DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: dario9678 »

Już jest sygnał na MUX1.

lyda83

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: lyda83 »

Już działa :D

Robson6

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Robson6 »

U mnie MUX-1 wczoraj padł i do dzisiaj nie ma

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: qweir205 »

Coś z anteną pewnie.

Rockefeller

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Rockefeller »

wiem że do konca maja emisja MUX1 jest testowa ale mam pytanie

odbieram MUX2 i 1 ze sw. krzyza

MUX2 cały czas stabilinie 70% siła
MUX1 rano i w nocy stabilnie po 50% a w dzien 50% rowniez sily ale jakośc skacze od 1 do 80% (bo ariva t65 skaluje tylko do 80%) i nie da sie ogladac

macie cos takiego?

elwood-xp

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: elwood-xp »

Rockefeller pisze:edit/ Cytowanie postu pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Tak takie coś jest praktycznie od początku nadawania MUX1 ze św.Krzyża. Przynajmniej w moim przypadku. Moc nadawcza ponoć taka sama jak MUX2, jednak pikselowanie rządzi:)

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: twmichal »

Prawdopodobnie za problemy z odbiorem ze Św. Krzyża odpowiada MUX-1 ze Skrzycznego. To ten sam kanał. W okolicach Miechowa są pewnie miejsca, gdzie jest widoczność optyczna, a w tamtym regionie (głównie południowe stoki) z odbiorem ze Skrzycznego nie powinno być problemu.
Jakoś udało mi się tak ustawić antenę, żeby pomimo bliskości Św. Krzyża (50km) dało się odbierać Skrzyczne (150km)
Sygnał jest jednak na max 40-50%, przed uruchomieniem emisji na Św. Krzyżu było 100% i nigdy się nie zacinało.
Ze względu na stabilniejszy odbiór MUX-1 mam z Chorągwicy.

Rockefeller

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Rockefeller »

no ja odbieram z okolic stalowej woli

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: sat17 »

Potwierdzam odbiór mux1 w okolicy Puław(miejcowość Kochanów).Tuner Golden Interstar GI-T/S870CRCI+moduł Viaccess extra,antena ATX91+LNA177,siła 80,jakość86.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: hadam »

Mam pytanie do Pana Jarosława z Emitela. Czy w związku z synchronizacją nadajników w SFN Św. Krzyż i Tarnobrzeg/Machów Mux-1 na kanale 62 zostanie zmieniony Fec z 3/4 na 5/6 a także odstęp ochronny 1-8 na inny, krótko mówiąc czy zmienią się parametry nadawania ze Świętego Krzyża po uruchomieniu Tarnobrzegu, zwłaszcza chodzi mi o Fec.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: eftalo »

mogliby sobie darować uruchamianie tego nadajnika.
Teraz w Tarnobrzegu mam 85 % sygnał,jakość 97% na kanale 62. To jak odpalą będzie 100% ,przesterowanie i antena do demontażu,a to niełatwe bo wysoki maszt i sporo roboty

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

snykwa pisze:15 km od Św. Krzyża Mux-2 na antenie kierunkowej Ferguson T65 siła 77%. Na antenie siatkowej siła 95%, na antenie pokojowej 75%. Na żadnej z nich nie łapie mux-1 na kanale 62. TV z mpeg4 bez problemu mux2 a mux1 również nie łapie. Co jest grane, czy ktoś wie?
edit
Czy ma znaczenie to, że anteny mają zakres 1-60?
Znalazłem odpowiedź. Być może ktoś ma podobny problem. Otóż na kanale 32 można antenę ustawić na św. Krzyż ale jest dość spory zakres regulacji aby odbiór był dobry. Natomiast kanał 62 jest wysokim kanałem a być może inaczej nadawanym i chyba dlatego trzeba ustawić dokładnie. Małe odchyłki i nici z odbioru. Ponadto jeśli na kanale 32 mój sprzęt( ariva T65 i antena kierunkowa 19 el. ze wzmacniaczem z anteny siatkowej) ma jakość 80 i siłę 95 (to są maksymalne odbiory na arivie), to na kanale 62 - 60-70/70. Jakość i siła jest dużo mniejsza i dlatego na antenie bez wzmacniacza nie mogłem złapać. A zaznaczam, że mam nawet może mniej niż 15 km w linii prostej. Pewnie im dalej tym zakres regulacji będzie większy. A przy okazji na kanale 44 złapałem 36 stacji - niestety kodowane.
edit.
Okazało się, że jeśli antena ma zakres kanałów 21-60 to i tak jest odbiór na kanale 62, nie ma to znaczenia.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: BadBoy475 »

Bardzo dziwne jest to co opisujesz. Przy tak niewielkiej odległości powinieneś mieć bezproblemowy odbiór dosłownie na byle czym. Coś musisz mieć zamieszane w swojej instalacji antenowej.

Ja u siebie MUX-y z Przysuchy oddalonej ode mnie o koło 30km łapię dosłownie na kawałku kabelka włożonego w gniazdo antenowe.

A tak wygląda u mnie odbiór ze Św. Krzyża.

nom
Posty: 124
Rejestracja: 8 października 2011, o 12:10
Odbiornik: Wiwa HD-50
Instalacja antenowa: Yagi - 19 elementowa, leży na szafie w pokoju. :-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: św. Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: nom »

snykwa pisze: Znalazłem odpowiedź. Być może ktoś ma podobny problem. Otóż na kanale 32 można antenę ustawić na św. Krzyż ale jest dość spory zakres regulacji aby odbiór był dobry. Natomiast kanał 62 jest wysokim kanałem a być może inaczej nadawanym i chyba dlatego trzeba ustawić dokładnie. Małe odchyłki i nici z odbioru.
Do niedzieli jeszcze ładnie odbierałem MUX1 z św. Krzyża, ale od kilku dni mam pikselozę na wiwa hd50, nie da się oglądać. Jakość skacze mi od 20-60%, siła w miarę stabilna ok. 80%.
Jedyne co dobre, to że zrobili coś z głosem na TVP1 i TVP2 analogowym, bo ostatnio strasznie mi trzeszczało (sprawdzane na 3 TV i dwóch różnych antenach).
Rzeczywiście jak antenę przekręcę o minimalny kąt to siła dość drastycznie spada i zanika obraz. Na MUX2 nie mam takich problemów, kąt regulacji może być dość szeroki a sygnał mam 100/100%.

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

BadBoy475 pisze:Bardzo dziwne jest to co opisujesz. Przy tak niewielkiej odległości powinieneś mieć bezproblemowy odbiór dosłownie na byle czym. Coś musisz mieć zamieszane w swojej instalacji antenowej.
Jedyne co może być złe to przewody antenowe, które były kładzione ładnych parę lat temu jak robiłem remont i nie są dostępne do wymiany. Trzeba by ciągnąć inne. Próbowałem na dwóch antenach kierunkowych, antenie siatkowej ze wzmacniaczem w pokoju i antenie pokojowej ze wzmacniaczem. Sprawdzałem również na tv z dvb-t. Z mux-2 nie ma żadnych problemów. W każdym przypadku jakość i siła na mux-2 jest sporo lepsza oraz regulacja kierunku. Na mux-1 prawie nie ma możliwości regulacji. Zresztą o tym jest napisane też powyżej. Sprawdzałem również u sąsiada na jego sprzęcie. U Niego w ogóle nie złapałem mux-1,ale tam nie regulowałem jeszcze anteny.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: eftalo »

U mnie jest tak,że odbieram na siatce z symetryzatorem zarówno kanał 36 i 62 ale POD WARUNKIEM ,że dam EKRAN z folii aluminionewej na tuner DVB-T ,bo ten jak się okazało emituje silne zakłócenia,które nawet słychać np w radiu(zaczyna szumieć) i nie zakłócają słaby sygnał z anteny. Co dziwne ,producenci tunerów nie pomyśleli o ich uziemianiu,wtyczki są zawsze na 2 bolce ,zasilacze nie uziemiane,dlatego trzeba samemu. Ekran można połączyć z uziemieniem w gniazdku,albo nie,nie zauważyłem różnicy.Co ciekawe jest potrzebny zarówno tunerowi w plastikowej obudowie jak i temu w metalowej. I jakość sygnału mam 92 % jednego jak i drugiego kanału,a teren jest dość niski.
W drugiej antenie siatkowej mam stary wzmacniacz SWA i tutaj również bez problemu siatka daje radę,w tym przypadku już nie trzeba ekranu,bo sygnał jest dostatecznie silny.
Niestety z siatki nie łapię Piask,tylko z ATX-a. Natomiast koło Ostrowca łapię na siatce zarówno Święty Krzyż jak i Piaski

mateusiak22

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mateusiak22 »

eftalo pisze:mogliby sobie darować uruchamianie tego nadajnika.
Teraz w Tarnobrzegu mam 85 % sygnał,jakość 97% na kanale 62. To jak odpalą będzie 100% ,przesterowanie i antena do demontażu,a to niełatwe bo wysoki maszt i sporo roboty
Masz na myśli darowanie uruchomienia Św Krzyża ? Jeżeli tak to weź się zastanów, i zrób co należy za słuszne.
Jeżeli się mylę to sorry :)

PS. Jak sprawdzić czy antena odbiera kanał 62 nie mając danych technicznych oraz dekodera na razie ? Dodam że mieszkam 4.7km od nadajnika i złapałem na niej info śnieżące (ale to pewnie wina kabla bo jest ciut przestarzały, wiem ze to nie kanał 6x)

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

Każda antena Ci złapie. Info jest na kanale 58 i ma słabą siłę dlatego śnieży. Ja próbowałem na 4-rech antenach i wszystkie miały zakres 1-60 lub 21-60 i odbiera. Oczywiście jeśli jest stary kabel to lepiej go wymienić i kupić dobry najlepiej taki jak do satelity i nie żałować parę złotych więcej.
edit.
Sprawdź jak Ci odbiera tvp1 i tvp2. Jeśli czysto to cyfrowe powinieneś mieć bez problemu z tym, że mux-1 trzeba ustawić dokładnie.

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

eftalo pisze:U mnie jest tak,że odbieram na siatce z symetryzatorem zarówno kanał 36 i 62 ale POD WARUNKIEM ,że dam EKRAN z folii aluminionewej na tuner DVB-T ,bo ten jak się okazało emituje silne zakłócenia,które nawet słychać np w radiu(zaczyna szumieć) i nie zakłócają słaby sygnał z anteny. Co dziwne ,producenci tunerów nie pomyśleli o ich uziemianiu,wtyczki są zawsze na 2 bolce ,zasilacze nie uziemiane,dlatego trzeba samemu. Ekran można połączyć z uziemieniem w gniazdku,albo nie,nie zauważyłem różnicy.Co ciekawe jest potrzebny zarówno tunerowi w plastikowej obudowie jak i temu w metalowej. I jakość sygnału mam 92 % jednego jak i drugiego kanału,a teren jest dość niski.
W drugiej antenie siatkowej mam stary wzmacniacz SWA i tutaj również bez problemu siatka daje radę,w tym przypadku już nie trzeba ekranu,bo sygnał jest dostatecznie silny.
Niestety z siatki nie łapię Piask,tylko z ATX-a. Natomiast koło Ostrowca łapię na siatce zarówno Święty Krzyż jak i Piaski
Mówiąc ekran co masz na myśli i jak go zastosować ? Bo mam podobne problemu najwidoczniej :)
PS.co do uziemienia przyznaję rację.

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: eftalo »

Zobacz post powyżej mojego,była mowa o nadajniku z Tarnobrzega.Chcą uruchomić zbędny nadajnik MUX-1.Ekran z folii aluminionej to znaczy owinąć nią tuner,zostawiając tylko dziurki na wywietrznik.tę folię najlepiej owinąć jakimś izolatorem,żeby się nie podarła przy zakładaniu oraz przyłączyć ją do cienkiego przewodu(wplątać go w folię ),który będzie biegł do uziemienia w gniazdku.Czyli folia ma mieć styczność z uziemieniem.
Nie mam pojecia czy kabel antenowy ma jakiś wpływ na odbiór,bo zakłocenia jeśli występują mogą zaatakować zarówno antenę jak i kabel,więc co z tego że dam dobry kabel,jeśli w pobliżu znajduje się np sąsiad który ma jakiś wadliwy odbiornik czy urządzenia siejące zakłócenia w paśmie telewizyjnym?

Zablokowany