MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: JarekM »

Komercyjny - bo jest na to umowa komercyjna pomiędzy podmiotami prawa handlowego.
Kary - to problem tych podmiotów i nie sądzę by opinia publiczna była informowana za każdym razem, gdy w związku z zawartą umową nastąpi naliczenie jakichś kar.

Może jednak wróćmy do dyskusji o przyszłości telewizji cyfrowej.

Fajnie jest się poczepiać, szczególnie kryjąc się pod przezwiskiem, ale nie po to powstało to forum. (wywoływanie po nazwisku tylko dlatego, że ktoś miał dowagę pokazać kim jest i jakie firmy/poglądy reprezentuje nie należy do zachować szczególnie uwielbianych... a gdyby ktoś nadal miał wątpliwości kto może wypowiadać się w imieniu EmiTel, choć czasem wypowiadamy się także we własnym: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=5&t=308)

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Panowie! Skąd u was "zasada karania"? Przecież nie o to chodzi w biznesie, żeby karać!!! Dla większego zrozumienia tego, co napisałem podam analogiczny przykład: gwarancja usługi bądź towaru nie oznacza, że usterka zostanie naprawiona lub poprawiona gratisowo. Gwarancja oznacza, że produkt/usługa jest bez wad. Po co mi sprzęt, który psuje się codziennie nawet, jeżeli producent będzie naprawiał mi go za darmo!

W jednym aspekcie zgodzę się z Pumą, choć tego nie napisał wprost. Skoro we wrześniu operator techniczny Emitel wiedział, że z końcem tamtego miesiąca rozpoczyna się emisja komercyjna i w dniu rzekomego jej uruchomienia opublikował oświadczenie za którym poszły publikacje w czasopismach i dziennikach, to był pewien, że swoją usługę przygotował należycie. Z perspektywy czasu okazało się, że zarówno dosył, jak i sama emisja nie była przygotowana. I to jest oburzające. Są dwa alternatywne wnioski (oba źle świadczą o firmie):
  1. Emitel wiedział o tym, że nie dojdzie do spełnienia formalnych wymogów uruchomienia emisji komercyjnej a mimo to okłamał społeczeństwo kreując fikcyjne zdarzenie budujące fałszywą opinię na temat postępu,
  2. Emitel założył, że termin 30 września zostanie formalnie dotrzymany, ale nie przygotował się należycie do świadczenia usługi na należytym poziomie.
Puma jak i wielu innych pewnie o to mają żal do Emitel-a.

Tak więc w tym kontekście ciężko jest pisać o przyszłości cyfryzacji.

Mimo wszystko dostrzegam dobrą wolę operatora w kwestii realizacji projektu planu cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce.

janek 77

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: janek 77 »

Jaka będzie przyszlość NTC każdy już widzi. Wystarczy spróbować oglądać DVB-T gdziekolwiek.
To jednak żenada, że Emitel po tak długim okresie testowania nie jest w stanie nadawać, lub nie chce, w sposób stabilny i długookresowy.
Żenada, nie zależnie od kreowanych problemów z TVP, takiej czy innej zawartości MUX1, czy braku tego czy innego papierka

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

Demon pisze:W jednym aspekcie zgodzę się z Pumą, choć tego nie napisał wprost. Skoro we wrześniu operator techniczny Emitel wiedział, że z końcem tamtego miesiąca rozpoczyna się emisja komercyjna i w dniu rzekomego jej uruchomienia opublikował oświadczenie za którym poszły publikacje w czasopismach i dziennikach, to był pewien, że swoją usługę przygotował należycie. Z perspektywy czasu okazało się, że zarówno dosył, jak i sama emisja nie była przygotowana. I to jest oburzające. Są dwa alternatywne wnioski (oba źle świadczą o firmie):
  1. Emitel wiedział o tym, że nie dojdzie do spełnienia formalnych wymogów uruchomienia emisji komercyjnej a mimo to okłamał społeczeństwo kreując fikcyjne zdarzenie budujące fałszywą opinię na temat postępu,
  2. Emitel założył, że termin 30 września zostanie formalnie dotrzymany, ale nie przygotował się należycie do świadczenia usługi na należytym poziomie.
Puma jak i wielu innych pewnie o to mają żal do Emitel-a.
Dokładnie o to chodzi...tylko dlaczego dostrzegam zrozumienie tego prostego faktu u tak niewielu osób?

Bardzo czekałem na wystartowanie NTC licząc że chociaż uzyskam dostęp do 7 programów (teraz mam 5 programów w tym TVN w jakości koszmarnej)...teraz czuje się oszukany przez Emitel. Gdyby Emitel przyznał już dawno że są problemy i nadal jest emisja testowa to sprawa by się miała zupełnie inaczej. Emitel długo mamił odbiorców NTC, dopiero gdy się okazało że to co szumnie Emitel ogłosił jest kłamstwem to po cichu informację ze strony i forum wykasował.

To co chciałbym to publicznych przeprosin Emitela.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Puma »

Jarosław Bałuka pisze:Przecież już wielokrotnie trąbiliśmy tu na forum
Od dawna? Żartujesz sobie? Po co było ogłaszać emisje komercyjną skoro wiedzieliście że nie ma zgody TVP? Na forum przyznaliście ale trzeba tą informacje odszukać. Macie stronę na której nie zauważyłem ani słowa o tym.
Jarosław Bałuka pisze:Czy to nie jest oczywiste, że skoro nie ma zgody wśród Nadawców to i nie ma operatora technicznego?
Teraz to jest oczywiste a ogłaszać emisje komercyjną też było oczywiste? Hipokryzja z Waszej strony.
Jarosław Bałuka pisze:A tu słyszymy głosy o karaniu nas, o przeprosinach... Ja pytam kogo i za co?
Karaniu w przypadku nie dotrzymania umów o nadawaniu komercyjnym. A przeprosić by należało wszystkich ludzi za wprowadzenie w błąd o rzekomej emisji komercyjnej od 30 września.
Jarosław Bałuka pisze:My od dawna mamy wszystko poukładane. Pstryk i jadą tiry z nadajnikami, jest instalacja, testy sprawdzające i go!
Doprawdy? Jeśli by tak było to dlaczego tyle postów jest o tym że ktoś nie może należycie odbierać NTC?

Dobra, to kieniec z mojej strony bo widzę że Emital nie ma nawet odrobiny samokrytyki.

Na koniec pochwała dla Emitela, widać że się staracie coś robić :)
Ostatnio zmieniony 7 grudnia 2009, o 18:19 przez Puma, łącznie zmieniany 1 raz.

karol91

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: karol91 »

Panie Jarosławie, ja nie mam do EmiTela żadnych pretensji, nie żądam kar ani przeprosin. Mam tylko pytanie, dlaczego emisję w MPEG-2 z Suchej Góry cały czas nazywa się "testem"? Co tak długo testujecie w tym MPEG-2, skoro wiadomo od kilku lat, że w Polsce będzie MPEG-4? Dla mnie ta sytuacja jest niejasna i domyślam się, że ma jakieś drugie dno. Jakie, o tym wiele razy spekulowaliśmy na forum, ale może EmiTel w końcu przyznałby się do tego oficjalnie. Czy to presja społeczeństwa i kablówek na Podkarpaciu, którzy mają sprzęt do odbioru w MPEG-2, czy konieczność dosyłu do analogowych nadajników naziemnych sygnału TVP czy jeszcze coś innego? Inaczej już dawno byście to wyłączyli! Rozumiem, że macie zezwolenie na nadawanie MPEG-2 do 2010 roku, które wcześniej podobno było tylko na MPEG-4, ale mnie to teraz zupełnie nie obchodzi. Proszę o konkretną odpowiedź.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: mm4738 »

Nie mam do nikogo z Emitela żalu za stan wprowadzania NTC.
ALe Panie Jarku - proszę na to spojrzeć chłodnym okiem.
Wprowadzanie NTC w Polsce jest - jak widać - obarczone błędami. Od samej koncepcji po technikę na końcu. Efekty są widoczne. Nie wypalił plan A, brak jest innej koncepcji. Każdy kto prowadzi firmę wie, że tak nie można działać - bo prowadzi to do katastrofy. I w takim stanie teraz jesteśmy. Czekamy my widzowie, TP EMITEL na ???? cud, decyzje, ???
Od momentu ogłoszenia przez TP EMITEL - uruchomienia komercyjnej usługi - minęły ponad dwa miesiące. Stracone miesiące - bo niech ktoś na tym forum powie - czy przybliżyliśmy się chociaż na krok do normalnego nadawania.
Być może najlepiej jest dziś nie pamiętać, iż ogłosiliście Państwo komercyjne nadawanie.
Ale to nie my - zaglądający tu co kilka godzin - to zrobiliśmy. I proszę odpowiedzieć - czy rzeczywiście - stan techniki - na dzień 30.09 - pozwalał powiedzieć - tak jesteśmy gotowi - możemy bez problemy świadczyć usługę. Mam wrażenie, że dziś 6 gru takiego stanu też nie ma.
Ale mam świadomość, że za mało wiemy o umowach i innych uwarunkowaniach, które tak naprawdę decydują o stanie tego co mamy. I jestem przekonany, iż nie jest to w żadnym wypadku wina TP EMITEL - bo firma jest przecież ostatnim ogniwem w łańcuszku tego co inni zrobili dobrze lub źle (nadawcy, regulator,...). A z tego co czytamy w Pana informacjach, Pan kolegów - widzimy starania jakie czynicie. I naprawdę to doceniamy.
Żal mamy tylko z powodu tego - przynajmniej ja - gdzieś między wierszami odczytujemy, iż komunikatu jakby nie było, a jak był to jego wymowa jest inna niż powinna być. A dla nas - komunikat, iż nadajemy komercyjnie świadczy o jednym - wszystko sprawdzone, wszystko działa OK.
Pozdrawiam i życzę aby wszystkie nasze kręte ścieżki NTC się wyjaśniły dla naszego wspólnego dobra.

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:A tu słyszymy głosy o karaniu nas, o przeprosinach... Ja pytam kogo i za co? My? My od dawna mamy wszystko poukładane. Pstryk i jadą tiry z nadajnikami, jest instalacja, testy sprawdzające i go! Gdyby zawarcie niezbędnych umów nastąpiło w lecie, teraz nie byłoby przerw, korekt systemu itd. Nadajniki stałyby sobie gotowe na uruchomienie już pewnie w połowie Polski, a kto wie czy nie pracowałyby testowo aby dać cyfrowy sygnał wcześniej, przed czasem.
Panie Jarku, wiemy obaj, że nasza wymiana zdań bywa bardzo barwna i napełniona emocjami, ale starając się być uczciwym, nie przychylam się do karania Emitel-a lub jego pracowników. Obserwuję praktycznie każdy post we wszystkich wątkach i przyjemnie mi jest czytając powyższą Pana wypowiedź potwierdzającą po raz pierwszy od dawna moją wizję poprawnego wdrażania emisji cyfrowej (uruchomić wcześniej tak, aby przejść z emisji próbnej w komercyjną płynnie i bezproblemowo). Myślę, że zapowiedź oraz faktyczna realizacja jej radykalnie podniesie wizerunek firmy oraz morale odbiorców programów telewizyjnych NTC.

Każdy rozsądny widzi, że w dobie marazmu dyskusje dotyczą drobiazgów i szczególików. Niemniej wystarczy do zupy grzybowej dodać troszeczkę szatana i szlak trafia całość.

Przyjmuję więc do wiadomości, że mamy dalej etap emisji testowej z elementami realizowanego nieformalnie planu cyfryzacji telewizji naziemnej. Jeżeli sprawdzą się moje przewidywania (jeżeli Pan jeszcze czyta moje posty ;) to pewnie wie co mam na myśli) to można patrzeć w przyszłość optymistycznie. Tak więc czekamy na 22 grudnia a ja liczę dodatkowo, że wyraz "do" w projekcie planu będzie zrozumiany zgodnie z interesem naszym, czyli odbiorców.

Pozdrawiam.

janek 77

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: janek 77 »

W Polsce każdy robi swoje interesy a musi udawać, że stosuje się do przepisów. Kraj lipy
Emitel udaje, że ogłasza start emisji komercyjnej choć wie iż TVP nie ma przetargu, więc na pewno nic z tego. Co więcej cytat:
My od dawna mamy wszystko poukładane. Pstryk i jadą tiry z nadajnikami, jest instalacja, testy sprawdzające i go! Gdyby zawarcie niezbędnych umów nastąpiło w lecie, teraz nie byłoby przerw, korekt systemu itd. Nadajniki stałyby sobie gotowe na uruchomienie już pewnie w połowie Polski, a kto wie czy nie pracowałyby testowo aby dać cyfrowy sygnał wcześniej, przed czasem.
Na wszelki wypadek Emitel się nie przygotował i najprawdopodobniej dalej zakłada, że nic nie trzeba przygotowywać, a nadajniki dalej na tirach...czekają..choć pewnie u producenta...

Szum wokół DVB-T i NTC to tylko próba sćiągnięcia ostatnich niezdecydowanych do platform komercyjnych, sfurstrowanych bezcelowym wydawaniem kasy...
Najlepiej ignorować całość komercyjnych manewrów, oglądać analog, bo w POlsce rozwój NTC pewnie dopiero wymusi grzywna EU i to opóżnienie się opłaca a póżniej będzie sukcesem aktualnie rządzących a opóżnienia niejasnych poprzedników

janek 77

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: janek 77 »

Ależ dosć łatwo można wszystko zrozumieć.
Lipa

Właściciele TVN, czyli platformy "n" i Własciciele POLSAT czyli "cyfry" udają że mają problem z TVP, podczas gdy sami upierali się na obecność TVP w przejściowym MUX.
Przedtym twierdzili, że nie ma sensu DVB-T dopoki nie ma wystarczającego nasycenia sprzętem do odbioru DVB-T.
Zarząd TVP udaje, że nie może rozwiącać problemu przetargu ale blokuje nadawanie satelitarne z bardzo wyszukanych powodów.

Emitel udaje start nadawania choć sprzęt u producentów bo wie, że nic z tego.
Przedstawiciel Emitela mówi o ryzyku wydawania milionów w biznesie, choć na tym własnie polega biznes i zarabia się ryzykując. Zysk często było określany jako prowizja za ryzyko.
To chyba też jest jasne.
Teraz nawet mówi się o niepewnych losach cyfryzacji w Polsce.

Miałem wrażenie, że są plany i zobowiązania, które muszą byc zrealizowane. Są sankcje UE..
Ale jest także prywatny interes, który ma swoje plany.
Obietnice że cyfryzacja to diametralna zmina jakościowa to też bujda. HD ograniczy się do komercji a dla reszty jakość podobna do anlogu tylko że trzeba kupić nowy sprzęt..
To juz ponure i śmieszne

Emitel informował, żę jest gotowy do nadawania od 30 września, plany były ale na wszelki wypadek zostawił nadajniki u producentów.
Czy trzeba to wyraźniej powiedzieć?
Wszyscy wiedzieli, że NTC i etapy wdrożeniowe to lipa i zasłona dymna dla innych interesów

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

janek 77 pisze:
Przedstawiciel Emitela mówi o ryzyku wydawania milionów w biznesie, choć na tym własnie polega biznes i zarabia się ryzykując. Zysk często było określany jako prowizja za ryzyko.
To chyba też jest jasne.
Całkowicie się z tym nie zgadzam. Opieranie biznesu na ryzyku i inwestowanie w ciemno bo 'a może się opłaci' to jedna z najgorszych możliwości. To się nazywa hazard, a nie biznes. Cieszę się, że zarząd mojej firmy prowadzi biznes, a nie hazard, bo być może już teraz kilkaset osób powiększyłoby kolejki po zasiłek.
janek 77 pisze:
Miałem wrażenie, że są plany i zobowiązania, które muszą byc zrealizowane. Są sankcje UE..
Ale jest także prywatny interes, który ma swoje plany.
Nie ma i nie będzie żadnych sankcji UE, o tym też pisaliśmy. W 2015 kanały analogowej TV przestają być chronione przed zakłóceniami. Tyle.
janek 77 pisze:
Obietnice że cyfryzacja to diametralna zmina jakościowa to też bujda. HD ograniczy się do komercji a dla reszty jakość podobna do anlogu tylko że trzeba kupić nowy sprzęt..
To juz ponure i śmieszne
Nie wiem dla kogo, na pewno nie dla tej części społeczeństwa, która do tej pory ogląda obraz z zakłóceniami, odbiciami, a przełączając kanały ma wybór raptem dwóch programów TV. Sądzę, że dla nich możliwość oglądania siedmiu programów, a nie dwóch jest ważniejsza niż posiadanie lub nie kanału HD.
janek 77 pisze:
Emitel informował, żę jest gotowy do nadawania od 30 września, plany były ale na wszelki wypadek zostawił nadajniki u producentów.
Czy trzeba to wyraźniej powiedzieć?
Tu jest plan wdrażania: http://www.polskacyfrowa.org/index.php?id=6 , analiza tego planu doprowadzi zapewne do odkrywczego wniosku, że w miastach dla etapu I nadajniki już są na miejscu a nie u producentów.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze: Panie Jarku, wiemy obaj, że nasza wymiana zdań bywa bardzo barwna i napełniona emocjami, ale starając się być uczciwym, nie przychylam się do karania Emitel-a lub jego pracowników. Obserwuję praktycznie każdy post we wszystkich wątkach i przyjemnie mi jest czytając powyższą Pana wypowiedź potwierdzającą po raz pierwszy od dawna moją wizję poprawnego wdrażania emisji cyfrowej (uruchomić wcześniej tak, aby przejść z emisji próbnej w komercyjną płynnie i bezproblemowo). Myślę, że zapowiedź oraz faktyczna realizacja jej radykalnie podniesie wizerunek firmy oraz morale odbiorców programów telewizyjnych NTC.

Każdy rozsądny widzi, że w dobie marazmu dyskusje dotyczą drobiazgów i szczególików. Niemniej wystarczy do zupy grzybowej dodać troszeczkę szatana i szlak trafia całość.

Przyjmuję więc do wiadomości, że mamy dalej etap emisji testowej z elementami realizowanego nieformalnie planu cyfryzacji telewizji naziemnej. Jeżeli sprawdzą się moje przewidywania (jeżeli Pan jeszcze czyta moje posty ;) to pewnie wie co mam na myśli) to można patrzeć w przyszłość optymistycznie. Tak więc czekamy na 22 grudnia a ja liczę dodatkowo, że wyraz "do" w projekcie planu będzie zrozumiany zgodnie z interesem naszym, czyli odbiorców.

Pozdrawiam.
Hm. Nie wiem czy akurat 22.12 będzie tu datą przełomową. Może. Oby.
mux3 telewizji publicznej się wydarzy - prędzej czy później - to pewne.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

Jeżeli 22 grudnia nie będzie rozstrzygnięty przetarg bez problemów (pewnie jak zwykle odwołania, niezgodne z prawem etc.) to można będzie się pożegnać z DVB-T w Polsce. Coraz słabiej widzę rozwój NTC. 3 etap multipleksu 1 jest rok później, niż 2. Przecież powinniśmy dążyć do dłuższego okresu simulcastu, ale nie poprzez wydłużenie "żywota" analoga, tylko szybsze wdrażanie cyfrowego. Kto będzie chciał od razu cyfrową emisję to od razu kupi sprzęt (i szybciej stanieje: obecnie Ferguson FT 8100 HD to wydatek prawie 300zł). Mam cichą nadzieję, że jak już ruszy z kopyta multipleks 1 to Emitel na Podlasiu szybciej postawi, niż wynika z harmonogramu (w końcu termin jest "do"). ;)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: ploomba »

Jarosław Bałuka pisze:
janek 77 pisze:
Obietnice że cyfryzacja to diametralna zmina jakościowa to też bujda. HD ograniczy się do komercji a dla reszty jakość podobna do anlogu tylko że trzeba kupić nowy sprzęt..
To juz ponure i śmieszne
Nie wiem dla kogo, na pewno nie dla tej części społeczeństwa, która do tej pory ogląda obraz z zakłóceniami, odbiciami, a przełączając kanały ma wybór raptem dwóch programów TV. Sądzę, że dla nich możliwość oglądania siedmiu programów, a nie dwóch jest ważniejsza niż posiadanie lub nie kanału HD.
Prawda. Niektórzy narzekają na dvb-t w SD ale jak dla mnie to duży jakościowy skok. O wiele przyjemniej ogląda się dvb-t w SD na 32" LCD niż analog (przynajmniej w moim regionie) I wcale nie muszę mieć żadnego kanału HD. Oby jak najwięcej kanałów SD (dobrej jakości) było w dvb-t.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: markus 69 »

I ja się przyłącze do myśli @ploomba, bo dla większości zwykłych zjadaczy chleba umordowanych po całym dniu pracy nie jest, aż tak ważne żeby oglądać HD a jedynie móc mieć dostęp do w miarę dobrej jakości TV i względnie do jak największej ilości programów. Pewnie ludzie piszący na tym forum to ludzie mający już dość dobry odbiór wszystkich 7 odtworzeniowych kanałów i dlatego domagają się HD, ale pragnę zauważyć że polska to też wieś, małe miasteczka, mniejsze aglomeracje, do których docierają analogowo tylko 4 kanały w tym tylko jeden komercyjny więc jeżeli mam wybór 1 HD albo 3 SD wybiorę oczywiście te trzy.

Teodoryk
Posty: 42
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Teodoryk »

Nadajniki stałyby sobie gotowe na uruchomienie już pewnie w połowie Polski, a kto wie czy nie pracowałyby testowo aby dać cyfrowy sygnał wcześniej, przed czasem.
Panie Jarku a czy przypadkiem nie byłoby np tak: następnie zostałyby też testowo wyłączone ,bo znowu nie będzie miał kto zapłacić rachunków za prąd.

Mnie naprawdę jak tysiącom innym, brakuje DVB w Krakowie ;)a nadajnik stoi i się kurzy.

janek 77

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: janek 77 »

Nie zgodzę sie na akceptowanie lipy i miernej jakości.
Tzw. Wieś z mojego dośwaidczenia posiada 42 calowe TV i antenę satelitarną bo to jedyna rozrywka w okolicy. Zgoda przyczyną był mierny odbiór analogu, ale ważniejszą przyczyną była większa oferta. Możliwość oglądania TVN i Polsatu nic nie zmieni bo albo wieś ogląda Trwam albo Adult Channel.

Mogę tylko pogratulować wrażliwości i chęci oglądania na Telewizorach o parametrach HD kanałów w SD. To już wolę MPEG2 na kineskopowym TV mojego starego Philipsa. A jeśli rezygnacja z oferty HD jest spowodowana pretekstem, że niby liczy się większa ilość programów to ja dziękuję i jak pewnie inni kupię sobie dekoder platformy satelitarnej.
Ten argument o większej ilości kanałów w ogóle wydaje się fałszywy, bo skończy się i tak że oferta będzie obejmowała 7-8 kanałów FTA SD a reszta kodowane zamiast jak najwięcej kanałów HD o dobrej ofercie programowej a jak kto lubi to niech dalej płaci za kablówkę lub TV SAT. Zresztą założę się że i tak dominacja tych form nie zmieni się po wprowadzeniu NTC

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: ploomba »

Ja przyjmuje takie zalozenie..
maja byc 3 multipleksy w calej Polsce.
Wole 21 kanałów SD niż kilka HD.
Co innego gdyby faktycznie dvb-t zaczeto ograniczac tylko do 7 kanałow SD i 1go mux'a to wtedy oczywistym jest że optowałbym za tymi samymi kanałami w HD na kilku muxach.
Jesli istnieje mozliwosc uruchomienia 3 muxow w jakosci Sd to wybieram taka opcje.
Tak i tak, na dzien dzisiejszy tylko TVP HD jest dobrej jakosci. A upscalowanie SD do HD mija sie z celem. HD to przyszlosc (może niezbyt odlegla) wg mnie to kwestia kilka lat gdy wszyscy nadawcy zaczna nadawac swoje sztandarowe kanaly w HD a SD zacznie byc wypierane z rynku. Na dzien dzisiejszy HD to utopia. A SD w dvb-t na 32" calowym Samsungu nie wygląda aż tak źle. Mam o wiele gorszy obraz z analogu na 21" i 24" kineskopowym telewizorze.
Po drugie, bądźmy szczerzy, jeśli kogoś stać na TV o wymiarach połowy ściany pokoju to raczej nie szczypie się z kasą i weźmie jakąś platforme z HD albo kupi BluRay'a.

karol91

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: karol91 »

Mają być 3 multipleksy w całej Polsce - zaraz, zaraz - a nie przypadkiem 7? Ostatnie dwa odpadną bodajże na DVB-H i Internet, ale to i tak daje 5! Bądźmy szczerzy, że DVB-T w Polsce skończy się obecnie na drugim multipleksie. W trzecim będzie TVP, w pierwszym TVN, Polsat, TV4 i Puls. A w pozostałych? Możliwe, że np. kodowany Canal+... Zamiast tego wolałbym kilka(naście) kanałów HD! TVP HD, Polsat HD, TVN HD, a do tego TVS HD (w multipleksie regionalnym). Kto wie czy w przyszłości nie pojawi się np. Kino Polska HD lub Fox HD czy RTL HD, jeśli tylko zechcą wejść na nasz rynek. Bo co, jeśli nie kanały HD? Tele 5, Polonia 1, Mango 24, 4fun.tv i Polskie Radio TV?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: qwerty »

W ogóle nie rozumiem idei płatnych multipleksów. Jak ktoś chce oglądać C+, hbo, czy inne kanały to sobie kupi platformę cyfrową, albo kablówce. Jasne, że dobrze byłoby oglądać HD, ale wszystkie programy musiałyby być emitowane w HD, a nie pojedyncze. Kanały z 1 i 3 multipleksu nadawane w DVB-T, a pozostałe (HD) już DVB-T2. Komu wystarczy SD nie będzie musiał zmieniać sprzętu.

Zablokowany