SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Dziękuję za pouczenie - nieładne (ale spróbuję doczytać) oraz wytłumaczenie (tym razem ładne). Ale zanim doczytam, nurtuje mnie wątpliwość, którą już wyraziłem w pierwszym wpisie. W jaki sposób można usunąć przesunięcie czasowe obu sygnałów wynikające z odległości między nadajnikami. Nadajniki oddalone są o 18 km, więc sygnały z nich u mnie są przesunięte o 60us (18km/300000km/s=60us). Wyobrażam sobie, że możecie mi zrobić przyjemność i opóźnić Pałac o te 60us - dopiero wtedy moja antena złapie rzeczywiście zsynchronizowane sygnały, ale reszta mieszkańców będzie cierpieć dalej.
Gdyby przesłanie 1 bitu trwało dłużej niż 60 us - nie ma sprawy.
A w 60us przelatuje chyba duuużo bitów.

Gdzie jest błąd w moim rozumowaniu?

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: JarekM »

[quote]Gdyby przesłanie 1 bitu trwało dłużej niż 60 us - nie ma sprawy.
A w 60us przelatuje chyba duuużo bitów.[/quote] Mimo wszystko proponuję przejrzeć kilka opisów dostępnych w sieci, nie koniecznie nawet trudno strawnych dokumentów ETSI, żeby zobaczyć o co w tym chodzi.

W DVB-T stosuje się modulację COFDM, z wieloma nośnymi (stąd tryby 8k i 2k określające ile tysięcy nośnych jest wykorzystywanych do nadawania sygnału) oraz z różnymi schematami modulacji tych podnośnych QPSK (4QAM), 16QAM, 64QAM (kodowanie od 4 do 64 stanów/bitów na raz - bitów na symbol)
http://en.wikipedia.org/wiki/COFDM
tak więc jednocześnie wysyłanych jest wieeele bitów ... symbole, ramki, megaramki. a po każdym wysłanym symbolu przerwa - guard interwal.

Kolega pw w innym wątku umieścił link do kalkulatora, który pozwala w prosty sposób wyliczyć maksymalne tolerowane opóźnienie oraz wynikającą z tego maksymalną odległość pomiędzy nadajnikami by nie zakłócały się nawzajem
http://www.saschateichmann.de/dvb-t-hf.html

Trzeba jednak pamiętać, że wielokrotne odbicia i docieranie sygnału różnymi drogami do odbiornika tzw. propagacja wielodrogowa może powodować, że mimo wszystko w niektórych miejscach może odchodzić do zakłócania się sygnałów. Jeśli taka sytuacja zachodzi w miejscu, gdzie jest wielu odbiorców nieznacznie zmienia się opóźnienia by ten obszar przesunąć tam, gdzie nikomu nie będzie to przeszkadzało. Wykrycie takich obszarów, pomiary sygnału i korekty zajmują sporo czasu, dlatego tak ważne są dla nas testy SFN jeszcze przed komercyjnym startem usługi.

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Taka rozmowa to sama przyjemność. Dziękuję za informacje i linki.
I proszę przy dostrajaniu opóźnień zadbać o Kobiałkę (Warszawa Białołęka).

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

W przypadku modulacji OFDM nie mówimy o bitach (to było uproszczenie..) lecz o symbolach danych. Dla schematu 64QAM, 8k - długość użytecznej części symbolu danych to 896us.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: BadBoy475 »

Analizując zawartość multipleksu zauważyłem że PID 0x1fff czyli Null Packets zajmuje przeciętnie od 1,5 do czasem 2,5Mbit/s. Stąd moje pytanie czy niemożna byłoby przeznaczyć tej dodatkowej przeplywności do polepszenia przekazu video ?

Poniżej graficzna analiza multipleksu z programu TSReader:
http://img81.imageshack.us/img81/7078/dvbtkm4.jpg

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Dzisiaj w Kobiałce trochę lepiej, ale jeszcze nie da się oglądać. Przycięcia na paczce TVP są, ale rzadsze i nie rozsynchronizowują obrazu z dźwiękiem. Czy dostrajacze SFN coś zmienili, czy to pogoda?
Mój telewizor pokazuje:
TVN TVP HD TVP1
CBER ok.200 ok.250 E-5 ok.250 E-5
VBER 0 0..150 E-7 0..150 E-7
P_error 0 ok.60 ok.400
Chyba widzę jakąś korelację między VBER a przycinaniem: gdy VBER jest 0 - obraz jest stabilny, gdy podjeżdża powyżej 130 - za chwilę jest przycięcie. A jeszcze parę dni temu na paczce TVP wszystkie wartości były duże trzycyfrowe.

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Powtórzę, bo poprzedni wpis nie wygląda tak jak ja go ułożyłem.
CBER: TVN= ok.200 E-5, TVPHD= ok.250 E-5, TVP1= ok.250 E-5
VBER: TVN= 0 E-7, TVPHD= 0..150 E-7, TVP1= 0..150 E-7
P_error: TVN=0, TVPHD=ok.60, TVP1=ok.400

kodyzak

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: kodyzak »

Legionowo, antena zewnętrzna ze wzmacniaczem ustawiona stale na PKiN - odległość ok 21 km. Sygnał z PKiN i Łaz mniej więcej z tego samego kierunku.
Przed synchronizacją - sygnał z PKiN - obraz na kanale 48 bardzo dobry, zakłócenia sporadyczne, na kanale 55 trochę tylko gorzej ale generalnie zadowalająco.Po synchronizacji POT bez zarzutu, na k. 48 dość częste czkanie - na tyle częste, że przeszkadza).
Aktualnie odbiornik nie wykrywa podczas skanowania programów na k. 48 (choć długo ten kanał analizuje), programy na k. 55 wykrywa bez problemu.

Pozdrawiam.

takitam

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: takitam »

90 km na zachód od Raszyna, bardzo prowizoryczna instalacja na pożyczonym Digiality t-501, pozom sygnału TVP około 70%, odbiór dobry. Szkoda, że POT nie dolatuje

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Witam Lokalizacja Chotomów  antena DAT75 odbiornik T2011 po instalacji wszystko było na 94% jakosci po wylaczeniu MUXI z PKiN 48CH i właczeniu na RON łazy 48CH pogorszył sie z powodu spadku sygnału antena TELEVES DAT 75  ale DAŁO SIE TO ZOSTAWIC ODBIORCY PO WŁACZENIU SFN SKONCZYL SIE ODBIOR NA 48ch PO PRZESKANOWANIU I ZAPISANIU 48 I 55CH ODBIÓR BARDZO DOBRY NA T2011 48CH 100% JAKOSCI SYGNAŁ 89% 55CH 78%JAKOSC 67%POZIOM  JEST TAM OKEJ ALE W ZŁOTOKŁOSIE NIE KONIECZNIE JEST LEPIEJ NIZ NA POCZATKU WLACZENIA SFN ALE CZASAMI CZKNIE POZDRAWIAM

tisot

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: tisot »

Previously Michał Kozak wrote:[quote]Legionowo, antena zewnętrzna ze wzmacniaczem ustawiona stale na PKiN - odległość ok 21 km. Sygnał z PKiN i Łaz mniej więcej z tego samego kierunku.
Przed synchronizacją - sygnał z PKiN - obraz na kanale 48 bardzo dobry, zakłócenia sporadyczne, na kanale 55 trochę tylko gorzej ale generalnie zadowalająco.Po synchronizacji POT bez zarzutu, na k. 48 dość częste czkanie - na tyle częste, że przeszkadza).
Aktualnie odbiornik nie wykrywa podczas skanowania programów na k. 48 (choć długo ten kanał analizuje), programy na k. 55 wykrywa bez problemu.
Pozdrawiam.[/quote]Witam allmam to samo z P r u s z k o w a. Antena skierowana na PKiN
Antena Dat 45+Sony z DVB-T Mpeg 4
Przy skanowaniu na 45 dlugo mysli ale nic nie lapie, a na 55 kanale znajduje 4 stacje.
Czy tak już będzie? A może przestawić antenę na Łazy ? Czy to coś da?

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

A czy problemy z odbiorem paczki TVP na północ od Pałacu Kultury nie wynikają czasem ze zbyt dużej różnicy mocy obu nadajników?
Gdzieś znalazłem zalecenie, aby nadajniki pracujące w sieci SFN powinny być umieszczone mniej więcej na tej samej wysokości i mieć tę samą moc. I rzeczywiście np. w Monachium oba nadajniki mają po 100kW.
W tej chwili chyba jest tak, że do mnie (Warszawa Białołęka Kobiałka) najpierw dociera słabszy sygnał z Pałacu, a po 60us silniejszy sygnał z Łaz. Czy idea sieci SFN dopuszcza taką sytuację?
Przy jednakowych mocach nadajników do odbiorcy dociera najpierw silniejszy sygnał z bliższego nadajnika, a potem różne odbicia i słabszy sygnał z nadajnika bardziej oddalonego.
Panowie z Emitela. Może trzeba zrobić doświadczenie z obniżeniem mocy w Łazach do poziomu z Pałacu i zobaczyć, czy wtedy da się odbierać paczkę TVP w Białołęce czy Legionowie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dziś ok. godz. 15-tej wprowadzono pewne zmiany w konfiguracji emisji SFN. Prosimy o informacje czy owe zmiany są widoczne u osób, które sygnalizowały problem z odbiorem emisji synchronicznej.

Nicniewiedzki

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Nicniewiedzki »

Warszawa Białołęka Kobiałka. Chyba nie jest lepiej. Ciągle są przycięcia obrazu, przerwy w dźwięku.
Trochę zmieniła się struktura błędów pokazywanych przez tuner. Na TVP HD VBER dłużej bywa zerem, ale gdy strzeli jakaś inna wartość (5..120) to za chwilę jest albo przycięcie obrazu, albo dziura w dźwięku. CBER zwiekszył się z ok.400E-5 do ok.500E-5. P-error to chyba jakiś licznik błędów, bo co 7-9s zwieksza się o 3-4.
A odpowiedzcie coś panowie na mój poprzedni wpis dotyczący nierównej mocy nadajników.

volciu

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: volciu »

Warszawa Włochy ul. Parowcowa wg. mnie nic się nie porawiło lecz nawet pogorszyło. Czesciej obserwuje czkanie w szczególności na TVP HD. Antena skierowana na PKIN- DIGIT Activia + Sony z DVB

Greeg22

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Greeg22 »

Warszawa Białołęka rejon ulic Mehoffera - Swiitowida sygnał o zmniejszionej sile około 75% (wcześniej 85%) często powtarzające się zamrożenia obrazu co 15-20 min na programach TVPHD oraz TVP1 na pozostałych nie sprawdzałem.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Sprawdziliśmy odbiór w Białołęce; ul. Mehoffera; Legionowo. Odbiór poprawny, sygnał stabilny, bez zniekształceń.

sq5lnk

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sq5lnk »

Witam serdecznie w Legionowie ul. J.III Sobiewskiego  jest ok w Kuligów k.Radzymina ok POT mało sygnału, piaseczno ok ale z dwoma antenami i zwrotnicami kanałowymi w Wólka kosowska TVP 48CH ok 55ch nie daje sie odebrac zbyt spora ilosc produktow niepozadanych z RON na 55CH Złotokłos antena patrzy na PKiN bokiem jest RONŁazy jest ok  w Michałowice  jest z anteny patzracej na PKiN jest ok pozdrawiam    

kodyzak

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: kodyzak »

Witam, Legionowo, antena na PKiN - k. 48 jakby lepiej, programy już są wykrywane, ale nadal od czasu do czasu obraz czka. POT cały czas odbiera lepiej (nie czka) niż paczka TVP, mimo iż poziom sygnału słabszy (wg danych odbiornika).

tisot

SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: tisot »

Zapomnialem ze prucz dat45 na PKiN mam siatkowa na Łazy...moze to powoduje ze i z jednej i z drugiej lapie sygnalo i TV glupieje?

Zablokowany