DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

dr.boczek

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: dr.boczek »

jeśli chodzi o sygnał to obydwa muxy mam na 100% ale ja mam tylko 21km do nadajnika w zółwieńcu i antenę ATX-55 -> bez żadnych wzmacniaczy i innych pierdół

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: derwalski »

Ad. sremski2
Porada powtarzana na forum dziesiątki razy. Mieszkasz blisko nadajnika, więc wzmacniacz w antenie zastąp symetryzatorem, a wtyczkę z separatorem zasilania i zasilacz wyciachać i dać zwykły wtyk telewizyjny bezpośrednio do tunera lub TV. No i ustaw antenę w miarę precyzyjnie na Żółwieniec.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

sremski2 pisze:Chłopie! Ja się nie znam na tym... Antena jest siatkowa przedpotopowa. 10 lat ma spokojnie. Płytka antenowa 45 dB. No i wzmacniacz do gniazdka.
Dzięki za komplement ;) Zrób tak jak napisał powyżej @derwalski -powinno zagrać i to po niskich kosztach - jeśli nie to zainwestuj w nową antenę kierunkową typu Yagi -Uda(16-19 elementową) z symetryzatorem (bez wzmacniacza ) ,"wstrzel" się antenką w miarę dokładnie w kierunku nadajnika i przy okazji wymień cały kabel antenowy wraz ze złączkami itd. (kabel dobrej klasy do zastosowań zewnętrznych ). Często warto taką starą przedpotopową instalację wymienić ,żeby mieć spoko do następnego potopu :D
Pozdrawiam.

sremski2

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sremski2 »

derwalski, cyber. Dzięki wam za porady! W najbliższym czasie wskoczę do sklepu i kupię ten symetryzator. :)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

Jeśli chodzi o symetryzator to powinien obsługiwać przynajmniej czwarte i piąte pasmo (UHF) kanały od 21 do 69 ! Przy zastosowaniu symetryzatora -na drugim końcu kabla do gniazda TV (bądź tunera) "trza" zwykły wtyk tv najlepiej ten nakręcany na standardową F-ke. (zasilacz z separatorem odcinamy).

sremski2

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sremski2 »

No Panowie! Kupiłem, założyłem i lipa! Analogi się pogorszyły, MUX2 odbiera z siłą tylko 20% a częściowego sygnału z MUX1 nie ma w ogóle. Antenka jest dobrze ustawiona. Jedyne czego nie zrobiłem to nie wymieniłem wtyku do TV, bo zapomniałem kupić. Ale czy to robi różnicę, gdy tylko wyjmę zasilacz z gniazdka? :|

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: belzebiusz »

Robi to ogromną różnicę.

sremski2

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: sremski2 »

No dobra, kupiłem wtyk i nic to nie dało... Nadal jest tak samo jak było. Kupuję nową antenę, bo już mnie to nieźle wkur... Ale i tak dzięki za doradztwo! ;)

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

Tak jak pisałem powyżej -zainwestuj w porządną ,nową instalację antenową choćby taką jak Ci opisałem i kup porządny kabel antenowy(najlepiej do zastosowań zewnętrznych) -to wbrew pozorom bardzo ważne.
Pozdrawiam .
Edit. Swoją drogą ...jak daleko znajduje się Twoja antena od nadajnika ?
Na jakiej jest wysokości ?
ODP. na priv. żeby nie zaśmiecać wątku -sprawa jest na pewno do rozwiązania !

Edit2 .: Zadałem sobie trochę trudu i z postów z tego forum wychodzi na to ,że mieszkasz w miejscowości Skrzynka (przy j.powidzkim). Do RTCN Żółwieniec masz 20 km w lini prostej (kierunek Ślesin) ,profil terenu idealny ! (wg. DVBMaps) W tej sytuacji Mux1(k55) i 2 (k45)z tego nadajnika powinieneś odebrać na przysłowiowym widelcu!!! (zewnętrzne zakłócenia bym wykluczył w tym miejscu)) Tymbardziej na siatce z symetryzatorem!!!
Sprawdź dokładnie jakość złączy ,jakość kabla , kierunek anteny ! Możliwe ,że kabel do wymiany -trudno tak wirtualnie coś konkretnie stwierdzić poza tym ,że odbiór MUSI BYĆ ;)
Natomiast do RTCN Śrem masz niespełna 80 km w lini prostej (kierunek Powidz) ,profil terenu nienajgorszy i tutaj wymagany bardziej profesjonalny zestaw antenowy (możliwe ,że ze wzmocnieniem) ,żeby obok Mux 1(k23) i 2(k39) (duża moc) odebrać dodatkowo Mux 3 (k28) ,który jest nadawany mniejszą mocą ( z Żółwieńca najprawdopodobniej od 2014 r.) .
Wybór należy już do Ciebie. ;)

Pawel

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pawel »

Witam
Od pewnego czasu mam bardzo duże problemy z odbiorem MUX-1 w Koninie.
Myślałem, że problem występuje tylko u mnie, ale znajomi potwierdzili, że mają te same objawy.
Z kilkunastu osób w pracy, z odbiorem MUX-1 problemów nie mają tylko osoby mieszkające w okolicach Ślesina.
Wszystkie programy z MUX-2 działają idealnie i nie ma do nich żadnych uwag, poziom sygnału na 5 kresek (max).
W przypadku MUX-1 poziom sygnału waha się pomiędzy 3 i 4 kreski.
Jeżeli już da się coś oglądać, to na pewno nie TVP 1, który mocno przerywa, TVP 2 zazwyczaj wcale nie ma (EPG też nie jest pobierane).
Podczas emisji testowej i w wakacje wszystko działało dość dobrze i można było oglądać programy.
Na chwilę obecną mam wrażenie, że MUX-1 jest nadawany z siłą o wiele mniejszą niż MUX-2.

domino16297

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: domino16297 »

Witam.Właśnie u mnie też jest taki problem w okolicach Izbicy Kujawskiej.Sygnał na Mux-2 stabilny a na mux-1 skacze i obraz nieraz tnie...

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

@Pawel oraz @domino16297 macie podobne problemy z odbiorem Mux1 -wasze anteny znajdują się też stosunkowo blisko nadajnika dużej mocy bo niespełna 20km(Konin) i poniżej 30km (Izbica). W obu przypadkach zastosowane są anteny siatkowe -najprawdopodobniej ze wzmacniaczami ...przy tej odległości wzmacniacze najprawdopodobniej powodują przester sygnału na dość wysokim kanale na którym jest nadawany MUX1 -objawy mogą się pojawiać i znikać okresowo w zależności od tropo itp...Proponuję zamiast wzmacniacza zamontować symetryzator UHF(21-69) do anteny siatkowej a zasilacz z separatorem zamienić na zwykły wtyk antenowy lub kupić antenę kierunkową (14-19 elementową) z symetryzatorem i MUXY 1,2 i dalsze powinny "grać" bezproblemowo ;)

Pawel

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pawel »

Antena jest bez wzmacniacza.
Jako ciekawostkę podam, że o wiele lepszy sygnał MUX 1 mogę złapać z Kalisza.
Niestety nie mogę tam zainstalować anteny.

Awatar użytkownika
tomek1106
Posty: 62
Rejestracja: 4 czerwca 2011, o 19:15
Miejscowość: Włocławek
Odbiornik: Xiaomi 65 4S
Lg 42Lb671V
Instalacja antenowa: TELEVES DAT BOSS T-FORCE MIX COMBO VHF+UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: tomek1106 »

Dziś zauważyłem że odbiór MUX 1 znacznie się pogorszył tzn jakość jest na poziomie 0% a była 100/100 razem z mocą sygnału.
MUX2 na kanale 45 100/100 też ale dziala elegancko, co moze byc przyczyna nagłej zmiany. Czy po prostu jakas awaria, a jak jest u was ??

Pawel

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pawel »

Dokładnie tak samo.
Nadal nie mogę odbierać programów z MUX 1.
Może ktoś z EmiTela by się w końcu zajął tym problemem ?

ntcdvb

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: ntcdvb »

Bardzie prawdopodobne są to dobrodziejstwa TROPO.

Pawel

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pawel »

W odległości kilkunastu km od nadajnika w linii prostej ?

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

Nie można wykluczyć wpływu tropo itp. "Siatka" zbiera sporo "śmieci" z całego pasma ...na dodatek jest anteną ze słabym tłumieniem sygnałów nieporządanych z innych kierunków ...dlatego antena typu "Yagi-Uda" (kierunkowa) w wielu przypadkach jest lepszym wyborem od "siatki" gdyż jej konstrukcja w znacznym stopniu eliminuje wady anteny siatkowej ...oczywiście "Yaga" także jest podatna na tropo itp. lecz w dużo mniejszym stopniu.

Pawel

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: Pawel »

Mała Yagi wzięta na próbę też nie daje rady (bez wzmacniacza).
Poprawia się jakość sygnału na MUX 2, ale nie ma to wpływu na jakość, która i bez tego jest dobra.
W przypadku MUX 1 dalej nie ma poprawy.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN KONIN ŻÓŁWIENIEC

Post autor: cyber »

Z profilu wynika ,że masz dwa odbiorniki ...jeden USB ,drugi STB Wiwa ...jak więc jest rozwiązana Twoja instalacja ? Jaki rozgałęźnik , jaka jakość oraz długość kabla itd...
Jak wygląda sygnał przy połączonym "na krótko" stb a jak to wygląda na tunerze usb itd...???
Owa Wiwa to jaki jest wogóle model? Czy ma wgrany w miarę aktualny soft ...to wszystko ma także wpływ na poprawny odbiór.
Pozdrawiam.

Zablokowany