Kompresja dźwięku w DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: El Prezesso »

Jeżeli w wytycznych jest mowa o formacie dźwięku MP2 i AC-3 i E-AC-3 to kluczowy jest spójnik "i" i powinno to obowiązywać tak producentów sprzętu jak i nadawców, którzy muszą emitować dżwięk we wszytskich tych formatach. Jeśli w wytycznych jest słowo "lub" to co innego.

nkp123

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: nkp123 »

Ale te wytyczne dotyczą odbiorników DVB-T - nadawca emitujący program w multipleksie może nadawać dźwięk w jakimkolwiek z tych trzech formatów.

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: El Prezesso »

A gdzie to jest uregulowane? W "Ustawie cyfryzacyjnej"?

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: wiwany »

w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych
z dnia 18 grudnia 2009 r.

dziennik ustaw nr. 221, poz. 1742 ( z 2009 r. oczywiście)

El Prezesso
Posty: 145
Rejestracja: 16 listopada 2009, o 17:52
Odbiornik: TV LG 42LM620S
Instalacja antenowa: Fuba DAT903 Combo LTE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Koszalin/Gołogóra

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: El Prezesso »

A gdzie ustalone są wymogi techniczne dla nadawców/operatorów multiplexu, które określają m.in. parametry transmisji dźwięku?
"Prawo telekomunikacyjne" czy "Ustawa o radiofonii i Tv"?

szopal

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: szopal »

hellhammer1 pisze:@szopal przeciez to od dawna wiadomo z wszytskich ustaw ministra itp. Gdzie ty żyjesz?
Na wiosce i gdybym nie czytał tego forum również bym o tym nie wiedział;p Ale tak naprawde wiele ludzi zwłaszcza starszych nie czyta informacji na internecie a to co podaja w TV to tylko ze tuner ma dekodowac MPEG-4. Jakoś nie spotkałem nigdzie w wiadomościach czy informatorach informacji o tym że oprócz MPEG-4 tuner MUSI obsługiwać format HD. Przynajmniej z tego co rozmawiałem z ludźmi to mnie wyśmiali na początku-" co Ty, po co mi HD, przecież nie wyłącza normalnej jakości". Ludzie o tym nie wiedzą- uwierzcie mi.

Scripter1

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: Scripter1 »

Ja ja bym się chciał dowiedzieć dlaczego w cyfrówce na wszystkich kanałach polska ścieżka (mpeg) leci z dźwiękiem monofonicznym mimo że jest indikator Stereo?
Jak przełączam na ścieżkę w innym języku (na kanałach na których są inne ścieżki) mam indikator Dolby Digital lub Dolby Digital+ i dźwięk jest wyraźnie wielokanałowy (doskonale to słychać na słuchawkach) ale na polskiej ścieżce zawsze mam w obu słuchawkach dokładnie to samo (dla porównania w analogu mam wyraźnie dźwięk stereo al jak przełączę na mono to dźwięk mam dokładnie identyczny jak w cyfrówce na polskiej ścieżce dźwiękowej).

DVBManiak

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Ciekawe. Mi się wydaje, że jest normalnie stereo. Mono miałem okazje słyszeć na TV4 w analogu i to zupełnie inaczej brzmi. Więc coś masz chyba nie tak.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: TVRuda »

Słuszna uwaga. Na analogu Nicam Stereo jest o wiele wyraźniejszy niż Stereo na cyfrówce. Zaznaczę, że ten sam tryb (stereo cyfra) jest lepiej słyszalny na czeskich. Wyraźnie słyszę stereo.

Inna uwaga. Mam do TV podłączony VCR przez EURO (do nagrywania) a odtwarzanie mam na czinczu, bo mi lata obraz duch na odtwarzaniu przez EURO, przy czinczu lepiej słyszę głos (stereo) niż na euro. Kabel walnięty?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wymogi dla nadawców i operatorów sieci zostały zawarte w "Kodeksie Dobrych Praktyk".

Jeśli odbiornik ma służyć wiele lat i nie stać się ograniczeniem rozwoju usług, to musi zawierać trochę więcej funkcji niż jest absolutnie niezbędnie w momencie uruchomienia sieci. Stąd niektóre wymagania trochę "na wyrost".

A czy zawężenie przestrzeni dźwięku MPEG nie wynika trochę z zastosowania trybu Joint Stereo ?

Bartosz Czach

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

JaroslawMroczkowski pisze:A czy zawężenie przestrzeni dźwięku MPEG nie wynika trochę z zastosowania trybu Joint Stereo ?
No ładnie... Zastosowano najgorsze z możliwych rozwiązanie. To praktycznie mono w dwóch kanałach.

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: majkeljot »

aż sprawdziłem te "rewelacje" Nie stwierdzam żadnego zawężenia sceny. Stereo co najmniej takie samo jak po analogu.

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: TomPL »

Bartosz Czach pisze:
JaroslawMroczkowski pisze:A czy zawężenie przestrzeni dźwięku MPEG nie wynika trochę z zastosowania trybu Joint Stereo ?
No ładnie... Zastosowano najgorsze z możliwych rozwiązanie. To praktycznie mono w dwóch kanałach.
Bzdura, to nie mono. To powszechnie rozwiązanie, znajdziesz je np. w 99% plików mp3 :)

DVBManiak

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Jak wyżej. Słuchałem wielu plików mp3 Joint Stereo i nie słyszę większej różnicy między nim a zwykłym Stereo. A w tv tym bardziej, a zysk z kompresji jest. Tak więc moim zdaniem Joint Stereo to dobre rozwiązanie.

Scripter1

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: Scripter1 »

JaroslawMroczkowski pisze:A czy zawężenie przestrzeni dźwięku MPEG nie wynika trochę z zastosowania trybu Joint Stereo ?
Nie, to zdecydowanie nie to. Joint Stereo to nadal stereo a tu ja wyraźnie słyszę w obu słuchawkach to samo.
Sprawdzałem to na kanałach TVP1, TVP2, TVP Info Gdańsk, TV4, Polsat, TVN i TVN7 - na wszystkich tych kanałach polska ścieżka jest słyszalna jako mono (później sprawdzę dokładniej na pozostałych) i brzmi dokładnie tak samo jak mono w analogu.
Najbardziej denerwujące jest to na TVP Info Gdańsk, TV4 i Polsat bo na tych kanałach jest tylko jedna ścieżka audio - Polska w MPEG (tak przy okazji to czemu nie ma na nich alternatywnej wersji audio).

Przy okazji wspomnę o innej meczącej niedoróbce związanej dźwiękiem mianowicie o niejednolitym oznakowaniu języka ścieżki audio.
Początkowo na wszystkich kanałach ścieżki audio były oznakowane jako Polska oraz Angielska co umożliwiało ustawienie w tv domyślnej wersji językowej a teraz na kanałach TVP1 mam Polski (MPEG), Niezidentyfikowany (DD) oraz Wersja Oryginalna (DD+), na TVP2 mam Polski i Wersja Oryginalna a z kolei na TVN i TVN7 mam Polski i Niezidentyfikowany przez co nie mam możliwości ustawienia żeby zawsze domyślnie była ta lepsza wersja audio (przez lepsza rozumiem ta w lepszej jakości czyli w tej chwili jest to wersja oryginalna).
Mam ustawione w tv preferowaną Angielską ale i tak zawsze mam domyślnie Polską i co przełączę kanał muszę ponownie ręcznie zmienić ścieżkę na tą lepszą.

majkeljot
Posty: 82
Rejestracja: 12 marca 2012, o 10:27
Odbiornik: LG MS450H
Manta DVBT05
LG 32LN575s
Instalacja antenowa: samoróbka biquad w oknie na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Szczecin kołowo 18km

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: majkeljot »

Scripter1 pisze:Sprawdzałem to na kanałach TVP1, TVP2, TVP Info Gdańsk, TV4, Polsat, TVN i TVN7 - na wszystkich tych kanałach polska ścieżka jest słyszalna jako mono
Wygląda na to, że masz coś nie tak albo sprzętowo, albo w ustawieniach. Jak już pisałem wcześniej u mnie jest stereo i to takie same jak w analogu. Dodatkowo przed chwilą sprawdziłem na zupełnie innym sprzęcie u sąsiada i jest identycznie tzn. takie samo stereo.

nkp123

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: nkp123 »

Aby rozwiać wątpliwości wysyłam graficzne przedstawienie próbki dźwięku z TV4 (około 10 minut temu). Jak widać kanał lewy i prawy się różnią (i to dość znacznie).

http://img607.imageshack.us/img607/7762 ... iotest.png

Problem musi leżeć po stronie odbiornika.

Scripter1

Re: Kompresja dźwięku w DVB-T

Post autor: Scripter1 »

A może usterka jest ograniczona tylko do jednego nadajnika z którego ja odbieram (w Chwaszczynie) lub do kilku nadajników a z innych sygnał idzie poprawny.
To raczej mało prawdopodobne aby to mój odbiornik był winny bo gdy testowałem go z cyfrowymi kanałami w kablówce (DVB-C) miałem indikator Stereo i dźwięk był stereofoniczny.

Napiszę jeszcze że korzystam z sygnału DVB-T wpuszczonego w kablówkę na przesuniętych częstotliwościach (MUX2 na 666MHz; MUX3 na 674MHzl; zapewne przesuniecie to zrobili żeby nie dublowało się z częstotliwościami w kablówce) ale TSID, ONID i nazwę sieci mam dokładnie takie same jak miałem na odbiorze na z powietrza na antenie, nie sądzę aby to miało jakieś znaczenie ale jeśli istnieje choć cień szans że to operator kablówki coś spaprał wpuszczając ten sygnał w kabel (choć nie wiem co by można było tu spaprać żeby były takie objawy) to chciałbym to wiedzieć to posprawdzam na zwykłej antenie sygnał jaki idzie z Chwaszczyna.
TVRuda pisze:przy czinczu lepiej słyszę głos (stereo) niż na euro. Kabel walnięty?
Sprawdź czy masz dobrze wciśniętą wtyczkę euro, ja zauważyłem podobne efekty u mnie jak wtyczka nie całkiem łączy (bywa też że kolory są nie takie jak powinny) a gdy poprawię/dopchnę wtyczkę wraca do normy.

Zablokowany