DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: Szymon_Zy »

Zrób eksperyment i zsumuj te sygnały bez zwrotnicy. Nie ma nikogo z nas na miejscu żeby to ocenić, ale może zwrotnica wycina konkretne kanały - teraz Dipol ma nowe pod analog i cyfrę.

jurrek1008

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: jurrek1008 »

kamil d pisze: Czy według was jest to przyczyna strat sygnału do 0%? Tak jak opisałem powyżej.
No cóż instalacja prawie jak moja, tyle,że moja działa. Ale do rzeczy. Aktualnie masz do odbioru dvb-t jedną antenę. Tylko jedną, bo ta zwrotnica dla jednej z anten przepuszcza tylko kanały 26 i 52 oraz oba sąsiednie, wszystkie pozostałe tłumi. Druga antena ma całe pozostałe pasmo poza kanałami 25-27 i 51-53. Dodatkowo używasz wzmacniacza AW-3/1-12/26,52/T/21-69. Myślę,że rdza nie specjalnie tu jest winna. Winny jest przede wszystkim wzmacniacz. Problem raczej polega na zbyt mocnym sygnale. Sygnał z Błeszna ma moc 2 kW, co oznacza, że gęstość sygnału jest 16x większa niż analogu TV Puls - dlatego pytałem o tą stację. Wzmacniacz najprawdopodobniej powoduje przesterowania i błędy odczytu przez tuner, co daje stopklatki, piksele albo zaniki obrazu no i skaczący poziom sygnału. Druga teoria - antena skierowana na Błeszno podpięta jest do zwrotnicy w kanałach 26,52 i nic nie przepuszcza, a sygnał bokiem zbiera druga z anten.
Jeśli na analogu Tobie nie zależy, to proponuję demontaż anteny VHF (dużej)bo jest po prostu zbędna, wywalenie wzmacniacza i zwrotnicy, zakup w ich miejsce za kilka złotych sumatora no i dla świętego spokoju tych dwóch symetryzatorów (wszystko dobiorą Ci w Dipolu). W sumie kilka minut roboty i powinno być dobrze.
Jeśli musisz zostawić analog to jak pisał wyżej Szymon_Zy teraz Dipol ma nowe zwrotnice pod analog i cyfrę. Wzmacniacz tak czy inaczej - out.

kamil d

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: kamil d »

Dzięki wielki za wytłumaczenie. Zaczynam kapować po co tyle tych anten, zwrotnica i wzmacniacz i te numerki na zwrotnicy i wzmacniaczu.
Niestety muszę zostawić sygnał analogowy bo teście odbierają telewizje z analogu i wątpię żeby na razie chcieli coś zmieniać.
Największa antena ma symetryzator (SA I-V ), średnia i najmniejsza (SA IV-V) a ta okrągła na samej górze (SA I-III ) i ona służy chyba do radia.
To jaką zwrotnice moglibyście mi polecić, żeby działał odbiór cyfrowy i analogowy.

jurrek1008

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: jurrek1008 »

Analogi z Błeszna i Wręczycy zamilkną już 30 września 2012, to niecałe pół roku, może warto namówić teściów na dekoder. Myślę, że nie są tego świadomi. Za chwilę i tak nie będą mieli wyjścia. A 20 kanałów w miejsce 6 robi różnicę nie tylko jakościową.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: blockbuster »

jurrek1008 pisze:Analogi z Błeszna i Wręczycy zamilkną już 30 września 2012
Nie wiem skąd masz takie info ale UKE ustalił z TVP termin wyłączenia analogu z Klepaczki i Błeszna na 22.04.2013.

jurrek1008

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: jurrek1008 »

Masz rację, miałem trochę nieaktualne dane, z tym, że jest mowa o terminie maksymalnym: "nie później niż do 22 kwietnia 2013". Czy uważasz,że biedna jak mysz kościelna TVP po uruchomieniu mux-1 pozwoli sobie na dublowanie nadajników i prowadzenie nadawania tego samego programu w dwóch systemach, ponosząc podwójne opłaty. Uruchomienie mux-1 spowoduje dostępność programów TVP na poziomie i obszarze co najmniej takim, jak obecnie jest analog.(W przypadku TVP INFO - zdecydowanie większym) Dlatego podejrzewam, że określenie "nie później niż" może oznaczać tyle, że gdzie będzie taka możliwość skrócą termin wyłączenia do minimum. A prywatni nadawcy jeszcze bardziej liczą się z finansami - ich nadajniki z Błeszna porażają mocą - od 0,3 do 1 kW.
Poza tym zwróć uwagę, że mux-1 na kanale 35 na bank pogryzie się z analogowym Polsatem na kanale 34 (1 kW) zwłaszcza w nieco starszych odbiornikach.
Po co więc reanimować trupa?
Oczywiście mogę się mylić - ale obstawiam analog maksymalnie do końca roku.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: blockbuster »

Moim skromnym zdaniem (oczywiście także mogę się mylić) TVP będzie się starała utrzymać jak najdłużej analog zwłaszcza Jedynkę i Dwójkę z nadajników dużej mocy. Obecnie odsetek ludności którzy oglądają telewizję wyłącznie z nadajników naziemnych wynosi wg. badań około 30% (reszta to kabel i satelita) z czego w zdecydowanej większości nadal w sposób analogowy. Przez ten rok z kawałkiem jaki został do ostatecznego wyłączenia analogu raczej nie ma się co spodziewać, że udział DVB-T w rynku wzrośnie w sposób drastyczny. Wyłączenie analogu to dla TVP utrata olbrzymiej części rynku reklamowego dlatego będą się raczej trzymać analogu do końca. Co do nadawców prywatnych to jak słusznie kolega zauważył zasięg ich nadajników analogowych jest w porównaniu z TVP mizerny i tu raczej nie będzie oporów związanych z wyłączeniem.
Ostatnio zmieniony 13 kwietnia 2012, o 15:24 przez blockbuster, łącznie zmieniany 1 raz.

kamil d

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: kamil d »

jurrek1008 pisze: Jeśli musisz zostawić analog to jak pisał wyżej Szymon_Zy teraz Dipol ma nowe zwrotnice pod analog i cyfrę. Wzmacniacz tak czy inaczej - out.
Wyłączyłem dzisiaj zasilacz i jakość kanałów analogowych pogorszyła się bardzo a niektórych w ogóle nie było. Na tunerze DVB-T też nie pokazało mi żadnego sygnału. Nie wiem czy to dobrze robię, czy należy wypiąć wszystkie kable od anteny ze wzmacniacza i sumować je razem i puścić jednym kablem pomijając wzmacniacz?

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: Szymon_Zy »

Wyjales zasilacz i ... ? Wymieniles wzmacniacz na symetryzator? Bo jesli nie to wzmacniacz bez zasilania wytlumil sygnal. Nie masz lapka z tunerem dvb-t zeby sprawdzic oddzielnie sygnal z kazdej antenty pomijajac zwrotnice? Ja obstawiam, ze jest zle dobrana z czasow analogu i teraz jest problem.

kamil d

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: kamil d »

Szymon_Zy pisze:Wyjales zasilacz i ... ? Wymieniles wzmacniacz na symetryzator? Bo jesli nie to wzmacniacz bez zasilania wytlumil sygnal. Nie masz lapka z tunerem dvb-t zeby sprawdzic oddzielnie sygnal z kazdej antenty pomijajac zwrotnice? Ja obstawiam, ze jest zle dobrana z czasow analogu i teraz jest problem.
Wyjąłem wzmacniacz od zasilania i myślałem, że się poprawi :oops: . Symetryzatory jak były tak są na razie na antenach ale je na pewno wymienię. Co do zwrotnicy to na bank jest od analogu bo ta instalacja ma już parę lat. Czy mógłbyś mi poradzić jakąś zwrotnicę dobrać? A tak naprawdę to po co ona w ogóle jest?

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: Szymon_Zy »

Zwrotnicę dadzą Ci w Dipolu. Powiesz, że na Błeszno i Wręczycę - analog + cyfra. Póki nie ma MUX1 będzie ok, ale .... dla analogu i MUX 1, 2 i 3 nie da się zrobić, z różnych kierunków sygnały będą na kolejnych kanałach. Trzeba będzie coś z pułapkami pomyśleć.

Zwrotnica jest po to aby przepuścić tylko konkretne kanały z konkretnej anteny. Czyli np. z jednej wszystko oprócz kanałów z Wręczycy, a z drugiej tylko kanały z Wręczycy. Chodzi o to abyś nie sumował z obu kierunków wszystkiego i wzajemnie sobie je zakłócał tylko selektywnie je połączył.

czlowiektv

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: czlowiektv »

to najbardziej chodziło mi o kierunek w jakim masz ustawioną antenkę ale możesz wrzucić fotkę to będzie coś więcej wiadomo.
http://i.imgur.com/qVyiq.jpg

Przypominam odbieram tylko muxy z Częstochowy i Katowic - mux 2. Chciałbym odebrać mux 3 z Kosztów albo Skrzycznego...No i jakieś czeskie muxy..A no i mux 3 z Czewy.

Aaa oczywiście miejsce odbioru Lubliniec.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T w okolicach Czestochowy

Post autor: blockbuster »

Ze zdjęcia wynika, że dolna antena ATX ustawiona jest albo w kierunku Skrzycznego albo w kierunku Kosztów, górna w kierunku Błeszna. Ten ATX już chyba sporo przeszedł bo brakuje mu kilku direktorów (stanowczo przydał by mu się remont ;) ). Z tej perspektywy z jakiej zrobione jest zdjęcie wygląda też jakby ta górna satelita zasłaniała dół ATX. Czy tak jest w rzeczywistości? Najlepiej jakby ten ATX był zamocowany na szczycie masztu a ta antena która obecnie jest na górze pod nim.
czlowiektv pisze:Chciałbym odebrać mux 3 z Kosztów albo Skrzycznego...No i jakieś czeskie muxy..A no i mux 3 z Czewy.
Ze Skrzycznego już nie leci MUX3 lecz MUX1. Do końca maja Emitel uruchomi MUX1 z Wręczycy i Kosztów a że odbierasz MUX2 z tych nadajników więc i spokojnie odbierzesz MUX1.
Podejrzewam, że czeskie MUXy najłatwiej będzie w Lublińcu odebrać z nadajnika Jesenik/Praded.

Jeżeli możesz to napisz co masz zainstalowane w tych antenach (czy symetryzator czy wzmacniacz) i jak te anteny są ze sobą połączone.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: micial »

Dajcie znać jakbyście wykryli jakieś testy mux-1 z klepaczki.

yougo

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: yougo »

Podobno 10 maja ... :arrow:

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: ilin »

Wręczyca nadaje MUX1 :)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: blockbuster »

Potwierdzam. :)

yougo

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: yougo »

Potwierdzam również ... ale u mnie wynalazło TYLKO 4 (cztery) nowe kanały: Eska, Polo, TTV, ATM ... TVP nie mam ... może dlatego, że z MUX'a 3 mam mocniejszy sygnał ...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: hadam »

Potwierdzam 49,9km od nadajnika MUX-1 jakość 100%, siła 100%, 0 błędów podobne wskazania jak w przypadku MUX-2 a także MUX-3 który odbieram z Błeszna w tym samym kierunku tylko bliżej 18.4km. Czyli mam komplet.

piotrcyfrowy
Posty: 18
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, o 17:41
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna DIPOL 16/21-69 ze wzmacniaczem LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: DVB-T z RTCN CZĘSTOCHOWA WRĘCZYCA

Post autor: piotrcyfrowy »

Ja również potwierdzam u siebie odbiór MUX'u 1 z Klepaczki i o dziwo siłę jak i jakość sygnału mam na 100% :shock: natomiast MUX 2 odbieram z siłą 98% a jakością 100%. Jestem zadowolony :D

Zablokowany