SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

ryki67

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: ryki67 »

Pączek pisze:
ryki67 pisze:
Pączek pisze: Nie chce sie z tobą sprzeczać nie taki mam zamiar. Chodzi mi o to że może spróbuj pogrzebać coś przy anteenie i moze sie uda.
Antena zbiera mi jednoczesnie Raszyn i PKiN nie mam dużego kąta Teraz jak wyłączony był Raszyn na 1 czy 2 dni to PKiN-DVB-T odbierał mi idealnie, tak jak wczesniej Raszyn żadnej różnicy. Poza tym analogowo mam dobre (oprócz TVP-1 i TVN) wszystke kanały z PKiN
POT PKiN k.55 9/10 (dawniej)
DVB-T Raszyn synchro k.48 10/10
PKiN (sam) k.48 10/10
DVB-T Raszyn synchro k.58 9/10
Popatrz jak piszesz ze Ci PKiN odbierał tak samo jak RASZYN i nie było żadnej różnicy - pomyśl sam
jak mogło nie być różnicy skoro PKiN nadawał z mocą 2,5KW a Raszyn 70KW na chłopski rozum przelicz sobie jaka róznica w mocy - 28 razy
Poprostu nie wiedziałeś który i kiedy był wyłączany a być może oba pracowały cały czas do wyłączenia.
Absolutnie nie chodzi mi o udowadnianie czegoś, tyle że doszukuję się przyczyny.
Kanały analogowe nie różnią mi się odbiorem ni w ząb, a jedynie cyfrowe nie chodzą tak jak poprzednio, antenę mam bez wzmacniacza, jedna z lepszych - kupowana w dipol.com.pl grubo ponad 100zł, kabel markowy. Dlatego już brakuje mi pomysłów.
Kręcić mam anteną??? ale poco przecież wszystko do tej pory było w jak najlepszym porządku, sygnał miałem 80%, po zwiększeniu mocy w tej chwili mam 83-85% - czyli OK zgadza się???

TO SKĄD TA PIKSELOZA ????????????????????????????????????????

Pączek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Pączek »

nie było różnicy w odbiorze bo nie mogło być Sygnał cyfrowy albo jest albo nie ma. Paskiem nie mierzyłem bo i po co Obraz był z PKiN stabilny i to było 2.5 kW Skąd wiem? Raszyn k.48 był 25 listopada wyłączony a ja odbiór miałem bez zmian. Wydaje mi sie ze po to są informacje od pracowników Emitela o zmianach ze nie mam podstaw im nie wierzyc

vlodek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: vlodek »

Kanały analogowe nie różnią mi się odbiorem ni w ząb, a jedynie cyfrowe nie chodzą tak jak poprzednio, antenę mam bez wzmacniacza, jedna z lepszych - kupowana w dipol.com.pl grubo ponad 100zł

1. kanaly analogowe to sa inne czestotliwosci - poczytaj wczesniejsze posty.
2. do czego lepsza, cena i marka nie jest wyznacznikiem parametrow !!!

Sprawdz do jakiego pasma "od gory" pracuje antena, jesli do 60 kanalu to jest to prawdopodobnie przyczyna - za slaby sygnal z anteny + tlumienie kabla.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

ryki67 pisze:
TO SKĄD TA PIKSELOZA ????????????????????????????????????????
[/quote][/quote]

Z powodu emisji synchronicznej. Odbierasz dwa nadajniki i taki masz efekt. Może skierowanie anteny w innym kierunku Ci pomoże (tak żeby zgubić sygnał PKiN a mieć tylko Łazy) może też pomóc odstrojenie się od 770 MHz np. na 769,5 MHz (jeśli telewizor ma taką możliwość)

slimak

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: slimak »

Popatrz jak piszesz ze Ci PKiN odbierał tak samo jak RASZYN i nie było żadnej różnicy - pomyśl sam
jak mogło nie być różnicy skoro PKiN nadawał z mocą 2,5KW a Raszyn 70KW na chłopski rozum przelicz sobie jaka róznica w mocy - 28 razy
Może już wtedy (K48) sygnał z
PKiN(4,5KW) 10/10
Raszyn(70KW 10/280), a TV pokazywał 10/10 bo skali mu zabrakło.
Obecnie przy 100KW z Raszyna 10/360. :-) :-)

cez07

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: cez07 »

Radom i okolice są bez najmniejszego problemu w zasiegu DVB-t ale nadajnika w ŁAZACH.
Raszyn w zasiegu sygnału lecz prawie niemożliwy stabilny odbiór.
Ludziska z okolic nie wymieniać anten jeśli poprzednio na k.48 odbiór był OK.
ANTENKA na północ, północny zachód ok 20 stopni i pomimo wmacniaczy co w naszych okolicach może się okazać niezbędne ŚMIGA! MOC sygnału 97-99% jakóść 80-85%, odbiór stabilny!
Ważne przy instalacjach opartych na wzmacniczach pobawić się w dokładne ustawienie anteny na nadajnik w Łazach aby uniknąć PIKSELOZY poprzez odbiór synchroniczny z nadajnika w Raszynie :)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

cez07 pisze:Radom i okolice są bez najmniejszego problemu w zasiegu DVB-t ale nadajnika w ŁAZACH.
Raszyn w zasiegu sygnału lecz prawie niemożliwy stabilny odbiór.
Ludziska z okolic nie wymieniać anten jeśli poprzednio na k.48 odbiór był OK.
ANTENKA na północ, północny zachód ok 20 stopni i pomimo wmacniaczy co w naszych okolicach może się okazać niezbędne ŚMIGA! MOC sygnału 97-99% jakóść 80-85%, odbiór stabilny!
Ważne przy instalacjach opartych na wzmacniczach pobawić się w dokładne ustawienie anteny na nadajnik w Łazach aby uniknąć PIKSELOZY poprzez odbiór synchroniczny z nadajnika w Raszynie :)
Kolego wprowadzasz w błąd tych, którzy w Twojej okolicy mogą mieć problem z odbiorem DVB-T.
Po pierwsze: przy dużej odległości od nadajnika to, że ktoś miał sygnał na k.48 wcale nie oznacza, że na k.58 również będzie miał. Zmieniła się częstotliwość na wyższą, a tu już właśnie duże znaczenie ma zastosowana antena i kabel antenowy. Przy instalacji antenowej o złej jakości odbiór może być niemożliwy.
Po drugie: co ma SFN do odbioru w Radomiu? Pikseloza nie powstaje na wskutek SFN-u lecz na przykład z powodu słabego odbioru, zakłóceń lub przesterowanego odbiornika zbyt silnym sygnałem. To ostatnie oczywiście nie dotyczy Radomia ze względu na zbyt dużą odległość od Raszyna.

slimak

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: slimak »

cez07 pisze: Raszyn w zasiegu sygnału lecz prawie niemożliwy stabilny odbiór.
....
ANTENKA na północ, północny zachód ok 20 stopni
...
ustawienie anteny na nadajnik w Łazach aby uniknąć PIKSELOZY poprzez odbiór synchroniczny z nadajnika w Raszynie :)
W Raszynie nie ma anteny nadawczej DVB-T.
Stacja Raszyn (DODR_E1N) antenę nadawczą ma w Łazach.
Poprzednio odbierałeś PKiN lub odbicie.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Jarosław Bałuka pisze: Pikseloza nie powstaje na wskutek SFN-u lecz na przykład z powodu słabego odbioru

Panie Jarku rozumiem że chodziło Panu tylko o Radom w swojej wypowiedzi bo chyba nie chciał Pan powiedzieć że pikseloza w Warszawie nie powstaje róznież przez SFN-u???

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

Tak się składa, że mogę coś niecoś powiedzieć o odbiorze na Bemowie (oczywiście nie na całym). Przed zmianą kanału działało nawet na dobrej antenie pokojowej bez zająknięcia oczywiście przy braku widoczności optycznej obiektów nadawczych, naprzeciwko okna stoi wieżowiec. Sytuację po zmianie kanału i mocy sprawdzę jutro albo pojutrze. Muszę znaleźć chwilę by tam pojechać ze sprzętem.

Jak obiecałem tak zrobiłem.
Pół dnia i trochę jeżdżenia pokazuje, że jeśli problemy występują to albo są bardzo ograniczone terytorialnie (nikt nie gwarantuje odbioru dla 100% populacji) albo niektórzy zamiast wylewać żale na forum powinni spokojnie jeszcze raz przeanalizować co może być u nich przyczyną odbioru. Chętnie pomożemy.

>> Lokalizacja granice Wola/Bemowo. <<
Odbiór wewnętrzny. Dostępny tylko sygnał odbity: Niskie piętro, na przeciwko wieżowiec zasłaniający kierunek PKiN.
Odbiornik użyty do testów, pierwszy który wpadł w ręce, padło na RWT DTV-401T
Anteny, wybrane przypadkowo z dostępnych egzemplarzy testowych, trzymane „w łapie” przy oknie. Czas zabawy około godziny, więc nie udało mi się sprawdzić stabilności długoterminowej.

Wyniki:
> Antena Atrax D-300 DVB-T: poziom 53%, jakość 96%, stabilny odbiór programów [2000-12-06: poprawiłem nazwę produktu; dzięki czujności jednego z forumowiczów udało się wyłapać błąd]
> Antena Funke ADSC410: poziom 72%, jakość 96%, stabilny odbiór programów.
> Antena Funke ADSC310: poziom 75%, jakość 84%, stabilny odbiór programów pod warunkiem dokładnego ustawienia anteny na najsilniejszy sygnał. Poruszenie anteną powoduje spadek parametrów sygnału i oczywiście błędy na ekranie.
> Antena Funke ADSC100: poziom 86%, jakość 96%, stabilny odbiór programów pod warunkiem dokładnego ustawienia anteny na najsilniejszy sygnał. Trudno znaleźć właściwy kierunek. Każde poruszenie anteny powoduje zakłócenia.

>> Lokalizacja Ursus/Włochy <<
Zestaw testowy podobny. Dodatkowo badane 3 inne modele odbiorników typu STB.
Również brak bezpośredniej widoczności. Anteny kierowane na sąsiedni budynek.

Wyniki:
Liczbowo nieznacznie różne. Subiektywna jakość odbioru rezultaty podobne, choć najlepiej (najłatwiej znaleźć właściwe ustawienie) wypadła antena ADSC410, druga T-100. Nie miało by to znaczenia, gdyby anteny były montowane na stałe, a nie kładzione na meblach lub trzymane w rękach.


>> Wnioski <<
Udało się uzyskać stabilny odbiór telewizji cyfrowej także w przypadku anten wewnętrznych (w tych konkretnych lokalizacjach).
Czym większe wzmocnienie tym trudniej uzyskać stabilny odbiór. Antena wzmacnia także zakłócenia więc potęguje problemy typu gwałtowne skoki parametrów (głównie jakość). W przypadku korzystania z sygnału odbitego nie należy stosować anten o zbyt wąskiej charakterystyce. Za wąska charakterystyka anteny powoduje, ze każde odchylenie anteny lub zmiana kierunku odbić powoduje błędy w odbiorze. Przy antenach zewnętrznych, a tym bardziej dachowych (zalecanych dla DVB-T) rezultaty powinny być znacząco lepsze. /cały czas mówimy o odbiorze bliskich stacji nadawczych w warunkach zabudowy miejskiej/.

Na Bemowie nie sprawdzałem stabilności długoterminowej. W Ursusie potwierdzona zastała stabilność długoterminowa (na poziomie kilku godzin).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

lukaszc2 pisze:
Jarosław Bałuka pisze: Pikseloza nie powstaje na wskutek SFN-u lecz na przykład z powodu słabego odbioru

Panie Jarku rozumiem że chodziło Panu tylko o Radom w swojej wypowiedzi bo chyba nie chciał Pan powiedzieć że pikseloza w Warszawie nie powstaje róznież przez SFN-u???
Pikseloza nie powstaje na wskutek SFN-u. Prędzej z powodu lokalnych zakłóceń których w mieście jest mnóstwo.
Jeśli nadajniki działają niesynchronicznie, na telewizorze jest 'czarny ekran', a nie pikseloza. Taki jest objaw, wielokrotnie sprawdzone doświadczalnie.

Awatar użytkownika
rppmedia
Posty: 124
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sharp 32DH65E
Dual 500
Clint H1
Instalacja antenowa: Telmor Digit Activa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Trzeciewiec

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: rppmedia »

JarekM pisze:
Wyniki:
> Antena Atrax D-100 DVB-T: poziom 53%, jakość 96%, stabilny odbiór programów
Panie Jarku, a nie chodziło Panu o antenę Atrax 300 DVB-T, bo nawet pod linkiem, który Pan umieścił znajduje sie produkt wymieniony przeze mnie?

Pączek

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Pączek »

slimak pisze:
cez07 pisze: Raszyn w zasiegu sygnału lecz prawie niemożliwy stabilny odbiór.
....
ANTENKA na północ, północny zachód ok 20 stopni
...
ustawienie anteny na nadajnik w Łazach aby uniknąć PIKSELOZY poprzez odbiór synchroniczny z nadajnika w Raszynie :)
W Raszynie nie ma anteny nadawczej DVB-T.
Stacja Raszyn (DODR_E1N) antenę nadawczą ma w Łazach.
Poprzednio odbierałeś PKiN lub odbicie.
Nie widzę tu żadnego problemu...
Zwyczajowo mówi sie "Raszyn" jeśli chcielibyśmy pisać całą nazwę to pewnie niektórzy mogli by nie skojarzyć o którą lokalizacje chodzi. Łazy, gmina Lesznowola, powiat piaseczyński

slimak

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: slimak »

Pączek pisze:Nie widzę tu żadnego problemu...
Ja też. Dopóki ktoś nie napisze, że na stacji Raszyn ma pikseloze, a na stacji Łazy idealny obraz.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

JarekM pisze:Pikseloza nie powstaje na wskutek SFN-u.
To dlaczego jak pracował jeden nadajnik było ok i nikt nie zgłaszał problemów z pikselozą czy też problemów z wyłapaniem sygnału. Były okresy, że nadawaliście z jednego nadajnika jak sie nie mylę to przed styczniem 2009 roku oraz ostatnio jakieś chyba 2 dni (25 i 26 listopada) przy zmianie kanału na 58. I wtedy było ok zresztą wpisy na forum potwierdzają to jednoznacznie dopiero jak pracują dwa nadajniki jest źle.
Panowie nie wiem komu i po co zależy na emisji synchronicznej ale sami wiecie, że od 12 miesięcy przynosi to wręcz negatywne skutki i dla odbiorców i dla wizerunku nadawcy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ale nie było takiego momentu aby nie pracował nadajnik w PKIN, a pracował Raszyn, nawet w trakcie zmiany kanału. Chyba sam PKIN miał nieco krótszą przerwę, tam zmiana była prostsza w realizacji. Następnie oba nadajniki zostały włączone jednocześnie.
Natomiast tu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=820 (3 listopada) jest informacja, od której pojawiły się pozytywne wpisy o braku pikselizacji i jest to w pełni uzasadnione.

Tomasz Witkosz

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Tomasz Witkosz »

Jarosław Bałuka pisze:
Tomasz Witkosz pisze:Piątek 4.12 na fergusonie FT 8100 HD nadal występuje opóźnienie fonii w stosunku do wizji o ok. 1-1,5 sek.
Czy testy nadal trwają, czy parametry już nie ulegną zmianie?
Tu jest wątek dotyczący Fergusona FT 8100 HD, proszę przeczytać.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=705
I wszystko będzie jasne.
Wielkie dzięki! Mam nadzieje, że nowa aktualizacjia Fergusona pojawi się wkrótce i wszystko wróci do normy.
Poza tym na zwykłej antenie pokojowej na tarchominie-nowodworach sygnał na poziomie 88%, bez jakichkolwiek zakłóceń i pikselozy :-)

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Jarosław Bałuka pisze:Ale nie było takiego momentu aby nie pracował nadajnik w PKIN, a pracował Raszyn,
Nic takiego nie napisałem. Napisałem tylko, że były sytuacje że pracował jeden nadajnik i takowe były - pracował PKIN sam do stycznia 2009 do czasu kiedy odpaliliście Łazy i poszła emisja SFN i był 25 i 26 listopada 09 gdzie został wyłączony nadajnik w Łazach a pracował PKIN i wtedy było ok. Tak czy tak nigdzie nie pisałem w poprzednich postach, który nadajnik był wyłączony chodzi tylko o to że jak pracował jeden było ok.
Ostatnio zmieniony 6 grudnia 2009, o 16:46 przez lukaszc2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

lukaszc2 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:Ale nie było takiego momentu aby nie pracował nadajnik w PKIN, a pracował Raszyn,
Nic takiego nie napisałem na pisałem, że były sytuacje że pracował jeden nadajnik i takowe były - pracował PKIN sam do stycznia 2009 do czasu kiedy odpaliliście Łazy i poszła emisja SFN i był 25 i 26 listopada gdzie został wyłączony nadajnik w Łazach a pracował PKIN i wtedy było ok. Tak czy tak nigdzie nie pisałem w poprzednich postach, który nadajnik był wyłączony chodzi tylko o to że jak pracował jeden było ok.
No okey, ale to też nadal nie określa jednoznacznie, że jeśli pracują dwa to jest 'zły' SFN a jak pracuje jeden to jest OK. To może równie dobrze oznaczać Panie Łukaszu, że przy dwóch nadajnikach i lokalizacji odbioru bliskiej obu nadajnikom sygnału jest za dużo. Z tego co pamiętam, Pana lokalizacja jest na Bemowie jakieś 7km od PKIN i 18km od Raszyna. To bardzo blisko.

lukaszc2

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: lukaszc2 »

Panie Jarku dobrze Pan pamieta ale mam 3 anteny do dyspozycji i w chwili obecnej 2 odbiorniki TV jedna jest zbiorcza na dachu druga 19 elementowa na balkonie (wzmacniacz lub symetryzator – kwestia zmiany obecnie symatryzator)i antena pokojowa do 69 kanału i niestety nie dają rady w chwili obecnej odbierać.
Pisze Pan że nie wiadomo czy to przez emisję synchroniczną może tak może nie (takie gdybanie) tylko tak jak pisałem jak pracuje jeden nadajnik jest ok. ale może dla testów powinniście Państwo rozważyć możliwość testowego wyłączenia PKIN na 2-3 dni żeby poczytać na forum co to dało i jak to się przedstawia przecież to byłby najlepszy test.

Zablokowany