STB wiwa hd-50, samsung tv, T-HD1000
Instalacja antenowa: LPDA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy ~8km / skrzyczne ~60km

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ozarek »

Niestety z przykrością stwierdzam, że zasięg MUX3 podany w mapkach to kpina...
do kosztow mam w linii prostej ok 8km, z okna ''widzę'' rejon nadajnika ale zupełnie nie mam jego zasięgu.

MUX2 wg danych z odbiornika ma 100/100 sygnał/jakość

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Stefan_KR »

Kpiną jest to co Ty piszesz. Jeśli masz 8km do nadajnika, którego rejon nawet widzisz i nie masz odbioru to... zwróć się do zakładu profesjonalnie instalującego anteny bo widać, że nie masz o tym zielonego pojęcia.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TomW »

ozarek pisze:do kosztow mam w linii prostej ok 8km, z okna ''widzę'' rejon nadajnika ale zupełnie nie mam jego zasięgu.
Wystarczy poczytać trochę forum, żeby przekonać się jak daleko odbierany jest MUX3 z Kosztów. 8 km to jak splunąć. Rada poprzednika jak najbardziej na miejscu.

ozarek
Posty: 20
Rejestracja: 15 marca 2012, o 16:16
Odbiornik: STB wiwa hd-50, samsung tv, T-HD1000
Instalacja antenowa: LPDA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy ~8km / skrzyczne ~60km

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ozarek »

TomW pisze:edit/ Czytaj Regulamin forum
Wyobraź sobie, że testy były robione na polecanej tu antenie pokojowej ze wzmacniaczem, bez wzmocnienia nie ma mowy o złapaniu czegokolwiek.
Więc jednak kpina.

W wawie sygnał z PEKiNu odbierany jest na tym samym STB dosłownie na drucie w podobnej odległości od źródła, a zakłóceń o wiele więcej

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: TomW »

Piszesz o zasięgu. Zasięg MUX-3 z Kosztów nie może się kończyć (i wcale się nie kończy) w Jaworznie. Tobie raczej chyba chodzi o zakłócenia czy też problemy z odbiorem, a to całkiem co innego.

Zablokowany