DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@exorcist83
Jeśli chodzi o kolegę jacekorl to nie jest przesłonięty przeszkodami. Ma 10 km do nadajnika, jemu szkodzą wzmacniacz i Pradziad. Wydaje mi sie, że najrozsądniej wypróbować układ pasywny ustawiony dla najlepszego sygnału a potem to rozdzielić też pasywnie. Dopiero gdyby po rozdzieleniu było kiepsko to wtedy wzmacniacz max 10dB.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

exorcist83 pisze:Pozbycie się wzmacniacza czy innych aktywnych elementów jest sposobem dobrym ale przy jednoczesnym otwartym kierunku na nadajnik. Jeżeli ktoś otoczony jest budynkami lub innymi obiektami ( do tego z wielkiej płyty zbrojonej ) wtedy sam zysk anteny może być niewystarczający.
W moim przypadku niestety bez wzmacniacza - brak sygnału MUX-3. Kiedyś próbowałem na innych antenach z symetryzatorem, żeby się przekonać co to da. Cóż, uroki wielkiej płyty. Nie narzekam, bo nie dokucza mi Pradziad i spokojnie daje radę antena pokojowa ze wzmacniaczem. Piszę o tym, żeby potwierdzić, że nie zawsze się da pozbyć aktywnych elementów. Oczywiście każdy przypadek jest indywidualny. W przypadku @jacekorl też uważam, że rady kolegi kb997 powinny pomóc. Tu wzmacniacz "szkodzi". Z Pradziadem nie miałem przyjemności, to na jego temat nie będę zabierał głosu. Pozdrawiam.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: AdamP »

exorcist83 pisze:Pozbycie się wzmacniacza czy innych aktywnych elementów jest sposobem dobrym ale przy jednoczesnym otwartym kierunku na nadajnik.
Teoretycznie tak, ale moja lokalizacja jest odwrotna - niecka terenu a profil terenu do nadajnika pokazuje wzgórze (Księża Góra) przysłaniające drogę sygnału (wzgórze porośnięte lasem).
exorcist83 pisze:Teraz aktualnie za oknem mżawka i od razu lekko skoczyła jakość na mux3. Taka pogoda, wbrew pozorom, sprzyja dobrym odbiorom.
Zauważyłem to już zimą, szczególnie przy słabiutkim mux2 Skrzyczne. Bezchmurne niebo - zrywa obraz i głos, zachmurzenie - odbiór stabilny.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Dziś od wielu dni u mnie MUX3 k51 znośny do oglądania. Moc 91% jakość od 20% do 80% skacze. Czasem zatnie ale jest sygnał. :D

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Jak na mux3 masz całkiem niezłą siłę sygnału, z tym że jak widać nie idzie ci to w parze z jakością ;) Masz takie wahania jakości, jakby dochodziło ci do przesterowania sygnału. Ale u Ciebie pewnie jakaś inna przyczyna jest takich skoków jakości.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

TVRuda pisze:Dziś od wielu dni u mnie MUX3 k51 znośny do oglądania.
Ja natomiast przekonałem się na własnej skórze żeby mi nie było za dobrze, jak to jest bez MUX-3. Na najbliższym bloku, który mi przysłania widok na nadajnik w Kosztowach, ustawiano rusztawanie metalowe na całej długości i wysokości budynku. Wygląda teraz jak olbrzymia siatka w mojej antenie. Jak rusztowanie się powiększało, to sygnał był coraz słabszy. Jak już ustawiono całe - oczywiście brak sygnału. Odnowią elewację, to znów będzie dobrze. MUX-2 na szczęście jest jak poprzednio. Zawsze miałem dobry odbiór to los na kilka dni mnie pokarał :lol: .

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Witam! Fajnie, że można liczyć na pomoc osób mających większe doświadczenie ode mnie. Jak już pisałem sygnał na k51 mam znośny dzięki schowaniu za domem, tak mi się wydawało :( Do wczoraj gdy wieczorem włączyłem drugi telewizor LG - masakra ekran się rozpływał i brak sygnału a na Telefunkienie jakość sygnału słaba ale można było oglądać. Dzisiaj pada deszcz, ale na k51 54/98% i bądź tu mądry :|

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TVRuda »

Mój LG zawsze pokazuje przy k51 siłę >90% a STB u rodziców >88. Nie może to być przesterowanie, bo wtedy bym nie miał k49 który ma 100/100 choć wczoraj widziałem moc 98% a jakość 100%. STB oczywiście zaniża wartości.

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Tylko ja mam teraz dwa telewizory na jednej antenie a docelowo chciałbym 5!!! w całym domu :( Wygląda na to, że deszcz ma wpływ na jakość sygnału, pada a obraz jak żyleta. Ciekawe jak będzie wieczorem.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Pisałem już wcześniej, że mżawka, a nawet deszcz pozytywnie wpływa na odbiór.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

Jeżeli planujesz mini kablówkę na 5 odbiorników to musisz zainwestować w drugą identyczną antenę i zestawić je tak, żeby wytłumić sygnał zakłócający albo czekać na przeniesienie mux3 na kanał docelowy. Zaletą dwóch anten jest to, że masz mocniejszy sygnał. Jeżeli zdecydujesz się teraz użyć drugiej to po zmianie kanału na docelowy drugą wykorzystasz na inny kierunek np. Czechy powiększając swój "pakiet" kablówki.

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Teraz dwa telewizory odbierają sygnał analogowy, poczekam ma przeniesienie.

husky83

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: husky83 »

kb997 pisze:Jeżeli planujesz mini kablówkę na 5 odbiorników to musisz zainwestować w drugą identyczną antenę
Ja przy 3 tv zainwestowałem w aktywny spliter. Sygnał 100/100 na wszystkich, wcześniej siła sygnału ok. 80. Za aktywny spliter z 4 wyjściami(a może 5? nie pamiętam) dałem ok. 80zł i jestem baardzo zadowolony ;-)

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: kb997 »

@husky83
Ale kolega jacekorl ma aktywny spliter który wręcz uniemożliwia mu odbiór bo przesterowuje.

jacekorl

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: jacekorl »

Jak pogoda się poprawi to wymontuję wzmacniacz z anteny i zabuduję inny taki przelotowy przed rozgałęźnikiem a jak to nie pomoże to zbuduję antenę z drutu miedzianego.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Dziś, jak codziennie, przeprowadziłem sobie kontrolę jakości muxów. Daję na mux2, A tam jakość skacze od 92% do niemalże 0% w bardzo szybkich cyklach. Myślę co jest grane, a zza okna dobiegają mnie odgłosy gazowania skutera. Po krótkim czasie skuter odjechał, a jakość mux2 wróciła do normy (92%). Jak widać mi także przytrafiły się takie zakłócenia. Okres letni się zbliża i pewnie co raz więcej będę miał takich zakłóceń.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Ja jakoś pomimo parteru i parkingu pod oknem (jak to w bloku), nie mogę narzekać. Albo kierowcy porządni i ich samochody też, albo "porządna" antena (właściwie przedwzmacniacz) i nie robi mi takich niespodzianek na razie :lol: Jednośladów brak.

exorcist83
Posty: 52
Rejestracja: 10 lutego 2012, o 21:29
Odbiornik: Philips Led TV 7007
Instalacja antenowa: Yagi 11 elementowa własnej produkcji+symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: exorcist83 »

Samochody też nie robią mi zakłóceń, ale dziś ten motorek trochę mną zamieszał. Ciekawe czy to jednorazowy taki "zakłócacz", czy każdy skuterek będzie mi zaniżał jakość. Jeśli to każdy jednoślad będzie mi zakłócał, to na osiedlu postawię znak zakaz ruchu jednośladów ;) :lol:

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Maciejek »

Niestety zakłócanie przez chińskie skuterki to nie incydentalny przypadek, a nagminna przypadłość odbioru cyfrowego. Również u siebie pomimo pasywnej instalacji to obserwuję. A zakłócanie jest tym silniejsze im słabiej odbierany MUX. Co za szmelc jeździ po drogach. Miejmy nadzieję, że moda na skuterki szybko minie :lol:

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: TomW »

Powinno się wobec tego zabronić używania takowych, jako produktów niezgodnych z DVB-T :lol: :lol: :lol: .

Zablokowany