[POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

ogromny

Re: Odbior ze Snieznych Kotlow odleglosc 8km

Post autor: ogromny »

Hm ciezko powíedziec w kazdym razie jest czarno bialy po wygínany i snieg

_chris_

Re: Odbior ze Snieznych Kotlow odleglosc 8km

Post autor: _chris_ »

Wygląda więc na pzesterowanie głowicy odbiornika, biorąc pod uwagę, gdzie mieszkasz. Trzeba by stłumić sygnał na próbę (użyć jakiś tłumik) albo zobaczyć, czy odbierasz na kawałku kabla wetkniętym w gniazdo antenowe. Ewentualnie zbliżaj wtyczkę antenową do gniazda w TV. W pewnym momencie powinien się pojawić w miarę dobry obraz.

vxz

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: vxz »

Czesc mieszkam w blokowisku tzn jeden blok jest w strone nadajnika (Sniezne kotly -jeszcze nie dziala )antena ma byc zamontowana na 2 pietrze przy oknie- polecono mi antene siatkowa z LNA 177 czy dipola 19z lna177?. Zastanawiam sie ktora siatke kupic bo najtansza kosztuje 42zl ale sa jeszcze takie po 60zl ,79 zl xara z lna177 .Dodam jeszcze ze te tansze posiadaja wasy a te drozsze nie czy to ma znaczenia z tymi 3 wasami?

switomek

Jaka instalacja do odbioru Muxów ze Ślęży i Pradziada

Post autor: switomek »

Witam.
Chciałbym wykonać instalację antenową do odbioru programów z wyżej wymienionych lokalizacji. Mieszkam w Ziębicach, prawie w połowie odległości między Ślęzą a Jesennikiem, praktycznie w jednej linii. Mux1 z Czech odbieram stabilnie tyłem anteny siatkowej, natomiast Mux2 i 3 z dużymi zakłóceniami. Nadajniki ze Ślęży pracują/będą pracować na kanałach 58(mux2) i 64(mux1) a czeskie na 36, 53 i 51. Czy mógłby mi ktoś doradzić jak zbudować instalację, żeby odebrać wszystkie w/w Muxy?
Z góry dziękuję za pomoc :D

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Jak widać nie ma kolidujących kanałów. Sprawdź odbiór przy siatce obróconej na Jesenik. Jeśli będzie ok, to dołóż jakąś antenę kierunkową z symetryzatorem na Wrocław, np jakiegoś Atx lub tridigita. W razie czego odwrócisz cały układ albo dołożysz wzmacniacz. Połącz to małostratnym sumatorem. Powinno działać.
Edit: w zależności na jakim kanale będzie mux3 (gdyby powyżej 53) to zamiast sumatora można spróbować jakąś zwrotnicę na kanały do 53 i od 54.

switomek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: switomek »

@kb997 Dzięki za pomoc. Myślałem, ,ze kanały polskie i czeskie beda sie zaklocać. Spróbuję, jak radzisz. A sumator to pierwszy-lepszy :D czy odpowiedni do odbieranych kanalow?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Tak jak pisałem, albo sumator małostratny dowolny, albo zwrotnica z podziałem na kanale 53-54.
Edit: czyli sumator na odpowiednie kanały to właśnie zwrotnica, która daje bezpieczeństwo, że kanały zakłócające z przeciwnych anten nie będą "na siebie nachodzić (np. Jakiś "zły" kanał albo jego słaby ślad od strony czeskiej nie będzie zakłócał "dobrego" kanału z drugiej anteny.)

Bogdan G.
Posty: 75
Rejestracja: 24 kwietnia 2010, o 18:22

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Bogdan G. »

Jeżeli chcesz odbierać sygnał z przeciwległych kierunków spróbuj użyć anteny siatkowej bez reflektora ( bez siatki ). Taka antena ma charakterystykę w kształcie ósemki i dobrze odbiera z obu stron .

ars

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ars »

Witam! Zakupiłem dekoder i okazało się, że antena zbiorcza na moim bloku została zdemontowana jakiś czas temu :| Dlatego też zwracam się do mądrzejszych ode mnie o poradę w sprawie wyboru anteny/systemu antenowego.

Potrzebuje odbierać sygnał z nadajników:
Wrocław - Ślęża
  • Odległość: 30-35 km
    Azymut: ~218
Wrocław - Żórawina
  • Odległość: 10-15 km
    Azymut: ~171
Rysunek poglądowy.
Obrazek

Da radę sygnały z tych 2 nadajników odebrać jedną anteną? Jak tak to jaką?
Czy jeżeli umieszczę antenę na ścianie zachodniej (oznaczonej na czerwono) to jest szansa, że złapię sygnał z Żórawiny?

------------------Edit----------------------
Link http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark19769
Ostatnio zmieniony 21 marca 2012, o 17:09 przez ars, łącznie zmieniany 1 raz.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: plecho1 »

Skorzystaj z tej strony:
http://www.dvbtmap.eu/
Wybierz zakładkę "mapy" a następnie "odległość i profil terenu". Zaznacz swoją pozycję (przejdź na widok z satelity i strzałkę nanieś dokładnie na miejsce montażu anteny) a następnie po prawej w zakładce "regiony" odnajdź swoje nadajniki. Następnie skopiuj link wygenerowanej mapki i wklej na forum. Ten sposób jest bardzo czytelny i daje wszystkie potrzebne informacje.

ars

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ars »

Specjalnie nie przeklejałem linku, tylko zrobiłem zrzut mapy... :)
No ale skoro się inaczej nie da... http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark19769

dzabek

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: dzabek »

Witam wszystkich Specjalistów i nie tylko - to mój pierwszy post na tym forum i jeśli coś jest nie tak to przepraszam,

Przymierzam się do zakupu anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i w związku z tym chciałem zasięgnąć Waszej rady w kwestii wyboru anteny.
W tej chwili korzystam z telewizji kablowej i nie mam porównania do sygnału analogowego.

Najbliższe nadajniki to:

Poznań [Śrem]:
MUX1 - moc nadajnika: 100kW, częstotliwość: 490MHz, kanał 23
MUX2 - moc nadajnika: 100kW, częstotliwość: 618MHz, kanał 39
MUX3 - moc nadajnika: 20kW, częstotliwość: 530MHz, kanał 28

zasięg nadajnika Poznań [Śrem]

Żagań [Wichów]:
MUX1 - moc nadajnika: 50kW, częstotliwość: 666MHz, kanał 45
MUX2 - moc nadajnika: 50kW, częstotliwość: 634MHz, kanał 41

zasięg nadajnika Żagań [Wichów]

Wrocław [Ślęża]:
MUX1 - moc nadajnika: 100kW, częstotliwość: 818MHz, kanał 64
MUX2 - moc nadajnika: 100kW, częstotliwość: 770MHz, kanał 58

zasięg nadajnika Wrocław [Ślęża]

Poniżej przedstawiam profile terenu z mojego miejsca zamieszkania, antena byłaby zamontowana na wysokości 3 piętra (ok. 13m nad ziemią)

profil terenu
odległości od mojego miejsca zamieszkania do poszczególnych nadajników

Zamieszczam również widok z okna w stronę nadajnika Poznań [Śrem]: Poznań [Śrem]
oraz w stronę nadajnika Wrocław [Ślęża]: Wrocław [Ślęża]

Póki co, moim typem jest antena DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzmacniaczem LNA-177
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2675.htm

Ze względu na wielkość - anteny Dipol ATX-91 nie brałem pod uwagę, no i montaż na dachu raczej odpada.

Co potrzebuje dodatkowo do takiej anteny (symetryzator, zasilacz, itp.)?

Długość przewodu antenowego od odbiornika tv do anteny to ok. 12m: taki przewód mam zainstalowany

Najprawdopodobniej najlepszą opcją będzie ustawienie anteny w kierunku Poznań-Śrem (tu nadają już wszystkie multipleksy) lub Wrocław-Ślęża (w miejscowości 90% anten jest ustawiona właśnie w tym kierunku).

Czy to jest dobry wybór anteny na taką odległość :?:

Również zamierzam kupić tuner DVB-T, ale myślę też nad urządzeniem Combo czyli takim 2w1: DVB-T + DVB-S(S2), co moglibyście polecić :?:

Z góry dzięki za wszelkie opinie i pomoc.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kb997 »

Masz rację. Poznań jest najlepszym wyborem. Jeśli nie masz żadnych przeszkód w tym kierunku to spróbuj na samym symetryzatorze, wydaje mi sie, ze na tej antenie bedzie wszystko hulać.

ars

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: ars »

Może jednak znajdzie się osoba potrafiąca mi doradzić? http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=102611#p102611

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: kuku1234 »

AX 1000 ustawiony w kierunku Żórawiony przypuszczam powinien dać radę. Ewenualnie robisz jakies korekty na zachod i sprawdzasz.

vxz

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: vxz »

A jaka bedzie najlepsza antena za okno 2 pietro okolo 60km siatka ktora niby w miescie najlepiej dziala czy jednak kierunkowa dipol 19 czy atx55 ? I czy ta kierunkowa musi byc idealnie w punkt ustawiona ? Tzn czy np blok w odleglosci 60metrow moze wplynac na jakosc odbioru ?

_chris_

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: _chris_ »

vxz pisze:A jaka bedzie najlepsza antena za okno 2 pietro okolo 60km siatka ktora niby w miescie najlepiej dziala czy jednak kierunkowa dipol 19 czy atx55 ?
nie ma reguły, wszystko zależy od lokalnych warunków odbiorczych. Nawet nie ma pewności, czy obędzie się bez jakiegoś wzmacniacza.
vxz pisze:I czy ta kierunkowa musi byc idealnie w punkt ustawiona ?
miejsce lokalizacji anteny i jej ustawienie warunkuje jedynie osiągnięcie MAX jakości odbieranego sygnału, czyli wskazań jakości odbieranego sygnału wskazywanego przez odbiornik. I na ten max ustawiamy.
vxz pisze:Tzn czy np blok w odleglosci 60metrow moze wplynac na jakosc odbioru ?
może.

Gregory

Re: [POMOC] Dobór anteny do podanej lokalizacji.

Post autor: Gregory »

Ja proponuje każdemu kto posiada jakąś sprawną antenę, najpierw sprawdzać odbiór na tym co posiadacie.
Dopiero jak jest problem to myśleć nad nową anteną, wiedząc że wszystko pozostałe w instalacji jest sprawne( poprawnie zmontowane) ;)
Chyba że nie liczy się kasa, to "róbta co chceta" :lol:

Recaln

Znaczenie wykresu

Post autor: Recaln »

Od razu przepraszam jeśli piszę nie w tym dziale co trzeba, ale nie wiem gdzie to zamieścić.
Mam pytanie, chciałem żeby mi ktoś powiedział czy dobry mam wykres i przede wszystkim co na nim znaczą te szare pola, czerwona kreska i ogólnie jak go mam czytać. Z góry dziękuję.

http://imageshack.us/photo/my-images/44 ... ofile.png/

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Znaczenie wykresu

Post autor: plecho1 »

Czerwona linia łączy twoją pozycję z nadajnikiem, ty jesteś po prawej a nadajnik po lewej. Linia łącząca jest pod kontem co do płaszczyzn Ziemi ponieważ nadajnik jest wyżej niż twoja pozycja. Według tego wykresu masz dobry profil terenu, nic z przeszkód naturalnych nie zasłania ci nadajnika.

Zablokowany