Odbiór DVB-T w woj. śląskim

ozarek
Posty: 20
Rejestracja: 15 marca 2012, o 16:16
Odbiornik: STB wiwa hd-50, samsung tv, T-HD1000
Instalacja antenowa: LPDA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy ~8km / skrzyczne ~60km

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ozarek »

Zakłócenia i zasięg to są wartości, które istnieją obok siebie. Jeżeli MUX2 mam 100/100 a MUX3 nawet nie dolatuje w takiej odległości i lokalizacji to sprawa jest dość prosta - sygnał jest za słaby przez co zbyt podatny na zakłócenia.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: kb997 »

@ozarek
Nie mogę się z tobą zgodzic. Ją mieszkam prawie idealnie w linii Kosztowy - Praded i są dni kiedy jakość schodzi u mnie do 20% a normalnie mam 90. Poszukaj problemu u siebie w instalacji.

ozarek
Posty: 20
Rejestracja: 15 marca 2012, o 16:16
Odbiornik: STB wiwa hd-50, samsung tv, T-HD1000
Instalacja antenowa: LPDA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy ~8km / skrzyczne ~60km

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: ozarek »

Potwierdzasz dokładnie to co napisałem wyżej - sygnał jest za słaby skoro masz takie skoki na tej samej instalacji to sprawa jest jasna.
Jak ogarnę trochę więcej czasu to pobawię się kierunkową anteną, albo wyliczę sobie i skręcę z drutu.
Tak czy inaczej teza jest utrzymana

_chris_

Re: Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: _chris_ »

ozarek pisze:Tak czy inaczej teza jest utrzymana
nie wydaje mi się:

1. mux-3 w chwili obecnej jest przewidziany do odbioru na antenach zewnętrznych kierunkoych. Do takiego sposobu odbioru odnoszą się mapy zasięgu pokazywane na stronach emitela.
Częściowy odbiór wewnątrz pomieszczeń dla mux-3 przewidywany jest po osiągnięciu mocy i kanałów docelowych po 2013 roku.

2. "odbiór na antenie zewnętrznej kierunkowej" oznacza w tym przypadku antenę kierunkową zawieszoną na wysokości 10 metrów, bez przeszkód na kierunku nadajnika (więcej GEO6).

3. mapy zasięgu pokazywane przez emitel liczone są, o ile dobrze pamiętam, dla 95% pokrycia terenu - co oznacza, że nawet będąc w sferze zasięgu standardowego, czyli zielonego pola, i nawet mając antenę wg zaleceń standardu GE06, nie ma 100% pewności uzyskania prawidłowego odbioru (więcej GEO6).


Ale w jednym zgodzić się mogę - włączenie nadajników DVB-T na niskich mocach tymczasowych i kanałach tymczasowych jest nieporozumieniem, rodzącym właśnie takie reakcje.

Przy antenie wewnętrznej ze wzmacniaczem może być dowolny odbiór, albo jego brak. Taki urok tych anten.

W przypadku mux-3 z Kosztowych dochodzi sprawa Pradeda. Ci co mają anteny kierunkowe zewnętrzne albo za plecami ścianę odgradzającą ich od Pradeda, z reguły dają sobie radę. Kwestia umiejętnego ustawienia anteny. Było pisane wielokrotnie.

elka1192

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: elka1192 »

witam :)
od pewnego czasu dokładne od soboty wieczorem nie działa mi żaden kanał z nadajnika Wisła/Skrzyczne. Zasilacz działa, antena działa wszystko działa a kanałów nie ma. Może ktoś cos poradzić ? Byłabym bardzo wdzięczna 8-)

Rudzianin

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: Rudzianin »

Może trzeba ponownie zaprogramować tuner-w nocy z23/24 marca zmieniono kolejność programów w mux1.

elka1192

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: elka1192 »

najgorsze jest to, że jak wyszukuję na nowo kanały to mam tylko czeskie :(

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: kuku1234 »

A wiatr ci nie pociagnal anteny na dachu ?.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: Maciejek »

Nadajnik umiejscowiony w Katowicach oraz na Skrzycznem nie zapewniają odbioru telewizji cyfrowej wszystkim mieszkańcom...
tak Burmistrz Wisły oraz mieszkańcy skarżą się w liście do prezesa TVP J. Brauna.

Cały tekst: http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,19490 ... unowi.html

krzysztof6361

problem z odbiorem multi plex 3

Post autor: krzysztof6361 »

witam kiedy mozna spodziewac sie zwiekszenia zasiegu multiple3,2,5kw to zamalo, mieszkam awietochlowicach multi mplex 2 dziala 100%,pozdrawiam

agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: problem z odbiorem multi plex 3

Post autor: agravator »

Nie wcześniej jak po wygaszeniu analogu. Dla Katowic termin wyłączenia analogu w harmonogramie to do 20 maja 2013.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: problem z odbiorem multi plex 3

Post autor: TVRuda »

Jeśli jesteś z Chropaczowa z tzw. górki to powinieneś wyśmienicie łapać mux3/

torre24
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 11:01
Odbiornik: Samsung LE37B650
Opticum HD T90 (N2)
Media Tech MT4167
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + wzmaciacz dopuszkowy LNA 177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: torre24 »

Witam. Mieszkam w Częstochowie. Mam zestaw: antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-69 + wzmaciacz dopuszkowy LNA 177 + zasilacz. Zależy mi na stabilnym odbiorze CT4 Sport (odbieram z Lysej Hory)- w zasadzie nie ma tragedii, wieczorem jest ok, w dzień różnie, najgorzej w słoneczne i pogodne dni. Jako, że posprawdzałem już wszystko, anteną kręcę od zeszłego roku i nie mogę znaleźć zadowalającego mnie ustawienia mam pytanie o samą antenę - czy warto ją zmieniać na jakąś inną (jeśli tak to JAKĄ?) o większym uzysku? Jeśli byłoby to uzasadnione to nowa antena oprócz lepszych właściwości odbiorczych musiałaby się cechować podobnym gabarytem do obecnej (używana i polecana przez niektórych antena ATX-91 jest dla mnie za duża). Będę wdzięczny za sugestie.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: kb997 »

Możesz spróbować tego typu
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm
Lub dać drugą taką jak masz i ustawić w synfazie obie na symetryzatorach i po zsumowaniu sygnał wzmocnić. To tak na szybko co można ci doradzić.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: blockbuster »

@torre24 a próbowałeś zamiast LNA-177 jakiegoś wzmacniacza typu SWA? U mnie różnica w odbiorze LH na LNA-177 a SWA-49 czy WA-501-S jest kolosalna. Oczywiście co lokalizacja to może być inaczej (np. przez lokalne zakłócenia na które SWA jest bardziej podatny niż LNA).

torre24
Posty: 27
Rejestracja: 20 kwietnia 2011, o 11:01
Odbiornik: Samsung LE37B650
Opticum HD T90 (N2)
Media Tech MT4167
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + wzmaciacz dopuszkowy LNA 177 + zasilacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lysa Hora

Odp: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: torre24 »

Dokładnie jaki proponujesz? Nieco zielony jestem w tym temacie i nie chciałbym strzelać na ślepo.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Odbiór DVB-T w woj. śląskim

Post autor: blockbuster »

Z kilku wzmacniaczy SWA które przetestowałem u siebie najlepiej jeżeli chodzi o odbiór Lysej Hory sprawują się w kolejności SWA-49, SWA-501S (w wersji czarnej), SWA-9701 oraz SWA-9000R. Te wzmacniacze kosztują po 3zł więc dużego ryzyka nie ma nawet gdyby okazało się, że się akurat nie sprawdzają. ;)

Obecnie w antenie mam założony SWA-49 i wskazania dla MUX1 i MUX2 z LH są przeważnie w granicach siła sygnału 90% - jakość sygnału 100%.

http://imageshack.us/photo/my-images/259/sdc11324m.jpg/

gregfix

Re: Parametry MUX-1 Częstochowa/Wręczyca

Post autor: gregfix »

ObywatelDVB-T pisze:Mam pytanie hipotetyczne do znawców tematu, zaznaczam że nie chodzi o mnie bo ja odbieram 100/100 wszystkie 3 MUX-y z Wręczycy i z Błeszna.
Kolega ma taką lokalizację że jedynie może odebrać ze Świętego Krzyża do którego ma 106 km. i tak MUX-2 k.36 siła sygnału między 80 a 100%, jak spadnie do około 60% nie da się oglądać - szatkuje, zdarza się rzadko. Natomiast MUX-1 k.62 siła sygnału 50 - 60% i idzie w miarę stabilnie. I tu moje pytanie ponieważ MUX-1 obecnie jest niepełny tzn. ma tylko 7 kanałów to czy po włączeniu od 1 czerwca TVP-1 HD będzie szatkował przy 60% dopowiem że obydwa MUX-y ze Świętego Krzyża są nadawane z mocą 50kw.
witam

u mnie sytuacja jest podobna, chociaż mieszkam 30 km od Wręczycy i 2 km od Błeszna.
Błeszno MUX3 (kanał 41) 100%
Wręczyca MUX2 (kanał 39) 70-80% da się stabilnie oglądać
Wręczyca MUX1 (kanał 35) 25-35% nie da się oglądać

może wie ktoś dlaczego tak się dzieje?

-- połączono

witam

został już właczony MUX1 ale wie ktoś może dlaczego na kanlae 35 jakość jest fatalna 30-40% obraz się tnie.

Mieszkam 1.5 km od Błeszna i jakieś 30 km od Wręczycy

MUX2 - (kanał 39) 80-90% jestem zadowolony, sporadycznie coś się tnie
MUX3 - (kanał 41) - 100%

prosze o pomoc

niceboy

Re: DVB-T w Raciborzu

Post autor: niceboy »

witam :)
w odróżnieniu od wielu Forumowiczów/czek posiadających już kompletny sprzęt ja dopiero zaczynam przechodzić z analogu no i jako pierwsze zafundowałem sobie tuner satelitarny combo.
Teraz przyszedł czas na telewizję naziemna, stąd, jako że od 2 miesięcy widać w tym wątku ciszę, pozwolę sobie wznowić temat:
1. jak w Raciborzu jest z odbiorem naziemnej w regionie: Mariańska-Ocicka-Słowackiego?
2. czy są znane jakieś plany zastosowania instalacji z ul. Cmentarnej w ramach przekazu cyfrowego?
Pzdr.
Dopisek: Mogłem się spodziewać że w Raciborzu jak zwykle albo nikt nic nie wie albo udaje że nie wie ;)
Nie spodziewałem się wszakże, że admin na forum poświęconym zagadnieniom technicznym zwróci mi uwagę abym używał polskich znaków diakrytycznych.
No ale tak już bywa że jeśli ktoś niewiele może powiedzieć w istotnych tematach to zwraca uwagę na bzdety ;) a sądzę że na moje drugie pytanie mógłby się wypowiedzieć właśnie ktoś z Emitela. Mógłby, ale po co? Lepiej pokazać klasę i olać ;) No to ja też olewam i proszę o wykasowanie mojego profilu :)

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: MUX1 Częstochowa/Wręczyca

Post autor: micial »

1. W łodzi to samo, mux-2 bez problemow całą dobę, mux-1 odbieralny tylko wieczorami i to przy dobrej propagacji. Pewnie obniżona na maxa moc nadajnika.

edit/

Zablokowany