DVB-T SŁOWACJA

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: 121167 »

manguscik pisze:A z doświadczenia już wiem że sygnał DVB-T rozchodzi się wiele lepiej niż analogowy więc mam nadzieje że uda mi się coś odebrać.
Slowacki sygnal cyfrowy jest duzo slabszy niz analogowy

Jurcio
Posty: 71
Rejestracja: 3 września 2009, o 14:33
Miejscowość: Bielsko-Biała
Odbiornik: Samsung x2 /Analizator H30 FLEX Televes /DIGITRADIO
Instalacja antenowa: 2 anteny trójramienne/wzm. program. AVANT X Televes/zawiesz. 420m n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne; Szyndzielnia, Ostrava,Praděd.

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: Jurcio »

A czy nadajnik Žilina – Krížava na K68 z mocą 19.907 kW też ruszył?
Bo nie mam w Bielsku śladu tego sygnału (a np. odbieram szczątkowy analog słowacki STV2 na 35 k z Žiliny co sugeruje, że teoretycznie też powinienem być w zasiegu widoczności nadajnika na 68 k).

W prostej linii to ok 85 km

spyko

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: spyko »

Žilina má antény směrované do vnitrozemí,zkusil bych Námestovo-všesměrový vysílač,sílu ale neznám!

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: lumca_2 »

spyko pisze:Žilina má antény směrované do vnitrozemí,zkusil bych Námestovo-všesměrový vysílač,sílu ale neznám!
Výkon je 15.5kW ERP, údajně kruhový vyzařovací diagram AS (na rozdíl od směrového diagramu AS na Krížavě!).

achimek61

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: achimek61 »

Witam
Czy w okolicach Karviny po stronie Polskiej można złapać Słowacką DVB-T

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T na Słowacji

Post autor: Drekan »

A jednak można szybko i sprawnie uruchomić DVB-T.

Doskonały przykład dają nam Słowacy.
Nadawanie komercyjne wystartowało u nich ledwo przed świętami. Jednak od razu włączyli 11 nadajników uzyskując 80% pokrycia obywateli. Nie minął miesiąc a oni już są gotowi uruchomić kolejne 5 nadajników. :o

http://www.digizone.cz/aktuality/towerc ... t-docasne/

Dodatkowo za pół roku ruszyć ma 2 multipleks przeznaczony na stacje telewizji publicznej. :shock:

A u nas totalna katastrofa :evil:

goldfinger

Re: DVB-T na Słowacji

Post autor: goldfinger »

Jaki z tego morał?

"Jak się chce - to się potrafi."

kezoj1

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: kezoj1 »

Witam
Dzisiaj miałem okazje przetestować słowacki DVB-T, moje odczucia-różne, żeby odebrać sygnał trzeba odwrócić antene o 90st. no ale EPG działa przyzwoicie, czas nie jest przesunięty chodzi co do minuty. Sygnał troche słaby jak na odległość od nadajnika. Oto przykłady na Samsungu LE37B650.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: Jarosław Bałuka »

kezoj1 pisze:Witam
Dzisiaj miałem okazje przetestować słowacki DVB-T, moje odczucia-różne, żeby odebrać sygnał trzeba odwrócić antene o 90st. no ale EPG działa przyzwoicie, czas nie jest przesunięty chodzi co do minuty. Sygnał troche słaby jak na odległość od nadajnika. Oto przykłady na Samsungu LE37B650.
A te błędy w wyświetlaniu niektórych znaków? Gdy zmieni sie w ustawieniach TV na kraj Słowacja też występują?

kezoj1

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: kezoj1 »

Jarosław Bałuka pisze:
kezoj1 pisze:Witam
Dzisiaj miałem okazje przetestować słowacki DVB-T, moje odczucia-różne, żeby odebrać sygnał trzeba odwrócić antene o 90st. no ale EPG działa przyzwoicie, czas nie jest przesunięty chodzi co do minuty. Sygnał troche słaby jak na odległość od nadajnika. Oto przykłady na Samsungu LE37B650.
A te błędy w wyświetlaniu niektórych znaków? Gdy zmieni sie w ustawieniach TV na kraj Słowacja też występują?
Jak zmieni się na kraj Słowacja to EPG idzie poprawnie
Obrazek

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: qwerty »

kezoj1 pisze:Jak zmieni się na kraj Słowacja to EPG idzie poprawnie
Obrazek
Dziwne, w moim przypadku zmiana kraju (i ponowne szukania kanałów) nie zmienia kodowania czcionek. Winna chyba jest kablówka, która nie wiadomo jak ustawiła kodowanie epg. :}

EDIT: U mnie wygląda tak i zmiana języka nie pomaga:
Obrazek

Demon

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: Demon »

kezoj1 pisze:Witam
Dzisiaj miałem okazje przetestować słowacki DVB-T, moje odczucia-różne, żeby odebrać sygnał trzeba odwrócić antene o 90st. no ale EPG działa przyzwoicie, czas nie jest przesunięty chodzi co do minuty. Sygnał troche słaby jak na odległość od nadajnika.
Polaryzacja pozioma jest bardziej skuteczna niż pionowa (podobno).

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: 121167 »

kezoj1 pisze:Witam
Sygnał troche słaby jak na odległość od nadajnika.
Też tak uważam. Przy 15kW powinno iść na drucie.

noyle

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: noyle »

manguscik pisze:A czy w Gorlicach udało się komuś coś odebrać bo nie wiem czy wystawiać antenę za okno. W lini prostej do Bardejova mam okolo 40 km. Dodam że do SUchej Góry mam 50 km i odbieram bez problemu sygnał DVB-T który jest nadawany z mocą 18 KW a z jaką mocą idą slowackie nadajniki ???
Może dasz rade z Preszowa, właśnie odpalili testowy nadajnik na 44 kanale pol H

noyle

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: noyle »

kezoj1 pisze:Witam
Dzisiaj miałem okazje przetestować słowacki DVB-T, moje odczucia-różne, żeby odebrać sygnał trzeba odwrócić antene o 90st. no ale EPG działa przyzwoicie, czas nie jest przesunięty chodzi co do minuty. Sygnał troche słaby jak na odległość od nadajnika.
Na jakiej antenie to odbierasz? Właśnie testuję http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm i nic nie mogę złapać.
Jutro spróbuje zainstalować wyżej.

Awatar użytkownika
121167
Posty: 182
Rejestracja: 29 października 2009, o 09:39
Odbiornik: Samsung UE40JU7000
Instalacja antenowa: Gubałówka - LOG21-69, Dipol7/5-12
Przehyba - BLU 420F
Magurka - BLU 420F
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gubałówka, Przehyba, Magurka (SK)

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: 121167 »

noyle pisze: Na jakiej antenie to odbierasz? Właśnie testuję http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm i nic nie mogę złapać.
Jutro spróbuje zainstalować wyżej.
W Czarnym Dunajcu sygnał jest silniejszy niż w Nowym Targu, dziwię się że nie odbierasz. Spróbuj bez wzmacniacza (na symetryzatorze) ustawić antenę w stronę Namestova, nawet trzymając ją w mieszkaniu przy oknie. Nie zapomnij o polaryzacji V. W Nowym Targu odbieram bez zakłóceń na antenie logarytmicznej, więc teoretycznie słabszej, a mam 12km dalej do nadajnika, centrum miasta, gęsta zabudowa i wieżowiec prawie dokładnie na linii sygnału z nadajnikami komórkowymi wszystkich sieci na dachu.

danielmat

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: danielmat »

121167 pisze:...Nie zapomnij o polaryzacji V....
Może mnie ktoś upewnić w jednej kwestii, Słowacy nadają w polaryzacji V, rozumiem, że używając anteny DIPOL 19/21-69 DVB-T nie muszę jej obracać (w opisie jest info, że ma ona polaryzację H i V)? Czy może się mylę?

romanodepalma

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: romanodepalma »

prawie każda antena może pracować w polaryzacji V i H . Odkręć śruby mocujące pręt nośny anteny , wysuń go i obróć o 90 stopni i już pracuje w polaryzacji V. nie wiem jak wygląda mocowanie anten dłuższych z podporą , ale myślę ,że też by się dało coś zrobić .

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: Drekan »

Wszyscy zainteresowani odbiorem słowackiej telewizji cyfrowe mogą znaleźć spis wszystkich słowackich nadajników DVB-T wraz z ich technicznymi parametrami na tej stronie internetowej.

http://www.digizone.cz/aktuality/sloven ... finitivni/

Klikając na link "TABULKA: Seznam povolených vysílačů multiplexu 1 na Slovensku (Excel, 40 kB)" dostaniemy exelowski plik z wszystkimi detalami nadawania.

Skoro u nas NTC kuleje może warto spróbować odebrać sygnał ze Słowacji. W ramach bonusu za pół roku ruszy na Słowacji 2 multipleks przeznaczony na kanały telewizji publicznej. :)

Czemu tylko u nas się to tak wlecze :?:

noyle

Re: Słowacka telewizja cyfrowa

Post autor: noyle »

Drekan pisze:Wszyscy zainteresowani odbiorem słowackiej telewizji cyfrowe mogą znaleźć spis wszystkich słowackich nadajników DVB-T wraz z ich technicznymi parametrami na tej stronie internetowej.
Niestety nie ma tam informacji o ciągle działających testowych nadajnikach, np ostatnio nawet przenieśli lokalizację nadajnika w Preszowie (44ch,H)

Zablokowany