Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Mroovek
Posty: 26
Rejestracja: 2 listopada 2011, o 11:45
Odbiornik: Ariva Ferguson T55
Instalacja antenowa: antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: Mroovek »

Czy ktoś z Was próbował zaprogramować uniwersalnego pilota pod dekoder DVB-T?

W przyszłym tyg w Biedronce będzie na promocji Pilot uniwersalny PHILIPS SRP2008B/8.
Widzę, że ma całkiem spore klawisze a szczerze mówiąc poszukuję jakiegoś fajnego pilota z dużymi przyciskami dla starszej osoby, który by zastąpił pilota do TV i dekodera (żeby używać tylko jednego pilota zamiast dwóch).

O ile z TV nie ma problemów bo jest to SONY więc pilota da się zaprogramować bez przeszkód, to zastanawiam się nad tym czy da się zaprogramować jakoś go dla dekodera WIWA 50 lub 90 W instrukcji programowania żadnego z tych modeli nie znalazłem.

Czy ktoś z Was próbował już takich sztuczek? Jeśli tak do pod jaki model (kod) można by je podciągnąć?
Ostatnio zmieniony 3 maja 2012, o 17:32 przez Mroovek, łącznie zmieniany 1 raz.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: zesepo »

Ja wczoraj próbowałem - z tanim chińskim wynalazkiem URC22B nie poszło.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: giaur500 »

Kup pilota z funkcją uczenia, przykładasz po prostu pilot oryginalny do uniwersalnego, wciskasz przycisk w pilocie oryginalnym, uniwersalny przechwytuje kod i sam go zapamiętuje. Wtedy teoretycznie obsługiwany jest sprzęt jaki tylko chcesz - musisz tylko posiadać oryginalnego pilota od którego uniwersalny ma się nauczyć.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: TomW »

Podłączę sie pod temat. Możesz podać jakieś dostępne modele takich pilotów?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: giaur500 »

Do poczytania w temacie pilotów uniwersalnych:

http://www.komputerswiat.pl/testy/sprze ... lnych.aspx

Konkretnego modelu wam nie podam ale poszperajcie chociażby w google, allegro albo sklepach internetowych i znajdziecie tego multum.

Generalnie, od siebie mogę dodać że zawsze warto zainwestować jednak w pilot uczący się, ponieważ mozna go zaprogramować w zasadzie dowolnie używając kilku pilotów fabrycznych i tym samym pilotem uniwersalnym sterować wszystkim co mamy w domu - od tv i tunera po ramkę cyfrową, komputer i klimatyzację. Jeśli mamy w domu kilka urządzeń sterowanych pilotem na podczerwień jest to rzecz nieoceniona.

Tanie piloty bez uczenia posiadają przeważnie tylko bazę kodów do kilku popularnych urządzeń i to tyle, a kody są przeważnie wbite na sztywno bez możliwości zmieniania poza ustalonymi profilami.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: TomW »

Wiem. Właśnie dlatego pytałem o "uczące się", bo kilka pokoi a w każdym kilka pilotów. Dzięki.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: cignacy »

Pilota uniwersalnego PHILIPS SRP2008B/86, dostępnego w Biedronce, męczę już drugi dzień i nie udało mi się go zmusić do obsługi Ariva 120C, T55 ani Wiwa 50. Z moich telewizorów poprawnie działa tylko z Philipsem.

Edit: Kupiłem go do telewizora jak wyżej, działa na TV (bez konfiguracji) i o to mi głównie chodziło - stary jest w rozsypce. Nie zależy mi na obsłudze nim innych urządzeń, ale gdyby działał było by milej.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2012, o 15:24 przez cignacy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: TomW »

Kupiłem dzisiaj też w Biedronce. Na liście obsługiwanych nie ma Twojej Arivy i Wiwy. Mam 2 telewizory (LG i Funai) oraz DVD Hyundai i one są w wykazie, to kupiłem. Skonfigurowałem wg instukcji i działa. Bez kodu sprzętu i wstępnej konfiguracji oczywiście też nie wykrył nic. Skusiłem się, bo można jednym pilotem obsługiwać aż 8 urządzeń (2 TV, SAT, Cable, DVD, DVB-T, DVR VCR). Cena też przystępna i na razie nie żałuję.

Piszą, że DVB-T obsługuje, tyko trzeba sprawdzać czy marka jest w wykazie (800 pozycji).

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: @GUTEK@ »

Piloty uniwersalne które czasem pojawiają się w Lidlu marki SilverCrest da się używać z tunerami DVB-T. Mają one funkcję uczenia się, więc można zaprogramować pilot z oryginalnego pilota.
Jedyna wada jak dla mnie tego pilota to trochę mało przycisków, mogłoby być jakieś 6 więcej.

yetijoda

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: yetijoda »

finalizująć jak zaprogramować go od pilota orginalnego , które przyciski wcisnąć

aby zadziałał i ściągnął sygnał z orginalnego pilota

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Współpraca dekoderów z pilotami uniwersalnymi

Post autor: giaur500 »

Przeczytaj instrukcję.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Tuner USB (wand tv) - użycie pilota innego niż oryginalny

Post autor: giaur500 »

Witam,

Jaki jest pilot dostarczany razem z tunerem WandTV to każdy wie - taka malutka płaska cienka deseczka z przyciskami tylko kilkoma na krzyż, ułożonymi dość niefortunnie - ani to funkcjonalne ani dobrze leży w ręce... jednym słowem, nadaje się do kosza... lub do wyrzucenia przez okno.

Mam jednak pilota od mojego starego tunera analogowego compro, który jest całkiem wygodny i ma sensowny układ przycisków, dodatkowo - co ważne - przyciski strzałek i przycisk menu który chcę wykorzystać. Teraz problem jest taki - jak skonfigurować sterowniki wandtv do działania z tym pilotem.

Na Linuksach sprawa jest trywialna - podejrzeć scancodes które wysyła ten pilot i wklepać je do pliku konfiguracyjnego zawierającego keymaps - pilot działa w systemie jak normalna klawiatura - np. wicśnięcie na pilocie klawisza 1 to jest to samo co wciśnięcie 1 na klawiaturze komputera (dodatkowo są specjalne kody dla takich funkcji jak EPG czy RECORD itd, rozpoznawane przez wszystkie programy do dvb-t). Zrobiłem to - pilot od tunera compro działa idealnie z tunerem WandTV.

Teraz męczę się z tym samym na Windowsie i tutaj może pytanie do forumowych ekspertów - czy macie pomysł jak w ogóle ugryźć ten temat? Nie dość, że pilot nie chce działać jak klawiatura w systemie (nawet ten oryginalny nie chce), to w ogóle nigdzie nie widzę możliwości konfiguracji kodów pilota, jest to chyba na stałe zaszyte i wkompilowane w sterownik, bez żadnych możliwości zmiany?

Czy na Windows jestem skazany na oryginalnego pilota od tego tunera i na kilka tylko programów do dvb-t które rozpoznają pilota od tego tunera?
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, o 11:21 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

xury

Re: Tuner USB (wand tv) - użycie pilota innego niż oryginaln

Post autor: xury »

Kilka lat temu na Windowsie bawiłem się aplikacją Girder, która mogła obsłużyć każde systemowe zdarzenie za pomocą dowolnego urządzenia wejściowego (w tym pilotów ir). Później ta aplikacja stała się płatna ale jej darmową wersję nadal można ściągnąć.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: giaur500 »

No widziałem ten program. Z tym że (o ile dobrze zrozumiałem opis), to wymaga on czujnika podczerwieni uwieszonego na porcie COM i raczej tutaj sterownika tunera usb nie da się wykorzystać...

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: @GUTEK@ »

Kurcze był taki programik, następca Girdera. I do niego jest dużo wtyczek do obsługi wbudowanych odbiorników IR w karty.
Tylko nie mogę sobie nazwy przypomnieć, później poszukam i jak znajde to napisze.

EDIT:
O właśnie chodziło mi o EventGhost!
Ostatnio zmieniony 14 maja 2012, o 12:36 przez @GUTEK@, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: mathome »

giaur500 pisze:...
Wand Tv na sterownikach ze strony: http://ntcpolska.strefa.pl/tunery.html pracuje stabilnie z pilotami Mediona (radiowymi), programem EventGhost oraz DVBViewer - sprawdzone i jest to najwygodniejsze rozwiązanie.
Na w/w sterownikach działa pilot oryginalny ale ma on niestety nikły zasięg i trzeba precyzyjnie wycelować nim w naszego WAND-a.
Na sterownikach dołączonych przy zakupie do Wand-a niestety ten mały pilocik nie chciał działać.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: giaur500 »

No ale ja chcę dowolny pilot podpiąć, czyli w praktyce ten który posiadam. Wiem że odbiornik IR w wand tv bez problemu potrafi odebrać sygnały z tego pilota, więc sprzętowo ograniczeń tu nie ma, tylko jak się zdaje sterownik na Windows nie da się w ten sposób skonfigurować :/

Inna sprawa, że sterownik na Linuksy jest otwarty i nie jest przygotowany przez producenta, więc możliwości konfiguracji praktycznie nieograniczone. Cóż, trudno.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: @GUTEK@ »

No to właśnie spróbuj tego EventGhosta. Powinna być możliwość nauki dowolnego pilota.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: giaur500 »

Niestety, póki co bez sukcesu... i jak widać nie tylko ja próbowałem: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2235201.html - chyba jednak na Windows jest to niemożliwe.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Współpraca dekoderów z innymi pilotami

Post autor: @GUTEK@ »

Ja niestety tego programu nie znam, kiedyś go tylko próbowałem. Do niego są jakieś wtyczki pozwalające się "podpiąć" pod wbudowane w karty czujniki IR. Działa to na pewno z kartami TechnoTrenda i chyba Technisata. Na pewno się tą wtyczkę osobno dogrywało. Nie wiem czy pod ITE9135 jest też jakaś wtyczka do obsługi.

Zablokowany