Antena 60km od nadajnika

glizdziarz

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: glizdziarz »

Witam.
Chciał bym w takiej lokalizacji

http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark19903

odbierać "cyfrówkę" ale i mieć możliwość korzystania z analoga (TVP1, TVP2 itp). W związku z tym mam pytanko o wybór anteny. Potrzebuję coś prostego i solidnego i za rozsądną cenę. Dodatkowo muszę podzielić sygnał na dwa odbiorniki. Główny telewizor ma już dekoder a dodatkowy to jeszcze CRT.

Z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 60km od nadajnika

Post autor: kb997 »

Nie wiem jak z analogiem w twoim rejonie, nie znam kompletnie tematu ale jeśli o dvbt idzie, to sądzę, że w twoim przypadku trzeba by kierować antenę na południe tj. Wręczyca. Profil terenu jest dobry. Przy dobrej antenie masz minimalje szanse nawet nawet na mux3 z Błeszna. Może ATX 91. Bardzo drogi nie jest, do tego na próbę wzmacniacz, antena dokładnie na południe i szukanie sygnału. Przenosząc antenę "góra-dół po kilka kilkanaście cm, przód-tył i tak samo lewo - prawo, skręt o kilka stopni w tą i drugą stronę masz szansę. Jak złapiesz nawet ślad sygnału to przy lepszej propagacji, a zwlaszcza po wyłączeniu analogu gdy podniosą moce nadawania powinieneś mieć stabilny odbiór wszystkich muxów. Atx jest dobrą ale delikatną anteną. Zasada jest jedna - największy zysk pasywny, dopiero potem stopniowe próby ze wzmacniaczami. Powodzenia.
Ostatnio zmieniony 29 marca 2012, o 15:08 przez kb997, łącznie zmieniany 1 raz.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: AdamP »

glizdziarz pisze:Potrzebuję coś prostego i solidnego i za rozsądną cenę.
kb997 pisze: Atx jest dobrą ale delikatną anteną.
kb997 pisze:Zasada jest jedna - największy zysk pasywny
ATX91 ma ok. 16dBi więc za podobną cenę możesz mieć AX1000 16,5dBi która jest stabilniejsza mechanicznie i nie jest "żaglem" przy większych wiatrach. Jeszcze lepszym rozwiązaniem byłaby Maximum UHF200 18dBi za ok. 100pln. Oczywiście są też droższe anteny ale okolice 100pln to chyba rozsądna cena. I przede wszystkim kabel dobrej jakości do zastosowań zewnętrznych - czarny.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: kuku1234 »

A wogole nie jest zaglem. Popatrz moze na koniec i zobacz sobie jaka tam jest powierzchnia plastiku. UHF 200 i AX 1000 to jest jedna i ta sama antena, wiec nie wiem jak cos moze byc lepsze od drugiego. Sama antene w naszych okolicach to sie za 70 da kupic. Z tymi bajeczkami o kablach to tez sobie daj spokoj. Wystarczy jakis normalny, bialy, nie najtanszy kabel, nie trzeba kupowac zadnego mega drogiego.

glizdziarz

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: glizdziarz »

Dzięki za Odpowiedzi. We czwartek kolega ma podrzucić jakąś antenę kierunkową. Zobaczę co to za wynalazek.
Mam pytanie innego typu. Czym podzielić sygnał z anteny na dwa telewizory?

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 60km od nadajnika

Post autor: kb997 »

W zależności jak dobry sygnal uzyskasz. Jeżeli będzie dobrze to zwykły spliter, może se okazać, że trzeba będzie jakiś wzmacniacz przed spliterem dać.

glizdziarz

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: glizdziarz »

Chyba złapie "za pyszczek" elektronika firmowego jutro i zobaczymy co doradzi pod konkretny sprzęt.
Na razie dzięki za pomoc.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: kuku1234 »

glizdziarz pisze: Mam pytanie innego typu. Czym podzielić sygnał z anteny na dwa telewizory?
Na AX1000 na czymkolwiek co by bylo sprawne i sie nadawlo do tego mozesz dzielic smialo. Ja w 2 miejscach dzielilem na 2 telewizory i idzie jak brzytwa. Bez wzmacniaczy zadnych.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: AdamP »

kuku1234 pisze:A wogole nie jest zaglem. Popatrz moze na koniec i zobacz sobie jaka tam jest powierzchnia plastiku. UHF 200 i AX 1000 to jest jedna i ta sama antena, wiec nie wiem jak cos moze byc lepsze od drugiego.

1. Określenie "żagiel" odnosi się do anten o długości 2-3m a anteny typu UHF200 (3 rzędy direktorów) mają tylko 1m gługości więc nie stawiają takiego oporu wiatrowi.
2. UHF200 i AX1000 mają rózne parametry (zysk i stosunek promieniowania przód/tył) więc nie jest to jedna i ta sama antena. To, że coś na zdjęciach wygląda tak samo o niczym nie świadczy - różnice widać trzymając je w ręku.
kuku1234 pisze:Z tymi bajeczkami o kablach to tez sobie daj spokoj. Wystarczy jakis normalny, bialy,
Tu piszesz głupoty. Białe kable są tylko do stosowania wewnętrznego, nie wytrzymują warunków zewnętrznych (słońce, deszcz, mróz). Przez ostatnie 3 lata miałem biały kabel i musiałem go wyrzucić, ponieważ zrobił się szorstki, chłonął wilgoć i pękała zewnętrzna izolacja. W efekcie odbiór pogorszył się a na obrazie były podwójne i potrójne odbicia. Wcześniej miałem czarny kabel jeszcze z PRL'u i wytrzymał 25 lat. Czarne kable są przystosowane do warunków zewnętrznych. Taniej jest zamontować droższy kabel zewnętrzny który wytrzyma 20-30lat, niż wymieniać biały co kilka lat.
Jeśli nie jesteś zorientowany, to nie doradzaj.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Antena 60km od nadajnika

Post autor: kb997 »

@AdamP
Zgadzam się prawie ze wszystkim, z tą małą różnicą, że nie każdy biały kabel jest zły. Ja kupowałem biały kabel sat 75ohm ze 20lat temu i używam go na zewnatrz do dziś tak do sat, jak i do terrestrial tv. Ani koszulka zewnetrzna nie spękała, ani nie stracił nic ze swoich parametrów. Ale ... cena jego nie była mała. Cena 2metrów była równa cenie paczki papierosów Marlb..o. czyli dziś kosztowałby ok. 6 zł z 1m. Jednak jeśli miałbym problemy z odbiorem to na pewno nie ryzykowałbym tanich białych kabli.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: kuku1234 »

Czlowieku o czym ty do mnie rozmawiasz. WEz mi nie wmawiaj dziecka w brzuch.

1. Dlugoscia nie stawiaja moze i takiego oporu to racja, ale ATX nie ma plastiku na koncu, na ktorym sie koncentruje mocno sila wiatru. Jak nie dokrecisz dobrze to odstawia piruety na maszcie. Dodatkowo ATX jest montowany w polowie co tez ma znaczenie na to jak wiatr dziala na nia.
2. Ja na zdjeciach tych anten nie ogladalem.
3. To, ze kupiles tandete nie znaczy, ze sie nie nadaje. Ja mam/mialem kilka po kilkanascie lat i zadnego nie wymienialem z przymusu.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: AdamP »

kuku1234 pisze: Dlugoscia nie stawiaja moze i takiego oporu to racja, ale ATX nie ma plastiku na koncu, na ktorym sie koncentruje mocno sila wiatru. Jak nie dokrecisz dobrze to odstawia piruety na maszcie.
Hmm.. Mam 3 (różne) anteny o takiej konstrukcji (5-5,5m nad dachem) i jakoś żadna nie sprawia problemów chociaż od czasu montażu miałem już wiatry 70-80km/h. Doradzasz komuś dwu metrową antenę a sam używasz AX1000 ;)

glizdziarz

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: glizdziarz »

Witam ponownie. Dostałem antenę która wygląda tak:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

A do tego wzmacniacz SWA-9701.

Zastanawiam się czy to ustrojstwo nada mi się do odbioru cyfrówki i analoga. Planuję cyfrówkę z Wręczycy a analog z Łodzi. Moja lokalizacja wygląda tak:

http://www.dvbtmap.eu/viewbookmark.html?bookmark19903
A na dodatek na obu kierunkach las wyższy od mojego masztu.
No i jaki zasilacz do tego? Myślę nad jakimś regulowanym 2-12V

Z góry dziękuje za odpowiedzi

glizdziarz

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: glizdziarz »

Antenka założona i działa Zwykła Yaga 21 elementów na symetryzatorze. Poziom sygnału 68-72% poziom błędów 0%. Obraz żyleta. Antena ustawiona na Wręczycę.
Złapane kanały to: TVP1, TVP2, Polsat, TV4, TV6, TVN7, Puls, Puls2(test), Polsat Sport News

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

zgubiłeś tvn
a tvp 1,2 to w analogu?

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Robert03 »

glizdziarz pisze:Antenka założona i działa Zwykła Yaga 21 elementów na symetryzatorze. Poziom sygnału 68-72% poziom błędów 0%. Obraz żyleta. Antena ustawiona na Wręczycę.
Złapane kanały to: TVP1, TVP2, Polsat, TV4, TV6, TVN7, Puls, Puls2(test), Polsat Sport News
I bardzo dobrze. Niedługo uruchomiony zostanie MUX-1 to wszystkie kanały będziesz miał w DVB-T.
Jak pokazuje przykład można mieć bardzo dobry odbiór bez mega-wzmacniaczy-zakłócaczy :-).

glizdziarz

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: glizdziarz »

m@rtops pisze:zgubiłeś tvn
a tvp 1,2 to w analogu?
Sorki :oops: oczywiście TVN jest. No TVP1 i TVP2 w analogu ale obraz o niebo lepszy niż ze starej siatki. Jedynie TVPinfo do d... bo odbierane bokiem z góry Kamieńsk. Czekam na MUX-1

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kamilx »

Kamilx pisze:Jaka by dla mojej lokalizacji byłaby polecana anteny, by odbierać MUX-1,2,3 z Białegostoku oraz DVB-T Białoruś z Śwsłoszcz??
Co byście poradzili??

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: m@rtops »

wypadałoby podać jakieś dane :x
sprawdziłem za ciebie na dvbtmap -77,6km , profil z jedną niewielką przeszkodą
teraz ty wrzuć te dane "obrazem" z tej strony

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Antena 60km od nadajnika

Post autor: Kamilx »


Zablokowany