Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Awatar użytkownika
Leon
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: Odbiór DVB-T w woj. dolnośląskim

Post autor: Leon »

Trochę się pogubiłem, antena siatkowa ma już symetryzator, bo przecież symetryzator przerabia 300 Ohm na 75 Ohm, a ta antena jest już wyposażona w takie cudo do którego podpina się kabel koncentryczny. Ta antena jest ze wzmacniaczem. który podpinam do prądu w domu. Jak próbowałem wypiąłem wzmacniacz z prądu to sygnału ni hu hu. Ze Ślęży do mnie w linii prostej jest 40 km. Dwa nadajniki z tego samego miejsca o takiej samej mocy, na MUX2 mam 95% jakości a MUX1 milczy.
Żle sobie coś tłumaczę? Proszę o sprostowanie, a może ktoś da namiar na dobrą antenę, sprawdzoną, będę wdzięczny.

Awatar użytkownika
loker
Odbiornik: EVOLVE HD DVB-T
(tuner USB)
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gdańsk Chwaszczyno

Post autor: loker »

Jeżeli bez zasilacza nie działa, to znaczy, że masz wzmacniacz, a nie symetryzator. Wymień płytkę.

Dawidj

Brak odbioru w Dusznikach i okolicach

Post autor: Dawidj »

Witam!
W sobotę przeprowadziłem kilka testów "złapania Czarnej Góry" w Dusznikach Zdroju. I uzyskałem: z antenami ASR860P25 - 1% siły sygnału, ASR860 (z symetryzatorem) - całkowity brak sygnałów, z anteną siatkową i wz LNA177 do 4% siły sygnału, z anteną "MultiChanel2000 40dB" uzyskałem do 20% siły sygnału (co biorąc pod uwagę kształt tej anteny i charakterystykę dookólną nie powinien żaden sygnał się pojawić - chyba że się coś wzbudza??) na żadnej z powyższych nie pojawiła się jakość sygnału. Testy te wykonałem na ulicy Kłodzkiej trochę poniżej kościoła i znacznie wyżej na ul Zdrojowej. Na każdej z powyższych anten czeskie Muksy działają z jakością sygnału 100%. Moje pytanie jest takie czy zwiększenie mocy z Cz.Góry (tak jak to opisano w którymś wcześniejszym poście Pana Berezowskiego)pozwoli na odbiór w tych okolicach Duszniki, Kudowa, Szczytna. Dobrym rozwiązaniem by był doświetlacz małej mocy w tych okolicach, czy Panowie z EMITELa coś o tym myślą? A może ktoś w Dusznikach odbiera prawidłowo CzGórę?
Pozdrawiam Zawiedzeni Mieszkańcy Dusznik!

Awatar użytkownika
Mario-dls
Miejscowość: Ząbkowice Śląskie
Odbiornik: LC -55CUF8472ES
Instalacja antenowa: OPTICUM AX 1000 UHF TRIPLEX ze wzmacniaczem LNA-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chrzelice , Slęża,Czarna Góra,Pradziad

Re: Brak odbioru w Dusznikach i okolicach

Post autor: Mario-dls »

Witam . Braku sygnału w Dusznikach też mi jest znany , mam tam rodzinę.Za tą sprawę nie odpowiada firma Emitel.Syganał pojawi sie tylko TVP ,czyli MUX 3 z doświetlacza po 2013 roku kiedy wyłaczą sygnał analogowy.Rozmawiałem z telefonicznie przedstawicielem Emitela , który podpowiada , aby mieszkańcy Dusznik i okolic we współpracy z władzą samorzadową wystąpiły do UKE o rezerwację częstotliwości i pozwolenie na nadawanie . Dopiero wowczas można będzie uruchomić przekaz cyfrowyprzed czasem. Pozostali nadawcy komercyjni przypuszczam nie bedą zainteresowani uruchamianiem tzw. doświetlaczy.

hilmi
Odbiornik: SONY KDL-32S5600
Instalacja antenowa: Antena YAGI 19-elementowa, Antena VHF i dookólna UKF V+H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina

Post autor: hilmi »

Z tego co wiem zainteresowane gminy beda mogly same takie doswietlacze sfinansowac. Koszt 1 doswietlacza okolo 3 tysiecy zloty

Awatar użytkownika
Chemical Attack
Odbiornik: Odbiornik w TV Panasonic/NOT LV5T Deluxe na chipie RTL 2832u
Instalacja antenowa: ATX 107MAX+wzmacniacz LNA 177/5m nad ziemią/10m kabla żelowanego
Nadajnik - obiekt nadawczy: Cerna Hora/Opole Chrzelic/g. Anny

Post autor: Chemical Attack »

Myślę że wyższy koszta będą się wiązały z dostaniem pozwolenia na nadawanie.. chyba że gminy mają inne stawki niż np. ja bym miał.

Awatar użytkownika
Wojewoda82
Odbiornik: LG 32LD465
Toshiba 32HL833
Wiwa 90 + stary kineskopowy tv
Instalacja antenowa: Yagi 19- elem. z symetryzatorem umieszczona pod dachówką + rozgałęźnik ART/4
Nadajnik - obiekt nadawczy: 1,2,3 - Ślęża

Post autor: Wojewoda82 »

Dziś rano było takie tropo ze złapałem niemiaszków z odległości 200 km [ZDF, 3sat, ZDFinfo i neo/KIKA](antena na strychu) za to wysypał mi się mux z Legnicy z kanału 49. W okolicy nie ma nic nadawanego w cyfrze na tym kanale, ale i tak coś dolatywało (może z Katowice-Kosztowy?) że brak jakości. Całe szczęście, tropo się kończy i mux wraca

deixmen
Odbiornik: Funai LH7-M32BB
Instalacja antenowa: PU4F - antena naziemna siatkowa UHF, kanały E21-E69
Nadajnik - obiekt nadawczy: DVB-T - Krosno Sucha Góra

Post autor: deixmen »

Leon pisze:Trochę się pogubiłem, antena siatkowa ma już symetryzator, bo przecież symetryzator przerabia 300 Ohm na 75 Ohm, a ta antena jest już wyposażona w takie cudo do którego podpina się kabel koncentryczny. Ta antena jest ze wzmacniaczem. który podpinam do prądu w domu. Jak próbowałem wypiąłem wzmacniacz z prądu to sygnału ni hu hu. Ze Ślęży do mnie w linii prostej jest 40 km. Dwa nadajniki z tego samego miejsca o takiej samej mocy, na MUX2 mam 95% jakości a MUX1 milczy.
Żle sobie coś tłumaczę? Proszę o sprostowanie, a może ktoś da namiar na dobrą antenę, sprawdzoną, będę wdzięczny.
Samo wyjęcie wtyczki z prądu powoduje,że płytka wzmacniacza działa zaporowo dla sygnału z anteny.Nie puści sygnału.Musisz wyjąć z puszki płytkę wzmacniacza i założyć symetryzator.Skoro masz wzmacniacz to symetryzatora nie ma.

Awatar użytkownika
Leon
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Post autor: Leon »

Dzięki wszystkim za podpowiedzi. Ze względu na złamaną nogę szukałem wyjścia bez ruszania się z fotele. Jednak wylazłem na strych, połaziłem trochę z anteną i znalazłem inne miejsce na nią. Jakość dla MUX1 i MUX2 jest teraz na granicy 95-100%. Odbieram ze Ślęzy sygnał na starej antenie siatkowej ze wzmacniaczem.

pabloki
Odbiornik: philips 32PFL5606H/58
Instalacja antenowa: kierunkowa bez wzmacniacza thomson ANT 289, na zewnątrz(dach)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża(50km)

Post autor: pabloki »

Odbieram mux 2 (siła 22-26, jakosc 100% ale skala tylko 3 stopniowa), mux 1 dziala także (siła 26, jakość 100%)- stabilniej mimo wysokiego kanału. Obecnie mam nowego filipa, Samsung poszedł dla babci.
Na nim takze odbieram analogowy tvn i to dość dobrze ale dlaczego nie moge złapać mux3 skoro tvn nadaje ponoć też z Żórawiny. Ręczne wyszukiwanie też nie pomogło.
Administratora przepraszam za poniższy off-top
Ktory kanał tvp bedzie nadawał od 1.06 w hd na mux1?
Skoro emisja tvp1 i 2 w hd ma miec stały charakter to jak to sie zmiesci na docelowymdla tvp mux 3?

Włodek Zieliński
Odbiornik: Panasonic "42
Instalacja antenowa: kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: prad'ed

Re: Kiedy będzie DVB-T w Legnicy i okolicach

Post autor: Włodek Zieliński »

apk pisze:Jestem z Legnicy odbieram Czeski I multipleks na 40 kanale
CT 1 , CT 2 , CT 24 , CT4 plus 7 stacji radiowych z Trutnowa ( nadajnik dziś uruchomiono a nawet na antenie na poddaszu udało mi się odebrać ).
3 multipleksy z Niemiec na kanałach 27 , 36 , 39 z nadajnika lobau w polaryzacji pionowej V programy
Mdr , rbb , BR , wdr , ZDF , 3 sat , Kika / ZDF d. , ZDF i. , Das Erste , arte , Phoenix , Eins Festival
I multipleks z nadajnika Żagań / Wichów
TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV Puls, TV4. :D
Kolego! Mieszkam na ul. Horyzontalnej. Nie mogę odebrać niemieckich muxów, ale to nieważne /mam w satelicie/. Ostatnio zanikły mi ĆT1, ĆT2, ĆT4 i ĆT24 - antena kierunkowa ustawiona na Pradziada. Może wiesz jaka jest tego przyczyna?? 22 maja br.

--- połączono
vxz pisze:I jak kolega z Legnicy cos zlapal? A jak tam tv z czech ,slowacji i niemiec jest mozliwosc w tym okregu zlapac?
Słowację masz na dziś /chyba i dłużej/ z głowy /za daleko/!!

apk
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Post autor: apk »

Nie mam pojęcia co się stało mimo że 1 multipleks miał dużo silniejszy sygnał niż 2-3 multipleks a teraz nawet nie wykrywa 36 kanału ale spróbuj ustawić na Trutnov ( 40 kanał)

Awatar użytkownika
SAT-COM
Odbiornik: Ferguson Ariva 120 Combo
Instalacja antenowa: Obecnie testowane ATX-91 VHF 5 elementowa + miernik DIGISAT PCM-1200
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dolnośl.+Czechy+Sachsen

Post autor: SAT-COM »

Być może przyczyna tkwi w testach MUX 4 z Wałbrzycha, które są na kanale 36.
Według dvbtmap sygnał z dolatuje do Legnicy.

Canaris

Post autor: Canaris »

Witam, korzystając z Waszego doświadczenia mam pytanie: Czy wymiana obecnie posiadanej przeze mnie anteny na Telmor Digit max HD 25dB (ewentualnie Telmor DIGIToptima IQ) poprawi mi jakość odbioru? Zależy mi aby nie była to długa konstrukcja.
Antenę mam umieszczoną na balkonie, I piętro, mniej więcej centrum miasta, Legnica. Długość kabla (A677TS) około 5 metrów. Lokalizacja jest o tyle nieciekawa, że niemal z każdej strony osłaniają mnie budynki. Po wielu testach antenę mam skierowaną od kierunku Ślęża bardziej w stronę południową i wydaje się, że jest to przy tych przeszkodach, które mnie otaczają optymalne ustawienie.
Obecnie odbieram następujące MUXy:
RTCN Ślęża:
MUX 1 kanał 64 (818 MHz) - Quality: 100% (czasem spada), Signal: 48-55%
MUX 2 kanał 58 (770 MHz) - Quality: 100% (czasem spada), Signal: 66-69%
SLR Legnica:
MUX 3 kanał 49 (698 MHz) - Quality: 100%, Signal: 96-100%
RTON Śnieżne Kotły:
MUX 1 kanał 48 (690 MHz) - Quality: 100%, Signal: 66-73%

Z odbiorem Legnicy co oczywiste nie ma najmniejszego problemu i działa nawet na przysłowiowym "kawałku drutu". Odbiór ze Śnieżnych Kotłów również jest stabilny i dobry niezależnie od ustawienia anteny. Problem czasem jest (gdy spada Q) z odbiorem Ślęży. Kierunek anteny oczywiście ustawiałem pod kontem najstabilniejszego odbioru sygnału ze Ślęży.
Mam jednocześnie drugie pytanie: Czy mam możliwość przy zmianie anteny na odbiór jakichś dodatkowych MUXów np. z Czech?
Ostatnio zmieniony 26 maja 2012, o 23:47 przez Canaris, łącznie zmieniany 1 raz.

memaka
Miejscowość: Polkowice
Instalacja antenowa: zewnętrzna
1)DIGITmax HD
2)logarytmiczna Fracarro 5-69
3)wzm. ALCAD CA 340
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Wichów/Śnieżne K/Czechy

Post autor: memaka »

Canaris pisze: Mam jednocześnie drugie pytanie: Czy mam możliwość przy zmianie anteny na odbiór jakichś dodatkowych MUXów np. z Czech?
Czechy jak najbardziej bądź z Czernej Hory lub z Liberca, wszystkie 3 Muxy Dokładniej możesz ustawić anteny za pomocą strony: http://www.dvbtmap.eu. Co do anteny, zmieniłem dlatego, że obie siatki trochę się rozsypały, jakość może trochę teraz jest lepsza z nowych anten.
Ostatnio zmieniony 26 maja 2012, o 05:26 przez memaka, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin6660
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Post autor: marcin6660 »

Czy są planowane emisje Mux-ów z lokalizacji Lubań/Nowa Karczma ???

memaka
Miejscowość: Polkowice
Instalacja antenowa: zewnętrzna
1)DIGITmax HD
2)logarytmiczna Fracarro 5-69
3)wzm. ALCAD CA 340
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża/Wichów/Śnieżne K/Czechy

Post autor: memaka »

marcin6660 pisze:Czy są planowane emisje Mux-ów z lokalizacji Lubań/Nowa Karczma ???
Chyba jak wyłączą analog, co na Dolnym Śląsku będzie na końcu.

tolus
Odbiornik: 32B350, 40H5500, 40KU6000
Instalacja antenowa: ATX 55 GOLD ALL-ANT / symetryzator - 570 m n.p.m, 29 m.n.p.t
Nadajnik - obiekt nadawczy: wszystkie w promieniu ok 100km...

Post autor: tolus »

W Lubaniu nie bedzie emisji muxow 1,2,3 - jest pomysl na lokalne - ale TVN konczy wspolprace z TV Luban wiec chyba umra smiercia naturalna ...

apk
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Post autor: apk »

Z ciekawości antenę umieszczoną na poddaszu ustawiłem w polaryzacji pionowej i niestety telewizor wyszukał kanały kodowane czyli 1 multipleks jest zakłócany przez telewizje mobilną i jedynie zostaje odbiór trzech multipleksów z nadajnika Trutnov a z Liberca nic nie odbierzesz bo sygnał nie dociera do Legnicy .
Są plany wyłączenia program 2 z nadajnika Lubań/Nowa Karczma i jak się uda to jeszcze latem uruchomią 2 multipleks z nadajnika Śnieżne Kotły na 37 kanale.

vxz

Post autor: vxz »

U mnie w jaworze sprawdzalem na wiwa80 i antena pokojowa siatkowa antena ustawiona na 2 pietrze na parapecie lapie Kotly 100/100 a dodatkowo wroclaw 67/100 tylem.Natomiast czechow nic nie mam .

ODPOWIEDZ