Kanały TVP w formacie 16:9

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: piotrek93 »

Strasznie mnie wkurza że programy informacyjne tvp nadają z safe area powinni definitywnie przejść na 16/9 a w analogu puścić w letterboxi-e. Dzisiaj oglądałem panorame flash czy jakoś tak w pytaniu na śniadanie i panorama była bez safe area czy jednak sie da tylko trzeba chcieć

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: piotrek93 »

Jak mnie to niesłychanie irytuje że dzisiaj leci na jedynce dyanstia tudorów w formacie 4:3 (obciętym po dwóch stronach 16/9 co widać przy niektórych scenach we wcześniejszych odcinkach) i w tym samym czasie na TVP HD leci w HD 16:9 z dźwiękiem przestrzennym AC3 5.1 i to jasno pokazuje miejsce w szeregu uczciwego abonenta TVP. I się Juliusz Braun dziwi, że ludzie nie chcą płacić abonamentu. Dlaczego nie można zrobić tego porządnie tak jak np. ZDF albo TVN, które nawet w swoich kanałach SD puszczają wersje 16:9 do wyboru orginalna ścieżka dźwiekowa albo lektor i do tego napisy. Jak chcą wymagać płacenia abonamentu to niech najpierw zaczną wymagać od siebie bo porównują sie do Niemiec czy Anglii gdzie każdy płaci wysoki abonament a do pięt niedorastają BBC czy ZDF.

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Benedykt »

Wojny Gwiezdne w TVP2 - format 4/3. Dlaczego mnie to nie dziwi. :lol: :lol: :lol: Więcej abonamentu :shock: to może włączą 16/9.
A chcą przejść na HD :oops: (może to HD będzie w 4/3?).

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: zesepo »

To pewnie moze być "HD" 4/3 bo na prawdziwe HD z 16/9 kasy z abonamentu im braknie :lol: :lol: :lol: Ja nie mogę z TVP...

Awatar użytkownika
Benedykt
Posty: 282
Rejestracja: 26 sierpnia 2010, o 00:53

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Benedykt »

Kontakt z widzami TVP.
Wysłałem:
" Jestem zszokowany formatem 4/3 filmu Wojny Gwiezdne na TVP2. W dvb-t to kpina z widzów!
"Oryginalna wersja dźwiękowa" (śxieżka DD O.V.)
wcale nie jest oryginalna i w wersji 2.0. Ten film ma
conajmniej wersję 5.1. Myślę, że powinniście się
zastanowić nad celowością wydawania HD. Chyba, że specjalnie w wersji 4/3."

Potwierdzenie kontaktu mailem trafiło jako spam:
"From: noreply@tvp.pl
Subject: Potwierdzenie kontaktu z TVP
Date: 25 April 2012 22:28:49 GMT+02:00
To: bxxxxxxxxxki@me.com
Dziękujemy za kontakt z TVP.
Twoje pytanie zostało zarejestrowane w systemie zgłoszeń."

Chyba jak ten ich adres mailowy - będzie noreply. Bo jak można sie z tego wytłumaczyć.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: zesepo »

takie wiadomości to są zazwyczaj z maila noreply, by nie zaśmiecały skrzynki odpowiedzi na takie automatyczne wiadomości...

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: piotrek93 »

zesepo pisze:To pewnie moze być "HD" 4/3 bo na prawdziwe HD z 16/9 kasy z abonamentu im braknie :lol: :lol: :lol: Ja nie mogę z TVP...
@zespo tutaj jest zupełnie inny problem niż z dynastią Tudorów. Bo w tym wypadku TVP ma wykupioną tylko i wyłącznie wersje 4/3 bez dolby. Natomiast dynastia Tudorów była równolegle puszczana w 16/9 na innym kanale. Jednak skromnie mówiąc mój apel poskutkował bo pomimo tego że w programie była przewidziana wersja 4/3 to nadali naszczeście 16/9.
Natomiast wielka szkoda, że tvp nie nadaje wersji filmów bez lektora z napisami.
To samo się tyczy meczy powinni pomyśleć nad wersją meczy w DD 5.1 bez komentarza z odgłosami stadionu. CYfra plus tak nadaje i efekt jest rewelacyjny.

MKi

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: MKi »

piotrek93 pisze:w tym wypadku TVP ma wykupioną tylko i wyłącznie wersje 4/3 bez dolby.
Nie zgodzę się. Na satelicie w TVP HD leciało w 16:9. Dźwięku nie sprawdzałem.

Pozdrowienia,
MKi

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Strzelb@ »

Na TVPHD była też ścieżka oryginalna 5.1 bez lektora.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: belzebiusz »

Tak z ciekawości: czy była to wersja odnowiona pod wydanie Blu-ray (m.in. cyfrowy Yoda - nie muppet ;))?

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: piotrek93 »

MKi pisze:
piotrek93 pisze:w tym wypadku TVP ma wykupioną tylko i wyłącznie wersje 4/3 bez dolby.
Nie zgodzę się. Na satelicie w TVP HD leciało w 16:9. Dźwięku nie sprawdzałem.

Pozdrowienia,
MKi
Przepraszam rzeczywiście mój błąd w takim razie to wina niechlujstwa i nieróbstwa ze strony tvp granicząca z obrazą i kpiną z abonentów.

FaradayDan

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: FaradayDan »

belzebiusz pisze:Tak z ciekawości: czy była to wersja odnowiona pod wydanie Blu-ray (m.in. cyfrowy Yoda - nie muppet ;))?
Yoda był w wersji Muppet:D
Ciekawostka:
na sam koniec filmu, podczas ostatniej sceny (prezentacji bohaterów) obraz został ściśnięty by pomieścić obsadę (a nie skadrowany) jak przez cały film.

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: kuku1234 »

MKi pisze:
piotrek93 pisze:w tym wypadku TVP ma wykupioną tylko i wyłącznie wersje 4/3 bez dolby.
Nie zgodzę się. Na satelicie w TVP HD leciało w 16:9. Dźwięku nie sprawdzałem.

Pozdrowienia,
MKi
Placmy wiecej abonamentu co by mozna bylo umacniac talerze.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: belzebiusz »

TVP Info nareszcie zaczęło emitować reklamy w 16:9. Koniec letterboxa i windowboxa.

DVBManiak

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: DVBManiak »

No nareszcie... :D Chyba już na każdym swoim kanale w DVB-T TVP emituje reklamy w 16:9.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: belzebiusz »

Nadal pozostał za to inny problem: jak lecą dokumenty wieczorem w 4:3 to dobrze emitowane są tylko na TVP Info Warszawa, w innych ośrodkach (mam dostęp do TVP Info Łódź i TVP Info Lublin) emisja jest w 16:9 z pillarboxem. :x

KoRaB

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: KoRaB »

Emisja zwłaszcza filmów w formacie 16:9 jest w TVP różna...przykładowo kiedy leciały w TVP1 premierowe odcinki "Rancho", logo stacji było odpowiednio obniżone, tak by tryb automatyczny w telewizorze zadziałał i obraz wypełnił cały ekran panoramiczny. Kiedy były powtórki tegoż serialu na TVP2, najprawdopodobniej realizator "zapomniał" opuścić logo, które podczas emisji było w miejscu takim że zajmowało trochę obrazu a trochę czarnego pasa u góry ekranu. W związku z tym automatyka nie zadziałała tak jak powinna i serial leciał tak sobie cały czas. Dobrze, że jest ręczne wybieranie formatu obrazu i można było sobie ten dyskomfort poprawić. Oczywiście to nie jest jedyny przykład. Takich "wpadek" jest multum. Na przykład filmy przyrodnicze emitowane w TVP2, najczęściej w niedzielne przedpołudnia. Ewidentnie widać, że jest to film panoramiczny a logo oczywiście tak usytuowane, jak by to była emisja w 4:3. A mnie szlag trafia. I ja się pytam, czy tak powinno być, czy w TVP pracują jacyś niedouczeni ludzie?
Nie spotkałem się ani z jednym przypadkiem takiej wpadki podczas emisji programów na stacjach komercyjnych np. Polsat czy TVN. Tam zawsze logo stacji jest w miejscu adekwatnym do formatu w jakim jest program czy film. I co, można szanowni Panowie z TVP?

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Kanały TVP w formacie 16:9

Post autor: Kamilx »

Od wczoraj TVP Białystok programy w 4:3 emituje w 4:3, a nie w 16:9 pillarbox. To już trzeci ośrodek regionalny (dotąd tylko: TVP Warszawa i TVP Kraków) , który wyłącza WSS podczas programów 4:3.

Zablokowany