DVB-T w sieci kablowej

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: TomW »

DVB-T w sieci kablowej to panaceum na wszelkie zło wynikające z trudnego odbioru, złego usytuowania bloku i w ogóle uciążliwości z montażem anteny indywidualnej. Pytanie tylko jak kablówki wycenią sobie taką "usługę". Coś mi się wydaje, że nie będzie to bezpłatne przekazywanie sygnału. Charytatywnie nikt nie będzie pracował. Mogę się mylić, bo przecież kablówek jest sporo i każda może mieć inne zasady. Na pewno natomiast coraz więcej ich będzie udostępniało z czasem NTC. Nie wyobrażam sobie np. wieżowca z indywidualnymi antenami na każdym balkonie. Czasy AZART-ów też już minęły i kabel jest najpopularniejszym w dużych aglomeracjach nośnikiem informacji. Nie wiem natomiast jak stanowi prawo - czy tylko powinni, czy muszą udostępniać sygnał DVB-T?

Awatar użytkownika
kaem3
Posty: 287
Rejestracja: 6 września 2010, o 21:39
Miejscowość: Starogard Gd.
Odbiornik: Philips 32PFS6855/12
Instalacja antenowa: Dipol prosty w oknie, 3 piętro. Brak odbioru MUX-8.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kisielice (61 km)

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: kaem3 »

Jeżeli w pakiecie socjalnym pojawią się kanały znane z DVB-T, to obawiam się, że kablówki już tak zostawią. Przecież sygnału TVP1 i TVP2 tak zupełnie za darmo w kablówce też nie ma. Właśnie dlatego jestem wrogiem kablówek w obecnej formie: płaci się za usługę telekomunikacyjną jakby to było nie wiadomo co, ale że inną drogą te programy są za darmo, to już nikogo nie obchodzi.
Powinno być tak: podstawowe kanały TV i radiowe kablówka powinna dostarczać bezumownie do każdego mieszkania, a koszty utrzymania tego "azartu" powinny iść z funduszu remontowego wspólnoty czy zarządcy. Jakiekolwiek kombinowanie w sferze "azartowej" (np. słynne wyłączenie radia UKF-FM przez UPC prawie 3 lata temu) powinno być uznane za nieuczciwe praktyki. Powinno to być ściśle ustalone ustawowo, wraz ze standardami technicznymi emisji, itp. Skończyło by się sprzedawanie g... w papierku przez kablówki.
Jeżeli zlikwidowano "azarty", powinno się dać ludziom to samo za tyle samo, ale w nowej technologii. Tymczasem operatorzy i zarządcy ciągle coś kombinują, jakby tu zedrzeć dodatkowe 10 zł za coś, co właściciel własnego domku ma za darmo.

_chris_

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: _chris_ »

TomW pisze: Nie wiem natomiast jak stanowi prawo - czy tylko powinni, czy muszą udostępniać sygnał DVB-T?
powinni udostępniać programy z DVB-T w pakietach podstawowych. A czy w DVB-T, czy DVB-C lub w innej technologii, to sprawa kablówki.

Oczywiście, kwestia odpłatności za dostarczenie tych programów leży w gestii kablówki. Każdy pakiet w kablówce jest płatny ZAWSZE, pomijając takie oczywiste wyjątki jak dumping innego operatora czy deal z właścicielem zasobów, kiedy tzw.pakiet AZART jest płacony przez mieszkańców w funduszu remontowym bądź w eksploatacji budynku.

Ale, nie ma żadnego obowiązku korzystać z żadnej płatnej platformy.

AIZ na budynku też oczywiście kosztuje mieszkańca, bo trzeba ponosić koszty budowy, modernizacji, eksploatacji i konserwacji. Stare AZARTy też nie były darmowe, bo mieszkaniec płacił za ich budowę, a następnie co miesiąc za eksploatację i konserwację. Więc proponuje przestać się rozwodzić nad"bezpłatnością" AIZ cz AZART.

A co do instalacji indywidualnej, to jest tak samo - kosztuje budowa, konserwacja, eksploatacja,modernizacja. Oczywiście, za materiały zapłacić trzeba, a co do robocizny - jeśli nie zatrudni się instalatora - wtedy robocizna jest "swoja", czyli "bezpłatna" i to jest faktyczny zysk mieszkańca - odbiorcy indywidualnego...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Anduraki »

Ja bym bardzo chciał, aby UPC tam gdzie mają umowy ze spółdzielniami, gdzie się za obecnie 5 programów płaci w czynszu - dali wszystkim sygnał cyfrowy w MPEG-2 chociaż tego co teraz sieją po analogu, a fajnie by było gdyby mogli dać wszystkie 3 muxy.

Napisałbym do spółdzielni, żeby z takim wnioskiem się zwrócili do UPC, ale chciałbym pozostać jednak anonimowy, bo w dzisiejszych czasach nic nie wiadomo, a różne rzeczy się działy w koło ostatnio. Analogowy obraz mnie ostatnio już denerwuje - jedynka (latające drobne pasy skośne), dwójka to samo, TVP info mono ..., reszta stacji w miarę ok.

Jak ojcu podłączyłem po HDMI dekoder i antenke to powiedział "WOW ale kolory, ale czysty obraz". Nawet po euro obraz jest 4x lepszy niż po analogu.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: TomW »

Wielu by to ułatwiło życie i rozwiązało problemy z odbiorem. Myślę o tych, którzy są skazani na kablówkę. 8-)

KrzQ91

Kablowka do tunera dvb-t usb ?

Post autor: KrzQ91 »

Witam...
Mam pytanie... czy do tunera dvb-t usb moge podlaczyc telewizje kablowa bez problemu ? i beda odbieraly te kanaly ? a i jeszcze jedno jesli tak to czy bedzie poprzez telewizje kablowa odbierac cyfrowa naziemna ?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Kablowka do tunera dvb-t usb ?

Post autor: @GUTEK@ »

Jeśli kablówka nadaje sygnał również w DVB-T to tak, w każdym innym wypadku nie będzie działało.

Jeśli kablówka nadaje analogowo to potrzebujesz tuner analogowy, jeśli w formacie cyfrowej kablówki to potrzebujesz tuner DVB-C.

KrzQ91

Re: Kablowka do tunera dvb-t usb ?

Post autor: KrzQ91 »

nie wiem jak to sprawdzic ;/ nie moge znalezc nic o tym na stronie ...
a jesli to pomoze to to jest ta strona toya.net.pl

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Kablowka do tunera dvb-t usb ?

Post autor: BiTCity »

Kolega zadajesz bardzo nieprofesjonalne pytanie jak na to forum chyba laikiem w temacie jesteś :) Pierwsze mamy do Ciebie w normalnym TV podłączonym do kablówki odbierasz przez jakiś tuner czyli DVB-C lub DVB-T czy od razu kabel jest wpięty do TV. Jeśli ta druga opcja to tak jak napisał kolega wcześniej tylko tuner analogowy lub hybrydowy to odbierze.

KrzQ91

Re: Kablowka do tunera dvb-t usb ?

Post autor: KrzQ91 »

ten tuner nie jest wpiety pod tv tylko pod komputer...

kepak

Re: Kablowka do tunera dvb-t usb ?

Post autor: kepak »

Sprawdzałem to kolego i nie działa. Sprawdzałem i na tunerze usb (mt4163 i na moim nowym nabytku - strong prima v). Też mam w toya. Zależnie jak daleko mieszkasz od nadajnika (ja mieszkam ok 5-6 km, i jak muxa 3 nie dostane za żadne skarby (nadajnik słabszy od mojego zestawu audio, jakieś żarty). To mux dwa odbiera "jak w japonii". Zrobiłem nawet parę zdjęć. by pokazać na czym i z jaką jakością odbierało. Wrzuciłem tam teraz taką plastikową antenę pokojową i mam silę w okolicach 100 a jakość 75 %.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Anduraki »

Pozwolę sobie skomentować to co się dzieje w UPC w Lublinie na czechowie - UPC nie wypuściła sygnału DVB-T, nie rozszerzyła również oferty programowej (za którą płacimy w czynszu(stare porozumienie ze spółdzielnią)) o programy dostępne we 3 multipleksach - od miesiąca na osiedlu oprócz anten satelitarnych pojawia się dość sporo anten naziemnych, jakieś 2 tygodnie temu na moim bloku poza moją anteną nie było żadnych anten zewnętrznych - a dziś monter w klatce obok zakłada jakąś "długą drabinę" antena z firmy buro zapewne (mamy sklep z tamtej hurtowni w Lublinie).

Ludzie się wypinają na kablówkę - kiedy popatrzyłem dziś w górę z balkonu widzę 5 anten w niewielkiej odległości od siebie, jakieś 2 tyg temu nie było żadnej.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: giaur500 »

Było do przewidzenia. Nigdy kablówka nie wpuści dvb-t do gniazdka bo za te kanały co są w dvb-t to masz płacić a nie oglądać je za darmo. Każdy średnio ogarnięty człowiek wypnie na nich d[...], chyba że ktoś koniecznie potrzebuje kanałów premium których w dvb-t nie ma.

janek 77

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: janek 77 »

TomW pisze:DVB-T w sieci kablowej to panaceum na wszelkie zło wynikające z trudnego odbioru, złego usytuowania bloku i w ogóle uciążliwości z montażem anteny indywidualnej.
Rozwiązaniem to byo wprowadzenie przez ustawodawcę obowiązku zagwarantowania odbioru wewnątrz pomieszczeń. Wybranie takich parametrów modulacji i ilości programów w MUX aby było to możliwe. 8-)
U nas wybrano wspieranie kablówek i SAT 8-) patrz mediów zagranicznie sterowanych.
Anduraki pisze:Napisałbym do spółdzielni, żeby z takim wnioskiem się zwrócili do UPC, ale chciałbym pozostać jednak anonimowy, bo w dzisiejszych czasach nic nie wiadomo, a różne rzeczy się działy w koło ostatnio
Po to są zebrania. Przegłosować na zebraniu wspólnoty lub spółdzielni.

Pozostanie anonimowym???
a czego się obawiasz, że "popełnisz samobója" jak gwiazdy polityki? ;)
za mała sprawa
że będą się mścili?
jakieś jaja

Umowić się z sąsiadami wniosek i głosowanie i tyle mają do powiedzenia a jak nie to montaż anteny na dachu dotąd aż wygracie.
Trzeba konsekwentnie korzystać z prawa jak to robią nacje ekonomiczne

loleklolek

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: loleklolek »

Albo wywalczyć od spółdzielni informację, że nie zmniejszą wam czynszu za taką "analogową usługę" UPC i iść z tym do UOKIKu z pytaniem, czy aby tym sposobem spółdzielnia nie wykorzystuje swojej dominującej pozycji na rynku usług mieszkaniowych.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Anduraki »

U nas był kiedyś AZART, ale kilkanaście lat temu wprowadziła się kablówka i potem jakiś czas później odłączyli anteny od starej instalacji AZART - pytanie jest, czy dałoby radę przekonać spółdzielnię żeby przywrócili starą instalację AZART i dali na niej DVB-T. Myślę, że zamiast tracić 7 zł na każdym mieszkaniu na rzecz UPC mogliby wystawić anteny na dach i trochę na tym zyskać.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: giaur500 »

pytanie jest, czy dałoby radę przekonać spółdzielnię żeby przywrócili starą instalację AZART i dali na niej DVB-T.
Nie dałoby rady. Zarabiają kasę na umowie z kablówką i to im wystarcza. W uruchamianiu azartów nie mają żadnego interesu.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: wiwany »

giaur500 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.

Spółdzielnia to WY.
Albo doprowadzić do uchwały Rady Nadzorczej w tej kwestii lub podjąć taką uchwałę na Walnym.

By znalazła się na Walnym- musi ją do programu zebrania wprowadzić Rada Nadzorcza lub musi być odpowiednio wcześnie wniosek części członków- bodaj 10%, ale nie wiem czy ta liczba to tylko w naszym statucie, czy w ustawie.

Więc DAŁOBY. Oczywiście zgodnie z poprzednim postem, finansowo może to na początku czknąć się członkom wzrostem np. odpisu na fundusz remontowy. No i jest jeszcze kwestia długości okresu wypowiedzenia jaki jest w umowie kablówki i SM.

Ale per saldo wyszłoby taniej....GDYBY większości członków wystarczyła oferta DVB-T.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: giaur500 »

Kolego o czym ty mówisz. To idź do spółdzielni i powiedz że chcesz dvb-t w kablu. Zobaczymy co załatwisz.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: wiwany »

giaur500 pisze:Kolego o czym ty mówisz. To idź do spółdzielni i powiedz że chcesz dvb-t w kablu. Zobaczymy co załatwisz.
Kolego o faktach i otoczeniu prawnym. Nie pójdę "do spółdzielni" bo moja skromna osoba NIE stanowi owych 10% liczby członków i nie chodzi o "pójście", tylko o złożenie projektu uchwały, albo wprowadzenie jej pod obrady Walnego.

Przecież chodzi o wypowiedzenie umowy podmiotowi, z którym SM jest związana umową. Sam mogę pójść z monitem do Zarządu, by wpuścić DVB-T do ISTNIEJĄCEGO azartu tj. zlecić to firmie, która azart konserwuje.

Zablokowany